Колекціонер-палеонтолог знайшов на Тернопільщині зуби динозаврів та крокодилів, яким мільйони років

Скам’янілі краби, скорпіони, риби, морські їжаки та лілії, корали, зуби крокодилів і динозаврів, головоногі молюски, – все це можна побачити у колекції доісторичних скам’янілостей, яку зібрав тернополянин Олександр Сталенний. Він з дитинства цікавиться палеонтологією (наука, що вивчає вимерлі організми – прим. ред). Останні 20 років серйозно займається пошуками скам’янілих рештків доісторичних тварин, а також їх відбитків на камінні. У його колекції близько 10 тисяч екземплярів молюсків та членистоногих, яким мільйони років. А також зуби динозаврів, крокодилів, серед яких є й знайдені на території Тернопільської області.

Багато експонатів своєї колекції чоловік знайшов сам, а також купує, продає, обмінює. Як показує досвід Олександра Сталенного, палеонтологічні знахідки в наш час лежать просто під ногами, тільки треба вміти їх бачити. Пошуки він проводить зазвичай на кар’єрах, які тільки розкопали. Загалом у його колекції є знахідки з різних країн світу – України, Бразилії, Марокко, Китаю, Росії, Польщі, Чехії, Італії, Іспанії, Нової-Зеландії, США, Німеччини та ін.

Зараз експозицію скам’янілостей із колекції Олександра Сталенного можна побачити на виставці із “Глибини віків” у обласному краєзнавчому музеї, яка діятиме до 8 жовтня. А ще більше фото власних знахідок є на сторінці колекціонера у соцмережі “Фейсбук”. Пан Олександр активно спілкується з однодумцями, колекціонерами та науковцями з різних країн світу. А на його виставку із задоволенням приходять школярі. Адже тут вони можуть побачити і навіть торкнутися до того, про що не раз чули або читали у енциклопедіях та підручниках.

Під час екскурсії на виставці працівники музею проводять для школярів розкопки-гру «У пошуках скам’янілостей». У невеликій пісочниці ховають доісторичні амоніти, трилобіти, а діти їх шукають. Також учням показують інструменти, які використовують палеонтологи

Перші знахідки – у 10 років

Олександр Сталенний – художник-оформлювач. Каже, палеонтологія це його хобі, яким професійно займається останніх 20 років.

– Я почав цікавитися палеонтологією у 7 років, коли вперше побачив у енциклопедії динозаврів, – розповідає він. – А в 10-12 років у мене вже з’явилися перші знахідки. У звичайному гравії, яким посипали дороги, ми знаходили скам’янілі панцирі. Ми не знали, як це називається, малі ще були… З того часу у мене з’явилося таке хобі, яке  тривало певний період – до  18 років. Потім – армія, якось було не до того, а відновив я це захоплення у 1998 році. Тоді я подивився ряд передач по Discovery і це мене захопило. Згадав свої знахідки, відкрив чемодан, де зберігав їх і почав професійно цим займатися, їздити всюди на пошуки і так до сьогодні.

Олександр Сталенний показує скам’янілий головоногий молюск – амоніт, знайдений на Закарпатті. Йому 75 мільйонів років, юрський період

Екземпляри, яким 580 млн років

Олександр Сталенний на виставці у краєзнавчому музеї представив 350 експонатів. Загалом його колекція налічує тисячі екземплярів.

– Все це зберігаю дома у двокімнатній квартирі, на балконі в коробках, – каже з посмішкою чоловік. – Ось вирішив показати нарешті тернополянам.

Колекціонер демонструє найстаріший експонат своєї експозиції – найдавніші закам’янілі організми, яким 580 млн років. Знайдені вони у Вінницькій області. Їх називають «медузоїдами». Офіційна назва – Nemiana simplex.

– Серед найдавніших відкладень у Тернопільській області – це девонські риби, – розповідає чоловік. – Збереглася голова панцирної риби. Їм близько 350 млн років. Вони були знайдені в Ниркові Тернопільської області та Городниці на Івано-Франківщині.

На Бережанщині – зуби крокодила

У колекції Олександра Сталенного є багато палеонтологічних знахідок з Тернопільщини. Зокрема, у Збаразькому, Зборівському, Заліщицькому, Борщівському, Бережанському районах. Більшість екземплярів звідти пан Олександр знайшов сам.

– Зуб пліозавра я знайшов у Тернопільській області. Це рідкісна знахідка для нашого регіону, – розповідає колекціонер. – А це відбиток риби зехаспіс, знайдений у селі Кам’янки Підволочиського району.  У Дзвенигороді Борщівського району я знайшов  трилобітів – це предки членистоногих, які вимерли. Ці жучки були різні  – з колючками, рогами, панцирами, їм 400 млн років. А це унікальна знахідка, можна сказати № 1 у світі – яйцева капсула морського ската. Вони прикріплювалися до водоростей і з них народжувався маленький скат. Скам’янілий відбиток цієї капсули мій товариш знайшов у Курянах Бережанського району і подарував мені. Зуби крокодила знайдені у селі Рогачин Бережанського району та у Монастирку Борщівського району. Так, колись тут були тропіки субтропіки, де водилися крокодили.

Багато експонатів знайдені у кар’єрах у Максимівці Збаразького району та Гаях Розтоцьких Зборівського району. Зокрема,  екземплярам з Максимівки науковці присвоїли прізвище колекціонера – Сталенний. Це три зразки – краб і дві ракушки черевоногих молюсків.

– Такого краба у викопному вигляді ще ніхто не знаходив, я перший його знайшов, – пояснює колекціонер. – Науковець з Іспанії був здивований, бо це ще неописаний вид.

Зуби динозаврів і відбитки папороті

Загалом географія колекції Олександра Сталенного велика. У ній є унікальні знахідки скам’янілостей з різних куточків світу, які чоловік знайшов сам,  придбав чи обміняв. Наприклад, панцир черепахи з Китаю, давня риба з Бразилії, краби з Нової Зеландії, морські їжаки з Іспанії та Марокко.

– Ці трилобіти я знайшов особисто в Чехії та Санкт-Петербурзі,  – показує пан Олександр. – А ці морська лілії  мені подарував товариш з Краматорська. Це карбоновий або камяно-вугільний період, їм 200 млн років.   А ось перші рослини, які з’явилися на землі. Товариш привіз мені з Красноярська, їм близько 400 млн років. Це відбиток папороті, кам’яно-вугільний період. А цей відбиток я Польщі привіз, знайшов особисто.

Є у колекції і зуби динозаврів, які пан Одександр придбав та обміняв. Зокрема, зуби кархарадонтозавра та мазозавра з Марокко. Вони жили близько 65-70 млн років тому. А ось зуб пліозавра колекціонер знайшов в Тернопільській області.

 Рідкісна колекція в Україні

Олександр Сталенний проводив палеонтологічні пошуки у Польщі, Швеції, Росії, Чехії, а також багато у Західній Україні, в Криму та Києві.

– Їду туди, де є діючий кар’єр, запитую дозволу у директора чи  можна шукати , – розповідає колекціонер. – У археологів розкопки, а в нас – польові роботи. Приїжджаєш на кар’єр і ходиш дивишся, я професійно цим займаюся і одразу бачу, приміром, стричить кусочок трилобіта і починаю шукати.  Є одноденні експедиції, є триденні.  Завжди, коли копають кар’єр завжди можна щось знайти.

Олександр Сталенний вивчав український досвід, адже у нас таких колекціонерів-ентузіастів є багато. І може сказати, що у нього найбільша в Україні колекція скам’янілостей членистоногих і морських їжаків.

– Це рідкісна колекція в Україні, такої ніхто не має, – каже він. – У світі є багато колекціонерів. Я збираю всяку фауну, а є люди, які збирають, наприклад, тільки трилобітів, яких нараховується понад 10 тисяч видів. Я не знаю, скільки треба часу, щоб зібрати таку колекцію. До речі, ціна трилобітів коливається від 20 доларів до десятків тисяч.  Про своє захоплення Олександр Сталенний може розповідати годинами, адже кожна знахідка має свою історію. А ще краще все це побачити на власні очі!

 

 

About the author

trending_flat
Із кранів текла “кава і віскі” : чому тернополяни не змогли набрати чистої води перед її відключенням

Фото ванн з брудною водою, яку набрали напередодні відключення водопостачання у Тернополі, публікують користувачі соцмереж. Як тільки не називають з іронією рідину, яка тече з кранів: кавою, віскі, шампанським, фантою. Брудна вода увечері 18 травня з'являлася у різних мікрорайонах міста, пишуть у соцмережах. Тернополяни цікавляться, чому вода такої поганої якості.  Нагадаємо, у  Тернополі на два дні припинене водопостачання мікрорайонів “Сонячний”, “Аляска”, “Східний”, “Канада”, “Дружба”, “Кутківці”, “Пронятин”, “Березовиця”, а також довколишніх сіл у зв’язку з плановим промиванням водопровідних мереж і ремонтними роботами на насосних станціях та  мережах. Як повідомили у КП “Тернопільводоканал”, постачання води припиняється з 00 год 19 травня до 24 год 20 травня. Проте багато тернополян розповідають, що брудна вода почала тексти з кранів ще з 20.00 18 травня.  “Або ванну мити, або сидіти без води 2 дні” “То навіщо писати, що відключають в 00.00 год 19 травня, якщо ти […]

trending_flat
П’ятирічна Злата з Тернопільщини віддала 34 см свого волосся на перуки онкохворим дітям (відео)

Своє довге волосся заради перук для онкохворих діток вирішила підстригти 5-річна Злата Воробель із Заліщиків. Дівчинка цілий рік виношувала цю ідею і нарешті втілила її у життя.  - Якось донечка побачила по телебаченню сюжет, де дівчинка віддала своє волосся на виготовлення перук для онкохворих дітей, - пригадує мама Злати Юлія Воробель. - Тоді моя чотирирічна дитина почала розпитувати: що таке онко? Чому діткам необхідні перуки? Чому її ровесники такі бліденькі і сумні?  Ми  намагались їй все  пояснити. А згодом Златочка повідомила, що відмовляється підстригати кінчики, бо хоче відростити достатню довжину, щоб пожертвувати свою косу. На добру справу Злата віддала 34 см волосся. Заплетені дитячі кіски відправили до Львова для проєкту Hair for Share.  Як розповідає Юлія Воробель, у її доньки змалечку довге волосся, лише час від часу їй підрівнювали кінці. Проте у останній рік, відколи дитина загорілась мрією стати донором, […]

trending_flat
На Тернопільщині таксист висадив пасажирку з авто, коли вона попросила його одягнути маску

Про неприємний інцидент з водієм таксі у Теребовлі художниця Марія Ворончак написала у фейсбуці. 12 травня на автостанції жінка взяла таксі місцевої фірми “Княже”.  “Проїхавши декілька метрів, я помітила, що водій був без маски і попросила його одягнути її. Він не тільки відмовився виконати моє прохання, але розвернувся і висадив мене знову на автостанції”, - написала обурена пасажирка.  Жінку не розуміє, чому кожного разу потрібно просити таксистів одягати маски. - Чому керівництво таксі в Теребовлі не зобов'язує водіїв одягати маски при посадці пасажира? Яке право мав водій висадити мене з машини лише за те, що я попросила одягнути маску? - запитує Марія Ворончак.  Вона також просить фірму таксі розібратися з поведінкою водія.  “Відповів, що не повезе мене” Про цей випадок, як розповіла Марія Ворончак журналістці Терміново, вона одразу повідомила диспетчера служби таксі, де їй сказали, що у ситуації розберуться. Проте […]

trending_flat
“Збив і залишив помирати”: потерпіла у ДТП на Тернопільщині вимагає покарати сина поліцейського

19-річна Олена Хрещук з Тернопільщини добивається покарання винуватця ДТП, в якій вона отримала серйозні травми. Аварія сталася в серпні минулого року. Дівчина за цей час пережила дві операції, наново вчиться ходити, а водій, який є сином заступника начальника Шумського відділення Кременецького відділу поліції розгулює на волі. Про це Олена Хрещук написала на своїй сторінці в Instagram. Аналогічний пост опублікувала її мама Людмила Хрещук у фейсбуці. Матеріал містить фото з елементами насильства (ред.). “Він далі їздить на машині, мотоциклі, тракторі”  “8 місяців тому, 24 серпня  син замначальника поліції Андрій Д., житель с.Бриків Шумського району на службовому автомобілі батька збив мене і залишив саму помирати на вулиці, - написала у соцмережі Олена Хрещук. - Якби не почули люди в придорожній хаті, то не знаю, що було б зі мною до ранку. У мене внаслідок аварії вибиті зуби, перелом коліна зі зміщенням, струс […]

trending_flat
“Єдина надія – на Всевишнього і добрих людей”: на лікування Арсенка з Тернопільщини вже зібрали перший мільйон доларів 

Тисячі людей з Тернопільщини, всієї України та світу об’єдналися заради того, щоб зібрати кошти для маленького Арсена Бориса зі Скалата, в якого діагностували рідкісне захворювання СМА - спінально м’язова атрофія.  Небайдужі люди надсилають кошти на рахунки батьків хлопчика, організовують конкурси, ярмарки, розіграші, марафони, розпродажі, благодійні вечори. До доброї справи підключаються школярі, церковні парафії, волонтери, співаки, блогери, політики та підприємці. Нещодавно вдалося зібрати перший мільйон доларів на придбання ін'єкцї, яка коштує 2 млн 300 тис. доларів.  “Раніше ми думали, що це нереально...Але завдяки кожному з Вас за три місяці ми зібрали майже половину потрібної суми! Навіть не можу уявити СКІЛЬКИ людей подали нам руку допомоги ! Люди, ми щиро просим, не залишайте нас...Зустрівшись з родиною, розкажіть їм історію Арсенка... У нас єдина надія на Всевишнього і на добрих людей” , - написала у соцмрежі фейсбук мама Арсена Надія Борис.  На другий […]

trending_flat
У міськраді чекають на заяву мами залишеного у “Вікні життя” хлопчика

Інформація про те, що мама залишеного у “Вікні життя” хлопчика за кілька днів повернулася за сином, з’явилася у деяких тернопільських ЗМІ. Проте наразі офіційно цього не підтверджують ні у пологовому, ні у міськраді.  - Станом на 5 травня до нас із заявою мама не зверталася, - повідомила виданню Терміново начальниця міського управління сім’ї, молодіжної політики та захисту дітей Христина Білінська. - Офіційного листа із лікарні про появу мами ми теж не отримували.  Дітей переводять з пологового Медична директорка з дитинства та пологової роботи міської лікарні №2 Ольга Сидорчук також не підтвердила зацікавленість матері покинутим сином. Як каже вона, лікарня не займається усиновленням, відтак таких питань вона коментувати не може.  Нагадаємо, 28 квітня у "Вікні Життя", що в тернопільській міській лікарні №2, залишили здорового двотижневого хлопчика. Його назвали Володимир Великодній. А наступного дня у “Вікні життя” з’явилися ще новонароджені двійнята. Тут […]

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025