11.09.2024
Новини

“Авторитет для мене – це закон”: уперше на Тернопільщині керівник поліції зустрівся з журналістами у прямому ефірі

“Він нічого зайвого не вимагає, лише, щоб кожен якісно виконував свою роботу”, – кажуть про нового очільника поліції Тернопільщини підлеглі. Сам веде сторінку у Фейсбуці, бо хоче ділитися не лише сухою статистикою. Єдиним авторитетом для себе у роботі називає закон і відверто каже, що спроби “порішати” були. Але, переконує, не вийде.

Учора відбулася пресконференція начальника ГУНП у Тернопільській області Сергія Зюбаненка. Спілкувалися у студії телеканалу TV-4 понад дві години. Вперше в історії поліції Тернопільщини головний правоохоронець обрав формат прямого ефіру, не боячись і не уникаючи незручних питань. За три місяці, відколи новий керівник поліції на посаді, їх зібралося чимало. Починаючи з незаконних валютних операцій, продажу алкоголю в комендантську годину та наркоманії та завершуючи проблемою незаконних забудов у Тернополі.

Насамперед Сергій Зюбаненко відповів на коротке бліцопитування ведучої Юлії Винокур.

  • Бути поліцейським для мене означає служити. Це моя мрія дитинства. Від роботи отримую задоволення.
  • Офіцер, який не мріє стати генералом, не достатньо мотивований. Але це не є моя мета на Тернопільщині. Зараз отримувати звання генералів повинні ті, хто захищає нас на війні.
  • З Олександром Богомолом спілкуюся лише по роботі.
  • Начальник поліції повинен бути незалежним від влади, політики. В іншому разі – це “служака”.
  • Дратує поведінка деяких громадян під час війни. Надихає те, як з початку повномасштабного вторгнення об’єдналися люди.

“Чого він досі не сидить?”

Є функції, які поліція не уповноважена виконувати. Чомусь люди часто думають, що поліцейські відповідають за все. Що прийшов чарівник Зюбаненко, має навести усюди порядок, порушників посадити у в’язницю. Дехто називає прізвище посадовця і запитує: “Чому він досі не сидить?”.

Багато питань не у нашій компетенції. Але ми розглядаємо ці проблеми й думаємо, як спільно їх вирішити з колегами з інших правоохоронних органів. Я – юрист, а не популіст. І не можу обіцяти того, чого не можу зробити. У нас сьогодні повна комунікація з різними підрозділами Нацполіції, усі ми розуміємо, що працюємо на Тернопільщині на один результат – навести тут лад.

Незаконне будівництво

80% запитань від громадян у соціальних мережах та на особистих прийомах стосуються незаконного будівництва у Тернополі. Це справді велика проблема, що накопичувалася не один рік. Вирішити її короткий термін неможливо. Але замовчувати теж ніхто не буде. Зараз відкрито дуже багато кримінальних проваджень, але їхня ефективність мене аж ніяк не задовольняє.

Зараз бачу дві основних проблеми. Коли бізнесмен купує земельну ділянку, на якій за документами має бути двоповерховий будинок, а з’являються 3-4-5 поверхів. Перш за все на це мають реагувати органи місцевого самоврядування. Але, коли ми починаємо кримінальне провадження щодо порушення, як правило призначаються експертизи. А вони можуть тривати роками. Тим часом споруда добудовується та узаконюється різними шляхами, враховуючи корупційні.

Інша проблема, коли є усі необхідні дозволи на будівництво. Проте залишається питання – наскільки законно отримані ці документи.

З 2014 року по незаконному будівництву в Тернополі відкрито 140 кримінальних проваджень. Розв’язувати проблему можемо спільною взаємодією правоохоронців, прокуратури, місцевого самоврядування, громадськості.

Уже є приклади демонтажу незаконної забудови на вул. Братів Бойчуків, неподалік художньої школи. І це змусить задуматися тих, хто захоче спорудити щось схоже.

“Не дам влаштовувати шоу і прикриватися військовими”

За останні три місяці проведена рекордна кількість обшуків. Люди, за яких говорю, знають, кого маю на увазі. Для нас немає “авторитетів”. Єдиний авторитет – це закон. Обшуки будуть тривати та вони будуть ефективними, зброю будемо вилучати.

Честь і хвала тим, хто захищає Батьківщину. Але влаштовувати шоу в області, доки я тут перебуваю, не дам. Ніхто не буде прикриватися військовими в особистих чи політичних інтересах. Згодом стане зрозуміло про, що йдеться.

Щодо незаконно завезеної зброї з зони військових дій – це проблема по усій країні. Зброя вилучається постійно. Її завозять й військові. Ми проводимо не лише вилучення, а й оперативні закупівлі. Мусимо зробити все, аби не допустити застосування боєприпасів там, де це недопустимо.

Резонансні злочини минулого

Коли очолюю новий територіальний підрозділ, перше, що роблю – вивчаю резонансні, особливо важкі злочини минулих років. Та розкрити їх надзвичайно складно. Ефективно злочини розкриваються за “гарячими слідами”. Я вивчив усі ці провадження – катування бізнесменів, замахи на життя. Є, наприклад, одне провадження, де потерпілий категорично відмовився від будь-яких показів та не мав претензій. Мабуть, тому справа й була закрита. Деякі справи про вбивство ми зараз підняли та дорозслідуємо їх. І моя принципова позиція, дуже зацікавлений, щоб якусь з цих справ розкрити. Але гарантувати не можу.

Шахрайства

Це велика проблема не лише на Тернопільщині. Негідники користуються нинішньою вразливістю громадян і видурюють у них кошти. Способів, як це зробити – безліч. Найефективніший засіб боротьби із шахрайством – це його попередження. І ми постійно цим займаємося. Навіть залучаємо до роз’яснювання представників духовенства, яким люди довіряють. І це уже дає результат. За останній місяць випадків шахрайства зменшилося на 20%.

Проблема розкриття таких злочинів у тому, що поодинокі з них скоюються зловмисниками, що живуть на Тернопільщині. Як правило – це дистанційні злочини, дзвінки надходять з інших областей: з місць позбавлення волі, так званих кол-центрів.

Буквально днями оперативники виявили та ліквідували шахрайський кол-центр, у якому працювало 20 людей упродовж 5 місяців. Специфіка такої діяльності у тому, якщо вони працюють у Тернополі, то “розводять” мешканців інших регіонів.

На сьогодні на Тернопільщині зареєстровано 1300 проваджень з шахрайства. З них розкрили близько 350.

Валютники та незаконні перевізники – пережиток 1990-их

На ситуацію із незаконними валютними операціями звернув увагу відразу після призначення. Від цього страждають й люди, яких можуть ошукати, й економіка держави, адже не сплачуються податки. Але не знаю жодного регіону України, де б це викорінили.

За три місяці ми склали багато адмінпротоколів. Нам вдалося закрити точки, де “бізнесмени” так знахабніли, що поставили кіоски, де проводили незаконний обмін валют. Ми й надалі боротимемося з цим ганебним явищем.

Наркомани

Наркоманія – це велика біда. Всі можливі ресурси поліції повинні бути скеровані на боротьбу з нею. Щороку з’являються нові види наркотиків, ця галузь прогресує і розростається. Цим негативним явищем вражена уся наша країна.

За останніх два місяці припинили діяльність організованої злочинної групи, яка приїхала з Дніпра і робила у день на Тернопільщині по 200-300 закладок. Щодня затримують продавців та виробників наркотиків.

Від новоствореного підрозділу по боротьбі з наркоманією вимагаю розкриття резонансних, масштабних злочинів.

УПЦ (МП) на Тернопільщині

На сьогодні у слідчому управлінні відкрито 12 кримінальних проваджень, пов’язаних з Почаївською лаврою, які здебільшого супроводжують працівники СБУ. Потрібно поважати не лише релігійні почуття громадян, а й закони України, які там порушують.

Щодо відмови представників УПЦ залишати приміщення, де завершилися договори оренди, то наразі ми фіксуємо ці факти, а потім у законний спосіб врегульовуємо ситуацію. Просто потрібно дотриматися низки процедур. Найближчим часом ви все побачите. Повірте, в області пануватиме закон.

Під час паломницької ходи до Почаївської лаври складалися адмінпротоколи про порушення. Але створювати картинку для опонентів і для зовнішнього ворога теж ніхто не буде.

Ухилянти

Дуже багато затримань у цих справах. Йдеться й про тих, хто намагається уникнути мобілізації, про лікарів ВЛК, працівників ТЦК, посередників. Особливо багато затримань було у серпні, за один тиждень – 4. Але, коли є попит, є пропозиція. Тож викриття будуть і надалі.

Насправді у журналістів було ще чимало питань до Сергія Зюбаненка. Але час ефіру обмежений, а зустріч у такому форматі, є надія, не остання. Тож до найболючіших проблем ЗМІ повертатимуться ще не раз.

Насамкінець розмови керівник обласної поліції зазначає, що вважає себе реалістом і каже, що не зробить усього, що хотів би, але робитиме максимум. Також Сергій Зюбаненко наголосив, що не допустить безпідставних звинувачень працівників поліції, але, якщо проблема справді є, місяцями перевірки ніхто не проводитиме.

Перейти до панелі інструментів