Роль мінералів у житті людини

Для здоров’я та гарного самопочуття нам необхідні поживні речовини. Вітаміни та мінерали для організму*, в першу чергу, надходять із їжею. При гострій нестачі якихось елементів робота органів та систем організму порушується, тому потрібно відновлювати вітамінно-мінеральний баланс, зокрема, вживаючи полівітаміни. Розберемося докладніше, що таке мінерали та для чого вони потрібні.

Різновиди мінералів

Вітаміни та мінерали відіграють важливу роль у функціонуванні організму людини. За їх допомогою злагоджено працюють органи та системи, відбувається обмін речовин. Вітаміни — це високомолекулярні органічні сполуки, вони позначаються літерами латинського алфавіту. Це джерело енергії та сил для організму1.

Мінерали — це іони металів та неметалів, які вступають у реакції на приймають участь у різноманітних фізіологічних процесах, вони мають назви — кальцій, бор, залізо тощо. Водночас всі мінерали, залежно від їх маси, поділяють на:

  • мікроелементи — мідь, цинк, марганець, кобальт, фтор тощо, їхня добова доза вимірюється в тисячних долях відсотка (0,001 – 0,00001%);
  • макроелементи — фосфор, калій, кальцій, кисень, водень, хлор тощо, їх добова норма набагато менша та рахується в десятих частках відсотка — потрібно 0,1 – 0,9% для нормальної роботи організму;
  • ультрамікроелементи — селен, срібло, золото, берилій, уран тощо — вони вимірюються в мільйонних частках відсотка (до 0,000001%)2.

Кожен мінерал має свою функцію та роль у будові клітин, обміні речовин, роботі органів та систем. Нестача декількох мікроелементів та вітамінів в організмі називається авітамінозом, а одного з них — моноавітамінозом.

Добова норма мікро- та макроелементів

Уже давно визначено, що для підтримки нормального функціонування організму людині потрібно різноманітно харчуватися. Продукти харчування містять вітаміни та мінерали, при чому в різній кількості. Поживні речовини є нутрієнтами, кожен із яких відповідає за свою область роботи, запобігає появі захворювань та порушень.

Добова норма найбільш потрібних мінералів та для чого потрібні:

  • Залізо (Fe) допомагає утворювати гемоглобін, тому при нестачі розвивається анемія — необхідна добова доза для чоловіків складає 15 мг, а для жінок 17 мг, міститься у тваринній їжі, особливо в червоному м’ясі.
  • Селен (Se) запобігає появі раку, захищає від впливу вільних радикалів, радіації, має детокс-дію — добова доза 50 – 70 мкг, міститься в рослинах, багато в грибах, м’ясі та рибі.
  • Цинк (Zn) впливає на імунний та репродуктивний стан, відіграє важливу роль у кровотворенні — добова норма 2 – 3 г, міститься в м’ясі, дріжджах, зернових, бобових та креветках.
  • Йод (I) регулює роботу щитоподібної залози та імунітету, приймає участь в утворенні гормонів — добова норма 0,15-0,20 мг, міститься в морських делікатесах, м’ясі та молочних продуктах.
  • Кальцій (Ca) є складовою кісток, добова норма 1 – 2 г, міститься в м’ясі та молочних продуктах.
  • Марганець (Mn) також важливий для кісток, шкіри та нігтів, м’язів, добова доза — 2-5 мг, міститься у хвої, череді, лопуху, ісландському моху.
  • Молібден (Mo) важливий для легень, шлунку та стравоходу, потрібно 50-100 мкг на добу, його багато в ісландському моху.
  • Фосфор (P) приймає участь у будові клітин, важливий для кісток, потрібно 400-1200 мг на добу, міститься в рибі.
  • Натрій (Na) регулює артеріальний тиск, водний обмін речовин у м’язах та нервових клітинах, потрібно 4-6 г натрію, який можна отримати з кухонної солі.

Не всі мінерали можна в достатній кількості отримати кожен день із їжі, а деякі взагалі важко дістати. На допомогу приходить комплекс вітамінів та мінералів для дорослих або дітей. Таблетка вже містить необхідну добову норму. Приймати полівітаміни слід за згодою сімейного лікаря, відповідно до стану здоров’я та наявних захворювань3.

Слід пам’ятати, що гіпервітаміноз, або передозування вітамінів та мінералів, є також шкідливим та може спричинити загострення хвороб.   

Література:

  1. Грабовська, С. В. Вітаміни, їх значення. Збереження вітамінів у їжі : урок : 9  кл. / С. В. Грабовська // Біологія : наук.-метод. журн. – 2010. – 214 с.
  2. Горобець О.О. Вітаміни і мікроелементи як специфічні регулятори фізіологічних та метаболічних процесів в організмі дітей та підлітків – К., 2019. – 145 с.
  3. Шевченко, Н. Г. Здорове харчування. Вітаміни й мінерали в житті людини :  позаклас. захід / Н. Г. Шевченко, М. П. Малашенко // Основи здоров’я : наук.- метод. журн. – 2012.

________

 *Реклама дієтичної добавки. Не є лікарським засобом. Супрадин Актив, табл, в п/о №30, Супрадин Актив, таблетки шипучі №10, Супрадин Ведмежуйки, жув.пастил.№60, Супрадин Ведмежуйки, жув.пастил.№30, Супрадин Імуно форте гранули, саше  № 14, Супрадин Імуно Кідз, жув.пастил.№60, Супрадин Імуно кідз, жув.пастил.№30, Супрадин Лецитин гель 175 , Супрадин Магічне драже, жув.пастил.№90, Супрадин Розумняшки, жув. паст.№30

About the author

пенсії
trending_flat
Пенсії зросли на майже 11%. Чому ніхто цього майже й не відчув

Пенсії в Україні зросли на 10,7% з початку 2025 року. Станом на 1 липня в Україні середній розмір пенсій становить 6 410,17 грн. Підвищення відбулося завдяки плановій індексації у березні, яка додала до пенсійних виплат 621,12 гривні. Такі дані оприлюднив Пенсійний фонд України. Порівняно з липнем 2024 року пенсії виросли на 10,2%. Однак реальна купівельна спроможність пенсіонерів зменшилася через інфляцію. Споживчі ціни в червні 2025 року були на 14,3% вищими, ніж рік тому. Це означає, що реальна пенсія скоротилася приблизно на 4%. Перший заступник міністра соціальної політики Дар'я Марчак повідомила, що основне підвищення пенсій у 2025 році вже відбулося. "З нормативної законодавчої точки зору не передбачено її проведення декількох індексацій протягом року", - сказала вона. Щорічна індексація пенсій в Україні проходить 1 березня. Вона розраховується з урахуванням інфляції та зростання зарплати за останні три роки. Цього року індексація пройшла з […]

ДТп Смиківці
trending_flat
На Тернопільщині засудили п’яного військового, в аварії за участі якого постраждала дитина

Тернопільський міськрайонний суд засудив військовослужбовця до п'яти років позбавлення волі за ДТП у стані алкогольного сп'яніння. Внаслідок аварії п'ятирічна дівчинка отримала тяжкі травми та понівечене обличчя. Обвинувальний акт у справі був переданий до суду ще в листопаді 2024 року за матеріалами Державного бюро розслідувань. Процесуальне керівництво здійснювала Спеціалізована прокуратура у сфері оборони Західного регіону. Трагедія сталася у травні 2024 року поблизу села Смиківці на Тернопільщині. Нетверезий військовий керував службовим пікапом і виїхав на зустрічну смугу руху, де зіткнувся з легковим автомобілем. У результаті аварії водійка легковика дістала легкі тілесні ушкодження. Її п'ятирічна донька отримала закриту черепно-мозкову травму, численні рани обличчя, гематоми та забої. Судово-медична експертиза встановила, що на обличчі дівчинки утворився глибокий рубець, який потребував хірургічного втручання та був класифікований як знівечення. Слідство з'ясувало, що винуватець аварії раніше вже був позбавлений права керування транспортними засобами за водіння у стані сп'яніння. […]

Львів
trending_flat
Цікаві місця Львова, про які ніхто не знає: відкриваємо нові горизонти

Львів – це місто з багатою культурною спадщиною та унікальною атмосферою, що приваблює туристів зі всього світу. Відомі пам’ятки, такі як площа Ринок, Високий Замок чи Оперний театр, добре знайомі як львів’янам, так і гостям міста. Однак існує низка цікаві місця Львова, про які ніхто не знає, навіть серед місцевих мешканців. У цьому тексті розглянемо саме такі локації, які варто відвідати, щоб відчути справжній колорит міста. Парк "Знесіння" – зелене серце на околиці Одним із таких маловідомих місць є парк "Знесіння". Він розташований на північному сході Львова і пропонує гармонійне поєднання природної краси та історичних артефактів. Багато львів’ян не здогадуються про цей простір, хоча він є ідеальним для тривалих прогулянок, бігу та велосипедних маршрутів. Тут збереглися залишки оборонних споруд, які колись слугували захистом для міста. "Знесіння" – це справжній природний оазис, прихований від повсякденного міського шуму. Таємничі лабіринти підземель Львова […]

ДТП Теребовля
trending_flat
Серйозна ДТП на виїзді з Теребовлі: троє травмованих

На виїзді з Теребовлі сталася серйозна ДТП. Унаслідок зіткнення двох авто троє людей отримали травми, в тому числі 10-річна дитина. Про це повідомили у пресслужбі поліції області. "Чергову автотрощу з потерпілими зареєстрували поліцейські 13 липня. Близько 12:40 житель Зборівської територіальної громади, керуючи автомобілем Reno clio, при виїзді із Теребовлі допустив зіткнення з автомобілем VoIkswagen Golf, який рухався попереду. До лікарні за меддопомогою звернулися троє пасажирів з VoIkswagen Golf. Двом потерпілим медики надали меддопомогу та відпустили за місцем проживання, а 10-річну дівчинку госпіталізували", - кажуть у поліції.

ДТП Глибочок
trending_flat
Трагедія на Чортківщині: чоловік випав з авто

На Тернопільщині стався нещасний випадок - посеред дороги в автомобіля відчинилися двері і пасажир випав з авто. На жаль, він загинув. Про це повідомили у поліції Тернопільської області. Трагедія сталася 12 липня. "У ході перевірки стало відомо, що близько 18:45 при в'їзді в село Глибочок Чортківського району в автомобілі КІА на повороті відкрилися задні двері, а пасажир не втримався та випав з автівки. У результаті падіння чоловік отримав травми несумісні із життям. За даним фактом відкрите провадження відповідно до частини 2 статті 286 Кримінального кодексу України", - йдеться у повідомленні.

trending_flat
На Кременеччині 16-річний юнак спаплюжив пам’ять Героя України

У селі Дунаїв Кременецького району 16-річний підліток виліз на пам'ятник Герою Небесної Сотні Олександру Капіносу та опублікував фото в соцмережі. Інцидент стався 12 липня. Про порушення повідомили поліцейському офіцеру громади того ж дня, повідомляють у ГУНП у Тернопільській області. Поліцейські швидко встановили особу порушника. Нею виявився місцевий житель 16 років. Інформацію про випадок внесли до журналу єдиного обліку заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події. Зараз вирішується питання про притягнення юнака до адміністративної відповідальності. Олександр Капінос народився в селі Дунаїв та загинув під час Революції гідності в Києві. Посмертно він отримав звання Герой України. На допис юнака у соцмережах, де він хвалиться тим, що заліз на пам'ятник, звернула увагу сестра загиблого Олександра Капіноса. Вона написала заяву до поліції. "В граніті в центрі села Дунаїв стоїть гордо Сашко Капінос з прапором в руках, бандура та кобзар поруч. Дивлячись на […]

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А
+380935295439
ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright

2018 – 2025