Немає маски в аптеці – її можна пошити власноруч. Так зробила тернополянка Яна Лемега, яка займається шиттям більше 10 років. Через дефіцит одноразових медичних масок, до жінки почали звертатися друзі та знайомі з проханням пошити їм маску. Жінка вирішила допомогти.
Маски шиє від початку березня, саме з того часу стало складно знайти ці засоби у тернопільських аптеках. Вже виготовила близько 50 таких масок.
– У аптеках все розкупили, люди почали панікувати, – шукають, де купити, шиють на замовлення, – каже тернополянка. – Так і почали просити мене пошити маску. Комусь в лікарню потрібно, хтось хворий і не хоче розносити бактерії. Хтось хоче 5 масок, хтось – 10, хтось – 20. Хтось – на всю сім’ю.
Перед тим як шити маски, пані Яна цікавилась у медиків, як це зробити правильно. Згідно з медичними стандартами, така маска має мати не менше 7 шарів марлі.
– Маска щільно пристає до обличчя, не відтопирюється. За вуха йде гумка, не треба зав’язувати лямки, – розповідає тернополянка. – Можна пошити і маленьку маску для дитини.
Звичайну одноразову маску одягнув і викинув , а така марлева більш практична, зауважує жінка. Її можна використовувати два-три рази, перед тим провівши домашню дезінфекцію – попрати і попрасувати.
Медики наголошують, що одягати маску повинні хворі люди, аби захистити оточуючих.
– Всім підряд носити маски не потрібно. Те, що люди ходять у масках по вулицях – недоцільно, – пояснює завідувач відділу епіднагляду (спостереження) та профілактики інфекційних захворювань ДУ «Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України» Марія Павельєва. – Маска тільки для хворих, щоб вони не поширювали інфекцію. Тоді хвора людина при чханні не передасть крапельки слизу іншій людині. Якщо дома є хтось хворий на грип чи ГРВІ, то ця людина може бути в масці для того, щоб не заразити інших членів своєї сім’ї.Також маски може носити медичний персонал, коли спілкується з хворим, для того, щоб захистити себе. Потрібна маска тим, які доглядають хворих. Всім іншим маски не потрібні.
Марлева маска, пошита власноруч, буде ефективною, якщо її змінювати кожних 3-4 години і правильно доглядати, зауважує пані Павельєва.
– Одноразову маску, використавши, викидають, – каже вона. – Марлеві потрібно прати, прасувати. Їх можна використовувати, але має бути відповідний догляд.
Читайте також: “Не думали, що їх розкуплять так швидко”. На Тернопільщині планують виготовляти медичні маски
“Брали навіть по 400 штук”. У тернопільських аптеках дефіцит на медичні маски