Теплохід Танцоров стане Тарновським. Також вирішили питання з перейменуванням вулиць: список

На Тернопільщині в усіх громадах перейменовують вулиці. Зміни торкнуться і Тернополя. 31 травня завершила роботу комісія з перейменування вулиць у місті. 

Старий Поділ, Торговиця, Захисників України, Теліги, Блажкевич, Віконської, Мєшковського, Пріцака, Леонтовича, Князя Святослава, Бриковича, Гузара, – це нові ймовірні назви вулиць у Тернополі замість радянських та російських. Про це повідомила керівниця пресслужби Тернопільської міської ради Мар’яна Зварич.

В небуття планують відправити 13 назв вулиць, які називалися на честь ❌московських та радянських діячів❌. + теплохід “Герой Танцоров” буде названий на честь засновника нашого міста – Яна Амора Тарновського.

Читайте також: У Кременці перейменували 15 вулиць.

“За час роботи комісія переглянули і обговорили декілька тисяч варіантів назв, ми радилися з десятками краєзнавців, істориків, філологів та ономастів. І вирішили відновити історичні назви, вшанувати відомих вихідців з Тернополя та літературознавців, додати “жіночих” імен в назвах вулиць Тернополя та вшанувати Захисників України. Результатом ділимося нижче”, – йдеться у повідомленні.

Далі за процедурою на з 1 червня призначене громадське обговорення (впродовж 30 днів). Потім буде опрацювання пропозицій та розгляд питання на сесії міської ради.

Чому вирішили перейменувати вулиці саме так?

🟦вул. Танцорова на вул. СТАРИЙ ПОДІЛ (історична назва)
🟨вул. Живова на вул. ТОРГОВИЦЯ (історична назва. Цю назву зафіксовано на кількох мапах міста, зокрема 1937-38 р. До того ж вона свідчить не лише про зв’язок назви із місцем, але й нагадує про торгівельне минуле міста.)
🟦вул. Макаренка на вул. ІВАННИ БЛАЖКЕВИЧ (дитяча письменниця, громадська діячка, просвітниця. Усе життя жінка присвятила боротьбі проти гнобителів українського народу. За це поляки вбили її двох маленьких донечок, а за голову самої Іванни призначили чималу винагороду. Народилася у селі Денисові на Тернопільщині)
🟨вул. Чехова на вул. ОЛЕНИ ТЕЛІГИ (українська поетеса, публіцистка, літературна критикиня та провідна діячка ОУН. Відповідно до українського законодавства належить до борців за незалежність України у XX столітті.)
🟦вул. Агрономічна на вул. ДАРІЇ ВІКОНСЬКОЇ (українська письменниця, публіцистка, літературний і мистецький критик, перекладачка, громадська-культурна діячка. . Належить до таких представниць українського письменства, як Марко Вовчок та Олена Теліга. Зналася з діячами націоналістичного руху. Єдиний український літератор, що у 1920–1930-ті проживав у Тернополі)
🟨вул. Бригадна на вул. ОМЕЛЯНА ПРІЦАКА (український та американський тюрколог-мовознавець, історик. Один із засновників і 1-й директор Українського наукового інституту Гарвардського університету (1973–1989), 1-й директор Інституту сходознавства НАН України (1991–1999), співзасновник Міжнародної асоціації україністів (1989), президент Міжнародного товариства з вивчення мов, культури й історії угро-фінських та алтайських народів, доцент і професор Ґеттінґенського, Гамбурзького, Вашинґтонського, Гарвардського і Київського університетів. Народився на Львівщині, дитинство і юність провів у Тернополі)
🟦вул. Гагаріна на вул. ІВАНА ГАВДИДИ (заступник Голови Проводу ОУН, один із ініціаторів створення Молодіжного Конгресу Українських Націоналістів, з якого вже у 2001 році утворюється Молодіжний Націоналістичний Конгрес, директор Центру національного відродження імені Степана Бандери в Києві, автор багатьох статей та публікацій. Народився на Тернопільщині).
🟨вул. Достоєвського на вул. ІЛЯРІЯ БРИКОВИЧА (гімназійний професор, освітній і громадський діяч. Походив з давньої тернопільської міщанської родини. Навчався у Львівському і Віденському університетах. Брав активну участь у громадському житті, входив до керівних органів багатьох українських товариств. «Мабуть ніхто з Тернополя не мав тієї пошани, якою ще за життя втішався проф. Брикович» (історик Тернополя Б. Остап’юк). Заарештований органами НКВС і загинув в ув’язненні. Досі ніяк не вшанований у Тернополі, в якому так багато прислужився для розвитку українства)
🟦вул. Глінки на вул. МИКОЛИ ЛЕОНТОВИЧА (український композитор, хоровий диригент, піаніст, педагог, збирач музичного фольклору, громадський діяч. Автор широковідомих хорових обробок українських народних пісень «Щедрик», «Дударик», «Козака несуть» та інших. Його обробка «Щедрика» відома у всьому світі як різдвяна колядка «Carol of the Bells».)
🟨вул. Ломоносова на вул. КНЯЗЯ СВЯТОСЛАВА (славився, перш за все, як відважний воїн і талановитий полководець. Повернув до складу Київської держави племінне княжіння в’ятичів (964 р.), розгромив Хозарський каганат (965–968 рр.), вів війни на Північному Кавказі й переміг племена ясів та касогів. Вів активну політику щодо Візантії)
🟦вул. Пушкіна – ЗАХИСНИКІВ УКРАЇНИ (вулиця, назва якої присвячена усім Захисникам, що сьогодні боронять Україну)
🟨вул. Толстого – ЄВГЕНА МЄШКОВСЬКОГО (генерал-хорунжий Армії УНР, полковник УГА. Походив з козацького роду. Професійний військовий. В Тернополі 9 листопада 1918 Президент ЗУНР Є. Петрушевич затвердив його начальником Начальної команди (штабу) УГА; цей штаб був у Бережанах. Розробив організаційну структуру УГА і зреалізував її. Від весни 1919 воював у Армії УНР. Важно поранений в бою на передовій лінії під Чорним Островом. Помер у Тернополі. Похований на Микулинецькому цвинтарі. В Україні є могили лише двох генералів Армії УНР: Є. Мєшковського в Тернополі і Василя Тютюнника в Рівному (там є вулиця цього генерала).
🟦вул. Чалдаєва на вул. Патріарха ЛЮБОМИРА ГУЗАРА (Український релігійний діяч, патріарх-предстоятель Української Греко-Католицької Церкви. Священник (з 1958), єпископ (з 1977), кардинал Католицької церкви (з 2001). Верховний архієпископ Львівський (з 2001), Києво-Галицький (з 2005), архієпископ-емерит (з 2011). Представник українського роду Гузарів.)
Теплохід «Герой Танцоров», який перевозить пасажирів на ставі, стане теплоходом «Ян Амор Тарновський».

Є ще ряд вулиць, де виявили невірне написання прізвищ, тож буде окреме рішення про прочитання назв таких вулиць, наприклад, замість Монюшко-Монюшка, Лук’яновича – Лукіяновича і т.д.

About the author

вкрав гаманець
trending_flat
Гастролер з Франківська викрав у тернополянки великі гроші

У тернополянки викрали гаманець, в якому були 70 тисяч гривень. Жінка повідомила про крадіжку до поліції. "До співробітників Тернопільського районного управління поліції звернулася жителька обласного центру із заявою про крадіжку. Жінка розповіла про те, що невідома особа в громадському транспорті витягнула з її сумочки гаманець. Сума збитків – 70 тисяч гривень. У ході слідчо-оперативних заходів поліцейські встановили, що до злочину причетний раніше неодноразово судимий за майнові злочини житель Івано-Франківська. Зловмисник неодноразово відбував покарання за кишенькові крадіжки. Звільнився навесні минулого року, та вже встиг накрирміналити чи не в кожній області західного регіону", - йдеться у повідомленні ГУНП у Тернопільській області. Фігуранту оголосили про підозру за частиною 4 статті 185 ККУ. Санкція статті передбачає до 8 років позбавлення волі. Підозрюваний перебуває під вартою.

Сонцевик жалібниця. Карпатський НПП. Фото: Олександр Гриб, CC BY-SA 4.0
trending_flat
В Україні стартував найбільший світовий фотоконкурс природних пам’яток

Упродовж липня в нашій країні проходить міжнародний фотоконкурс «Вікі любить Землю» 2025. Учасники змагатимуться за право проілюструвати статті Вікіпедії якісними знімками об'єктів природно-заповідного фонду. Організатори пропонують сфотографувати близько 9 тисяч заповідних територій по всій Україні. Детальну інформацію та списки пам'яток можна знайти на офіційній сторінці конкурсу. Дванадцятий рік поспіль Фотозмагання «Вікі любить Землю» розпочалося в Україні у 2013 році, а наступного року стало міжнародним проєктом. За цей час учасники завантажили понад 115 тисяч світлин більш ніж 5 тисяч природних пам'яток нашої держави. Близько 40% заповідних об'єктів досі не мають жодної фотографії у Вікісховищі. Конкурс має виправити цю ситуацію та створити повну базу зображень природно-заповідного фонду України. Умови участі та безпека До змагання можуть долучитися всі охочі незалежно від віку та досвіду фотографування. Світлини повинні бути зроблені особисто конкурсантами та відповідати встановленим правилам. З міркувань безпеки приймаються лише фото, зроблені до […]

Доступні ліки
trending_flat
Відсьогодні “Доступні ліки” можна купити у всіх аптеках Тернопільщини

Уряд затвердив масштабне розширення державної програми "Доступні ліки", яка дозволяє українцям отримувати ліки безкоштовно або з мінімальною доплатою. Найважливіша зміна - з липня 2025 року абсолютно всі аптеки країни зобов'язані працювати в рамках цієї програми. Рішення прийняли на виконання постанови РНБО про додаткові заходи забезпечення доступності медикаментів для населення. Раніше обов'язково до програми входили лише аптеки при лікарнях, повідомляє Міністерство охорони здоров'я. Які нові ліки додають до програми У серпні оновлять перелік безкоштовних ліків. У список потрапили засоби на основі індапаміду та торасеміду - вони допомагають контролювати тиск і зменшують набряки при серцевій недостатності. Також додали метилдопу, яку призначають при високому тиску, особливо вагітним жінкам. Майбутні мами зможуть отримувати препарати з двовалентним залізом і фолієвою кислотою. Ці засоби потрібні для запобігання анемії під час вагітності та після народження дитини. У жовтні будуть зміни у препаратах для онкохворих. До програми включать […]

Лейбюк
trending_flat
На Тернопільщині з полону зустріли воїна Миколу Лейбюка

На Тернопільщині з полону повернувся воїн Микола Лейбюк. Його обміняли під час одного з нещодавніх російських обмінів. Військового зустрічали всім селом - урочисто, з квітами, прапорами, всім селом. Про це повідомляють на сторінці Заводської територіальної громади. "МИКОЛА ЛЕЙБЮК ПОВЕРНУВСЯ ДОДОМУ ІЗ ВОРОЖОГО ПОЛОНУ! Сьогодні, 30 червня 2025 року, Заводська громада з великим теплом і вдячністю зустріла воїна Миколу Лейбюка з села Швайківці, який повернувся додому. Миколу було звільнено під час обміну, що відбувся 25 травня, після чого він проходив реабілітацію та відновлення. І ось сьогодні він нарешті повернувся додому — до села Швайківці, до рідної землі, до людей, які з нетерпінням чекали на нього. Разом із його родиною ми розділяємо радість цієї зустрічі," - йдеться у повідомленні.

Ланівці
trending_flat
Місто, де навіть тиша знає твоє ім’я. Зізнаюсь в любові до Лановець

Сьогодні зізнаюсь в любові. До Лановець. Місту,в якому живу. Маленьке містечко. Моє. Наше. Тут усі всіх знають. Не з чужих слів, не з новин — з життя. В аптеці навіть не питають, що потрібно. Знають. Просто простягають через віконце звичну коробочку і додають: "Якщо нові — то, певно, до дітей зібралися?" І це болить. І гріє водночас. У продуктовому не питають: "Скільки?", питають: "Цілий батон чи половинку, як завжди?" Бо знають, що у тебе вдома зранку ще пахне кавою, а ввечері хлібом. І, може, трохи тишею. На вулиці зупиняють не для пліток, а щоб просто сказати: "Бачили твоє відео… Дякуємо. Цікаво." Бо тут живуть не підписники — а серця. А ще -тут сусідка Женя приносить тобі смачний домашній торт просто тому, що ти щиро привітала її чоловіка з Днем ангела.Дякую Женя Прокоп'юк . І це не про обов’язок — це […]

самокат ДТП
trending_flat
На Чортківщині водій авто збив 11-річну дитину на електросамокаті

У Заліщиках сталася ДТП за участі авто та електросамоката. Як з'ясувалось, водій Mercedes-Benz Vito збив 11-річного хлопчика, який їхав на електросамокаті. "У Заліщиках на вулиці С. Бандери близько 19:10 водій автомобіля Mercedes-Benz Vito допустив зіткнення з електросамокатом "Kugoo Kirin M5 Pro", яким керував 11-річний місцевий житель. Малолітнього з тілесними ушкодженнями різного ступеня тяжкості доправили до лікарні", - йдеться у повідомленні ГУНП у Тернопільській області. Раніше "Терміново" повідомляло про ДТП у Тернополі.  Водій збив на пішохідному переході перед Управлінням патрульної поліції маму з дитиною та втік з місця ДТП.

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А
+380935295439
ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright

2018 – 2025