Понищений монастир, розпалювання релігійної ворожнечі та написи на стінах російською: що залишило по собі духовне училище в Кременці. Ексклюзив

Миколаївський собор Кременець

Сьогодні келії колишнього францисканського монастиря, а нині Миколаївського собору у Кременці стоять порожні. Про те, що донедавна тут було богословсько-регентське училище, нагадують написи на стінах від останніх учнів, які навчалися у так званому закладі освіти. А ще наслідки жахливої безгосподарності – гіпсокартон, плитка, металопластикові конструкції, перегородки у келіях, які встановлені в історично-архітектурній пам’ятці самовільно й без будь-яких дозволів. “Терміново” – перше ЗМІ, що побувало у стінах колишнього монастиря після того, як звідти виселили учнів училища разом з наставниками. Журналісти на власні очі побачили, як виглядає безжальна байдужість, коли майно належить не тобі, а державі.

Читайте також: Недорахувалися старовинних ікон, церковної атрибутики, стародруків – перевірка у Миколаївському соборі у Кременці

Василь Ільчишин
Зараз у коридорах та келіях колишнього францисканського монастиря порожньо

Учні богословсько-регентського училища жили у келіях колишнього францисканського монастиря незаконно

  • Через тиждень після того, як на території училища відбулися виконавчі дії (виселення учнів та вчителів – авт.), ми допустили учнів на територію, аби вони могли забрати своє особисте майно. Вони жили у келіях незаконно, адже це пам’ятка архітектури, ці приміщення не передбачені для проживання та ведення будь-якого господарства. Це було якесь самозахоплення цих споруд, – розповідає директор Кременецько-Почаївського ДІАЗу Василь Ільчишин.

Мало того, богословсько-регентське училище не мало жодних документів не лише на проживання учнів, а й на ведення освітнього процесу. Заклад мав бути зареєстрованим у МОЗ. Для надання дозволу на проживання мало бути погодження із санепідемстанцією та іншими відповідними службами. Проте його не було.

Для зручного побуту у келіях облаштували кухню, пральню, душові, туалети. Зробили це без дотримання будь-яких архітектурних чи будівельних норм. І зараз це неабияк дається взнаки. Вологість у приміщенні колишнього монастиря сягає 80% при максимально допустимій нормі 55%. Саме для того, аби хоч трохи усунути негативні наслідки, ДІАЗ залучив фахівця компанії BioDry Ukraine.

  • Жодних документів немає. У переліку юридичних осіб такого навчального закладу, як богословсько-регентське училище у Кременці, немає. Навіть, якби це була філія Почаївського духовного училища, вона мала б бути зареєстрована. Тож це не навчальний заклад, а якесь незаконне самоутворення, – каже директор ДІАЗу. – Не розумію, як батьки віддавали своїх дітей на навчання до цього закладу. Потрібно ще з’ясувати, чи правомірний документ про загальну освіту, який тут видавали. Адже навчалися в училищі діти 14-17 років (вступали після 9 класу). Це було щось на зразок колишніх ПТУ (тепер ліцеї).

На прощання з “альма-матер” обмалювали стіни у келіях

Прощаючись зі своєю “альма-матер”, учні богословсько-регентського училища вирішили ще й попсувати без того понищені стіни своїми пам’ятними написами. Інакше як вандалізмом такі дії не назвати. Точно відомо, коли саме з’явилися ці відзнаки, адже майбутні духовні особи не полінувалися вказати й дату.

Ще один цікавий момент у написах, який спонукає задуматися, чого ж саме навчали у цьому закладі – це літера И у словах, написана навиворіт.

  • Бачите, у всіх словах И вивернута, не думаю, що учні не знають, як правильно писати літеру. Швидше усього, це замаскована Z, і це дуже сумно. Якщо діти несвідомі того, що вони роблять, то їхні батьки мали б замислитися, чого тут навчали їх нащадків та як вони жили, – зазначає Василь Ільчишин.

Разом з тим, батьки учнів училища поскаржилися у Кременецьку РВА на незаконне виселення їхніх дітей з гуртожитку та вимагають пояснень щодо того, на яких підставах виселили учнів, а також матеріальної та моральної компенсації.

  • Ми пояснили Службі у справах дітей, на яких підставах проводилося виселення, надали документи. Та ми також звернулися із заявою до правоохоронців, бо просто не могли закрити очі на те, що знайшли на території колишнього училища, – каже Василь Ільчишин.

ДІАЗ звернувся із заявою в СБУ

На сьогодні від ДІАЗу є звернення в СБУ щодо розпалювання релігійної ворожнечі працівниками богословсько-регентського училища у Кременці. Підставою для цього стали численні друковані матеріали, які знайшли на території колишнього навчального закладу.

Таку літературу з печаткою бібліотеки знайшли після виселення богословсько-регентського училища у Кременці

Насамкінець виникає логічне і закономірне питання. Кременецько-Почаївський ДІАЗ заснований у 2001 році. Відтоді на балансі перебуває 17 пам’яток 14—20 століть у містах Кременець і Почаїв. Найцінніші з них: руїни Кременецького замку 14—16 століть, Свято-Миколаївський собор (споруда колишнього Кременецького францисканського монастиря, 17—18 століття), ансамблі архітектурних споруд Кременецького Свято-Богоявленського монастиря (18—20 століття), Кременецького єзуїтського монастиря (18 століття) та Почаївської Свято-Успенської лаври (18—20 століття). Куди ж дивилися власники, коли понад 20 років ці унікальні пам’ятки безжально нищили, а декотрі й досі руйнують?

Раніше на порушення закривали очі, тепер так не буде

Василь Ільчишин

  • Мені невідомі причини, чому раніше на усі ці порушення, незаконні реконструкції, прибудови, ремонти закривали очі балансоутримувачі. Але тепер точно буде по-іншому, – наголошує Василь Ільчишин.

Також, як вдалося дізнатися “Терміново”, окрім колишнього гуртожитку богословсько-регентського училища, у келіях монастиря на другому поверсі розташовані квартири. У двох із них досі живуть люди. Схожа ситуація із будинками-близнюками. З документами – повний безлад. Відтак, аби проводити якісь роботи на території пам’ятки, наразі ДІАЗ навіть не може зробити проєкту. Тож, замість того, аби братися за реконструкцію історично-архітектурних пам’яток, працівникам установи належить ще довго доводити до ладу юридичні питання.

About the author

trending_flat
Діти – 8 грн, пенсіонери -10, решта -15: у Кременці знову підняли тариф на проїзд

Раніше "Терміново" повідомляло, що у Кременці планували підвищити тариф на проїзд у громадському транспорті. Розмови про це велися давно - перевізники вимагали збільшення від 12 до 17 грн. Їхню вимогу задовольнили частково - з наступного понеділка, 3 лютого, вартість проїзду в маршрутках знову зросте. Це уже вдруге за час війни. Разом з тим будуть й інші зміни у міських перевезеннях. Учора, 30 січня, на виконавчому комітеті Кременецької міської ради прийняли рішення "Про схвалення проєкту автоматизованої системи обліку оплати проїзду у міському та приміському пасажирському автомобільному транспорті". Проте фактично ця система запрацює не раніше травня, - повідомив міський голова Кременця Андрій Смаглюк. На тому ж засіданні виконавчого комітету погодили й новий тариф на проїзд у громадському транспорті - 15 грн (перевізники вимагали 17 грн), учні - 8 грн. Кременецька міська рада провела обстеження пасажиропотоку у місті та зробила висновок, що клопотання […]

trending_flat
“Передумали за одну ніч”: чому представники Почаївської лаври блокують інвентаризацію майна

Уже деякий час братія Почаївської лаври перешкоджає роботі комісії Міністерство культури та стратегічних комунікацій України на території обителі. Директор Кременецько-Почаївського ДІАЗу - голова комісії Василь Ільчишин - замість того, аби з колегами займатися інвентаризацією майна, веде листування з представниками лаври та вкотре змушений доводити правомірність своєї роботи. Як і коли за таких умов продовжуватимуть інвентаризацію та чим усе може завершитися для незговірливих орендарів, "Терміново" розповів голова комісії. За останні кілька днів настоятель лаври разом з адвокатами оприлюднили декілька відео на YouTube, у яких всіляко заперечують правомірність дій комісії Міністерства. Усі наявні документи та закони, які регулюють роботу комісії, братія разом зі своїми захисниками трактують на власний розсуд. Лавра вимагала визнати доручення Міністерства "нікчемним" Одна з претензій представників лаври до підстави, на основі якої розпочали перевірку, - це доручення Державного секретаря МКСК. Цей документ через суд вимагали визнати "нікчемним". Проте, Ухвалою […]

trending_flat
Понад 100 питань – міський голова Кременця прозвітував про дороги, тарифи та премії працівників

Раніше "Терміново" повідомляло, що звіт міського голови Кременця відбувся ще 3 січня. Проте на зустріч прийшли небагато мешканців міста, не усі встигли поставити питання, що турбують громаду, адже тоді почалася повітряна тривога. Тому Андрій Смаглюк вирішив відзвітувати ще раз - онлайн.  В ефір голова громади вийшов о 20.00 годині зі свого робочого кабінету, спілкувався з кременчанами понад 2 години. Близько години він розповідав про роботу міської ради та її структурних підрозділів за 2024 рік. За решту часу містяни поставили керівнику понад сотню питань. На більшість з них очільник відповів. Дороги, тарифи, автобуси Здебільшого кременчан цікавить стан доріг, тарифи на воду та на проїзд у громадському транспорті, стан автобусів. Також людей турбує проблема лікарні, яка досі без директора. Запитували й про дозвілля дітей та підлітків. Стосовно проїзду у маршрутках міський голова повідомив, що тариф однозначно зросте. Разом з тим зазначив, що […]

trending_flat
“Два тижні тому забрали працівники ТЦК”: родичі розшукують 30-річного чоловіка з Кременеччини

Уже майже два тижні родина шукає 30-річного Володимира Гасса, мешканця с. Іванківці, Лановецької громади, що на Кременеччині. Чоловік вийшов у домашньому одязі, без документів та грошей, при собі мав лише мобільний телефон. Рідні стверджують, що його забрали працівники Лановецького ТЦК і з того часу Володимира не бачили. Про зникнення чоловіка повідомили й місцеву поліцію. Проте, результату пошуку й досі немає. Журналісти "Терміново" поспілкувалися з мамою Володимира та сестрою. Реалії сьогодення такі, що хтось собі може дозволити викрасти людину і їм нічого за це не буде, а поліція, як виявилося, удає, що нічого не може зробити. Мій брат Володимир Гасса вийшов з дому 6.11.2024 і більше не повернувся до цього часу. Як стало відомо згодом, це було РТЦК м. Ланівці, яке спочатку сказало, що це не вони, та після заяви в поліції про викрадення та розшук повідомили, що його "запросили" у […]

trending_flat
Бігав голий по селу: біля Кременця вночі 44-річний зборівчанин вчинив акт вандалізму над могилами українських військових. Відео

Шокуюча подія трапилася у ніч на 27 вересня у с. Великі Млинівці, що біля Кременця. На ранок на кладовищі, де поховано багато українських захисників, виявили розкидані фото військових та квіти, порвані прапори. Поліція одразу взялася за пошуки зловмисників. Вранці родичі Героїв, які віддали життя за нас і країну, застали жахливу картину. Щоранку приїжджаємо відвідати наших рідних і побачили таке, - каже удова загиблого полковника Сергія Лі Людмила. Дуже прикро і боляче, що у когось підіймається рука на святе. В українців завжди було святим місцем могили рідних. Поламані хрести, порвані державні прапори, понищені фото наших Героїв - це для мене щось неймовірно шокуюче. Але я вдячний правоохоронцям, які так швидко зреагували і уже працюють на місці злочину, - каже настоятель Преображенського собору у Кременці о. Володимир Буграк. - Впевнений, що винуватці понесуть покарання. Очевидець, який зупинив вандала, розповів, що чоловік був […]

trending_flat
Право на обшуки та носіння зброї: міфи та реальність щодо повноважень шкільних офіцерів безпеки

Ще на початку квітня начальник ГУ Нацполіції Тернопільщини Сергій Зюбаненко анонсував появу освітніх офіцерів у кожній школі Тернопільщини. Перші офіцери безпеки з'явилися в українських школах ще наприкінці січня. На Тернопільщині вони узялися до роботи на початку вересня. Проєкт “Офіцер безпеки” реалізує Національна поліція  спільно з Міністерством освіти і науки та має підвищити безпеку в школах. Тим часом як дехто з батьків вважає наявність таких фахівців у навчальних закладах виправданим, інші переконані, що це даремна трата грошей. Та, як одні, так і другі, цікавляться, якими законами регулюється робота офіцерів безпеки — про поліцію, охоронну діяльність чи ювенальну превенцію, чи може офіцер обшукати школяра, чи відвідувача і, чи носитиме у школі зброю? На усі ці питання відповів для "Терміново" старший лейтенант поліції, начальник сектору організації служби освітньої безпеки Головного управління Національної поліції в Тернопільській області Максим Гуменюк. На початок навчального року на […]

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025