Автентичними піснями співачки з Тернопільщини захоплюються у Польщі (фото, відео)

В Україні співачка із Кракова Сусанна Яра мало знана, пише “Українська правда”.

Вона – солістка гурту HRDZA, працює одночасно у кількох жанрах – від автентичного виконання народних пісень, фолку – до ф’южн, року та електронної музики.

Яра є неординарною представницею польської та словацької музичної сцени.

Нині Сусанна, котра народилася у Почаєві, збирає мільйони переглядів на YouTube, а починала дівчина зі співу в церковних хорах.

Співоча родина

Батько Сусанни – диякон Антон Ярий, до сьогодні протодиякон Перемисько-Горлицької єпархії Польської автокефальної православної церкви.

Мама Мар’яна Яра – православний теолог, а ще диригент, композитор, музикант, дослідник карпатського фольклору та орнаментики.

Вона також засновниця церковного хору “Ірмос” та жіночого ансамблю “Відимо”, що існують понад 20 років.

У 1992-му маму Мар’яну як регента хору запросив переїхати із родиною до Польщі православний Митрополит Варшавський Василій (Дорошкевич). Так родина опинилася у сусідній державі.

Місцем служіння було обрано Сянок – історичне місто в Карпатах неподалік кордонів з Україною.

“Мама чимало в мене вклала, брала мене до кожного хору, чи я цього хотіла чи ні. Віддала на скрипку, коли мені було чотири роки, – розповідає Сусанна.

Я навіть не думала, що можна бути кимось іншим. Підсміховуюсь, що не я собі вибрала цю дорогу, а так вибрала доля”.

Перший хор, у якому довелося співати дівчині, був дитячо-молодіжний хор Почаївської Лаври, який створила її мама.

Спершу була церковна музика. Першою мовою – церковнослов’янська.

Пізніше була музична школа, заняття класикою, в дитячих колективах із народною музикою, авторською піснею.

“Вже як ми приїхали у Польщу, то їздила до ансамблю пісні і танцю “Ослав’яни” в село Мокре недалеко від Сянока. Це єдине село, де українці складають більшість на етнічних землях після повернення з депортації по акції “Вісла”.

Я там співала, грала на скрипці і танцювала. На репетиції бувало їздили роверами (велосипедами)”, – пригадує співачка.

Мар’яна Яра також заснувала дитячий гурт “Сянічок” при місцевому гуртку українців у Польщі. Із ним Сусанна об’їздила всю країну, були на всіх можливих українських і лемківських фестивалях, конкурсах.

Загалом дівчина встигла поспівати у близько 30 різних хорах і колективах.

У полі лемківського мелосу

“Важливим колективом для мене є “Відимо”, що почав збиратися десь в 1999 року. До цієї пори я співаю з дівчатами, сьогодні вже дорослими жінками”, – зізнається Сусанна.

“Відимо” виконує переважно бойківський та лемківський фольклор в авторській інтерпретації Мар’яни Ярої.

Пов’язане це зацікавлення тим, що Сянок лежить на колишньому бойківсько-лемківському пограниччі, знищеному культурно трьома хвилями депортацій українців – 1944-1946 років до УРСР, 1947 року в рамках акції “Вісла” розпорошення всередині Польщі та 1951 року – відселення західних бойків вглиб України з передачею території Польській Народній Республіці.

У сценічних строях “Відима” – характерні “кривульки” – нагрудне намисто з бісеру.

Виконання фольклору не минуло для Сусанни дарма.

“Зараз у Кракові, де тепер проживаю, маю своїх постійних музикантів та колектив S.H.A., який виконує пісні Карпат, – продовжує дівчина.

Моя напарниця Ганка Вуйцяк є ґуралькою із Закопаного, вона вносить ґуральсько-польський елемент, а я вношу елемент наших Карпат – український, лемківський, бойківський, гуцульський, русинський.

Мушу визнати, що я такий собі восьминіг – репертуарів багато і виступаю по-різному: дуетом, тріо, квартетом, квінтетом. У залежності від того, що і хто від нас очікує – який фестиваль, яка нагода. Виконую твори в семи мовах”.

Живучи в Південно-Східній Польщі, неможливо не стикатися із питанням лемківства/русинства (в Україні відомого як “політичне русинство”).

Запитуємо, чи змушували Сусанну колись чітко визначатися з позицією.

“Я дружу з усіма, не маю з цим проблем. Взагалі ж підходити радикально до чого-небудь це небезпечно, – зазначає співачка.

Також для мене не становить проблеми, що хтось не хоче бути українцем. І навпаки, не проблема, ким хтось хоче бути – поляком, лемком чи кимось ще. Не мені вирішувати, як хтось хоче бути тільки лемком чи тільки українцем.

Ми і так уже всі гібриди – немає ні чистих рас, ні чистих народів, ні культур. У мене є друзі і серед лем-лемків, і серед лемків-українців, а вони ще є і православні і греко-католики в кожній з цих груп, так що якщо хотіти плести сіточку, то особливостей дуже багато, а я на це не зважаю”.

Дівчина зізнається, що усе життя у неї був принцип: перше людина як така, а пізніше народність, релігійність, приналежність тощо.

“Я людину сприймаю через призму цього, як вона відноситься до другої людини, а перш за все, як відноситься до всякого створіння і природи”, – каже вона.

Подробиці про діяльність Сусанни Ярої читайте у матеріалі “Української правди”.

About the author

лавочки
trending_flat
“Прикро та соромно”: у Ланівцях невідомі потрощили крісла

У Ланівцях невідомі поламали крісла на міському стадіоні. Відео з доказами злочину шириться соціальними мережами.  "Стадіон так стадіон". Так хотів написати про хороше на вихідні, але не склалося. Впевнений, що цей допис потрапить в огляд "головним героям і авторам" виконаної "майстерності". Прикро та соромно за ваші дії. P.s: зупинити руйнування трендовіше ніж його допустити0", - повідомив у соціальних мережах голова Лановецької міської ради Роман Казновецький. Читайте також: У Чорткові вандали покрали квіти з клумб

Святослав Звір
trending_flat
Держава просила допомагати армії, але сама про це й забула: через що волонтерів-зброярів все ще можуть судити в Україні

Допомога військовим у налаштуванні зброї може обернутися кримінальною справою навіть для патріотів України. Історія волонтера-зброяра Святослава Звіра доводить, що навіть благородна мета не завжди рятує від претензій правоохоронців. Пан Святослав працює зі зброєю вже кілька десятиліть. Його досвід почався з модернізації старої мисливської гвинтівки Мосіна, для якої він самостійно виготовив деталі. З початком повномасштабного російського вторгнення в Україну його вміння стали затребуваними серед військових. Чому таких унікальних людей як Святослав Звір, все ще можуть судити в Україні, дізнавався УНІАН. "Знаєте, як воно буває: хтось мене знає, мобілізувався, й прийшов до мене, а далі - комусь розповів, і знову до мене за допомогою прийшли… Спочатку попросили поставити звичайну оптику, виставити (відкалібрувати) її, пристріляти. Потім так само прийшли вже з нічними прицілами", — розповідає пан Святослав. Його послугами користувалися бійці ССО ЗСУ, КОРДу, СБУ, військовослужбовці Нацполіції та сил ППО. Зброяр не лише […]

аварія
trending_flat
Авто в’їхало в огорожу. Біля Тернополя трапилась серйозна ДТП

Біля Тернополя трапилась серйозна аварія. Водій не впорався з керуванням і врізався в огорожу.  ДТП сталась 16 травня на виїзді з Байківців у напрямку 2 лікарні. За попередньою інформацією, водій авто не впорався із кермуванням і в'їхав в огорожу. На місці ДТП працювали медики. Оновлено. Правоохоронці з'ясували, що 16 травня приблизно об 11:40 перед перехрестям вулиць Бандери та Соборна в селі Байківці водійка Chevrolet Laceti виїхала за межі проїзної частини дороги, де врізалася в металеву огорожу. Внаслідок ДТП жінку із травмами та переломом доставили до медзакладу. "У водійки взяли зразки крові для перевірки на вміст алкоголю. Триває слідство", - повідомляють поліцейські Тернопільської області. Читайте також: Юнак на величезній швидкості злетів з мотоцикла: серйозна аварія на Тернопільщині  

Петро Іванович Каськів
trending_flat
Подвійна трагедія у сім’ї на Чортківщині: війна забрала життя старшого брата, доля молодшого – невідома

Чортківська громада у жалобі, адже втратила свого захисника Петра Каськіва із села Скородинці. Про це повідомили у Чортківській міській раді.  Солдат Петро Каськів (1973 р.н.), стрілець військової частини А4856, віддано боронив Україну з квітня 2024 року. На жаль, тяжка хвороба – пневмонія – підірвала його здоров'я. Попри зусилля медиків, 12 травня серце захисника перестало битися у військовому шпиталі Харкова. "Трагедія сім’ї Каськів – подвійна. Брат загиблого – КАСЬКІВ Володимир Іванович (1974 р.н.) також боронив Україну. З 1 серпня 2024 року вважається зниклим безвісти поблизу населеного пункту Синьківка Куп’янського району Харківської області. Висловлюємо щирі співчуття рідним та близьким. Інформацію про дату та час зустрічі тіла Героя буде повідомлено додатково", - йдеться у повідомленні. Тіло Героя зустрічатимуть 17 травня у Чорткові в соборі верховних апостолів Петра і Павла. Читайте також: ДНК-тест підтвердив загибель воїна з Тернопільщини, який вважався зниклим безвісти понад рік

будинок
trending_flat
Тернополянин впав з високого поверху багатоповерхівки

У Тернополі чоловік випав із високого поверху новобудови. Шансів вижити у загиблого не було. Про це повідомили у пресслужбі поліції Тернопільської області. До правоохоронців надійшло звернення на 102. Очевидці повідомили, що на будівництві на вулиці Смакули з висоти впав невідомий чоловік. Поліцейським вдалося встановити особу загиблого. Ним виявився 50-річний житель обласного центру. Обставини, які призвели до трагедії, з'ясовують правоохоронці. "Відомості за даним фактом внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за частиною 1 статті 115 Кримінального кодексу України", - йдеться у повідомленні. Читайте також: У Тернополі мама втопила маленьку донечку, а сама вистрибнула з вікна

прокуратура
trending_flat
Правоохоронець на Тернопільщині заробляв шалені гроші на ухилянтах: що відомо

На Тернопільщині правоохоронець "продавав" документи, які дозволяли виїхати за кордон під час воєнного стану. Чоловік свою роботу оцінював у 17500 доларів США. Про це повідомили в пресслужбі Тернопільської обласної прокуратури.  Правоохоронці з'ясували, що до підозрюваного звернувся військовозобов'язаний з проханням допомогти законно виїхати з України під час воєнного стану. Поліцейський, який раніше працював у військкоматі, пообіцяв за хабар у 16 тисяч доларів (згодом сума зросла до 17,5 тисяч) використати свої зв'язки для оформлення довідки про тимчасову непридатність до служби, що дозволило б чоловіку перетнути кордон. "Правоохоронці затримали поліцейського під час передачі йому 17,5 тис доларів США. Йому обрано запобіжний захід – тримання під вартою з визначенням розміру застави в понад 200 тис грн. Розслідування здійснювали слідчі ТУ ДБР, розташованого у місті Львові", - йдеться у повідомленні. Читайте також: Затримали поліцейського на величезному хабарі. Він шантажував військовозобов’язаного “швидкою мобілізацією”

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025