Результати масштабного соціологічного опитування, проведеного у листопаді-грудні 2018 року у Тернопільській області, в рамках загальноукраїнського проекту «Портрети регіонів» представили сьогодні на прес-конференції у прес-клубі.
Загалом було опитано 40 тисяч респондентів, 1600 в кожній області України. Тернопільщина не виключення. Похибка становить не більше 2,4%.
Аналіз результатів дослідження показав, що ситуацію загалом по країні мешканці області оцінюють значно гірше, аніж на місцях.
Лише 9% оцінили політичну ситуацію в країні як спокійну, тоді як в рідній області спокійною ситуацію бачать 45%, а у своєму місті/селі – 62%. Напруженою ситуацію в країні бачать майже 61% опитаних, критичною – 22%. На місцях оцінки стану справ дещо кращі: напруженою ситуацію бачать від 25 до 40% опитаних, критичною – лише близько 5%.
Військовий конфлікт на Сході України (78%) та хабарництво й корупція у владі (49%) – дві основні загальнодержавні проблеми за оцінками мешканців області. При цьому на особистісному рівні опитаних швидше хвилюють підвищення тарифів на комунальні послуги (61%), низький рівень зарплат та пенсій (57%), підвищення цін та інфляція (55%).
Лідером президентського рейтингу є Ю.Тимошенко, яку готові підтримати 21,8% тих, хто визначився і буде брати участь у виборах. За А.Гриценка – 15,7%, П.Порошенка – 12,6%, С.Вакарчука – 10,9%, В.Зеленського – 7,7%, О.Ляшка – 6,8%, О.Шевченка – 5,5%, А.Садового – 4,3%, Р.Кошулинського – 3,0%. Рейтинг інших кандидатів – менше 3%. Водночас, кожен шостий мешканець області не визначився з вибором кандидата.
Антирейтинг очолює П.Порошенко. За нього не проголосували б у жодному випадку майже 33% опитаних.
У рейтингу партій лідирує Батьківщина, яку підтримують 23,7% тих, хто визначився та візьме участь у виборах. За Громадянську позицію готові віддати свої голоси 15,7%, БПП Солідарність – 11,9%, ВО Свобода – 10,5%, партію «Слуга народу» – 9,3%, УКРОП – 6,2%, Самопоміч – 6,1%, Радикальну партію – 5,4%. Рейтинг інших партій – менше 4%. Водночас, майже кожен п’ятий мешканець області не визначився з вибором партії.
На думку респондентів, ймовірність фальсифікацій на виборах президента на загальноукраїнському рівні (36%), вища, ніж на місцевому (9%). Ще близько 40-55% допускають незначні фальсифікації.
Лише 7% респондентів позитивно ставляться до ситуації, коли під час виборів деякі політики допомагають матеріально виборцям. 14% займають нейтральну позицію у цьому питанні. 70% проти такого виду агітації.
Мешканці області оцінюють діяльність місцевої влади значно краще, ніж центральної. Так, 16% опитаних задоволені діяльністю Президента П.Порошенка, 11% задоволені діяльністю Прем’єр-міністра В.Гройсмана і тільки 4% – Верховної Ради. Водночас, близько 90% висловили незадоволеність діяльністю центральної влади.
Протягом року рівень задоволеності діяльністю обласної державної адміністрації дещо зменшився (з 26 до 22%). 46% зазначили, що задоволені діяльністю міського/сільського голови. Рівень незадоволеності місцевими головами серед мешканців сіл нижчий, аніж в містах області.
Респонденти частіше бачать зростання рівня корупції загалом по Україні, аніж в області, чи за місцем проживання. 40%-55% опитаних вважають, що ситуація з хабарництвом не змінилася ані на центральному, ані на місцевому рівнях. Про зменшення рівня корупції говорили лише 4-7% опитаних.
Переважна більшість опитаних (78%) відчувають гордість за те, що вони є громадянами України. 79% відчувають гордість, що вони є мешканцями своєї області, 82% – свого міста/села. Дещо вищий рівень гордості мають більш старші опитані. Найчастіше предметом гордості за свій регіон опитані обирали природу (45%), традиції регіону (43%), історію (42%). Культурою і мистецтвом пишаються 31%, місцевими жителями – 25%, визначними пам’ятками – 16%, природніми ресурсами – 15%, визначними людьми краю – 13%, кухнею та кулінарією – 10%.