Роми, африканці та… французи: до кого українці ставляться найбільш упереджено

Найнижчий рівень етнічних упереджень в Україні до українців, білорусів і росіян, найвищий – до африканців і ромів – такі результати дослідження Київського міжнародного інституту соціології. На рівень ксенофобії більш за все впливають такі фактори як освіта (чим вища освіта – тим нижчий рівень ксенофобії), тип поселення (в селі вищий рівень ксенофобії, ніж в місті), регіон проживання, фінансовий статус (чим вищий рівень добробуту – тим нижчий рівень ксенофобії) і вік (з віком рівень ксенофобії зростає), пояснюють соціологи.

За рік (з вересня 2018) рівень ксенофобії в країні дещо знизився: з 4,2 до 4,0. Взагалі ж з 1994 до 2007 року рівень ксенофобії в Україні зростав (у 2007 він був найвищим за весь час спостережень), з 2008 до 2013 дещо знизився, в період після анексії Криму і війни на Донбасі з 2014 до 2018 трохи зріс і повернувся до рівня 2013 року.

Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) з 6 по 16 вересня 2019 року провів власне всеукраїнське опитування громадської думки. Методом особистого інтерв’ю опитано 2035 респондентів, що мешкають у 110 населених пунктах усіх регіонів України (крім АР Крим) за 4-х ступеневою стохастичною вибіркою, що репрезентативна для населення України віком від 18 років.

У Луганській і Донецькій областях опитування проводилося тільки на території, що контролюється українською владою.

З 1994 року КМІС проводить дослідження ставлення населення України до деяких етнічних груп.  Це дослідження проводиться за шкалою американського соціолога Еморі Богардуса (адаптованою Н.Паніною).  Для кожної етнічної групи з переліку респонденти мають відповісти, наскільки близькі стосунки вони готові допустити з представниками кожної з груп.  Це називається соціальною дистанцією.  Мінімальна соціальна дистанція 1 (згоден допустити як члена родини), максимальна 7 (не пускав би в Україну).  Часто рівень соціальної дистанції інтерпретують як рівень упереджень до тієї чи іншої групи.

Таблиця 1

На графіку 1 наведена соціальна відстань (середній індекс, отриманий за допомогою шкали Богардуса) від населення України до тих чи інших етнічних груп.

Графік 1 . Соціальна дистанція від дорослого населення України до деяких етнічних груп (шкала Богардуса), вересень 2019

Найменша соціальна дистанція до україномовних і до російськомовних українців (індекс 2,2 і 2,7 відповідно), більшість опитаних готові допустити представників цих груп як членів своєї родини і близьких друзів.  Потім йдуть білоруси (3,2) та росіяни (3,6).  Всі ці показники не змінилися значущо за останній рік, тільки відстань до росіян трохи зменшилася (було 3.8).  Потім йдуть декілька етнічних груп – поляки, євреї, кримські татари, канадці, американці, німці з приблизно однаковою соціальною дистанцією 4,1-4,3.   Завершують ієрархію соціальних дистанцій французи (4,4), румуни (4.7), африканці (5,2), і на останньому місці роми (5,4).

Динаміка ксенофобії

На графіку 2 динаміка індексу ксенофобії, який розрахований як середня соціальна дистанція до 13 етнічних і лінгво-етнічних груп (всі групи, крім кримських татар) .  Назва індексу умовна, цей індекс ми розглядаємо як показник, який  пов’язаний з  рівнем ксенофобії  (взагалі же ксенофобія є складним багатовимірним явищем і не може бути охарактеризоване одним показником).

Графік 2 . Динаміка рівня ксенофобії в Україні з 1994 до 2019 (середнє для 13 етнічних груп значення соціальної дистанції за шкалою Богардуса)

Як бачимо, рівень ксенофобії в Україні зростав з деякими коливаннями з 1994 до 2007 року, він зріс за цей період з 3,5 до 4,3 балів (це максимальний рівень за весь час спостережень).  З 2008 до 2013 індекс знизився до 4,0 балів. У 2014 ми провели два опитування – у лютому (бал 4,16) і в жовтні (бал 4,01), середній бал 4,09 (тобто приблизно 4,1) .   Далі  індекс ксенофобії з деякими коливаннями трохи зріс   (з 4.1 до 4.2 частково за рахунок зростання соціальної дистанції до росіян) і  у вересні 2019 повернувся до рівня 2013 року[1]

 Коментар гендиректора КМІС В.Паніотто:

В цьому році ми вирішили не давати детальної інформації щодо факторів, які впливають на рівень ксенофобії, вони залишилися тими самими,  що і рік тому.  На рівень ксенофобії більш за все впливають такі фактори як освіта (чим вища освіта – тим нижчий рівень ксенофобії), тип поселення (в селі вищий рівень ксенофобії, ніж в місті), регіон проживання, фінансовий статус (чим вищий рівень добробуту тим нижчий рівень ксенофобії) і вік (з віком рівень ксенофобії зростає).

Для інтерпретації наших результатів слід взяти до уваги, що деякі групи проживають тільки за межами України (наприклад, американці, французи),  деякі переважно в Україні (українці, кримські татари), а деякі і в Україні і за ії межами (наприклад, росіяни, білоруси).   В останньому випадку частина респондентів мають на увазі громадян України, частина – громадян іншої держави, що ускладнює інтерпретацію даних.    У 2018 році ми провели два дослідження – у вересні і в жовтні, при цьому у вересні було стандартне дослідження з тим самим списком груп, що і в попередні роки, а у жовтні ми для деяких етнічних груп розділили запитання на ставлення до громадян України і громадян країн, де переважно живуть представники цієї групи.  Результати наведені у таблиці 2.

Ми бачимо, що для всіх етнічних груп населення України краще ставиться до громадян своєї країни, ніж до громадян іншої країни (різниця приблизно в 0.5-0.6 балів).  Коли ми задаємо запитання щодо ставлення до білорусів, євреїв, поляків, росіян і румунів без розділення на  жителів України і іншої країни (другий стовпчик таблиці 2), то отримуємо значення, яке більше оцінки для громадян України і менше оцінки для іноземців, але ближче до оцінки іноземців.   Якщо замінити абстрактні (чи змішані) етнічні групи на етнічні групи жителів України, отримаємо такі зміни (див.графік 3):

Таблиця 2.  Індекс ксенофобії (середня соціальна відстань за шкалою Богардуса) етнічних груп, вересень-жовтень 2018

Графік 3 . Соціальна дистанція від дорослого населення України до деяких етнічних груп (шкала Богардуса), вересень-жовтень  2018

Ієрархія ставлення до різних етнічних груп (крім румунів) залишилася такою самою, але значення індексу ксенофобії стає нижчим.   Мало б сенс розділяти ставлення до громадян України і іноземців, але тоді ми «втратимо» динаміку з 1994 до 2019 року, тобто не зможемо сказати чи відбулися реальні зміни у рівні міжетнічних упереджень у наступні роки чи вони пов’язані зі зміною опитувальника. Це питання ще дискутується.

Таблиця Д2.  Індекс ксенофобії (середня соціальна відстань за шкалою Богардуса) етнічних груп, вересень 2019

Таблиця Д3.  Індекс ксенофобії (середня соціальна відстань за шкалою Богардуса) за роками

 

 

About the author

Аварія на Тернопільщині
trending_flat
Серйозна аварія на об’їзній Кременця: зіткнулись легковик та вантажівка

На Кременеччині трапилась серйозна ДТП: зіткнулись вантажівка та легковий автомобіль. 23 березня 2025 року трапилась аварія на об’їзній Кременця у напрямку Почаєва. Зіткнулись фура Renault "Нової пошти" та автомобіль Volkswagen Touareg. На щастя, постраждалих немає. Про це повідомив адвокат Віталій Сідоров. "Водій залишився живий завдяки міцності автомобіля. Машина зазнала значних пошкоджень, але витримала удар, що, можливо, врятувало життя. Ця ділянка дороги не раз ставала місцем аварій. Висока швидкість, складний рельєф, відсутність контролю — усе це створює постійні ризики. І поки ситуація не зміниться, подібні ДТП будуть повторюватися", - йдеться у повідомленні. Читайте також: на об’їзній Кременця страшна ДТП: уламки вантажівки розкидано по всій дорозі (фото). Раніше "Терміново" повідомляло про те, що у Кременці на об’їзній фура зіштовхнулася з легківкою та злетіла у кювет.

Домашнє насильство
trending_flat
На Тернопільщині чоловік жорстоко побив жінку та не отримав справедливого покарання

На Тернопільщині чоловік жорстоко побив жінку, як результат покарання - штраф. 18 березня Заліщицький районний суд Тернопільської області розглядав справу подружжя у якому чоловік наносив побої своїй дружині. Конфлікт почався 29 листопада близько 21:00 зі словесної перепалки, згодом нападник почав завдавати удари кулаком жінці в районі грудей та голови. Про це йдеться у вироку Заліщицького районного суду Тернопільської області. Чоловіка визнали винуватим у вчиненні кримінального проступку, передбаченого частиною 1 статті 126 КК України, та призначили йому покарання у виді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 гривень. Читайте також: хвороба спровокувала агресію: поліцейські групи реагування на домашнє насильство врятували чоловіка.  

Шахрайство з авто
trending_flat
Шахраї ошукали жінку з Тернопільщини на понад 230 тисяч гривень

Жінка з Тернопільщини хотіла придбати авто, а натомість втратила понад 230 тисяч гривень.  До правоохоронців звернулась  49-річна жителька Збаразької громади із заявою, що стала жертвою шахрайських дій. Про це повідомили у пресслужбі ГУНП у Тернопільській області. За словами постраждалої, вона натрапила в соціальних мережах на оголошення про продаж машини Volkswagen Passat. Продавець запевнив у бездоганному стані автомобіля та пообіцяв негайну доставку після отримання авансу. Переконливість, детальний опис характеристик автомобіля та якісні фотографії створили у жінки враження вигідної угоди та вона погодилась. Жінка погодилася на умови продавця та перерахувала кошти. Шахрай наполіг на тому, щоб оплата була здійснена кількома транзакціями на різні банківські картки. Постраждала переказала понад 230 000 гривень. Однак, після отримання грошей, зв'язок з "продавцем" обірвався. Автомобіль так і не був доставлений, а сторінка з оголошенням зникла з соціальної мережі. "Слідчі поліції розпочали кримінальне провадження відповідно до ст. 190 […]

Хресна дорога
trending_flat
Молитва за мир: у Зарваниці пройде Хресна дорога

Зарваниця знову прийме тисячі вірян на традиційну Хресну дорогу, які молитимуться за справедливий мир. 6 квітня о 16:00 у Зарваниці відбудеться архиєпархіальна Хресна дорога за справедливий мир. Християни зберуться, щоб спільно помолитися та відтворити події хресної ходи Сина Господнього. Про це повідомили у Тернопільсько-Зборівській архиєпархії Української Греко-Католицької Церкви. "Молитву очолять архиєпископ і митрополит Тернопільсько-Зборівський Теодор Мартинюк, архиєпископ-емерит Василій Семенюк, єпископ-помічник Володимир Фірман", - йдеться у повідомленні.

Крадій
trending_flat
Крадіжка в Тернополі: затримано 34-річного чоловіка, йому загрожує тривале ув’язнення

У Тернополі місцевий житель обікрав продуктовий супермаркет: йому загрожує від семи до десяти років позбавлення волі.  До Тернопільського районного управління поліції надійшло повідомлення про крадіжку в торговому центрі на вулиці Перля. Охоронець розповів, що невідома особа вкрала товар і втекла. На місце злочину виїхала слідчо-оперативна група для проведення першочергових слідчих дій. Про це повідомили у пресслужбі ГУНП у Тернопільській області. У ході розшукових дій правоохоронці встановили особу крадія. Ним виявився 34-річний тернополянин. Чоловік неодноразово потрапляв у поле зору поліціянтів й вже притягався до кримінальної відповідальності за аналогічні правопорушення. Його виявили неподалік місця злочину – в одному з під’їздів багатоповерхового будинку. "Слідчі поліції відкрили кримінальне провадження відповідно до ч. 4 ст. 186 (грабіж, вчинений в умовах воєнного стану) Кримінального кодексу України. Зловмиснику вже повідомили про підозру, йому загрожує до десяти років ув’язнення. Працівники поліції затримали фігуранта в порядку ст. 208 Кримінального […]

Незаконна вирубка лісу
trending_flat
На Тернопільщині чоловіку заважали дерева: йому загрожує до трьох років позбавлення волі

На Тернопільщині працівники водної поліції виявили незаконну порубку дерев.  Під час патрулювання правоохоронці виявили факт незаконної порубки дерев між селами Чернихів та Плесківці. Під час обстеження території, де сталася подія, поліціянти зафіксували 90 зрізаних дерев різних порід. Про це повідомили в ГУНП у Тернопільській області. Незаконну вирубку дерев здійснив власник фермерського господарства. Він пояснив свої дії тим, що хотів розчистити територію для зручнішого проїзду сільськогосподарської техніки. "За даним фактом слідчі Тернопільського районного управління поліції розпочали кримінальне провадження за частиною 1 статті 246 Кримінального кодексу України. Санкція статті - штраф від тисячі до тисячі п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або пробаційний нагляд на строк до трьох років, або обмеження волі на строк до трьох років, або позбавлення волі на той самий строк", - йдеться у повідомленні.  

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025