“Злодія тягне на місце злочину, солдата на поле бою, а чорнобильця в Чорнобиль”, – ліквідатор аварії на ЧАЕС порівняв життя і фільм

Коли відбувся вибух на Чорнобильській атомній електростанції, йому було 26. Закінчивши медичний виш, Володимир працював лікарем в Хмельницькій області. Тоді якраз формувалась база військових лікарів, Володимир пройшов навчання і його призвали на службу у Чорнобильську зону.

  • Тоді мені прийшла повістка і мене призвали у Чорнобиль. Я був на посаді ведучого терапевта-радіолога. Пробув там з кінця липня до початку вересня. Там були контрольно-пропускні пункти, перевірки, машини – повністю військовий стан. Радіація – це така річ, яку не почуєш, на смак не спробуєш. Люди таким чином отримували великі дози опромінення, навіть не помічавши цього.

Після перегляду серіалу “Чорнобиль” пан Володимир зазначив, що стрічка повністю передає настрої того часу, але є й вигадані факти.

  • Вибух мав дійсно надзвичайно трагічні наслідки. Як і зараз, тоді було добро і зло, порядність і підлість, героїзм і фальшивий героїзм. Зйомки відображають всю ситуацію. Форма, яку показали у стрічці дуже “парадна”, видавали нам для служби форму простішу. Вражає безпечність керівництва, вражає безпечність командування з приводу своїх підлеглих у серіалі це добре показано. Стосовно шахтарів – ні, вони не були голі, всі вони були в масках і відповідному одязі. На вулиці тоді була страшенна спека, от що було незвичним, що дуже хотілося пити, постійно.

Пан Володимир розповідає, що люди, які жили у межах Чорнобильської зони, та особовий склад, який ліквідовував наслідки катастрофи не були підготовлені до таких масштабів.

  • На КПП, які були виставлені навколо 32-х кілометрової зони був повністю військовий стан. Ми працювали без вихідних. Єдине, що хотілося, – виспатись. Інколи спали, інколи не спали. Роботи було дуже багато. Незважаючи на те, що я був лікарем, у мене все рівно були виїзди в зону. Надавали медичну допомогу місцевому населенню. Служив у селі Діброва. Це якраз межа тридцятикілометрової зони.  Воно було розділене: один бік вулиці – зона, інший – чисто. Логіки там не було.

Також очевидець ліквідації наслідків аварії розповідає, що неодноразово доводилось виходити на зміну замість диспетчерів.

  • Дзвонили тоді з Кремля. Інформацію збирали, в першу чергу, по об’ємах виконаних робіт. Про те, скільки транспорту задіяно, скільки перевезено вантажів, особового складу, скільки вивезено радіоактивного грунту, скільки працювали військові бульдозеристи і екскаваторники, вантажили брудний грун навколо ЧАЕС. Це потрібно було вивезти десятки тон і захоронити. Там навіть була трубопровідна рота. Вони клали труби для того, щоб заливати бетон під реактор.

Пан Володимир розповідає, що була певна доза опромінення для солдат – 50 рентген.

  • Спершу слідкували, щоб солдати не отримували опромінення більше 50 рентген, а це половина для променевої хвороби. Проліт вертолітника над реактором – 25 рентген. Два рази пролетів і його мали б відправляти з Чорнобильської зони, але, на жаль, такого не було, пролітали і по 3, і по 4 рази, тому що не вистачало людей. Японська техніка не витримувала радіації, не те що люди.

Крім того, пан Володимир каже, що на той час він ще й виконував функції  радіаційного контролю.

  • Літали на вертольоті, заміряли рівень радіації. Було страшно, бо дуже часто могли зловити хмару і тоді нам потрібно було кудись ховатися, щоб не падала радіація на нас. Крім цього, доводилось виїжджати в населені пункти тридцятикілометрової зони, вимірювати там рівень радіації і тоді звітувати у штаб. Звітували про те, скільки людей з променевою хворобою, скільки поранених, скільки ДТП. А ДТП були через те, що спершу солдатам дозволяли пити алкоголь. Після того, як кількість аварій зросла, їм заборонили. Не було ані каплі спирту на території Чорнобильської зони. І це не через те, що заборонили, а солдати самі розуміли, що це приносить лише шкоду.

Сімнадцять років поспіль Володимир повертався у Чорнобиль. Чоловік розповідає, що деякі населені пункти перетворилися на суцільні зарослі.

  • Ми проходили вулицями деяких населених пунктів, то бачили закинуті будинки. Біля всіх були викопані газові труби, бо тоді їх всіх закопували в лісі. Метал дуже вбирає в себе радіацію. Найстрашніше – дикі собаки, їх там дуже багато. Вони голодні, хворі і злі. Також проходили крізь кладовища, то дозиметр показував десятки рентген. Дуже хотів поїхати, бо злодія тягне на місце злочину, солдата на поле бою, а чорнобильця в Чорнобиль.

Пан Володимир додав, що планує поїхати в Чорнобиль ще раз, але цього разу з сином.

Перегляд останньої серії стрічки “Чорнобиль” відбудеться сьогодні у MediaКриївці о 18:00. Організатори запрошують усіх бажаючих, вхід вільний.

About the author

trending_flat
Гармата “Гіацинт” і військовий оркестр. Тернополянам розповідають про принади служби за контрактом

Сьогодні, 15 серпня, біля ТРЦ "Подоляни" відбувається показ військової техніки. Там представлені 4 одиниці техніки: гармата "Гіацинт", "Мста-Б", два КрАЗи. Також у виставці бере участь військовий оркестр. https://www.youtube.com/watch?v=x-Zbvjt_RtY&feature=youtu.be Сьогодні ми проводимо такий своєрідний захід - розповідає  молодший лейтинант 44 окремої артилерійської бригади Юлія Шкугра. - Організовувала його 44 окрема артилерійська бригада. Таким чином ми хочемо показати молодим хлопцям, що контрактна служба - це не страшно. Микита уже 4 роки перебуває на контрактній службі у тернопільській військовій частині. Раніше хлопець проживав та навчався у Києві. Я пішов контрактником, бо хотів захищати свою Батьківщину, - розповідає хлопець. - Тут є непогані перспективи кар'єрного росту, адже військова служба забезпечує мене харчуванням, одягом та проживанням. Я знаю, що ідучи на пенсію, я буду отримувати якісь кошти, які зможуть забезпечити мені непогану старість. Микита розповідає, що був в зоні ООС один раз. Проте участі в […]

trending_flat
На Гаївському мості вантажівка знову знесла багатостраждальний обмежувач

На Гаївському мості вантажівка знесла обмежувач руху. Такий випадок трапляється уже не вперше. Про це повідомляють очевидці у пабліку "Тернопільські плітки" в соцмережі. Цю ситуацію поки не готові коментувати ні у поліції, ні у відділі технагляду Тернопільської міської ради. Люди у коментарях до допису пишуть про те, що вантажівка знесла обмежувач, діляться фото сплющеного автомобіля. Як повідомила прес-служба Патрульної поліції Тернопільської області, у зв’язку з дорожньо-транспортною пригодою на Гаївському перехресті, рух цією ділянкою тимчасово ускладнений. Патрульні просять об‘їжджати вказану ділянку і встановлюють обставини пригоди.  Після 13.00 Патрульна поліція Тернопільської області повідомила деталі аварії. Внаслідок автопригоди на 41-річного кермувальника автомобіля Газель, інспектори склали протокол за ст. 124 КУпАП (Порушення ПДР,що призвели до ДТП) та протокол за ч. 1 ст. 139 КУпАП( (Пошкодження автомобільних доріг, вулиць, дорожніх споруд), вилучено посвідчення водія. Надалі усі матеріали передадуть в суд, який визначатиме міру покарання. Рух на […]

trending_flat
Що хочуть бачити тернополяни на місці колишнього дитячого кафе “Женя-Женечка”

Учора, 7 серпня, територію навколо колишнього дитячого кафе "Женя-Женечка" у центрі Тернополя почали обгороджувати. За інформацією вказаною на банері, йдеться про "реконструкцію із роширенням існуючого кафе". Що хочуть бачити тернополяни на місці відомого колись закладу дивіться у сюжеті. https://www.facebook.com/terminovo.te.ua/videos/915431725457975/?__xts__[0]=68.ARAAT90_yKFqDydflbh6Kb6H2ABzdJGmANGXhvzbhUdzUEnmbFV3npN_Ad-ejQBpIi4-Lt_uszTmpk4JeTNn-ypUcXRaCTud5pDNBKbhTqNauP_aPdr8Frrb7cMiOxdyjbNvRz0BZp4ruzPb53NIZcKnGIJS9IBovBWPeVwGDkxZTktYHNabNMRBQwDW618NaNJrtaIJKweqhsj9IAIC-a3nAwpwYQEAvJ88zOzGgmtN60VbKytwvj2aNDvxcFa5P7KA_KwYzExbPNrbnvV9PtgLtp3ijLk9SZIu5HNfX5y3j0NwbQ8RmpJQ0R5UVDiRFLGCiVv-pqBZD1sI1B-S8qEkRBgBeb59y7idEQ&__tn__=-R

trending_flat
Чи хочуть тернополяни дострокових місцевих виборів (відео)

Нещодавно засоби масової інформації повідомляли, що місцеві вибори відбудуться достроково. Проте офіційної інформації з цього приводу ще немає. Але все ж ми вирішли запитати у тернополян чи вважають вони за доцільне проведення виборів достроково. https://www.facebook.com/terminovo.te.ua/videos/629667924190863/?__xts__[0]=68.ARD-FFoYgJJgGDVqHWzm7rnvrYRjSOxHLXB_omQlgdjxhV9aIOUSuJAXuuIdLtFcox9rKuKZLxqEYcMIKHxquC9CyvPGR9KodHarb5gKjgEx43225KCO3c1XS86KZ2zea7WyJ2owhkzjuBuX6qgwKWIoUaHeywcBiiKOsUFaa3PK928xGJpyKyPqN8tClACLhO5Qpty1ykXL_Ciz4hSbx0PfJpwkCmt74NN184dLLjuy2UdqdBLzMe706isYiwd7Wpe-XdGjA4ZFPOxqa298OICUBAy4hdodPGiqcalhXHNQyCEWArlvNm1kD9YnjEL3TDQKhwJ9-x_-NWpTOxJhkjH-Ia8vMgna2ZhJiw&__tn__=-R

trending_flat
“Ми не святкуємо день народження, бо у нас немає грошей”, – хлопець з інтернату потребує допомоги

Сьогодні до нас у редакцію прийшов хлопець. Денис запитав, чи є для нього будь-яка робота. Як з’ясувалось пізніше, хлопець працює двірником на ринку. Йому 18 років. Живе він з дідусем, проте грошей, які він заробляє, недостатньо, бо потрібно оплачувати комунальні послуги. Я на ринку прибираю, замітаю, - розповідає Денис. - Деколи не вистачає грошей, бо треба платити за світло, за газ. Тому я так ходжу і питаю людей, чи нема в них часом роботи для мене, бо на їжу не вистачає. Я не так, щоб прошу грошей. Я хочу їх заробити. Хлопець виріс в інтернаті. Рідна матір від нього відмовилась, коли він був ще маленький, а батька хлопець зовсім не знає. Батьки не признають мене, - каже Денис. - Мама є, але в неї друга сім’я. У неї двоє чи троє дітей. Ми  не спілкуємось, бо вона не хоче зі […]

trending_flat
Апеляційну скаргу Михайла Головка відхилили у Львівському апеляційному суді

Апеляційне судове засідання за позовом кандидата у народні депутати Михайло Головка відбулось сьогодні у Восьмому апеляційному адміністративному суді у Львові. Нагадаємо, Михайло Головко просив у суду визнати протиправними дії ОВК №164 щодо прийняття та опрацювання виборчої документації та врахування відомостей протоколів про підрахунок голосів на ДВК в межах всього округу, а це Збаразький, Лановецький, Підволочиський, Шумський райони та частина Кременецького району. Також просив скасувати в повному обсязі протокол ОВК про підсумки голосування і зобов’язати ОВК зробити перерахунок голосів. Сьогодні, 2 серпня, колегія суддів заслухала позицію сторони позивача Михайла Головка, сторону відповідача представника Збаразької ОВК та представника третьої особи, яка не представляє самостійний вимог, переможця на 164 окрузі Ігоря Василіва. Сторона позивача стверджувала, що ОВК проігнорувала масові та суттєві порушення вимог законодавства з боку членів ДВК, а також не забезпечила дотримання вимог законодавства щодо транспортування документації та її схоронності. Також представник […]

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025