29.09.2023
Новини

“Не можу мовчати!”: біля Катедри зрубали старі смереки, які були окрасою міста

Біля Архикатедрального собору у Тернополі зрубали довговічні смереки, що росли у дворі монастиря. Про це розповіла тернополянка Яна Іщук на своїй сторінці у Фейсбуці.

“Церква дозволила зрубати довговічні смереки, що росли у дворі монастиря.
Гарні, стрункі смереки, котрі були теж візиткою міста і класною родзинкою на фотографіях туристів.
У Європі би пишалися такими деревами, на випадок їх ламкості укріплювали металевими скобами, ланцюгами та іншими конструкціями, лиш би зберегти раритетні історичні пам’ятки, що пережили не одну війну. Але ми, напевно, не Європа.
Дуже прикро. Вам нічого не шкода – навіть дерев, що росли до Бога так високо! – і нікому не заважали, поки не стали заважати надбудові над давніми, 1779 року створення, колишнім келіями монахів-домініканців, де потім була гімназія, котра дала світові стільки мудрих людей, і котра дала життя Тернопільській першій гімназії, що містилася поряд (там стоїть зараз пам’ятний знак і пам’ятник Франку), де навчалися Йосип Сліпий, брати Крушельницькі, Денис Січинський, брати Барвінські, Сома Морґенштерн, Іван Горбачевський.
А тепер і наступницю келійної гімназії домініканців та альма-матер української вищепереліченої еліти, Тернопільську гімназію імені Івана Франка сполучають докупи з технічним ліцеєм (так ніби це технічна гімназія імені Пулюя – ок, створіть собі таку, назвіть іменем винахідника ікс-променів і сполучайте!) – і пропонують старшокласникам навчатися не в старовинному центрі на вулиці І.Франка, як раніше, а аж на вулиці Р.Купчинського, на околиці Тернополя, близько траси на село Байківці.
Тернопіль безупинно котиться у прірву історичного безпам’ятства.
Колись моєму батькові один поважний начальник сказав у очі і прилюдно:
– Якщо ви такий талановитий, Руслане Васильовичу – то чому ви не в Києві ?!
У тата стиснулося серце і він відповів:
– а тут, у Тернополі, вам талановиті не потрібні?!
Ото і дочка хоче спитати нашу тернопільську громаду :
Скажіть: чи історія Тернополя і талановиті люди в ньому – для вас потрібні ? Чи вам все одно, що у людей болить за своє місто серце? Чи у вас сердець нема? Вам все одно, що люди не витримують і виїжджають з Тернополя, бо втомлюються боротися – за себе, за місто, за культуру у Тернополі?
Ці зрубані дерева мене просто вразили до відчаю і розчарування. Не можу мовчати! 💔
Підпишіть петицію проти реконструкції монастиря Домініканського костелу, котрий є пам’яткою НАЦІОНАЛЬНОГО всеукраїнського значення, як і Софія Київська чи собор Святого Юра : https://petition.kmu.gov.ua/petitions/5156…”,  – пише пані Яна.

Читайте також: “Така надбудова – то руйнація”: тернополяни обговорили “реставрацію” Катедри

Фото Андрій Кір.

Схожі пости

У селі на Тернопільщині засівають з конем цілу ніч

У Тернопіль привезли знищену техніку росіян. Фото, Відео

Redaktsia

Драгер зашкалив: у Тернополі виявили дуже п’яного водія

Redaktsia
Перейти до панелі інструментів