У Тернополі чоловік заразився страшною недугою, яка передається від риби

Про хворого у Тернополі на дифілоботріоз – хронічний гельмінтоз, який спричинюють ціп’яки роду Diphyllobothrium, повідомляє обласний лабораторний центр.

До лікувально-профілактичного закладу м.Тернополя госпіталізували хворого К. зі скаргами на нестійку ходу, оніміння нижніх і верхніх кінцівок, нудоту, блювоту, втрату ваги, запаморочення, блідість шкірних покривів. Хворіє протягом 3-х років. Лікувався в медичних закладах України. З епіданамнезу з’ясовано про неодноразові випадки вживання риби і продуктів з неї. Згідно плану обстежень проведено дослідження фекалій методом мікроскопії. Виявлено яйця стьожка широкого. Виставлено діагноз: Дифілоботріоз. Хворий отримав курс специфічного лікування.
Дифілоботріоз – хронічний гельмінтоз, який спричинюють ціп’яки роду Diphyllobothrium.
Дифілоботріози – ендемічні захворювання, дуже поширені на земній кулі. В Україні дифілоботріоз реєструється у дельті Дунаю і басейну Бугу, Дністра, Дніпра.

Життєвий цикл паразита складний, відбувається із зміною трьох хазяїв. Проміжний господар-прісноводні рачки. Додатковий господар-прісноводні риби, в тому числі планктонні риби, їх далі поїдають хижі риби, такі як щука окунь, йорж, судак, налим. Остаточний господар – людина, ведмідь, свиня, собака та інші ссавці, в кишечнику яких може паразитувати від одного (найчастіше) до декількох десятків черв’яків. Довжина тіла паразита від 2 до 10 м, іноді сягає 15-20 м. Протягом доби з випорожненнями хворого у довкілля потрапляє більше 2 млн. яєць паразита. Тривалість життя гельмінта в організмі людини обчислюється роками – 10, 20 і більше.
Зараження дифілоботріозом відбувається при вживанні риби та продуктів з неї, шлях передачі – харчовий, чинники передачі – інвазована, недостатньо термічно оброблена риба та рибні продукти. Сприйнятливість людини висока.

Хворіють люди, які вживають в їжу сиру, злегка обсмажену, свіжозаморожену, слабо солену рибу, сиру або малосольну ікру щуки. Перебіг інвазії може бути безсимптомний. Іноді наявність паразита виявляється у зв’язку із виділенням при дефекації «стрічки» гельмінта, після чого з’ясовуються і деякі скарги хворого: біль у животі, нудота, блювота ін. При більш інтенсивній інвазії на передній план виступають патологічні зміни з боку органів травлення, нервової та кровотворної систем. Такі хворі жаліються на поганий апетит, нудоту і блювоту, болі в животі, нестійкий стілець, зниження маси тіла, шкірні висипи, слабість, сонливість, неприємні відчуття на язиці при вживанні кислої, соленої їжі, ліків.

У 2% інвазованих розвивається нестача вітаміну В12 і як наслідок – анемія. У хворих наростає слабість, втомлюваність, запаморочення, прискорення серцебиття, шум у вухах. Звертає увагу блідість шкірних покривів, одутлість обличчя, іноді набряки на нижніх кінцівках.
Ураження нервової системи проявляються у вигляді відчуття оніміння, порущення чутливості ділянок шкіри, нестійкої ходи. При довготривалій інвазії можливий розвиток кишкової непрохідності, збільшення печінки, селезінки, у деяких випадках судоми.

Риба і продукти її переробки є потенційними носіями 27 видів гельмінтів, які є небезпечними для людини. Найбільш епідеміологічне значення мають збудники опісторхозу, дифілоботріозу, а також ендемічних трематодозів (клонорхоз, метагонімоз, нанофієтоз, парагонімоз та ін.), анізокидозу.
Потенційними носіями гельмінтів, небезпечних для людини, є представники більше 40 сімейств морських та прісноводних риб, які використовуються як продовольча сировина та продукти харчування. З них 70% припадає на рибу морів та океанів. У цьому переліку оселедець, лосось, камбала, скумбрія, тріска, ставрида ін. З прісноводних риб, які виловлюються у водоймах України, найбільш епідеміологічне значення мають риби сімейства коропових та щука. Міграція населення, збільшення поставок на внутрішній ринок України різних видів риб та морепродуктів з різних регіонів Світового океану підвищило ризик зараження збудниками гельмінтозів, які раніше реєструвалися в країні епізодично.
Особливу небезпеку становить риба, придбана з «рук» під час зупинок потягів на станціях.
Профілактика гельмінтозів людини, які передаються через рибу, в першу чергу, включає заходи з попередження фекального забруднення довкілля, зокрема водойм.
Для попередження можливого зараження небезпечними паразитами дотримуйтеся наступних правил:
– пам’ятайте про небезпеку вживання сирої риби і продуктів із неї
– чітко дотримуйтесь кулінарних режимів приготування риби:
– варити рибу не менше 30 хвилин від початку закипання, смажити – у пластованому вигляді 15-20 хвилин;
– гаряче копчення після посолу знезаражує рибу;
– посол риби проводити при температурі +16 0С – 20 0С протягом 14 днів при витраті солі не менше 14% до її маси
– в’ялення риби не менше трьох тижнів з попереднім посолом протягом 2-3 днів;
– не вживати недостатньо термічно оброблену рибу в процесі готування, не їсти свіжопосолену ікру, строганину;
– періодично обстежуватися групам ризику (рибалки і їх сім’ї, мисливці, працівники харчової промисловості, моряки, любителі сирої риби та ікри)
При погіршенні здоров’я негайно звертайтеся до лікаря!

Довідка
Пройти обстеження на наявність яєць гельмінтів, в т.ч. і при дифілоботріозі, діагностику інших паразитів, зокрема токсокарозу, аскаридозу, опісторхозу, лямбліозу можна у паразитологічній лабораторії ДУ «Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України». Телефон паразитологічної лабораторії 52-49-80.

About the author

герой
trending_flat
“Його подвиг – це історія про мужність, самовідданість та безмежну любов до своєї країни”: Тернопільщина втратила молодого бійця

Чортківщина в скорботі, адже втратила свого молодого захисника Івана Попика. 17 жовтня 2024 року під час виконання бойового завдання біля села Єлизаветівка Покровського району Донецької області загинув Іван - житель села Капустинці Чортківського району Тернопільської області. Військовий був стрільцем-снайпером у 2-му аеромобільному відділенні 3-го аеромобільного взводу 4-ї аеромобільної роти військової частини А0224. Він віддав своє життя, захищаючи незалежність та територіальну цілісність України. Про це повідомили у групі "Наш край - Чортківщина". "Україна знову втратила одного зі своїх найкращих синів. На фронті загинув Іван Попик – випускник Чортківського навчально-наукового інституту підприємництва і бізнесу Західноукраїнського національного університету. Ця трагічна новина болем відгукнулася в серцях усіх, хто знав Івана, і стала черговим нагадуванням про жахливу ціну, яку платить наша країна за свою свободу. Його подвиг – це історія про мужність, самовідданість та безмежну любов до своєї країни. Іван Попик віддав найцінніше – своє […]

негода
trending_flat
Вода на порозі, а замість городу – озеро: наслідки негоди на Тернопільщині

На Тернопільщині протягом доби негода наробила біди людям. Зокрема затопила житлові будинки, її наслідки ліквідовували рятувальники.  На Лановеччині у селі Влащинці після сильного дощу підтопило два приватні будинки. Надзвичайники відкачали воду за допомогою мотопомпи. Про це повідомили в Головному управлінні ДСНС України у Тернопільській області. Читайте також: Підтопило дорогу, городи та домоволодіння. Негода наробила сильної біди на Тернопільщині (фото, відео) Також 3 червня гроза з громом у селі Синява перетворили людські городи на озера, а у Чернихівцях частково обвалився міст.

ДБР
trending_flat
У Тернополі працівник ТЦК завдав 320 тисяч збитків державі

На Тернопільщині вручили підозру працівнику ТЦК. Чоловік завдав збитків у розмірі 320 тисяч гривень.   Працівники Державного бюро розслідувань повідомили про підозру військовослужбовцю Тернопільського обласного ТЦК та СП за службову недбалість, що призвела до значних збитків під час воєнного стану. Про це повідомили в Теруправлінні ДБР у Львові. Слідство встановило, що у травні-липні 2022 року підозрюваний, будучи начальником продовольчого забезпечення, оформлював накладні на видачу харчів військовим, які фактично не проходили службу. В результаті таких дій було безпідставно видано продовольство на понад 3 тисячі осіб, що завдало державі збитків на суму майже 320 тисяч гривень. Через недбалість посадовця, частина продуктів, замість того, щоб потрапити до захисників, які їх потребували, опинилася на смітнику. Наразі слідчі ДБР вживають заходів для відшкодування завданих збитків. Читайте також: СБУ та ДБР проводили масштабну операцію: кого затримали у Тернополі "Дії військовослужбовця кваліфіковано за ч. 4 ст. 425 Кримінального […]

герой
trending_flat
На Покровському напрямку загинув захисник з Тернопільщини Іван Березнюк

На Чортківщині прощатимуться із захисником Іваном Березюком, який боронив українську землю від загарбників.  Загинув воїн 3 червня 2025 року під час виконання бойового завдання із стримування військової агресії російської федерації в районі н.п.Новоекономічне Покровського району Донецької області. Про це повідомили у фейсбук-групі "Наш край - Чортківщина". "Звістка про смерть українських захисників завжди є важкою і болісною… Ще один український військовий, ще один наш земляк, що воював за мир та свободу нашої країни, пішов від нас. Зі скорботою повідомляємо що боронячи державний суверенітет і територіальну цілісність загинув наш земляк, Березюк Іван Ярославович 10.08.1969 року народження, житель села Красне Гримайлівської громади. Світлий спомин про нього назавжди залишиться в наших серцях. Щирі співчуття рідним та близьким нашого славного Героя", - йдеться у дописі. Читайте також: Небесне військо поповнилось ще трьома Героями: загинули Анатолій Панасюк, Василь Ющишин і Захар Венчур

побиття
trending_flat
Били руками та ногами, тягали за волосся: у Тернополі жорстоко познущались з дівчини-підлітка (відео)

У Тернополі підлітки жорстоко побили дівчину. Відео конфлікту поширюють у соціальних мережах.  3 червня в одному із телеграм-каналів з'явилось відео, на якому група підлітків штовхає, тягає за волосся та всіляко ображає дівчину. Працівники Тернопільського районного управління поліції, за допомогою аналітиків кримінального аналізу та інспекторів ювенальної превенції, оперативно встановили особу постраждалої та двох кривдників, які завдали їй тілесних ушкоджень. "За фактом побиття вже розпочато кримінальне провадження за частиною 2 статті 296 Кримінального кодексу України, яка стосується хуліганства, вчиненого групою осіб. Санкція цієї статті передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк до чотирьох років", - повідомляють правоохоронці. У соцмережах повідомляють, що це не перший інцидент з кривдницею. Раніше вона неодноразово била дівчат. Читайте також: За побиття матері тернополянину загрожують громадські роботи, обмеження або позбавлення волі

Світлана Юліанівна ПРИДАТКЕВИЧ
trending_flat
Трагічна втрата для однієї з тернопільських лікарень: померла Світлана Придаткевич

Обірвалось життя працівниці Тернопільської обласної дитячої клінічної лікарні Світлани Придаткевич. На 60 році життя та після важкої хвороби померла сестра медичного ортопедо-травматологічного дитячого відділення з травматологічним пунктом Світлана Юліанівна Придаткевич. Про це повідомили у КНП "Тернопільська обласна дитяча клінічна лікарня". "Адміністрація та весь колектив лікарні висловлює щирі співчуття рідним та близьким з приводу непоправної втрати близької людини. У цей скорботний час ми поділяємо Ваше горе, підтримуємо та сумуємо разом із Вами. Віримо, що Господь прийме її світлу та щиру душу в Царство Небесне. Світла пам’ять про Світлану Юліанівну назавжди залишиться в серцях колег. Світла пам’ять", - йдеться у повідомленні. Читайте також: Помер шанований священник з Кременеччини Редакція "Терміново" висловлює щирі співчуття рідним та близьким Світлани. Хай спочиває з миром. Вічна пам'ять.

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А
+380935295439
ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright

2018 – 2025