Світло від сміття:  хто та для чого планує добувати біогаз у Малашівцях?

Попри те, що влада Тернополя полюбляє хизуватися «на кожному стовпі» про черговий відремонтований тротуар чи лавку, чиновники, чомусь, не спішать повідомляти громаду, що скоро на комунальній землі з’явиться установка, яка видобуватиме біогаз. Нам ж вдалося дізнатися деталі і про майбутнього інвестора проекту, і про його плани виробляти світло зі сміття…

«Підпільні слухання»

Так добувати біогаз із сміття планують на Малашівецькому полігоні. Про такі наміри заявило товариство з обмеженою відповідальністю «Біогаз Енерджі-Тернопіль». Компанія хоче орендувати 6 соток землі на полігоні та збудувати там комплексну інженерну споруду для виробництва електричної енергії з системою збору та утилізації біогазу.  Це далеко не свіжа ідея. Про схожі наміри дискутують не один рік. Однак цього разу, здається, усе серйозно. Адже до укладання договору з міськрадою та будівництва комплексу, ТОВ віддаляє лише кілька днів, передбачених законом, на громадські обговорення.

Насамперед слід наголосити, що зараз діяльність жодного сміттезвалища на Тернопільщині не відповідає санітарним вимогам. Під цей список підпадає і Малашівецьке сміттєзвалище, на яке вивозять сміття приблизно з 60 % від загальної площі області. Екологи краю давно пропонували його закрити. Однак відходи  продовжують возити на напівлегальний полігон.

– Ми плануємо звести комплексну споруду з виробництва електроенергії із збором та утилізацією біогазу шляхом дегазації на полігоні твердих відходів. Ми не чіпаємо сміття, вона залишатиметься на полігоні. Системою газопроводів та свердловин ми вилучаємо газ та відводимо його. Взагалі для нашої діяльності потрібно ділянку, площею всього шість сотих. На ці шість сотих буде укладено договір оренди з Тернопільською міськрадою,- розповіла під час громадських обговорень у с. Малашівці представниця інвестора.

До слова, громадські слухання проводили у п’ятницю, 13 липня, в приміщенні будинку культури в с. Малашівці. Хоча на офіційному сайті «Оцінки впливу на довкілля» місцем проведення вказували селищну раду Малашівець, яка знаходиться за три кілометри від клубу, в сусідньому селі Іванківці.

Така плутанина в локації здивувала не лише нас, а й представників Управління екології та природних ресурсів Тернопільської ОДА, які також спочатку приїхали на слухання в сільраду і зустріли зачинені двері в кабінет голови. Благо, працівниця пошти, яка від нас вперше почула про «якісь там слухання», в телефонному режимі вивідала, що місце проведення тепер – клуб.

Для розуміння,  Іванківці, де розміщення сільрада, перебувають у підпорядкуванні села Малашівці. Відстань між селами приблизно три кілометри по розбитій, польовій дорозі. Тому така плутанина з місцем проведення слухань, як мінімум, ставить питання до їх прозорості.

Представниця Міністерства екології та природних ресурсів України Юлія Стрижкова, яка разом з інвестором приїхала на громадські обговорення, відмовилася відповідати на наше питання, чи правильно, на її думку, ось так, в останній момент змінювати адресу.

Натомість не приховували обурення представники Управління екології та природних ресурсів Тернопільської ОДА. Вони довго переконували інвестора, що через зміну місця на слухання зможуть потрапити не усі бажаючі, та й взагалі через це можна ставити питання про публічність слухань та анулювати їх впринципі.

Долю визначало п’ять людей

Якби обрали інший час та день для слухань, не плуталися з місцем, то людей прийшло би більше. В цьому переконаний сільський голова Малашівець Володимир Корнутяк. За його словами, мешканці проти проекту, що пропонує ТОВ «Біогаз Енерджі-Тернопіль».

– Люди налаштовані проти цього, чесно кажучи. Дуже. У нас в грудні проходили громадські слухання щодо передачі Тернопільською ОДА ділянки на сміттєзвалищі  на баланс Управління житлово-комунального господарства ТМР. Тоді слухання фактично не відбулися, навіть голову та секретаря вибрати не змогли. Люди були категорично проти цього,– каже Володимир Корнутяк.

Тоді, взимку, на слуханнях в клубі голці було ніде впасти. Прийшло кілька десятків місцевих жителів, аби заблокувати ініціативу чиновників.  Та попри спротив Тернопільська ОДА таки передала землю для Тернополя. Спочатку – 3,5 га.  Згодом, за словами сільського голови, додали ще.

– Розпорядником землі під сміттєзвалищем є Тернопільська обласна державна адміністрація.  Тому ми не маємо на неї юридичного впливу,- констатує сільський голова.

Фактично думка жителів села Малашівці – формальна, адже значною площею сміттєзвалища, згідно розпорядження заступника голови Тернопільської ОДА Івана Крисака, дійсно тепер управляє Тернопільська міськрада в лиці Управління ЖКГ. Хоча представника від мерії на слуханнях, чомусь, не було.

Нагадаємо, що наприкінці березня 2017 року обласна державна адміністрація за підписом першого заступника голови Івана Крисака видала розпорядження, яким передала у постійне користування ділянку площею 3,5 га, що знаходиться на території Малашівської сільради (Зборівський р-н), владі Тернополя.

– Надати управлінню житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради в постійне користування земельну ділянку площею 3,5000 га з кадастровим номером 6122685400:01:001:1309 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд переробної, машинобудівної та іншої промисловості за рахунок земель запасу (забудовані землі, землі під відкритими розробками, кар’єрами, шахтами та відповідними спорудами, інші відпрацьовані розробки та кар’єри, закриті шахти, відвали, терикони, які не експлуатують) за межами населеного пункту на території Малашівської сільської ради Зборівського району,- йдеться в розпорядженні.

У телефонній розмові журналістам газети “Номер один” Іван Крисак тоді підтвердив, що дійсно у розпорядженні йшлося лише про частину ділянки, яку мерія використовує для вивезення відходів. Більше, мовляв, і не просили.

– Місто хотіло щось там робити. Можливо, якусь лінію будувати по сортуванню сміття. Там нічого іншого і не зробиш. Так, як було заявлено у проханні ТМР, ми їм і забезпечили ті 3,5 га. Вочевидь, вони порахували, що більше просити недоречно,- прокоментував Іван Крисак.

Мабуть, мерія вже тоді знала, що на ділянці будуватимуть не завод, а установку по збору біогазу.

Інвестор з «кримінальним» минулим?

26 лютого ТОВ «Біогаз Енерджі-Тернопіль» розпочало проходити процедуру оцінки впливу на довкілля, 24 липня ц.р. спливає термін, коли громада може обговорювати проект, давати свої зауваження та правки. Далі ТОВ може переходити до юридичної комунікації з Тернопільською міськрадою: укладати угоду та розпочинати будівництво.

Про ТОВ «Біогаз Енерджі-Тернопіль» ви навряд знайдете багато інформації у мережі.  Позаяк з’явилося воно п’ять місяців тому, у лютому, якраз перед стартом проходження екологічної оцінки впливу на довкілля. Це товариство – дочірнє. Його корені ведуть у Чернігів до фірми  «Кліар Енерджі», яка є співзасновником ТОВ «Біогаз Енерджі-Тернопіль».

Керівником ТОВ «Кліар Енерджі», згідно офіційних реєстрів, є  Гріненко Андрій Юрійович. Людина з таким особистими даними фігурує в люстраційному реєстрі. А на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року Гріненко Андрій Юрійович був 110 номером у списку Партії Сергія Тігіпка «Сильна Україна»

Також особа з такими даними перебувала на посаді Голова Бориспільської районної державної адміністрації Київської області з 21 листопада 2013 року по 22 лютого 2014 року. Крім Андрія Гріненка в ТОВ «Кліар Енерджі» є ще три бенефіціарних власники:

  • Багрій Петро Іванович, людина з таким ім’ям та прізвищем була помічником двох народних депутатів – Юрія Гайдаєва з Комуністичної партії України та Сергія Шевчука з «Блоку «За Єдину Україну» Литвина;
  • Кучірка Михайло Дмитрович, був помічником народного депутата Івана Вернидубова з того ж таки «Блоку «За Єдину Україну» Литвина;
  • Дубинський Анатолій Олександрович, засновник ТОВ «Компанія з управління активами «ОВАМО КЕПІТАЛ» та ТОВ «Інвестиційно-консалтингова група «Бізнес Ідея».

За інформацією з вільного доступу відомо, що “ТОВ «Кліар Енерджі» є однією з компаній, що працює на українському ринку «зеленої енергетики» та реалізує інвестиційний проект з будівництва та введення в експлуатацію теплоелектростанцій, що працюватимуть на біомасі”.

Установка для збору біогазу м. Кременчук

Проект, який задумала запускати «Кліар Енерджі» на Тернопільщині, для ТОВ – не перший. Приміром, подібна конструкція з утилізації біогазу уже працює  на Деївському звалищі (м. Кременчук). Щоправда, там депутати міськради лише на виїзному засіданні комісії дізналися про те, що на полігоні видобувають біогаз.

Не менш цікаво відбувалася реалізація проекту у Івано-Франківську. Там, за даними журналістів сайту «Фіртка», інвестора визначали на конкурсній основі. Однак «Кліар Енерджі» ще до початку конкурсу почала деякі роботи на полігоні в Рибному, навіть почала заключати договори – мабуть, була впевненість, що немає конкурентів…

В громадських слуханнях взяли участь 5 осіб

«Розвиток назад»

 Насправді видобуток біогазу із сміттєзвалищ – це необхідність. Адже скупчення його у відходах дійсно сприяє пожежам та забрудненню довкілля. Однак, фахівці стверджують, що логіка такого проекту не зрозуміла, адже його реалізація може виключити прихід в Тернопіль стратегічного інвестора, спроможного комплексно вирішити проблему сміттєзвалища в Малашівцях.

Аналізуйте самі: ТОВ бере в оренду лише шість сотих землі в мерії, однак фактично розпоряджається усім сміттєзвалищем. Це нам, до речі, підтвердила представниця інвестора. Відходи при цьому нікуди не зникають, не утилізуються, не сортуються, і, що головне, присутність “Кліар Енерджі” створить юридичну колізію у разі, якщо знайдеться охочий вирішити проблему з відходами цілісно. Адже проект існуватиме орієнтовно десять років. За цей час на територію Малашівець дорога заводам з переробки відходів, імовірно, закриється, позаяк «Кліар Енерджі» перші, хто зацікавлений, щоб сміття продовжували звозити на полігон.

Фактично це ніщо інше, як спосіб пристойного приватного заробітку з мінімальними затратами. Позаяк електроенергію, яку в результаті своєї діяльності отримуватиме від спалювання біогазу, ТОВ продаватиме державі за так званим «зеленим тарифом». Це тариф, за яким оптовий ринок електричної енергії України зобов’язаний закуповувати електричну енергію, вироблену на об’єктах електроенергетики з альтернативних джерел енергії, в тому числі й від біогазу.  Тобто у ТОВ уже не виникає питання, хто стане основним споживачем її виробництва за вигідними тарифами.

В чому полягає зиск для громади? Питання – складне. Адже поки що договору ТОВ «Біогаз Енерджі-Тернопіль» з міськрадою Тернополя не існує, чиновники взагалі проігнорували громадські слухання та, вочевидь, не бачать необхідності повідомляти громаді про свої перемовини з інвестором.

Так само, як і мовчить Тернопільська ОДА в лиці голови Степана Барни, який, вочевидь, чудово розумів, що планують реалізувати на полігоні, коли його заступник Іван Крисак своїм розпорядженням віддавав Управлінню ЖКГ Тернопільської міськради ділянку. Не виключено, що Барна попередньо обговорив і погодив з міськрадою та інвестором спільні дії на рік вперед.

Та це чи ні? Що у підсумку отримає від світла на смітті громада? Відповідатимемо у наступних публікаціях.  Тож далі буде…

Цікаво знати

За даними сайту “Версії“, 19 грудня 2016 року в Оболонському районному суді м. Києва розглядали кримінальну справу, яка стосувалася розтрати коштів з державного бюджету в особливо великих розмірах. В ході досудового розслідування було встановлено злочинний механізм заволодіння коштами державного бюджету. Зокрема, кілька «транзитних» фірм, зареєстрованих в органах державної влади, уклали договори на постачання пиломатеріалів з отримувачем державних коштів – ТОВ «Смілаенергопромтранс».

Протягом 2015 – 2016 років від вказаного підприємства було отримано безготівкові кошти у розмірі 4679795 грн., при цьому фактично постачання пиломатеріалів не відбулося. У подальшому ці кошти було перераховано на рахунки ТОВ «Торгівельна Фірма «СТБ» та ТОВ «Палладіум БТ» за твердопаливні котли торгівельної марки «Stropuva» та побутову техніку.

В той же час досудовим розслідуванням було встановлено, що фактично твердопаливні котли торгівельної марки «Stropuva» були реалізовані через мережу інтернет-магазинів за готівкові кошти фізичним особам підприємцям, а документально оформлено реалізацію котлів ряду підприємств: Серед них і чернігівська фірма «Кліар Енерджі» – саме та, яка має будувати біогазову станцію на полігоні в Малашівцях.

Автор: Тетяна Колеснік 

About the author

дівчина біля басейну
trending_flat
Ціни – від 200 грн: Топ-9 басейнів у Тернополі, де можна втекти від міської спеки

Літо 2026 року в Тернополі та його передмістях тішить великим вибором відпочинкових зон, де можна втекти від міської спеки. Якщо раніше містяни обирали переважно міські пляжі типу «Циганки» чи Дальнього пляжу, то сьогодні дедалі більшу популярність здобувають приватні комплекси з відкритими басейнами. Формат відпочинку тут дуже зручний: ви платите фіксовану вартість за вхід (денний квиток з шезлонгом) або погодинний тариф — і можете спокійно плавати та засмагати цілий день. "Терміново" зібрало всі локації з басейнами недалеко від Тернополя або в самому обласному центрі. honeyland_medobory Заміський комплекс з басейном, розташований у селі Конопківка, що в Микулинецькій громаді. Вода в басейнах комфортної температури: дитячий — +26°, дорослий — +24°. На території є басейн, лежаки з парасольками, літній бар, надувні гірки для дітей. Ціни - на фото. Локація - Медобори, вул Лесі Українки 22. С Конопківка. Party_Cад Цей простір орієнтований на закритий приватний […]

trending_flat
Нові Hyundai в Україні: чому бренд тримається серед фаворитів ринку

Hyundai зберігає стабільну присутність на українському ринку. У 2025 році бренд увійшов до п’ятірки найпопулярніших в Україні. Підібрати нові Hyundai в актуальних комплектаціях можна серед сімейних моделей, міських кросоверів, а також електромобілів.  Hyundai у рейтингах попиту За даними «Укравтопрому», за підсумками січня-квітня 2026 року Hyundai Tucson посів третє місце серед нових кросоверів в Україні. За 4 місяці було продано 847 одиниць. Туксон поступився лише: Renault Duster (1 729 одиниць); Toyota RAV4 (1 516).  Для цінового сегмента 27-45 тис. дол. це один із найвищих показників. Купити Hyundai за час його перебування на ринку вирішили понад 60 тисяч українців. Кросовери як головний драйвер Серед куплених в Україні у 2026 році усіх нових легкових авто 81% становлять кросовери та позашляховики. Цей показник зріс на 2% відносно того ж періоду 2025 року. Tucson є органічною відповіддю на цей попит. Автомобіль вписується у найбільш популярний ціновий діапазон […]

trending_flat
На яких маршрутах у Тернополі їздитимуть нові тролейбуси “Електрон”

У Тернополі вже курсують новенькі тролейбуси "Електрон". Про це повідомив міський голова Тернополя Сергій Надал. "Сьогодні на маршрути виїхали 5 нових тролейбусів «Електрон». Чотири – на 10-й маршрут. Один – на 2-й маршрут Це частина масштабного оновлення громадського транспорту. 5 тролейбусів – уже тут. 17 – до кінця цього року. 44 – за два роки. Усі низькопідлогові, пандусами і місцями для маломобільних пасажирів. Щоб у міський транспорт міг зайти кожен", - йдеться у повідомленні. Нагадуємо, проєкт реалізується за підтримки ЄБРР та гранту від уряду Канади на загальну суму понад 14 млн євро.

trending_flat
Сімейний погром у Тернополі: на приборкання молодика викликали спецпризначенців

У Тернополі правоохоронці вгамували агресивного чоловіка, який вчинив домашнє насильство Про це повідомляють у пресслужбі поліції Тернопільської області. Сьогодні, 22 червня, у Тернополі поліцейські оперативно відреагували на виклик щодо сімейного конфлікту. Місцевий житель повідомив на лінію «102», що його син влаштував сварку, штовхає його та трощить майно в оселі. За словами родичів, дебошир, імовірно, перебував під дією наркотиків. Також відомо, що він перебуває на обліку в спецзакладі й потребує медичної допомоги. На місце події прибули бійці роти поліції особливого призначення та працівники сектору протидії домашньому насильству. Правоохоронці припинили протиправні дії та ізолювали агресора. Згодом на виклик приїхала бригада екстреної медичної допомоги. Лікарі оглянули чоловіка та прийняли рішення про його госпіталізацію до спеціалізованої медустанови. Наразі поліція встановлює всі обставини інциденту, триває перевірка.

Пужники
trending_flat
На Тернопільщині стартували пошукові роботи у селі Пужники

На Тернопільщині тривають пошуки жертв "Волинської трагедії". Сьогодні в Пужниках стартував другий етап робіт з виявлення останків місцевих жителів, убитих 1945 року. Про це повідомляє "Суспільне Тернопіль". Спочатку фахівці ДСНС обстежать територію колишнього села, після чого до справи долучаться українські та польські науковці й експерти. За словами археологині установи «Волинські старожитності» Аліни Харламової, команда сподівається знайти ще одне місце поховання. Торік, у вересні 2025-го, після першого етапу ексгумації тут урочисто перепоховали останки 42 людей — усі вони загинули в перші повоєнні місяці за радянської влади.

ДТП Заліщики
trending_flat
На Тернопільщині 8-річний хлопчик упав зі скутера та отримав тяжкі травми

На Тернопільщині в ДТП постраждав 8-річний хлопчик. Він узяв скутер, поки батько не бачив, і втрапив у аварію. Про це повідомляють у пресслужбі ГУНП у Тернопільській області. "Цього ж дня близько 10:00 у Заліщиках внаслідок падіння з електричного триколісного скутера численні травми отримав хлопчик 2018 року народження. За попередніми даними, дитина самовільно сіла на скутер, коли його батько ненадовго відійшов. Неповнолітній не впорався з керуванням та в’їхав у металеву огорожу. Дитину з тяжкими тілесними ушкодженнями госпіталізували до лікарні", - йдеться у повідомленні.

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А
+380935295439
ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright

2018 – 2025