28.02.2024
Новини

Понищений монастир, розпалювання релігійної ворожнечі та написи на стінах російською: що залишило по собі духовне училище в Кременці. Ексклюзив

Миколаївський собор Кременець

Сьогодні келії колишнього францисканського монастиря, а нині Миколаївського собору у Кременці стоять порожні. Про те, що донедавна тут було богословсько-регентське училище, нагадують написи на стінах від останніх учнів, які навчалися у так званому закладі освіти. А ще наслідки жахливої безгосподарності – гіпсокартон, плитка, металопластикові конструкції, перегородки у келіях, які встановлені в історично-архітектурній пам’ятці самовільно й без будь-яких дозволів. “Терміново” – перше ЗМІ, що побувало у стінах колишнього монастиря після того, як звідти виселили учнів училища разом з наставниками. Журналісти на власні очі побачили, як виглядає безжальна байдужість, коли майно належить не тобі, а державі.

Читайте також: Недорахувалися старовинних ікон, церковної атрибутики, стародруків – перевірка у Миколаївському соборі у Кременці

Василь Ільчишин
Зараз у коридорах та келіях колишнього францисканського монастиря порожньо

Учні богословсько-регентського училища жили у келіях колишнього францисканського монастиря незаконно

  • Через тиждень після того, як на території училища відбулися виконавчі дії (виселення учнів та вчителів – авт.), ми допустили учнів на територію, аби вони могли забрати своє особисте майно. Вони жили у келіях незаконно, адже це пам’ятка архітектури, ці приміщення не передбачені для проживання та ведення будь-якого господарства. Це було якесь самозахоплення цих споруд, – розповідає директор Кременецько-Почаївського ДІАЗу Василь Ільчишин.

Мало того, богословсько-регентське училище не мало жодних документів не лише на проживання учнів, а й на ведення освітнього процесу. Заклад мав бути зареєстрованим у МОЗ. Для надання дозволу на проживання мало бути погодження із санепідемстанцією та іншими відповідними службами. Проте його не було.

Для зручного побуту у келіях облаштували кухню, пральню, душові, туалети. Зробили це без дотримання будь-яких архітектурних чи будівельних норм. І зараз це неабияк дається взнаки. Вологість у приміщенні колишнього монастиря сягає 80% при максимально допустимій нормі 55%. Саме для того, аби хоч трохи усунути негативні наслідки, ДІАЗ залучив фахівця компанії BioDry Ukraine.

  • Жодних документів немає. У переліку юридичних осіб такого навчального закладу, як богословсько-регентське училище у Кременці, немає. Навіть, якби це була філія Почаївського духовного училища, вона мала б бути зареєстрована. Тож це не навчальний заклад, а якесь незаконне самоутворення, – каже директор ДІАЗу. – Не розумію, як батьки віддавали своїх дітей на навчання до цього закладу. Потрібно ще з’ясувати, чи правомірний документ про загальну освіту, який тут видавали. Адже навчалися в училищі діти 14-17 років (вступали після 9 класу). Це було щось на зразок колишніх ПТУ (тепер ліцеї).

На прощання з “альма-матер” обмалювали стіни у келіях

Прощаючись зі своєю “альма-матер”, учні богословсько-регентського училища вирішили ще й попсувати без того понищені стіни своїми пам’ятними написами. Інакше як вандалізмом такі дії не назвати. Точно відомо, коли саме з’явилися ці відзнаки, адже майбутні духовні особи не полінувалися вказати й дату.

Ще один цікавий момент у написах, який спонукає задуматися, чого ж саме навчали у цьому закладі – це літера И у словах, написана навиворіт.

  • Бачите, у всіх словах И вивернута, не думаю, що учні не знають, як правильно писати літеру. Швидше усього, це замаскована Z, і це дуже сумно. Якщо діти несвідомі того, що вони роблять, то їхні батьки мали б замислитися, чого тут навчали їх нащадків та як вони жили, – зазначає Василь Ільчишин.

Разом з тим, батьки учнів училища поскаржилися у Кременецьку РВА на незаконне виселення їхніх дітей з гуртожитку та вимагають пояснень щодо того, на яких підставах виселили учнів, а також матеріальної та моральної компенсації.

  • Ми пояснили Службі у справах дітей, на яких підставах проводилося виселення, надали документи. Та ми також звернулися із заявою до правоохоронців, бо просто не могли закрити очі на те, що знайшли на території колишнього училища, – каже Василь Ільчишин.

ДІАЗ звернувся із заявою в СБУ

На сьогодні від ДІАЗу є звернення в СБУ щодо розпалювання релігійної ворожнечі працівниками богословсько-регентського училища у Кременці. Підставою для цього стали численні друковані матеріали, які знайшли на території колишнього навчального закладу.

Таку літературу з печаткою бібліотеки знайшли після виселення богословсько-регентського училища у Кременці

Насамкінець виникає логічне і закономірне питання. Кременецько-Почаївський ДІАЗ заснований у 2001 році. Відтоді на балансі перебуває 17 пам’яток 14—20 століть у містах Кременець і Почаїв. Найцінніші з них: руїни Кременецького замку 14—16 століть, Свято-Миколаївський собор (споруда колишнього Кременецького францисканського монастиря, 17—18 століття), ансамблі архітектурних споруд Кременецького Свято-Богоявленського монастиря (18—20 століття), Кременецького єзуїтського монастиря (18 століття) та Почаївської Свято-Успенської лаври (18—20 століття). Куди ж дивилися власники, коли понад 20 років ці унікальні пам’ятки безжально нищили, а декотрі й досі руйнують?

Раніше на порушення закривали очі, тепер так не буде

Василь Ільчишин

  • Мені невідомі причини, чому раніше на усі ці порушення, незаконні реконструкції, прибудови, ремонти закривали очі балансоутримувачі. Але тепер точно буде по-іншому, – наголошує Василь Ільчишин.

Також, як вдалося дізнатися “Терміново”, окрім колишнього гуртожитку богословсько-регентського училища, у келіях монастиря на другому поверсі розташовані квартири. У двох із них досі живуть люди. Схожа ситуація із будинками-близнюками. З документами – повний безлад. Відтак, аби проводити якісь роботи на території пам’ятки, наразі ДІАЗ навіть не може зробити проєкту. Тож, замість того, аби братися за реконструкцію історично-архітектурних пам’яток, працівникам установи належить ще довго доводити до ладу юридичні питання.

Перейти до панелі інструментів