Форт-привид: одне з наймістичніших місць України поблизу Тернопільщини можна відвідати безкоштовно

Одне із популярних загадкових туристичних місць в Україні, що розташоване за 30 км від кордону Тернопільської та Рівненської областей, можна відвідати абсолютно безкоштовно. Проте, якщо не хочете заблукати чи провалитися в один з колодязів-пасток, на екскурсоводові краще не економити. Або ж не дуже детально досліджувати форт зсередини. 

Тараканівський форт (Нова Дубенська фортеця) називають містом привидів. Цитадель оповита безліччю таємниць, легенд та історій, які лякають. Атмосфера там справді гнітючо-загадкова. Заблукати досить просто, а вказівників майже немає. Опинившись на території, відчуваєш, ніби вирушив у подорож машиною часу і загубився у ХІХ столітті. Повітря, ніби згущується, шкірою бігають мурахи, а серцебиття пришвидшується.

Сьогодні фортеця, яка поступово згасає під вантажем часу та фізичних факторів має погану славу – тут блукають люди, божеволіють годинники, а ночами лунають звуки стройового маршу. Саме контраст фатальної краси і прихованої небезпеки привертає до казематів і підземелля форту туристів-сталкерів, які намагаються розгадати містичні таємниці цитаделі та відкрити завісу її легендарного минулого. Крізь її стіни проростають дерева, кладка обсипається, а в темних сирих казематах панує тиша.

Будівництво Тараканівського форту було обумовлено необхідністю посилення кордонів Російської імперії в другійполовині XIX століття. Нову систему оборонних ліній розробив знаменитий військовий інженер Едуард Тотлебен. Відповідно до плану, одним з важливих фортифікаційних опорних пунктів на кордоні з Австро-Угорщиною мав стати об’єкт, який прикривав Дубно і ділянку залізниці Київ-Львів. Зведення фортеці за проектом Е. Тотлебена почалося в 1873 році. На його будівництво було виділено 66 мільйонів рублів з царської скарбниці. Щоправда, об’єкт був завершений в 1890 році – вже після смерті інженера.

Розгалужена мережа підземних ходів форту, облаштованих бійницями, прихована від сторонніх очей. Підземні коридори проходили і під земляним валом. Сьогодні об’єкт офіційно закритий для відвідування, але невгамовних туристів вабить інтерес до незвіданого, то ж вони групами і поодинці приїжджають у село Тараканів Дубенського району, щоб потрапити на територію форту-привида.

Легенди і небезпеки Тараканівського форту

Від старожилів можна почути легенду про те, що під час Другої світової війни німці розробляли у форті секретну зброю.

Кажуть, що в фортеці бували випадки зникнення людей. Тут на одній зі стін можна побачити список прізвищ людей, які так і не повернулися з форту в II пол. XX століття.

Ходять чутки, що ночами по форту бродять привиди австрійських солдат, які знайшли свій останній притулок на околицях об’єкту.

З особливою обережністю варто досліджувати каземати та підземні ходи, де безтурботних туристів підстерігають колодязі-пастки. Тому для огляду форту бажано мати з собою ліхтарик та відвідувати цей об’єкт лише у супроводі досвідчених провідників.

Що варто знати, вирушаючи у Тараканівський форт?

Перш за все необхідно врахувати, що форт схований у густому лісі, дістатися з першого разу самостійно дуже складно. Тож краще їхати з компанією, яка там не вперше, або розпитати у місцевих.

Дороги, як такої, до форту немає. Це швидше напрямок. Тож авто для подорожі повинно бути на зразок позашляховика, або таке, якого не шкода.

Якщо їдете у форт влітку, бажано одягнутися так, аби не було відкритих частин тіла. На пішохідній стежці (а це близько 1 км від стоянки), яка постійно звужується, ви обов`язково зустрінетеся із борщівником. А з цією рослиною близько краще не знайомитися.

І, звісно, дуже не зайвим у такій подорожі буде спрей від комарів.

Ціна: вхід у форт безкоштовний.

Сувеніри: від 40 грн. Можна придбати традиційні сувеніри – магнітики, кружки, брошури. А також прикраси ручної роботи.

Екскурсовод: Віталій Ткач. Домовлятися варто заздалегідь. Зважаючи на особливість місцевості, провідників до форту небагато.

About the author

на щиті
trending_flat
Віддав своє життя за волю України: теребовляни зустріли полеглого Героя Ігоря Синенького (фото)

Зі сльозами на очах теребовляни зустріли полеглого Героя Ігоря Синенького. "На Щиті" повернувся додому військовий Ігор Синенький. Загинув воїн 18 квітня, боронячи рідну Батьківщину від російської навали. Про трагічну втрату повідомили на сторінці у соціальних мережах місії "На Щиті".  Читайте також: У Тернополі зустріли тіло Героя Івана Склярика, який повернувся На Щиті

книга
trending_flat
Приготуйтеся до безсонних ночей: ці нові книги змусять вас забути про реальність

Світ літератури невпинно поповнюється новими  неймовірними історіями, відкриваючи перед читачами безмежні горизонти. Цьогоріч полиці книгарень збагатилися цікавими новинками найрізноманітніших жанрів, даруючи кожному можливість знайти щось до душі. Сьогодні, у Всесвітній день книги та авторського права, пропонуємо вам знайти у статті “Терміново” нові літературні твори, які вразять кожного. Павло Дерев'янко - "Аркан вовків" Серед українських новинок можна виділити книгу Павла Дерев'янка "Аркан вовків". Це український фентезійний роман, який переносить читача в 1845 рік на землі Українського Гетьманату - незалежної держави від часів Богдана Хмельницького. Головний герой - юний Северин Чорно­вовк готується стати характерником та вступити до Сірого Ордену. У книзі хлопця чекають перші випробування, знайомство з побратимами, перше кохання та розчарування, перші справжні завдання й випробування долі. Енн Фрейзер - "Ніч, коли я померла" Для поціновувачів детективів також знайдеться новинка. Адже на книжковий ринок виходить "Ніч, коли я померла" Енн Фрейзер. […]

ДТП
trending_flat
Серйозна ДТП на Тернопільщині: чоловік втратив частину ноги

На Тернопільщині у результаті дорожньо-транспортної пригоди чоловік втратив стопу.  Аварія трапилась 22 квітня близько 14:30 на території Скали-Подільської громади. Постраждалий не впорався з керуванням електротрициклом DOZER та перекинувся. 47-річного чоловіка госпіталізували з важкою травмою стопи до лікарні, її довелося ампутувати. Про це повідомили в пресслужбі ГУНП у Тернопільській області. "У чоловіка взяли зразки крові для перевірки на вміст алкоголю. За даним фактом відкрите кримінальне провадження", - йдеться у повідомленні. Читайте також: Серйозна ДТП біля Кременця: порушник покинув травмованого пасажира і втік

УПА
trending_flat
Назвали терористами та вбивцями: у Польщі встановили меморіальну дошку, яка паплюжить пам’ять воїнів УПА

У Польщі встановили ганебну меморіальну дошку про воїнів УПА. У тексті на пам'ятнику йдеться про те, що вони були терористами і вбивцями поляків, українців та євреїв.  "Брехуни і маніпулянти. За кілька днів поляки розпочнуть розкопки на Тернопільщині у с. Пужники, котрих вони довго добивалися. Ну як добивалися. Шантажували і спекулювали в той час, коли Україна зайнята куди серйознішими справами. Ну і звісно, ніхто з польського боку не хотів виконати своєї частини зобов'язань. А саме, відновити понищені могили й пам'ятники українців у Польщі. І ось тут - "відновили". На могилі вояків УПА на горі Монастир поблизу с. Верхрата, котра була зруйнована, хтось встановив нову дошку. Вояки, котрі були уродженцями цих місць і загинули у бою з НКВД тепер лежать під написом: "Братська могила українців, учасників УПА, відповідальних за терор і вбивства беззбройних поляків, українців та євреїв ". Як Вам? Гарний добросусідський […]

УПА
trending_flat
Як святкували Великдень бійці УПА: розповів тернопільський історик

Історик із Тернополя Володимир Бірчак, який зараз захищає Україну від російської навали фронті. Проте він досліджує нещодавно розсекречені архіви КДБ. Цього разу він показав як святкували Великдень бійці УПА. Відповідні фото із розсекречених архівів КДБ Володимир опублікував у телеграм-каналі. "Підбірка великих фотографій УПА. Це свято завжди було для повстанців. Коли це дозволяла обстановку, то можна було відсвяткувати. Зв'язкові, а іноді й родичі приносили смаколики до лісу і разом частувалися. На це свято, не завжди, але дозволялося й спиртне, як це видно із кількох світлин, де є пляшки вина, пива, чи навіть горілки. В інший час діяла заборона на вживання спиртних напоїв. Свято - світле і родинне, тому це часто використовували в НКВД-МГБ. Знали, що хтось із повстанців не витримає та намагається бодай на пару хвилин прийти додому. Це завершувалось арештами, перестрілками та загибеллю. Зі святом усіх, хто сьогодні святкує. Христос […]

аварія
trending_flat
ДСНС про аварію на Микулинецькій у Тернополі: госпіталізовано дитину

Травмована дитина. У ДСНС розповіли про наслідки аварії на Микулинецькій. Автопригода трапилась 21 квітня о 15:39 у місті Тернопіль на вул. Микулинецькій. Зіткнулись два легкові автомобілі Suzuki Grand Vitara та Audi Q7. У результаті ДТП травмовано дитину 2017 року народження. З діагнозом "травма живота" дитину госпіталізовано до КНП «Тернопільська міська дитяча клінічна лікарня». Про це повідомили в Головному управлінні ДСНС України у Тернопільській області. "Для ліквідації наслідків аварії та деблокування водія Suzuki на місце події залучалося рятувальне відділення ГРР АРЧ АРЗ СП Головного управління ДСНС України у Тернопільській області. Рятувальники звільнили постраждалого чоловіка з деформованого автомобіля та передали працівникам екстреної медичної допомоги", - йдеться у повідомленні. Читайте також: На Кременеччині страшна аварія: загинув водій бензовоза

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025