Нематеріальна культурна спадщина Тернопільщини збагатилася лемківською прикрасою

Лемківська кривулька

До Обласного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини Тернопільщини додано новий унікальний елемент. До переліку внесено “Кривульку – лемківську жіночу нагрудну прикрасу: орнаментальні традиції та технологію виготовлення”.

Кривулька є широким заокругленим коміром з бісеру, який покриває шию, плечі та груди жінки. Майстрині виплітають цю прикрасу з дрібних кольорових бісеринок на волосяній або шовковій основі.

Особливістю лемківських кривульок є їхній великий та відносно нескладний орнамент. Колорит цих прикрас насичений та контрастний, з переважанням червоного – оберегового кольору, який гармонійно поєднується з вишивками на сорочках.

На території Тернопільської області традиції виготовлення кривульок зберігають представники численної лемківської спільноти. Вони опинилися тут внаслідок примусової депортації з рідних земель у 1944-1947 роках.

Лемківська кривулька

Незважаючи на розселення лемків по всьому світу та асиміляційні процеси, традиція створення та носіння кривульки зуміла вистояти. Вона передається від покоління до покоління, від прабабусь до правнучок, зберігаючи автентичність.

Культура лемків є самобутнім явищем в українській культурі. Представники цієї етнографічної групи відповідально ставляться до збереження своєї спадщини, добре розуміючи цінність власної ідентичності.

Зараз кривулька переживає період відродження. На лемківських фестивалях та зібраннях в Україні, США, Польщі, Канаді та інших країнах жінки-лемкині з гордістю демонструють ці прикраси.

Своєю унікальністю кривулька об’єднує не лише представників лемківського етносу, а й інших шанувальників лемківської культурної спадщини, які також носять і популяризують цю традиційну прикрасу.

About the author

Труш
trending_flat
Вже не в ЗУНУ? Декларація Володимира Труша розсекретила його можливе нове місце роботи

Володимир Труш подав декларацію на посаду проректора Львівського медичного університету. Колишній начальник Тернопільської ОВА може залишити роботу у ЗУНУ. Ексочільник області 29 червня 2025 року подав кандидатську декларацію на посаду проректора з адміністративно-господарської роботи. Про це свідчать дані з офіційного реєстру декларацій, де зазначено його можливе майбутнє місце роботи. Нагадаємо, після звільнення з посади начальника Тернопільської обласної військової адміністрації Володимир Труш працював викладачем кафедри фінансів ЗУНУ. У березні 2024 року він входив до складу проблемної групи, яка надавала пропозиції органам місцевого самоврядування щодо співпраці з кафедрою. Тоді викладачі кафедри Богдан Малиняк та Володимир Труш обговорювали пропозиції до налагодження співпраці з громадами. Серед них була розробка бюджету для громадян - буклета з основною інформацією про бюджет територіальної громади у зрозумілій формі.

trending_flat
Уламок російської ракети впав на будинок жительки Тернопільщини (відео)

На Тернопільщині під час атаки 29 червня частини ракети впали на подвір'я місцевої мешканки. Жінка розповіла, що кілька днів перебувала в шоці після інциденту. Про це повідомив телеканал Тернопіль 1. Уламки боєприпасу пошкодили стіни житлового будинку, сільськогосподарську техніку та огорожу на приватному обійсті. Наслідки падіння ракетних частин вже частково усунули. На місці події працювала спеціальна комісія для оцінки збитків та вжиття необхідних заходів. У місцевій громаді зазначили, що подібний випадок стався вперше за весь час війни. Представники влади пообіцяли надати постраждалій матеріальну допомогу для відновлення пошкодженого майна.

trending_flat
У Тернополі запустили великий проєкт зі збереження документів для майбутніх поколінь

У Тернополі запустили великий проєкт із збереження старих документів для майбутніх поколінь. Архівні матеріали відновлюють та переводять у цифровий формат. Про це повідомили у сюжеті телеканалу «Тернопіль1». Роботу виконують у Державному архіві Тернопільської області. Молода реставраторка Евеліна Дзюбановська щодня працює з 20 аркушами історичних паперів. Вона розпрямляє зім'яті сторінки, очищає їх від бруду та клею спеціальними інструментами. «Коли мені в руки потрапляють документи, перш за все я мушу їх розпрямити, тому що дуже часто буває, що вони десь пом'яті, загнуті. Бувають і залишки клею, або бруду – я маю їх почистити», – розповідає фахівчиня. Зараз Евеліна відновлює документи про людей з інвалідністю часів між двома світовими війнами. Після реставрації папери передають спеціалістам для створення цифрових копій. Операторка Олександра спочатку вносить дані з обкладинки у комп'ютерну програму, а потім фотографує кожну сторінку. На оцифрування однієї справи потрібно максимум п'ять хвилин. В […]

Тернопільська область
trending_flat
Цигани, Товстобаби, Цицори і не тільки: кумедні назви поселень Тернопільщини

На мапі Тернопільської області можна знайти десятки населених пунктів з незвичайними назвами. Деякі з них змушують усміхнутися, інші - замислитися над їхнім походженням. Історик та краєзнавець Віктор Уніят раніше склав рейтинг найкумедніших назв сіл області. За його словами, кумедні назви існують по всьому світу, тому не варто поспішати з висновками про їхнє значення. Села з географічними назвами У Тернопільській області є села та хутори, що носять імена далеких країн і континентів. Швейцарія, Французівка, Саджівка, Варшавка, Угорськ та Угринів нагадують про Європу. Сахалін, Курили та Кавказ - такі теж хутори є на Тернопільщині. Перейменовані села Багато сіл з незвичайними назвами отримали нові імена у радянський час. Село Повія носило таку назву до 1958 року (зараз - Набережне). Свинюхи перейменували на Очеретне у 1946 році. Назва походила від фільварка-свиноферми "Свиноберген" князів Збаразьких, де розводили свиней для продажу в Європу. Цапівці стали називатися […]

шкода довкіллю
trending_flat
Підписав необхідні документи: судитимуть керівника та лісника лісгоспу, які вирубали понад 6 тисяч дерев

На Тернопільщині судитимуть головного лісничого та директора держпідприємства, з дозволу яких було вирубано понад 6 тисяч дерев різних порід. Про це повідомляє Тернопільська обласна прокуратура. "Під процесуальним керівництвом Тернопільської обласної прокуратури повідомлено про підозри головному лісничому та директору одного з державних лісопідприємств на Тернопільщині у вчиненні службової недбалості, що спричинила тяжкі наслідки державним інтересам (ч. 2 ст. 367 КК України). За даними слідства, головний лісничий безпідставно вніс до лісорубних квитків дані про можливість проведення 41 рубки рідколісся, а директор видав лісорубні квитки на ці роботи", - йдеться у повідомленні. Унаслідок знищення 6267 різних дерев довкіллю завдано шкоди на 57 млн грн.

пожежа Бучач
trending_flat
У Бучачі 28 рятувальників гасили велику пожежу у пекарні (фото, відео)

У Бучачі спалахнула пекарня. Загоряння відбулось у середу, 2 липня.  Про це повідомляють у ГУ ДСНС України у Тернопільській області. "Горіла покрівля хлібопекарні ТОВ «Бучачагрохлібпром» — вогонь охопив 400 м²", - кажуть рятувальники. Вогонь міг перекинутись на іншу будівлю. До гасіння було залучено 28 рятувальників та 8 одиниць техніки (зокрема автодрабина, газодимозахисна машина та 5 автоцистерн, а також місцева пожежна команда с. Трибухівці. Вогонь вдалось локалізувати о 17:48, повністю ліквідували пожежу о 20:09. "Сигнал про займання надійшов до Служби порятунку "101" о 16:24. Прибувши на місце події, пожежники виявили, що полум'я вже охопило елементи покрівлі хлібопекарні на площі 400 квадратних метрів. Існувала реальна загроза поширення вогню на сусідні будівлі. Для ліквідації пожежі було залучено значні сили Головного управління ДСНС України у Тернопільській області: 28 чоловік особового складу та 8 одиниць основної та спеціальної пожежно-рятувальної техніки. Серед залучених засобів – 5 […]

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А
+380935295439
ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright

2018 – 2025