“Така надбудова – то руйнація”: тернополяни обговорили “реставрацію” Катедри

У креативному кластері Na пошті відбулося обговорення проєкту реставрації Катедри. Небайдужі тернополяни зібрали істориків, музейників, краєзнавців, архітекторів для того, щоб подискутувати про долю найвизначнішої пам’ятки архітектури Тернополя.

Ініціаторкою та модераторкою зустрічі стала Дарця Веретюк.

Серед спікерів:

  • кандидат історичних наук, викладач ТНПУ ім. В. Гнатюка, автор дослідження про Тернопіль Володимир Окаринський;
  • міський голова м. Бережани, архітектор Ростислав Бортник;
  • засновник спільноти Ukraїner, письменник та журналіст Богдан Логвиненко;
  • краєзнавець, музейник, автор книги про Тернопіль Олег Гаврилюк;
  • краєзнавиця, засновниця проєкту «Замки і храми України» та інформаційного ресурсу castles.com.ua Ірина Пустиннікова;
  • військовий капелан, тернополянин Степан Хміль.

Ірина Пустиннікова почала свою лекцію з порівняння тернопільського монастиря з іншими монастирями домініканців, які є в Україні. На її думку, збереглися усі архітектурні плани, тому придумувати для реставрації нічого не потрібно.

Втім, практика добудови поширена в Україні. У Мурафі (Вінниччина) та Кам’янці-Подільському (Хмельниччина) теж добудували по два поверхи, і нічого тим, хто відповідальний за таку добудову, не було. Тому перспективи по Тернополю невтішні.

“Дарця Веретюк попросила мене розказати про особливості домініканських кляшторів в Україні. Я з’язалася з своєю давньою знайомою, людиною, котра знає про архітектуру домініканців на наших теренах найбільше. Це пані професорка мистецтвознавства Наталія Урсу, котра свого часу захистила з цієї проблематики докторську дисертацію. Вона підтвердила мої здогади: не можна казати про якісь спільні риси у різних монастирських комплексах, бо всі вони підпорядковувалися, по-перше, архітектурній моді, рельєфу, я ще й додам — фінансам фундаторів. Бо домініканський монастир може бути дуже різним. Це може бути Ла Туретт від Ле Корбюз’є у Франції — бруталізм, геометрія, підкреслена важкість і монументальність. Загальних стандартів нема.
Цитата з Н. Урсу: “Для більшого розуміння концептуальних ідей отців щодо архітектоніки орденських споруд необхідно звернутися до Книги конституції та наказів ордену братів-проповідників, де написано: «Наші монастирі, уникаючи всього, що непотрібно і що справляє  розкішний вигляд, повинні бути скромними і підпорядкованими цільовому призначенню, а також влаштовані згідно зі звичаями місця і часу, щоби нікого не згіршувати». Орден – згромадження людей, які шлюбували убозтво, – повинен був дотримуватися скромності навіть в оснащенні храмів”.
Фото Ірини Пустиннікової
Тут під час реставрації не треба домислювати нічого за автора, бо відомо, чого саме хотів автор. Це не сховане за сімома печатками, ці матеріали друкувалися, вони доступні. Найкраще вони представлені у 16 томі “Костелів і кляшторів римокатолицьких давнього руського воєводства” (Краків, 2008) — я думаю, люди, котрі придумували ревалоризацію, з цією книгою знайомі, а якщо ні — я залюбки їм перефотографую сторінки з неї, присвячені тернопільським домініканцям.
Тобто моя думка така: не треба придумувати велосипед там, де є доступні всі потрібні історичні матеріали. Це перше. І друге — церква у світській державі не має жодної монополії на об’єкти, у яких перебуває, якщо ці об’єкти є пам’ятками. Церква служить громаді, а пам’ятки — надбання всього народу. Свідомо спотворювати Тернопіль, у котрому і так ДУЖЕ мало архітектурної спадщини, можуть лише злочинці і дуже нехороші люди”, – згодом написала Ірина Пустиннікова на своїй сторінці у соцмережах.

 

Міський голова Бережан Ростислав Бортник, який є архітектором, розповідав про альтернативи реконструкції, опираючись на досвід інших європейських міст.

Вважає, що ті 2 поверхи є досить великими, хоча церква дійсно потребує великої кількості приміщень. На його думку, добудовувати поверх не потрібно, а якщо вже зовсім не вистачає місця, то можна підняти дах максимум на 1 метр чи змінити кут нахилу даху, щоб на верхньому поверсі можна було сформувати нові приміщення.

“Погодьтеся, те що зробив пан Вербовецький, то не є вершиною архітектурного смаку”, – каже Дарця Веретюк. В інших країнах реставрація відбувалася у бік спрощення, а у випадку Катедри – це поєднання псевдоісторичності із сучасністю, а не симбіоз старого і сучасного.

Міський голова Бережан не погодився з цією думкою, що викликало обурення у присутніх.

“Тернопіль виглядає огидно! Для чого їм ще 1200 квадратних метрів? Ми абсолютно не знаємо, що тут планується (на добудованому третьому поверсі, – ред.). Там можуть бути квартири, і це буде найдорожча нерухомість у Тернополі”, – каже тернополянка, яка була присутня на зустрічі.

На це Бортник відповів, що реставрувати і добудовувати можна, проте не настільки. Така надбудова – то є руйнація. Але головною проблемою стало те, що організаторам цієї реконструкції потрібно було зібрати громадські обговорення, різних архітекторів, створити конкурс і так далі.

Церква не може одноосібно приймати такі рішення

Краєзнавець та музейник Олег Гаврилюк розповів, як будували Катедру, кому належить проєкт спорудження пам’ятки та монастиря.

За його словами, ділянка, де стоїть Катедра, – це історичний центр Тернополя. І,  за законом, реставратори перед початком робіт повинні були провести археологічні дослідження.

“Там, де зараз є гойдалки біля 3 школи, на вуличці між Катедрою та навчальним закладом, є старовинний некрополь”, – каже Олег Гаврилюк. Там є старовинні поховання, які відносяться до 18 століття. Скільки їх, невідомо, проте у 70-х роках, коли там проводили централізоване опалення, знайшли щонайменше один людський кістяк. Частина поховань там і залишаються, тому потрібно проводити археологічні дослідження.

Історик та краєзнавець Володимир Окаринський розповів про те, наскільки старовинним є Домініканський костел, як відбувалося його будівництво та багато іншого. Зокрема, він розказав про єзуїтів, їхню гімназію, яка функціонувала в стінах монастиря, а також відомих постатей – вихованців навчального закладу. Також провів історичну довідку щодо відомих постатей, які працювали над спорудженням та розписом костелу.

“Усі ці імена мають бути на стінах костелу”, – каже Окаринський.

About the author

ДТП
trending_flat
У центрі Тернополя велосипедист збив жінку і втік: її забрала швидка

У центрі Тернополя сталася дорожньо-транспортна пригода, в якій постраждала жінка. Велосипедист, який її збив, зник з місця події, а потерпілу госпіталізували. ДТП сталася 18 червня близько 13:20 на бульварі Тараса Шевченка. Про це повідомляє Відділ комунікації поліції Тернопільської області. До травмпункту бригада швидкої допомоги доправила тернополянку 1955 року народження. У жінки діагностували перелом та інші ушкодження. На місце події прибула слідчо-оперативна група Тернопільського райуправління поліції. Вони з'ясували, що велосипедист рухався пішохідним тротуаром у напрямку вулиці Князя Острозького. Водій двоколісного транспорту наїхав на пішохода, після чого жінка впала. Натомість велосипедист не зупинився і втік з місця пригоди. Наразі правоохоронці встановлюють особу велосипедиста. За цим фактом відкрито провадження за частиною 1 статті 291 Кримінального кодексу України (порушення чинних на транспорті правил). Триває розслідування.

пожежа Синьків
trending_flat
Серйозна пожежа на Чортківщині: могло згоріти три будівлі

У селі на Чортківщині сталася серйозна пожежа. Майже опівночі, коли більшість людей вже спали, спалахнула господарська будівля у селі Синьків. Площа загоряння склала 55 квадратних метрів.  Про це повідомляють у ГУ ДСНС України у Тернопільській області. "Майже опівночі, о 23:56, коли більшість людей вже спали, наші рятувальники отримали терміновий виклик із села Синьків. На місці вони побачили господарську будівлю, охоплену полум'ям.  Площа пожежі — 55 квадратних метрів, а головне — вогонь вже був готовий перекинутися на три сусідні будівлі, зокрема й на житловий будинок! Завдяки миттєвій реакції та злагодженій роботі, хлопці не лише приборкали пожежу, але й відстояли у вогню три споруди! Це і є те, що називається "врятовано"", - йдеться у повідомленні.

будівництво Сураж
trending_flat
У селі на Кременеччині московський патріархат будує церкву

На Тернопільщині, у селі Сураж Кременецького району під виглядом звичайного будинку будують церкву. Та ще й московського патріархату. Про це розповів журналіст з Тернополя Сергій Сінкевич. Зазначимо, що село ще в 2019 році перейшло до Православної церкви України.  "Все добре чув. Бачив на власні очі. І констатую патологічне самодурство, юридичну профанність, або зухвалу бравуру місцевих московських священників. Все настільки очевидно, що вважаю: є усі підстави, аби до Суража приїхали нарешті й якісь компетентні контролери з відповідних структур. З яких завгодно. Наприклад, з прокуратури. Варто не ігнорувати, а лише спробувати. Поговорити з людьми. Глянути на великий хрест, встановлений біля майбутнього нібито просто будинку. І зовсім не складно буде переконатись, що замовники цього будівництва давно вже наплювали на документи, і справді будують там церкву", - пише журналіст на своїй сторінці у фейсбуці. "Командир" будівельної бригади, Сергій, відкрито розповів, що вони є спеціалістами […]

trending_flat
Чи потрібне загартоване скло на смартфон: практичний аксесуар чи маркетинговий хід?

Смартфони стали нашим щоденним помічником, але варто цьому розумному пристрою впасти і вже можна втратити не лише настрій, а й значну суму грошей. Саме тому захист дисплея виходить на перший план одразу після купівлі нового телефону. Найпопулярніший спосіб — встановлення загартованого скла. Проте чи справді воно необхідне, чи це просто модна тенденція? Екран під загрозою: навіщо взагалі додатковий захист?  Більшість нових смартфонів оснащуються екранами з високою роздільною здатністю, які одночасно є найкрихкішими деталями пристрою. Хоча виробники рекламують наявність захисного скла (найчастіше це Gorilla Glass різних поколінь), у реальному житті цього буває недостатньо. Падіння навіть з висоти столу може спричинити появу мікротріщин або повністю розбити екран. Вартість заміни дисплея в деяких моделях може досягати 40–60% вартості всього смартфона. У такому контексті загартоване скло, яке коштує в рази дешевше, виглядає цілком логічним і практичним рішенням. Загартоване скло проти плівки: битва за дисплей […]

затримання
trending_flat
Зняття з розшуку та оформлення непридатності до служби: тернопільські поліцейські знешкодили незаконні оборудки у ТЦК

Поліція Тернопільщини викрила корупційні схеми у двох територіальних центрах комплектування. Зловмисники обіцяли громадянам допомогу з уникненням мобілізації. Правоохоронці оголосили підозру трьом особам, серед яких двоє нинішніх та один колишній працівник ТЦК. Їм загрожує до восьми років ув'язнення за такі дії, як зняття з розшуку та оформлення фіктивної непридатності до служби. Про це повідомляє Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України. Схеми ухилення від мобілізації: як це працювало Оперативники Департаменту внутрішньої безпеки Нацполіції та слідчі поліції Тернопільщини, спільно зі співробітниками СБУ, викрили осіб, які організовували незаконні схеми. Цього разу під підозру потрапили двоє працівників військової установи та їхній колишній колега. Один із військових районного ТЦК, разом зі спільником (колишнім військовослужбовцем цього ж підрозділу), обіцяв чоловікові оформити документи про непридатність до служби. За цю «послугу» вони вимагали 20 тисяч доларів. Змовники запевняли, що мають вплив на посадовців центру комплектування, які б "виготовили" необхідні […]

ректор тнпу
trending_flat
Стало відомо, хто переміг у першому турі виборів ректора ТНПУ

У середу, 18 червня, відбулися вибори ректора Тернопільського національного педагогічного університету імені Гнатюка.  Голосування і підрахунок голосів завершені - при цьому 4 бюлетені визнали недійсними, 9 виборців не підтримали жодного кандидата.  Перемогу у першому турі здобув Богдан Буяк. Він отримав 192 голоси. "Терміново" інформує читачів з місця події. Друге місце, з великим відривом від першого зайняла Ірина Задорожна - 95 голосів. Ігор Гевко майже так само -  93 голоси, Надія Дробик - 57 голосів.  Древніцький Юрій - 33 голоси. Андрій Кузишин набрав 79 , Світлана Калаур - 39. Жоден з кандидатів не набрав 50%, отже буде другий тур. Вибори ректора ТНПУ відбулися у середу, 18 червня, серед семи претендентів, шестеро з яких – професори, і один – доцент. Читайте також: “Доктор Копіпаст”: що кажуть в ТНПУ про звинувачення ректора у плагіаті Богдан Буяк вже очолював педагогічний університет з 2017 року, а потім […]

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А
+380935295439
ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright

2018 – 2025