Що робити, якщо у тебе вимагають хабар. Роз’яснення

Для тих, хто готовий діяти вже зараз, але не знає, як себе поводити і з чого почати, Міністерство юстиції України пропонує коротку антихабарницьку інструкцію.

  1. Зберіть інформацію для того, щоби подати обґрунтовану заяву про корупцію.

Українські чиновники все рідше вимагають гроші прямо. Найчастіше посадовці натякають, що вирішення питання вимагає багато часу та зусиль. При цьому зазначають, що певна «матеріальна допомога» значно пришвидшила би роботу. Мабуть, кожен хоч раз у житті потрапляв у схожі ситуації, або, принаймні, чув про них від знайомих.

Що робити? – Зібрати максимум інформації про вимагання.

В жодному разі не передавайте гроші на місці події. Продовжуйте розмову і збирайте якомога більше деталей – яка сума та валюта, яким чином передати тощо. Залізним аргументом у притягненні хабарника до відповідальності буде зафіксований через відео чи аудіо факт вимагання.

Головне – самому не провокувати службовця до отримання хабара. Адже за такі дії в Україні передбачена кримінальна відповідальність.

ч.1 ст. 368-3 ККУ. Підкуп службової особи юридичної особи приватного права незалежно від організаційно-правової форми – карається штрафом від ста п’ятдесяти до чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк від ста до двохсот годин, або обмеженням волі на строк до двох років, або позбавленням волі на той самий строк.

ч.1 ст. 368-4 ККУ. Підкуп особи, яка надає публічні послуги – карається штрафом від ста п’ятдесяти до чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк від ста до двохсот годин, або обмеженням волі на строк до двох років, або позбавленням волі на той самий строк.

Зібравши необхідну інформацію, прямуйте до правоохоронців.

  1. Напишіть заяву до правоохоронців.

Окрім Національної поліції та прокуратури, протидією корупції займаються Національне антикорупційне бюро та Спеціальна антикорупційна прокуратура.

Ще існує Національне агентство з питань запобігання корупції. Основні його функції полягають, зокрема, у контролі та перевірці декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а також забезпеченні роботи Єдиного державного реєстру декларацій. Але до повноважень цього органу входить і здійснення співпраці із особами, які добросовісно повідомляють про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень ЗУ «Про запобігання корупції».

До кого звертатися? – Підслідність кожного окремого кейсу залежить від складу правопорушення.

Визначальна характеристика – до компетенції НАБУ і ДБР віднесено розслідування злочинів високопосадовців, прокурорів, суддів, нардепів, голів облрад та ін. Крім того, в компетенції ДБР – розслідування злочинів службових осіб НАБУ та САП. Решта корупційних злочинів, що вчиняються на локальному рівні, розслідуватимуться органами внутрішніх справ.

Врешті, звернення до Нацполіції буде безпрограшним варіантом.

Якщо справа буде не в компетенції поліцейських, то заяву мають спрямувати за адресою уповноваженої установи.

Заява або повідомлення про злочин подається у довільній формі. Бажано зазначати свої персональні дані – ПІБ, контактна інформація. Разом із тим, допустимо надавати інформацію й анонімно. Такі звернення розглядаються за умови, якщо заява стосується конкретної особи. Також заява має містити фактичні дані, що можуть бути перевірені.

До НАБ і Нацполіції, як і до ДБР після його повноцінного запуску, можна подавати заяви в електронному вигляді.

Після подання заяви важливо зафіксувати номер, за яким її зареєструють правоохоронці, аби в подальшому слідкувати за її розглядом.

  1. Розвиток подій.

Термін, відведений на відповідь, визначений у Законі України «Про звернення громадян» і становить 30 днів. У окремих випадках він може бути продовжений, але в цілому не має перевищувати сорок п’ять діб.

Дуже важливо вказати у поданій заяві правильні контактні дані, адже саме за ними з вами зв’яжуться правоохоронці, які мають взяти справу під свій контроль. Вчинення будь-яких дій без їхнього відому в майбутньому може бути використане проти вас у суді, тож не слід вдаватись до самодіяльності.

Точна інформація, щодо досудового розслідування є таємницею слідства, і у відкритому доступі її немає. Попри це, з численних свідчень учасників затримань та оперативних довідок відомо, що найчастіше правоохоронці використовують мічені банкноти, за допомогою яких хабарника ловлять «на гарячому».

Факт передачі хабара неодмінно має бути задокументований. Найчастіше робиться це за допомогою відеокамер та диктофонів. При цьому гроші або інші цінності, які плануються до передачі, помічаються спеціальними невидимими розчинами, що проявляються лише під світлом ультрафіолетового ліхтаря.

Всі ці дії проводить слідчий, який складає протокол. До протоколу також вносяться серії та номери купюр, або серійні номери чи детальний опис цінностей, що будуть передаватися. Всі етапи підготовки також фіксуються на фото та відеокамери аби унеможливити будь-які махінації.

  1. Якщо реакції немає, пишіть заяву на правоохоронців.

Якщо вам не відповіли в 45-ти денний термін і допомоги від правоохоронців ви не отримали, не треба складати руки – за подібну бездіяльність законом передбачена відповідальність.

ч.1. ст 367 ККУ. Службова недбалість, тобто невиконання або неналежне виконання службовою особою своїх службових обов’язків через несумлінне ставлення до них, що заподіяло істотну шкоду охоронюваним законом правам та інтересам окремих громадян, або державним чи громадським інтересам, або інтересам окремих юридичних осіб – карається штрафом від п’ятдесяти до ста п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років, із позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

В першу чергу, необхідно звернутись на гарячу лінію Міністерства внутрішніх справ та повідомити про факт бездіяльності. Якщо дзвінок не дасть результатів – необхідно скласти заяву на ім’я начальника відділку і вимагати завірений талон з вихідним номером, який буде слугувати документальним підтвердженням ваших намірів вплинути на ситуацію.

Якщо ви не дочекалися реакції на письмове звернення, варто підключити прокуратуру.

Крім того, дії чи бездіяльність допущені при розслідуванні кримінальної справи, а також рішення про зупинення досудового розслідування чи закриття кримінальної справи можуть бути оскаржені слідчому судді.

  1. Надайте справі розголосу.

Більше за правоохоронців корупціонери, особливо високопоставлені, бояться журналістів та громадських активістів. Якщо ви не впевнені у тому, що ваша справа розслідується і буде доведена до кінця, зверніться за допомогою до ЗМІ чи правозахисників. Ваша справа отримає розголос і ви зможете посилити вашу позицію компетентною юридичною підтримкою.

  1. Доводьте справу до кінця.

Зрушити з мертвої точки і якось просунутись у боротьбі з корупцією та хабарництвом ми зможемо лише тоді, коли кожен громадянин перестане бути байдужим і зробить свій вклад у цю боротьбу.

About the author

Ніж
trending_flat
Порізав знайомого через ревнощі: деталі кримінальної справи на Тернопільщині

На Тернопільщині чоловік завдав ножових поранень знайомому через ревнощі.  Конфлікт трапився 26 квітня близько 20:00 в одному із сіл Підволочиської територіальної громади. Правоохоронці з'ясували, що напередодні до постраждалого до постраждалого прийшли друзі. Святкування обернулося трагедією, коли до компанії за столом приєднався ще один 48-річний знайомий. Раптова сварка між ним та господарем будинку призвела до того, що гість двічі вдарив власника ножем, а потім зник з місця події. Про це повідомили в ГУНП у Тернопільській області. Швидку допомогу викликав постраждалий. Йому надали меддопомогу без госпіталізації. "Працівники поліції встановлюють місцеперебування підозрюваного. За даним фактом дізнавачі відкрили провадження відповідно до частини 1 статті 125 (умисне легке тілесне ушкодження )Кримінального кодексу України. Триває слідство", - йдеться у повідомленні. Читайте також: Моторошне вбивство на Збаражчині: чоловіка забили ніжкою від ліжка

військовозобов'язаний
trending_flat
Почнуться масові перевірки у навчальних закладах, де навчаються студенти призовного віку: деталі

В Україні почнуться масові перевірки у закладах вищої та передвищої освіти через студентів призовного віку. Державна служба якості освіти спільно з військовими та правоохоронними органами розпочинає перевірку у понад 100 закладах освіти, у яких навчаються студенти призовного віку. Основна мета цих перевірок – ретельне вивчення організації вступної кампанії та освітнього процесу у вишах і коледжах. Особливу увагу приділятимуть виявленню та усуненню будь-яких порушень законодавства, враховуючи умови воєнного стану. Про це повідомили у Державній службі якості освіти України. "У попередні роки виявлено внесення недостовірної інформації, прострочення термінів внесення чи ж відсутність інформації про здобувачів освіти — чоловіків призовного віку — у Єдиній державній електронній базі з питань освіти (ЄДЕБО), а також порушення у формуванні контингенту здобувачів третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти та здійснення наукової роботи аспірантів", - йдеться у повідомленні. Читайте також: Затримали поліцейського на величезному хабарі. Він шантажував військовозобов’язаного “швидкою […]

Папа римський
trending_flat
У Ватикані озвучили дату збору конклаву: деталі

Конклав щодо виборів нового Папи Римського збереться у Ватикані 7 травня.  Про це повідомило Reuters. Нагадаємо, що серед претендентів на місце голови католицької церкви тернополянин Микола Бичок. Довідка. Конклав - це спеціальні збори кардиналів Католицької Церкви для обрання нового Папи Римського. Розповідаємо, як все відбувається У конклаві беруть участь кардинали, які не досягли 80-річного віку на момент смерті або зречення попереднього Папи. За сучасними правилами максимальна кількість виборщиків обмежена до 120 осіб. Конклав скликається не раніше ніж через 15 днів і не пізніше ніж через 20 днів після смерті або зречення Папи. Цей період називається "Sede Vacante" (порожній престол). Кардинали з усього світу з'їжджаються до Ватикану. Конклав традиційно проходить у Сикстинській капелі у Ватикані. Кардинали ізольовані від зовнішнього світу під час виборів.Кожен кардинал пише ім'я свого кандидата на спеціальному бюлетені. Голосування таємне. Для обрання нового Папи необхідно набрати 2/3 голосів […]

Заморозки
trending_flat
Знову заморозки. Коли на Тернопільщині потепліє (прогноз погоди)

На Тернопільщині тиждень виявиться досить теплим та сонячним, проте наприкінці погода погіршиться. 29 квітня у Тернополі та області буде мінлива хмарність та без опадів.  Температура повітря вдень коливатиметься від + 17 до +21º тепла. Вночі буде від 4 до 6 градусів тепла. А от у Тернопільські1 області уночі будуть заморозки, температура становитиме 0 - 3º, а вдень - +17 - +22 градуси тепла. Про це повідомляє Тернопільський обласний центр з гідрометеорології. За даними "Синоптик", 30 квітня у Тернополі буде ясним та безхмарним. Температура повітря вдень становитиме +13 - + 20 градусів тепла, а вночі - близько 11 градусів. 1 травня в Тернополі ранок і вечір будуть сонячними та безхмарними, а вдень захмариться.. Опадів протягом доби не очікується. Температура повітря вдень становитиме 13-19 градусів тепла. Ночі будуть доволі прохолодними -  +7 - +15. У п'ятницю, 2 травня, буде трішки тепліше, ніж […]

Синагога Гусятин
trending_flat
Може не витримати наступного дощу. Синагога на Тернопільщині руйнується на очах (фото)

На Тернопільщині активно руйнується унікальна пам'ятка - синагога у селищі Гусятин.  Фото напівзруйнованої будівлі ширяться соціальними мережами. Синагога єдина хто має статус пам'ятки архітектури національного значення (охоронний № 689) та унікальний акантовий пояс, який існує зараз. Про жахливий стан пам'ятки розповів Борис Голяєв у фейсбук-групі "Гусятин історичний". "На превеликий жаль, синагога в Гусятині – одна із семи синагог в Україні, яка занесена до пам'яток архітектури національного значення (охоронний № 689) – повільно, але невідворотно руйнується. Цього разу впала частина північного муру прибудови жіночого молитовного залу (езрат нашим). Ще кілька сильних злив і вся стіна може впасти", - йдеться у дописі. Довідка. На правому березі Збруча в Гусятині розташована оборонна синагога, перша згадка про яку датується 1431 роком. Зведена у мавритано-готичному стилі, вона слугувала не лише молитовним будинком для чисельної єврейської громади, яка з'явилася тут на межі XV-XVI століть, але й […]

МАНУЙЛЕНКО СЕРГІЙ
trending_flat
Рік вважали зниклим: загинув матрос з Тернопільщини

Тернопільщина прощатиметься із загиблим матросом Сергієм Мануйленком 1984 року народження, який вважався безвісти зниклим рік.  Військовий загинув 30 листопада 2024 року внаслідок ворожого артилерійського обстрілу поблизу н.п. Вознесенка Донецької області. Сергій проживав у селі Кудринці Мельнице-Подільської громади. Про це повідомили у Другому відділі Чортківського Ртцк-та-сп. "З глибоким сумом повідомляємо, що кровопролитна війна з російськими окупантами обірвала ще одне життя нашого краянина. Схиляємо голови перед світлою пам’яттю Героя, який віддав життя захищаючи Україну. Щирі співчуття рідним та близьким, розділяємо біль їх непоправної втрати. Нехай Господь прийме його світлу душу і оселить там, де праведні спочивають. Вічна пам'ять та слава Герою", - йдеться у повідомленні. Редакція "Терміново" висловлює щирі співчуття рідним та близьким Сергія. Хай спочиває з миром! Вічна пам'ять! Читайте також: На фронті загинув молодий поліцейський з Тернопільщини

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025