Кримінальне провадження і хворі священники. Чому в Почаївській лаврі досі нікого не протестували на COVID-19?

Нині у Почаєві понад сотню інфікованих коронавірусом. Масово люди почали хворіти після Великодньої служби 19 квітня, коли Почаївська Успенська лавра Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП) відкрила двері для вірян. У храмі було скупчення людей, дистанції ніхто не дотримувався, багато парафіян не мали засобів індивідуального захисту, повідомляла поліція. Про те, чи є хворі у лаврі, досі офіційної інформації немає. Багато місцевих мешканців, як свідчать коментарі з соцмереж, негативно сприймають будь-які закиди про те, що лавра причетна до спалаху коронавірусу у Почаєві. 

Фото: Управління Нацполіції в Тернопільській області

На території лаври проживає близько 200 людей 

Про те, що у приміщенні лаври не було протестовано на коронавірус жодного монаха, настоятеля чи прислужника, повідомляє депутат Почаївської міської ради Тарас Паляниця. За його словами, у лаврі відмовляються проходити тестування на COVID-19.

– У той час, коли з лікарень у Києві приходять повідомлення, що у них є пацієнти з лаври, у самій лаврі заперечують, що на її території є коронавірус. Тому й відмовляються проходити тестування, – каже  депутат міськради. – Знаю, що на території проводять заходи з дезінфекції, але тестування не роблять, бо монахи проти.

Фото: Управління ДСНС в Тернопільській області

Тарас Паляниця каже, що постійно моніторить ситуацію з коронавірусом в Почаєві та Кременецькому районі. 

– Я спілкуюся з місцевими мешканцями, медиками, владою. Сьогодні жодних дій епідеміологами щодо тестування не було виконано, – каже він. – На території лаври проживає близько 200 осіб. Окрім монахів, ієромонахів, дияконів, вищого духовенства, там є послушники, робочі, які працюють на кухні, в готелі та забезпечують життєдіяльність монастиря.

Депутат міськради також додає, що в Почаєві люди тепер стараються зайвий раз не виходити на вулицю. Приміром, у неділю, 3 травня, місто було пусте. Чого не скажеш, наприклад, про Тернопіль, де на вихідних сотні людей вийшли у парки, магазини та супермаркети. 

Чи є хворі у лаврі і чи проходили вони тести на виявлення COVID-19, про це журналістка “Терміново” запитала місцеву владу та медиків. 

Є хворі священники та хористи

Зауважимо, що Кременецький район нині є лідером щодо виявлених випадків COVID-19 на Тернопільщині і вже перегнав Монастириський, який донедавна був епіцентром коронавірусу у області. Станом на 10.00 5 травня на Кременеччині лабораторно підтвердили 270 випадків COVID-19, тоді як у Монастириському районі – 183. 

Фото: Управління Держспоживслужби в Тернопільській області

Одним із центрів спалаху небезпечного вірусу на Кременеччині є Почаїв. Зокрема, Успенська лавра, куди приїжджали прочани зі всієї України та з-за кордону. Вони ходили містом та спілкувалися з місцевими. У березні захворіла група молдовських туристів, що повернулася з Почаївської лаври. А вже 7 квітня у лаврі зафіксували спалах коронавірусу. Занедужали три священнослужителі та п’ятеро хористів. Попри це, керівництво лаври відмовилося співпрацювати з лікарями і дозволило лише дезінфікувати прилеглі території. 13 квітня у київській лікарні помер монах з Почаївської лаври, у якого тест підтвердив COVID-19. Згодом у чотирьох священників, причетних до Почаєва, і одного диякона також виявили COVID-19. Серед хворих – митрополит Тернопільський і Кременецький Сергій (Генсицький) УПЦ МП. Він на лікуванні у Києві.

Після цього Почаївська лавра порушила карантинні заходи під час Великоднього богослужіння та запустила натовп людей до храму. Наступного дня святиню закрили на карантин.

А 28 квітня у Рівненській області на карантин закрили село Зоря після того, як там почався спалах коронавірусної хвороби. За інформацією місцевої преси, спалах коронавірусу в селі стався після того, як церковний хор з місцевого храму УПЦ МП повернувся із Почаївської лаври. 

Читайте також: Джерело поширення COVID-19 на Шумщині – Почаївська лавра. Результати епідрозслідування

Про хворих офіційних даних немає

Інформацію про те, що у лаврі відмовляються проходити тести на COVID-19, підтвердив і міський голова Почаєва Василь Бойко. 

– Так, вони відмовляються тестуватися, пояснюючи це тим, що нема потреби, бо хворих немає.  Але чи це дійсно так чи ні, нам про це невідомо, – каже він. – Я спілкувався з їхнім настоятелем, він сказав, що хворих немає. Мені принаймні невідомо, щоб хтось був хворий.  Можливо, хтось захворів і лікується, але немає таких ускладнень, щоб потрапили у лікарню. Офіційно інформації про те, щоб хтось звертався в медзаклад немає. Є священники, які захворіли, але вони жителі Почаєва, мають свої будинки, сім’ї. Вони мають стосунок до лаври, але не проживають на її території. Серед них є приходський священник з Почаєва отець Петро, він лікувався в Києві, але зараз вже вдома. 

Наразі лавра закрита на карантин. Примусово зайти туди не можна, для цього має бути рішення суду, зауважує міський голова. 

– Звісно, вони дозволять зайти мені чи начальнику поліції, якщо буде потреба в цьому, – каже Василь Бойко. – Але провести примусове тестування, якщо людина відмовляється, – неможливо. Адже для цього потрібно зробити мазок з рота чи носа, я навіть не уявляю, як тут можна когось змусити. І тут не лише про лавру йдеться, в Почаєві є багато людей, які відмовляються тестуватися.  За інформацією сімейних лікарів, тепер люди легше переносять недугу, ніж на початку. Але хворіють, хворіють… Скільки точно у нас хворих, сказати не можу, бо дані щодня змінюються. 

В районній лікарні у Почаєві є хворі з коронавірусом у стані середньої важкості, продовжує міський голова. Ті, в кого тест показав від’ємний результат і є просто пневмонія, лікуються вдома. Були такі, що пролікувалися у медзакладі, їм стало легше і далі вони лікуються вдома на самоізоляції. 

– Труднощі, звісно, є. Бракує якісних безкоштовних медикаментів. Є дешевші, але вони не такі ефективні, відповідно, пацієнти змушені все купувати за власні кошти, – каже пан Бойко. 

У лікарні 34 хворих на COVID-19 

Чи проводили тести у Почаївській лаврі, журналістка запитала заступник директора обласного лабораторного центру Володимира Паничева

– Цю інформацію я не коментую, – відповів він. – Відбір матеріалу для ПЛР-тесту здійснюють заклади охорони здоров’я територіально, тому треба про це запитувати місцеву лікарню. Там є головний лікар, є штаб з ліквідації коронавірусу. 

Загалом, у Почаївській райлікарні зараз лікуються 34 пацієнти із COVID-19, повідомив головний лікар Богдан Кучер.

– Із лаври пацієнтів немає і не поступали. Щодо тестів я не в курсі, це не входить в мою компетенцію, – каже він.  

Серед інфікованих у Почаєві 26 медичних працівників, які наразі ще не одужали, повідомив Богдан Кучер. З них 5 лікарів, решта – медсестри та представники молодшого медичного персоналу райлікарні. 

Наразі лікарня більш-менш забезпечена засобами захисту, додає головний лікар. 

– Є два апарати штучної вентиляції легенів, один був несправний, але ми вже його відновили, – каже він. – На даний час обходимося, як далі буде, життя покаже. Наразі добиваємося, щоб нам купили ще один. 

Чи є у них хворі на коронавірус, у самій Почаївській Успенській лаврі не коментують. Російськомовний чоловік, який підняв слухавку, відповів що не уповноважений надавати коментарі. На прохання поспілкуватися з настоятелем лаври,  митрополитом Володимиром Морозом, він сказав, що передасть йому контакти. Але за два дні журналістці так ніхто і не зателефонував. Редакція “Терміново” готова вислухати позицію лаври щодо ситуації з коронавірусом. 

***

Нагадаємо, після Великодньої служби у лаврі, з 21 квітня, на чотирьох в’їздах у Почаєві встановили блокпости. 27 квітня контрольно-пропускні пости з Почаєва забрали. Натомість облаштували два карантинні пости на в’їзді до Кременецького району. Вони функціонують на дорозі Н-02 зі сторони Радивилівського району та на дорозі М-19 зі сторони Дубенського району Рівненської області.

За фактом порушення карантинних обмежень у Почаївській лаврі Національна поліція відкрила кримінальне провадження. Йдеться про ст. 325 (порушення санітарних правил і норм щодо запобігання інфекційним захворюванням та масовим отруєнням) Кримінального кодексу України, яка в разі доведення вини передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п’яти до восьми років.

 Управління ДСНС у Тернопільській області провело дезінфекцію усіх будівель, споруд і приміщень на території лаври. Спеціалісти Кременецького районного управління Держпродспоживслужби спільно з працівниками Тернопільської державної регіональної лабораторії відібрали проби питної води зі свердловини на території монастиря, а також 20 змивів з предметів навколишнього середовища.

About the author

trending_flat
Із кранів текла “кава і віскі” : чому тернополяни не змогли набрати чистої води перед її відключенням

Фото ванн з брудною водою, яку набрали напередодні відключення водопостачання у Тернополі, публікують користувачі соцмереж. Як тільки не називають з іронією рідину, яка тече з кранів: кавою, віскі, шампанським, фантою. Брудна вода увечері 18 травня з'являлася у різних мікрорайонах міста, пишуть у соцмережах. Тернополяни цікавляться, чому вода такої поганої якості.  Нагадаємо, у  Тернополі на два дні припинене водопостачання мікрорайонів “Сонячний”, “Аляска”, “Східний”, “Канада”, “Дружба”, “Кутківці”, “Пронятин”, “Березовиця”, а також довколишніх сіл у зв’язку з плановим промиванням водопровідних мереж і ремонтними роботами на насосних станціях та  мережах. Як повідомили у КП “Тернопільводоканал”, постачання води припиняється з 00 год 19 травня до 24 год 20 травня. Проте багато тернополян розповідають, що брудна вода почала тексти з кранів ще з 20.00 18 травня.  “Або ванну мити, або сидіти без води 2 дні” “То навіщо писати, що відключають в 00.00 год 19 травня, якщо ти […]

trending_flat
П’ятирічна Злата з Тернопільщини віддала 34 см свого волосся на перуки онкохворим дітям (відео)

Своє довге волосся заради перук для онкохворих діток вирішила підстригти 5-річна Злата Воробель із Заліщиків. Дівчинка цілий рік виношувала цю ідею і нарешті втілила її у життя.  - Якось донечка побачила по телебаченню сюжет, де дівчинка віддала своє волосся на виготовлення перук для онкохворих дітей, - пригадує мама Злати Юлія Воробель. - Тоді моя чотирирічна дитина почала розпитувати: що таке онко? Чому діткам необхідні перуки? Чому її ровесники такі бліденькі і сумні?  Ми  намагались їй все  пояснити. А згодом Златочка повідомила, що відмовляється підстригати кінчики, бо хоче відростити достатню довжину, щоб пожертвувати свою косу. На добру справу Злата віддала 34 см волосся. Заплетені дитячі кіски відправили до Львова для проєкту Hair for Share.  Як розповідає Юлія Воробель, у її доньки змалечку довге волосся, лише час від часу їй підрівнювали кінці. Проте у останній рік, відколи дитина загорілась мрією стати донором, […]

trending_flat
На Тернопільщині таксист висадив пасажирку з авто, коли вона попросила його одягнути маску

Про неприємний інцидент з водієм таксі у Теребовлі художниця Марія Ворончак написала у фейсбуці. 12 травня на автостанції жінка взяла таксі місцевої фірми “Княже”.  “Проїхавши декілька метрів, я помітила, що водій був без маски і попросила його одягнути її. Він не тільки відмовився виконати моє прохання, але розвернувся і висадив мене знову на автостанції”, - написала обурена пасажирка.  Жінку не розуміє, чому кожного разу потрібно просити таксистів одягати маски. - Чому керівництво таксі в Теребовлі не зобов'язує водіїв одягати маски при посадці пасажира? Яке право мав водій висадити мене з машини лише за те, що я попросила одягнути маску? - запитує Марія Ворончак.  Вона також просить фірму таксі розібратися з поведінкою водія.  “Відповів, що не повезе мене” Про цей випадок, як розповіла Марія Ворончак журналістці Терміново, вона одразу повідомила диспетчера служби таксі, де їй сказали, що у ситуації розберуться. Проте […]

trending_flat
“Збив і залишив помирати”: потерпіла у ДТП на Тернопільщині вимагає покарати сина поліцейського

19-річна Олена Хрещук з Тернопільщини добивається покарання винуватця ДТП, в якій вона отримала серйозні травми. Аварія сталася в серпні минулого року. Дівчина за цей час пережила дві операції, наново вчиться ходити, а водій, який є сином заступника начальника Шумського відділення Кременецького відділу поліції розгулює на волі. Про це Олена Хрещук написала на своїй сторінці в Instagram. Аналогічний пост опублікувала її мама Людмила Хрещук у фейсбуці. Матеріал містить фото з елементами насильства (ред.). “Він далі їздить на машині, мотоциклі, тракторі”  “8 місяців тому, 24 серпня  син замначальника поліції Андрій Д., житель с.Бриків Шумського району на службовому автомобілі батька збив мене і залишив саму помирати на вулиці, - написала у соцмережі Олена Хрещук. - Якби не почули люди в придорожній хаті, то не знаю, що було б зі мною до ранку. У мене внаслідок аварії вибиті зуби, перелом коліна зі зміщенням, струс […]

trending_flat
“Єдина надія – на Всевишнього і добрих людей”: на лікування Арсенка з Тернопільщини вже зібрали перший мільйон доларів 

Тисячі людей з Тернопільщини, всієї України та світу об’єдналися заради того, щоб зібрати кошти для маленького Арсена Бориса зі Скалата, в якого діагностували рідкісне захворювання СМА - спінально м’язова атрофія.  Небайдужі люди надсилають кошти на рахунки батьків хлопчика, організовують конкурси, ярмарки, розіграші, марафони, розпродажі, благодійні вечори. До доброї справи підключаються школярі, церковні парафії, волонтери, співаки, блогери, політики та підприємці. Нещодавно вдалося зібрати перший мільйон доларів на придбання ін'єкцї, яка коштує 2 млн 300 тис. доларів.  “Раніше ми думали, що це нереально...Але завдяки кожному з Вас за три місяці ми зібрали майже половину потрібної суми! Навіть не можу уявити СКІЛЬКИ людей подали нам руку допомоги ! Люди, ми щиро просим, не залишайте нас...Зустрівшись з родиною, розкажіть їм історію Арсенка... У нас єдина надія на Всевишнього і на добрих людей” , - написала у соцмрежі фейсбук мама Арсена Надія Борис.  На другий […]

trending_flat
У міськраді чекають на заяву мами залишеного у “Вікні життя” хлопчика

Інформація про те, що мама залишеного у “Вікні життя” хлопчика за кілька днів повернулася за сином, з’явилася у деяких тернопільських ЗМІ. Проте наразі офіційно цього не підтверджують ні у пологовому, ні у міськраді.  - Станом на 5 травня до нас із заявою мама не зверталася, - повідомила виданню Терміново начальниця міського управління сім’ї, молодіжної політики та захисту дітей Христина Білінська. - Офіційного листа із лікарні про появу мами ми теж не отримували.  Дітей переводять з пологового Медична директорка з дитинства та пологової роботи міської лікарні №2 Ольга Сидорчук також не підтвердила зацікавленість матері покинутим сином. Як каже вона, лікарня не займається усиновленням, відтак таких питань вона коментувати не може.  Нагадаємо, 28 квітня у "Вікні Життя", що в тернопільській міській лікарні №2, залишили здорового двотижневого хлопчика. Його назвали Володимир Великодній. А наступного дня у “Вікні життя” з’явилися ще новонароджені двійнята. Тут […]

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025