Скелет людини, моделі внутрішніх органів і кабінет фізики за мільйон. Тернопільська школа вражає сучасним обладнанням

– У освіті я працюю більше 20 років. Про лабораторію Енштейна хіба що мріяла. Бачила її  інтернеті, ціна – 125 тисяч грн і більше. Я ніколи не думала, що мої учні зможуть користуватися таким обладнанням! – вчителька фізики Ольга Слободян ділиться радістю про нові надходження.

Кабінет фізики вартістю 1 млн 27 тисяч нещодавно отримала тернопільська школа № 28 завдяки участі у експериментальній програмі з інтегрованим курсом”Природничі науки”. Придбане обладнання за кошти обласного управління освіти за співфінансування міською радою.

Окрім лабораторії Енштейна, у кабінеті фізики тепер є набори з електротехніки, оптична лава, магнітна дошка, мультиборд. Вчителі  і учні у захваті від обладнання. Журналістці проводять невелику екскурсію.

З’явилося багато можливостей

Вчителька фізики Ольга Слободян показує набір з електротехніки. Загалом школа отримала 5 таких наборів.

– Це конструктор, яким можна складати різні електричні кола, вивчати послідовне і паралельне з’єднання. Тут є транзистори, конденсатори, лампочки, вимикачі, амперметри, вольтметри. Цей конструктор для уроків з електротехніки та електродинаміки, – каже вона.

Вчителька додає, що схожий набір з електротехніки бачила у польських школах і мріяла, щоб наші діти також таке мали.

– А це оптична лава, за її допомогою можна вивчати закони геометричної оптики, закони заземлення, відбивання та поширення світла, – показує ще одне приладдя.

Далі вчителька демонструє найдорожче обладнання кабінету фізики – набір Енштейна.

– Це вчительська лабораторія, тут є близько 18 датчиків, – пояснює вона. –  Також ми отримали  4 учнівських з меншою комплектацією. Цей набір для проведення дослідів. Тут є датчики для вимірювання тиску, сили струму, відстані, швидкості, зміни температури. Тут надзвичайно багато можливостей.

За допомогою ще одного прилада – магнітної дошки  учні наглядно можуть побачити хід світлових променів в оці, фотоапараті, телескопі, в будь- яких оптичних приладах.

– Сподіваємось, що з 1 вересня у нас буде сучасний кабінет фізики, де все це буде стояти, будуть робочі місця для учнів, – каже вчителька.

Також для кабінету фізики придбали мультиборд.

– Це великий інтерактивний комп’ютер, підключений до WiFi, на якому можна писати, малювати графіки, таблиці, – зауважує Ольга Слободян. – Великий плюс, що нам до нього купили програмне забезпечення Mоza Book, де є 3D-сцени, відео та книги з різних предметів – мистецтва, англійської, фізики, хімії, біології, географії. Всі вчителі тут зареєстровані.

Дітям цікавіше ходити на уроки

Обладнання у школі отримали трохи більше місяця тому і вже активно його використовують на уроках. Розібратися було непросто, але діти допомогли, кажуть вчителі. Адже сучасне покоління з технікою на “ти”.

– З конструктором та набором з електромеханіки я розібралася сама, а от з набором Енштейна мені допомагали діти, – ділиться Ольга Слобадян – В них це виходить швидше, ніж у мене. Це покоління Z – їм на це треба менше часу.

Вчителька помітила, що тепер дітям стало набагато цікавіше ходити на уроки.

– Все сприймається краще, коли це можна потримати в руках, – каже вона – Якщо ви самі складете електричне коло, під’єднаєте і у вас щось не вийшло, ви складете його ще раз правильно і це 100% запам’ятається. Хід світлового променя в оці важко уявити на словах. За допомогою приладу можна  пояснити як збільшити фокус кришталика чи зменшити, що таке близькозорість і далекозорість. Це наочно видно, а це те, що запам’ятовується відразу.

Чотири години природничих наук

Як розповідає директорка школи №28 Лілія Вавринів, за експериментальною програмою інтегрований курс “Природничі науки” навчаються 10 і 11 класи.

– Тобто діти не мають фізики, хімії, географії, біології, астрономії, а мають чотири години в тиждень природничих наук – один інтегрований курс. Бо в природі немає окремо фізики, хімії, біології, всі ці процеси взаємопов’язані, – каже вона. – Нам такий курс дуже цікавий, тому що зараз багато говорять, що ще рік-два треба буде робити реорганізацію  і визначатися, де гімназії, де ліцеї. І якщо це буде ліцей, якого він буде профілю. Щоб це зрозуміти, треба щось пробувати.

Школа №28 потрапила у такий проект за власною ініціативою.

– Був лист від Міністерства освіти, де запрошували школи. Ми подали заявку і стали учасниками проекту і це підтверджено міністерським наказом, – каже Лілія Вавринів. – Цього року Тернопільська область отримала 6 кабінетів фізики, адже в основі цього курсу все таки лежить фізика. І один з кабінетів потрапив у нашу школу – єдину в Тернополі. Це обладнання потребує сміливості від вчителя. Але ми не робимо з цього проблему. Хлопці з 11 і 10 класів допомагають у всьому розібратися, вчителі нормально ставляться до того, що діти дружать з технікою і можуть щось підказати. Йде така співпраця.

До речі, завдяки тому, що школа взяла участь у експериментальному проекті, міськрада виділила додатково кошти. А це за даними сайту електронних публічних державних закупівель Prozorro, 185 тисяч гривень на придбання шкільного приладдя.

Модель сонячної системи

Все розглядають з точки зору науковців

Дещо з приладдя для курсу “Природничі науки” наразі зберігається у кабінеті директорки. Коли у школі облаштують кабінет фізики, все це перенесуть туди.

Так, бачимо скелет людини у повний зріст. На поличках розташувалися модель сонця, внутрішньої будови планети,  клітини, ока, сонячної системи, циклону і антициклону. У ящику – торс людини із внутрішніми органами.  Окрім того, школа ще отримала 10 мікроскопів, бездротову метеостанцію, модель легенів, серця та багато чого іншого.

Модель внутрішньої будови землі

Лілія Вавринів відзначає позитиви курсу природничі науки. Щоправда він розрахований на гуманітаріїв. Діти, яким потрібні додаткові знання з хімії чи біології для вступу у ВНЗ, відвідують факультатив.

Модель циклону і антициклону

– Загалом зменшилося навантаження на дітей, оскільки тепер вони не роблять окремо домашнє завдання з хімії, біології, фізики, а роблять з одного предмету, – зауважує директорка школи. – Ми подаємо цілісну картину природи, і курс несе більш науковий підхід, тобто діти все розглядають з точки зору науковців. Проблема такого курсу в кадрах. Потрібно вчителя, який не буде боятися інтегруватися, який буде широкопрофільним спеціалістом і добре розумітиме процеси в хімії, біології, географії, фізиці. Курс надзвичайно цікавий, має багато міні-проектів, потрібно писати багато есе, робити практичні роботи, проводити дослідження.

 

About the author

trending_flat
Із кранів текла “кава і віскі” : чому тернополяни не змогли набрати чистої води перед її відключенням

Фото ванн з брудною водою, яку набрали напередодні відключення водопостачання у Тернополі, публікують користувачі соцмереж. Як тільки не називають з іронією рідину, яка тече з кранів: кавою, віскі, шампанським, фантою. Брудна вода увечері 18 травня з'являлася у різних мікрорайонах міста, пишуть у соцмережах. Тернополяни цікавляться, чому вода такої поганої якості.  Нагадаємо, у  Тернополі на два дні припинене водопостачання мікрорайонів “Сонячний”, “Аляска”, “Східний”, “Канада”, “Дружба”, “Кутківці”, “Пронятин”, “Березовиця”, а також довколишніх сіл у зв’язку з плановим промиванням водопровідних мереж і ремонтними роботами на насосних станціях та  мережах. Як повідомили у КП “Тернопільводоканал”, постачання води припиняється з 00 год 19 травня до 24 год 20 травня. Проте багато тернополян розповідають, що брудна вода почала тексти з кранів ще з 20.00 18 травня.  “Або ванну мити, або сидіти без води 2 дні” “То навіщо писати, що відключають в 00.00 год 19 травня, якщо ти […]

trending_flat
П’ятирічна Злата з Тернопільщини віддала 34 см свого волосся на перуки онкохворим дітям (відео)

Своє довге волосся заради перук для онкохворих діток вирішила підстригти 5-річна Злата Воробель із Заліщиків. Дівчинка цілий рік виношувала цю ідею і нарешті втілила її у життя.  - Якось донечка побачила по телебаченню сюжет, де дівчинка віддала своє волосся на виготовлення перук для онкохворих дітей, - пригадує мама Злати Юлія Воробель. - Тоді моя чотирирічна дитина почала розпитувати: що таке онко? Чому діткам необхідні перуки? Чому її ровесники такі бліденькі і сумні?  Ми  намагались їй все  пояснити. А згодом Златочка повідомила, що відмовляється підстригати кінчики, бо хоче відростити достатню довжину, щоб пожертвувати свою косу. На добру справу Злата віддала 34 см волосся. Заплетені дитячі кіски відправили до Львова для проєкту Hair for Share.  Як розповідає Юлія Воробель, у її доньки змалечку довге волосся, лише час від часу їй підрівнювали кінці. Проте у останній рік, відколи дитина загорілась мрією стати донором, […]

trending_flat
На Тернопільщині таксист висадив пасажирку з авто, коли вона попросила його одягнути маску

Про неприємний інцидент з водієм таксі у Теребовлі художниця Марія Ворончак написала у фейсбуці. 12 травня на автостанції жінка взяла таксі місцевої фірми “Княже”.  “Проїхавши декілька метрів, я помітила, що водій був без маски і попросила його одягнути її. Він не тільки відмовився виконати моє прохання, але розвернувся і висадив мене знову на автостанції”, - написала обурена пасажирка.  Жінку не розуміє, чому кожного разу потрібно просити таксистів одягати маски. - Чому керівництво таксі в Теребовлі не зобов'язує водіїв одягати маски при посадці пасажира? Яке право мав водій висадити мене з машини лише за те, що я попросила одягнути маску? - запитує Марія Ворончак.  Вона також просить фірму таксі розібратися з поведінкою водія.  “Відповів, що не повезе мене” Про цей випадок, як розповіла Марія Ворончак журналістці Терміново, вона одразу повідомила диспетчера служби таксі, де їй сказали, що у ситуації розберуться. Проте […]

trending_flat
“Збив і залишив помирати”: потерпіла у ДТП на Тернопільщині вимагає покарати сина поліцейського

19-річна Олена Хрещук з Тернопільщини добивається покарання винуватця ДТП, в якій вона отримала серйозні травми. Аварія сталася в серпні минулого року. Дівчина за цей час пережила дві операції, наново вчиться ходити, а водій, який є сином заступника начальника Шумського відділення Кременецького відділу поліції розгулює на волі. Про це Олена Хрещук написала на своїй сторінці в Instagram. Аналогічний пост опублікувала її мама Людмила Хрещук у фейсбуці. Матеріал містить фото з елементами насильства (ред.). “Він далі їздить на машині, мотоциклі, тракторі”  “8 місяців тому, 24 серпня  син замначальника поліції Андрій Д., житель с.Бриків Шумського району на службовому автомобілі батька збив мене і залишив саму помирати на вулиці, - написала у соцмережі Олена Хрещук. - Якби не почули люди в придорожній хаті, то не знаю, що було б зі мною до ранку. У мене внаслідок аварії вибиті зуби, перелом коліна зі зміщенням, струс […]

trending_flat
“Єдина надія – на Всевишнього і добрих людей”: на лікування Арсенка з Тернопільщини вже зібрали перший мільйон доларів 

Тисячі людей з Тернопільщини, всієї України та світу об’єдналися заради того, щоб зібрати кошти для маленького Арсена Бориса зі Скалата, в якого діагностували рідкісне захворювання СМА - спінально м’язова атрофія.  Небайдужі люди надсилають кошти на рахунки батьків хлопчика, організовують конкурси, ярмарки, розіграші, марафони, розпродажі, благодійні вечори. До доброї справи підключаються школярі, церковні парафії, волонтери, співаки, блогери, політики та підприємці. Нещодавно вдалося зібрати перший мільйон доларів на придбання ін'єкцї, яка коштує 2 млн 300 тис. доларів.  “Раніше ми думали, що це нереально...Але завдяки кожному з Вас за три місяці ми зібрали майже половину потрібної суми! Навіть не можу уявити СКІЛЬКИ людей подали нам руку допомоги ! Люди, ми щиро просим, не залишайте нас...Зустрівшись з родиною, розкажіть їм історію Арсенка... У нас єдина надія на Всевишнього і на добрих людей” , - написала у соцмрежі фейсбук мама Арсена Надія Борис.  На другий […]

trending_flat
У міськраді чекають на заяву мами залишеного у “Вікні життя” хлопчика

Інформація про те, що мама залишеного у “Вікні життя” хлопчика за кілька днів повернулася за сином, з’явилася у деяких тернопільських ЗМІ. Проте наразі офіційно цього не підтверджують ні у пологовому, ні у міськраді.  - Станом на 5 травня до нас із заявою мама не зверталася, - повідомила виданню Терміново начальниця міського управління сім’ї, молодіжної політики та захисту дітей Христина Білінська. - Офіційного листа із лікарні про появу мами ми теж не отримували.  Дітей переводять з пологового Медична директорка з дитинства та пологової роботи міської лікарні №2 Ольга Сидорчук також не підтвердила зацікавленість матері покинутим сином. Як каже вона, лікарня не займається усиновленням, відтак таких питань вона коментувати не може.  Нагадаємо, 28 квітня у "Вікні Життя", що в тернопільській міській лікарні №2, залишили здорового двотижневого хлопчика. Його назвали Володимир Великодній. А наступного дня у “Вікні життя” з’явилися ще новонароджені двійнята. Тут […]

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025