Без сексизму не обійшлося, але згадали і про права жінок: як писали про 8 березня лідери думок Тернопільщини

Рівень сексизму у дописах лідерів думок Тернопільщини з нагоди 8 березня виявився чи не найнижчим в Україні – 10%. Щоправда, про права жінок згадала така ж кількість дописувачів – 10%.Такі результати дослідження, яке опублікував днями Інститут масової інформації.

Поділ на “чоловічі” та “жіночі” сфери життя досі міцно вкорінений в нашу культуру. Однак саме 8-го березня рівень концентрації сексизму у привітаннях зазвичай перевищує всі норми, тож в цей день можна зробити приблизні висновки про стереотипи, якими послуговуються українці. Загалом дослідили 259 фейсбук-акаунтів лідерів думок з усієї України. З них про 8 березня напередодні та в Міжнародний день боротьби за жіночі права написали 124 користувачі. З них у 45,2% випадків у текстах спостерігався відвертий сексизм, натомість лише 26,6% написали про права жінок.

Найчастіше у дописах згадували про свято весни – 31,1%, справжню жіночність – 26,9%, іронічно, з сарказмом або неприхованою агресією згадали цей день 12,6%, краса та об’єктивація жінок стали темою для 10,9% дописів, не могли не згадати про берегиню – 10,1%.

Найбільше сексистських стереотипів виявилося у дописах лідерів думок Дніпра та Сум – 100% із опублікованих з нагоди 8 березня текстів, Херсоні – 87,5%, Одесі та Чернігові – 80%, Миколаєві – 77,8%, Вінниці – 71,4%. Найбільше ж дописів про права жінок було на Буковині – 100% написаних до Міжнародного дня боротьби за права жінок текстів, Львів – 60%, Донбас – 57,1%.

Що ж до Тернополя, то лідери думок переважно обійшли увагою це свято. Із 10 людей, відібраних регіональною представницею, а серед них були директор школи, громадські активісти, психологині, відомі мандрівники та спортсмени, про нього написали лише двоє: спортсменка Лілія Проць та рекламіст і блогер, дописи якого часто стають колонками місцевих видань, Володимир Гевко.

Так, Володимир Гевко в своєму дописі почав із того, що відмовлятися від “традиційного” уявлення про 8 березня – важко через усталені стереотипи. Але потім чомусь відповідальність за підтримку цих стереотипів поклав саме на жінок, навіть вказав якого віку.

“Відмовлятись від «восьмеберезня» не так легко, як може виглядати на перший погляд. Практично будь-яка публічна спроба збити пафос з цієї традиції та зішкрябати наждачкою сучасного мислення її сакральну позолоту наражається на публічне засудження старших і навіть середнього віку жіночок і звинувачення у жлобстві.

Не хочеш дарувати квіти чи подарунки? Хахаха, та ти просто жлоб і навіть не заперечуй. Жлоб, скнара і жмикрут скупий. За сто гривень вдавишся. І купа сердечок і лайків підтримки.

І що характерно – стереотип про щедрого чоловіка активно підтримується навіть жінками розумними, активними і юними. Чоловік повинен дарувати подарунки. І знаки уваги. І подарунки як знаки уваги. І знаки уваги як подарунки. Скупий чоловік – гірше алкоголіка”, – написав у фейсбуці Володимир Гевко.

І хоч підсумком допису є думка, що стереотипне уявлення про “чоловічі” та “жіночі” ролі робить заручниками ситуації обидві статі, незрозуміло, чому узагальнення про “жіночок” конкретного віку робить їх винними у стереотипах, які поширюють в такій же мірі і чоловіки?

Тим часом тернопільська спортсменка та чемпіонка світу з пауерліфтингу  Лілія Проць поділилася досвідом, як це було – входити у “чоловічий” вид спорту 27 років тому.

“Я мала право на заняття спортом. Але дуже довго боролася зі стереотипом, що заняття штангою не для дівчат/жінок. Я стала першою жінкою у Тернополі, яка виконала норматив майстра спорту України та майстра спорту України міжнародного класу з пауерліфтингу. Я була, тією на кого рівнялися дівчата і починали впевнено займатися пауерліфтінгом чи важкою атлетикою. Сьогодні – моє свято”, – написала чемпіонка світу.

До слова, варто зауважити, що дискусії довкола 8 березня точаться не лише напередодні Міжнародного дня боротьби за жіночі права. Наратив, що цей день – “комуняцьке свято”, знецінює саму ідею його офіційної назви, тим часом, як певні політичні рухи справді намагаються “присвоїти” його і вкласти в нього посил про “свято весни, краси та жіночності”. Тим паче варто звернути увагу, з якими словами жінок вітають ті, хто вважає 8 березня ще одним святом в календарі, а не днем привернення уваги до проблем нерівності статей. На жінок і далі вішають стереотип про берегинь роду, нав’язують думку про те, що краса – чи не єдине, що справді для них важливо. Хоча насправді 8 березня – про можливість отримати освіту, а згодом і фах, незалежно від статі, про реалізацію себе не лише в родині, про те, що посади та нагороди отримують не просто жінки, шатенки/блондинки чи чиїсь дружини, а фахівчині у своїх галузях.

Ірина Небесна, регіональна представниця Інститут масової інформації у Тернопільській області

Цей моніторинг здійснено на замовлення Національного Демократичного Інституту завдяки щедрій підтримці британського народу через Міністерство закордонних справ, у справах співдружності та розвитку в межах Фонду розвитку ефективного врядування. Думки, висловлені тут, належать авторкам та авторам і не обов’язково відбивають погляди Міністерства закордонних справ, у справах співдружності та розвитку або Уряду Її Величності.

Головне зображення: Freepik

About the author

trending_flat
“Літр баланди та 450 грамів каші, а тоді 10 годин на шахті”: історія політв’язня з Тернопільщини Ігоря Олещука

– Кадебісти знайшли написаний мною звіт, але під псевдонімом "Грушка".  Там я писав, що в школі була дискусія стосовно Мазепи. Історик називав його зрадником, а ми з однокласниками не боялися назвати його патріотом. По цьому знайшли мою контрольну роботу і прийшли по мене... Дали 25 років таборів суворого режиму. Мені було 17... Травень 2021-го року. Майже 73 роки опісля, двором, що на початку вулиці Коперніка, походжає чоловік. З сусідніх дворів вітер приносить сюди білі пелюстки цвіту аличі та вишень. І волосся у чоловіка таке ж біле. Надворі +20, а він – у довгій куртці. Ліва рука – у в'язаній чорній рукавиці. Згодом пояснить: рука мерзне і опухає. Чоловік оглядає дві наглядацькі вишки. Деревина почорніла від дощів. Де-не-де поламані поручні. – Діти гралися, – з посмішкою каже чоловік в чорній рукавиці. Прикидає, що варто десь дістати 3,5 метри дощок, аби встигнути […]

trending_flat
Захворюваність на ковід на Тернопільщині знижується вже 5 тижнів поспіль – епідеміолог

На Тернопільщині тенденцію до зниження захворюваності на ковід спостерігають вже 5 тижнів поспіль, про це на засіданні міського оперативного штабу для боротьби з коронавірусом 14 травня розповів лікар-епідеміолог обласного лабораторного центру Володимир Паничев.  З 7 квітня в області спостерігають тенденцію до зниження захворюваності, однак впродовж тижня захворюваність не однакова. Це стала тенденція в цілому в країні, пояснив епідеміолог. – Пов'язано це з поведінкою людей, які зазвичай не звертаються за допомогою в п'ятницю-неділю, а чекають до понеділка. Тому середа-четвер – це тижневі піки, – каже Паничев. – Попри це, жовта лінія на діаграмі – це лінія тренду, яка вказує на тенденцію до зниження захворюваності. Впродовж трьох останніх тижнів середньоденна захворюваність в області наступна: – на цьому тижні – 146 випадків в середньому за день; – на попередньому тижні – 211; – два тижні тому – 271. Ці цифри говорять про чітку тенденцію […]

trending_flat
Тернопільським пенсіонерам за віком знову відновлять пільговий проїзд вдень

Із суботи, 15 травня, в Тернополі скасують обмеження щодо пільгового проїзду пенсіонерів за віком з 10.00 до 16.00. Відповідне рішення ухвалили на засіданні міського штабу для боротьби з коронавірусом. Нагадаємо, це обмеження ввели 22 березня, зважаючи на те, що через карантинні обмеження місць у громадському транспорті не вистачало для всіх, а особливо важко було дістатися на роботу працівникам критичних структур, зокрема, медикам. Як оцінив епідемічну ситуацію в місті лікар-епідеміолог Володимир Паничев, вона має тенденцію до зменшення кількості інфікованих. І вже не перший тиждень. – В цілому ситуація, яку ми спостерігаємо на сьогодні, є підставою, щоб приймати рішення про послаблення карантинних заходів, – каже Паничев. – Відповідно до постанови Кабміну №320, яка дає право посилювати заходи місцевій владі, тепер можна розглядати питання щодо скасування деяких обмежень, введених раніше. Наприклад, щодо обмеження проїзду у громадському транспорті. Читайте також: “А де ж транспорт? […]

trending_flat
Хто зміг потрапити на фінал Кубка України та що відбувається на стадіоні (фоторепортаж, відео)

Бути присутніми на фіналі Кубка України з футболу, де 13 травня зіграють "Динамо" (Київ) та "Зоря" (Луганськ), змогли далеко не всі. Із виділених лише 3000 місць на матч потрапили люди "від футболу", медики, атовці та вихованці дитячих спортшкіл. Про це Терміново розповів голова обласної асоціації футболу Тарас Юрик. За його словами, перш за все квитки отримали "довколафутбольні" люди. – В нас були колективні заявки усіх команд чемпіонату області та чемпіонатів районів, вони мали можливість викупити певну кількість квитків. На це була виділена квота. Велику частину отримали ветерани футболу та дитячо-юнацькі спортивні школи, – розповідає Юрик. – Квитки отримали медики, воїни АТО. За словами Юрика квитки отримували за принципом колективних заявок. Крім того частина квитків пішла і на команди "Зоря" та "Динамо". До цього на рішенні міського штабу для боротьби з коронавірусом йшла мова, що їм виділять 10% від квитків. Дісталися […]

trending_flat
“Мінусуємо в прирості захворювань”: ситуація з ковідом на Тернопільщині різко покращала, але чекають на наслідки травневих свят (відео)

На Тернопільщині та в обласному центрі, зокрема, різко знижується кількість випадків інфікування коронавірусом, а також кількість пацієнтів, які саме хворіють. В Тернополі приріст захворюваності взагалі пішов у мінус – становить -49,8%. Такі дані на засіданні міського оперативного штабу для боротьби з коронавірусом у п'ятницю, 7 травня, повідомив лікар-епідеміолог Володимир Паничев.  Епідеміолог нагадує: перед святами він висловлював занепокоєння, щоб внаслідок застіль та гостин рівень захворюваності не почав рости знову. Але наразі критерії оцінювання ситуації дозволяють говорити, що є тенденція до зниження і вона є стабільною: адже знижується не лише кількість нових випадків, а й зменшується кількість людей, які хворіють. – Станом на сьогодні це 6 468 людей, а це вдвічі нижче, ніж ми мали в пік підйому захворюваності, – каже Паничев. – Кількість тих, хто одужують, перевищує кількість тих, хто захворіли. Зменшується також відсоток зайнятості ліжок у медзакладах: 29,7% – це […]

trending_flat
Теми, які викладати геть нелегко: чому навчатимуть тернопільських старшокласників на резонансному спецкурсі

У 2021-2022 навчальному році “Основи сім’ї” ввійдуть до переліку предметів, які мають бути у шкільній програмі Тернопільської міської територіальної громади. Відповідне рішення ухвалили на сесії міськради наприкінці січня цього року. Хоча напередодні по Україні активісти, батьки та фахівці піддали курс нищівній критиці через наявність у підручнику спірних тез та засилля шаблонних, але не завжди підтверджених реаліями, некоректних висновків. Щоправда, до частини зауважень автор курсу все ж дослухався. У Тернополі кінцеве рішення таки дали можливість приймати учням та їх батькам. Якщо вони вирішать, що ці уроки не є необхідними, на них можна буде не ходити. Оцінюватимуть предмет як кінцевий запис у табелі “зарах/незарах”.  Аби зрозуміти, про що саме цей курс, журналістка видання “Терміново” придбала робочі зошити для учнів 10-11 класів та проглянула їх із психологинею, директоркою Тернопільського обласного центру соціально-психологічної допомоги “Родина” Оленою Нагірною. Тут мусимо зробити уточнення: після численних звернень […]

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025