Клітковина, корисні жири, білок та мінерали: диво-продукт на щодень

Насіння – це справжня “поживна бомба”, яку можна легко додати до всього. Від супів та гарнірів і до хліба та салатів, щоб внести додатковий смак та текстуру, пише BBC NEWS Україна.

Різні види насіння містять поживні речовини, що підтримують серце, кістки, м’язи, мозок та імунну систему – і багато з них ми їмо недостатньо.

Насіння – джерело клітковини

Клітковина може зменшити ризик серцевих захворювань, інсульту, діабету 2 типу та раку кишківника та покращити артеріальний тиск та рівень холестерину.

Середня добова норма споживання клітковини для дорослих, рекомендована Британською службою охорони здоров’я (NHS) – 30 г.

Додати насіння в їжу – це простий спосіб збільшити споживання клітковини. Наприклад, 20 г насіння чіа містять 6,8 г клітковини, льону – 5,4 г, а насіння гарбуза – 1,3 г.

Насіння містить корисні жири

Багато типів насіння містять корисні, ненасичені жири. “Існують вагомі докази того, що заміна насичених жирів (таких як вершкове масло, сало, топлене масло, жирне м’ясо та сир. – Ред.) ненасиченими жирами може допомогти знизити рівень холестерину” та зберегти ваше серце здоровим, повідомляє NHS.

Жири омега-3 важливі для здоров’я серця. Деяке насіння містить жир ALA Омега-3 (альфа-ліноленова кислота). Організм перетворює його на корисніші жири – ЕРА (ейкозапентаенова кислота) та DHA (докозагексаєнова кислота), які містяться в жирній рибі. Втім, це не так корисно, як їсти жирну рибу, оскільки таке перетворення відбувається повільно і в результаті організм отримує лише невеликі кількості EPA та DHA.

Насіння чіа, льону та конопель є хорошими джерелами ALA. Вона міститься у зовнішній оболонці насіння льону, яка не так легко засвоюється, тому для отримання цієї поживної речовини найкраще купувати та їсти мелений льон – його можна додавати у каші, смузі та салати.

Рослинний білок

Білок важливий для підтримки та розвитку м’язів.

На відміну від багатьох вегетаріанських джерел білка, насіння конопель та чіа містять усі дев’ять необхідних нам амінокислот (будівельних блоків білка).

Насіння для імунітету

У насінні міститься багато вітамінів і мінералів, важливих для нормальної роботи імунітету.

Селен “є життєво важливим для виробництва нових імунних клітин і може допомогти посилити реакцію на інфекцію”, говорить Сара Стеннер, наукова директорка Британського фонду харчування. Він міститься в горіхах і насінні, особливо в насінні соняшнику, яке чудово смакує, якщо його підсушити в духовці.

Цинк “допомагає виробляти нові імунні клітини, розвиває “природні клітини-вбивці”, які допомагають боротися з вірусами і підтримує зв’язок між імунними клітинами”, говорить пані Стеннер. Чоловікам потрібно близько 9,5 мг на день, а жінкам – 7 мг. 20 г гарбузового насіння містять приблизно 1,5 мг цинку.

Мідь “допомагає захищати та підживлювати імунні клітини”, говорить пані Стеннер. Людям у віці 19-64 років потрібно 1,2 мг міді на день, а 20 г насіння кунжуту можуть забезпечити майже половину цієї норми (0,5 мг).

Фолієва кислота (вітамін В9) “відіграє важливу роль у виробленні нових імунних клітин”, а насіння соняшнику, кунжуту та льону є хорошими її джерелами.

Вітамін В6 “допомагає виробляти нові імунні клітини, обробляти антитіла і взаємодіяти імунним клітинам”, каже пані Стеннер і додає, що вона міститься в насінні кунжуту.

Мінерали для здоров’я кісток

Кальцій, фосфор і магній – ключові поживні речовини для здоров’я кісток.

Чіа, мелене насіння льону, гарбуза та кунжуту є джерелами всіх трьох поживних речовин.

Що готувати з насінням

Насіння чіа та конопель добре смакує з гранолою. Насіння чіа набрякає при контакті з водою, завдяки чому з ним виходять чудові смузі, а також його можна використовувати як замінник яєць у веганських рецептах – наприклад, котлетах.

Гарбузове насіння можна додавати до супів, кексів, салатів та хлібу. Або ж просто підсушити у духовці та їсти.

Додайте насіння кунжуту до картоплі фрі, смаженого рису, азійських страв і навіть до печива.

Тахіні, пасту з насіння кунжуту, можна додавати у млинці та заправки для салатів.

Головне фото: infoindustria.com.ua.

About the author

trending_flat
Перша допомога при ужаленнях бджоли або оси: що радять фахівці

Відпочивати на природі та не зіткнутися з комахами майже неможливо. І для дорослих, і для малих укуси комах викликають не тільки дискомфорт, а й можуть значно погіршувати самопочуття та викликати важкі алергічні реакції. Всеукраїнська спілка парамедиків розробила низку рекомендацій, дотримуючись яких після укусу бджоли або оси, можна значно мінімізувати ймовірні ризики. Найбільше укусів бджіл та ос зазвичай фіксують у липні та серпні. Особливо обережним слід бути, якщо їсти солодкі фрукти або ягоди. Що ж робити, якщо смугаста комаха все ж вкусила? Звернути увагу на симптоми! Місцеві симптоми: свербіж, припухлість та почервоніння шкіри. Загальна, системна алергічна реакція: місцева реакція, сильний свербіж, висип по всьому тілу, набряк шкіри та слизових оболонок, утруднене дихання. Укус бджоли або оси може спричинити алергічну реакцію (інколи це може бути навіть анафілактичний шок). Якщо після укусу комахи з’явилися сильний головний біль, задишка, нудота, судоми – слід негайно […]

trending_flat
У Тернополі для відвідувачів бібліотеки влаштували перегони на мітлах (фото)

Школа чаклунства замість книгозбірні, професори-маги замість бібліотекарів, студенти Хогвартсу замість читачів. Так провели Міжнародну ніч Гаррі Поттера у Тернопільській обласній бібліотеці для дітей, повідомляє редакторка закладу Уляна Пилипчук. Міжнародна ніч Гаррі Поттера – це дуже неординарна і довгоочікувана подія для поттероманів цілого світу. В головній дитячій книгозбірні Тернопільщини вона зібрала найпалкіших прихильників легендарної серії романів, які на декілька годин перевтілились у героїв улюбленого твору. Реалістичність тематики заходу підкреслили майстерні декорації в стилі Гаррі Поттера, які бібліотекарі створили своїми руками. «На порозі «школи» учасників дійства зустріли справжні викладачі-чаклуни, а місію розподілення юних героїв по факультетах було доручено Сортувальному Капелюху. Справжні пригоди розпочались у лабораторії Професора Горація Слізнорта, викладачі якої навчали студентів варити «вибухове» і «дибоволосне» зілля, «роздуваючий» напій  та іншу чаклунську всячину. Гаряче було і біля магічної дошки, завдання якої вимагали неабиякого розуму та зосередженості учасників. Тут потрібно було скласти чарівний […]

trending_flat
Клієнтам “Приватбанку” списали зайві кошти

Збій у роботі "Приватбанку", що трапився 26 червня, офіційно підтвердили у пресслужбі вказаної установи. Як наслідок - на рахунках окремих клієнтів некоректно відображається залишок коштів. Прессекретар "Приватбанку" Олег Серга повідомив, що клієнти зіткнулися з повторним списанням коштів із їхніх карток за операціями, які вони вже здійснювали раніше. У той же час запевнив: наслідки технічного збою майже ліквідовано. "Ще раз просимо вибачити нас тих клієнтів "Приватбанку", яким ми створили такі незручності. Прошу вибачення у деяких клієнтів нашого банку, які через прикрий збій сьогодні стикнулися з повторним списанням коштів за деякими картками та некоректним відображенням та використанням доступного залишку за карткою. Наші фахівці працюють над вирішенням проблеми. Некоректно списані суми будуть повернені протягом доби. Ще раз приносимо вибачення за надані незручності", - йдеться у дописі Олега Серги, розміщеному в соцмережі. Головне фото: apnews.com.ua.

trending_flat
Як дізнатися, чи є у вагоні потяга кондиціонер при купівлі квитків

Як дізнатися, чи є у вагоні кондиціонер та куди телефонувати, якщо виникла проблема, повідомляє пресслужба Укрзалізниці. При купівлі квитка онлайн у системі booking.uz.gov.ua варто уважно придивитися до обраного вагона: у разі відсутності кондиціонера він матиме відповідну позначку на сторінці вибору місця, поряд із типом вагона. Якщо пасажир купує квиток у касі — про наявність кондиціонера необхідно запитати у касира. Діє гаряча лінія Укрзалізниці 0800 503 111. Детальніше про температурний режим та куди звертатися у разі будь-яких проблем — тут. Головне фото: poglyad.tv.

trending_flat
На Тернопільщині – 7 нових випадків захворювання на коронавірус

7 нових випадків коронавірусної хвороби COVID-19 зафіксовано в Тернопільській області станом на 27 червня 2021 року. Про це повідомляє Тернопільський обласний центр контролю та профілактики хвороб. Також за останню добу: летальних випадків – 0 одужало – 58 осіб проведено досліджень методом ПЛР – 316 Географія поширення нових випадків: Кременецький район (2 особи): • Борсуківська сільська ОТГ – 0 • Великодедеркальська сільська ОТГ – 1 • Вишнівецька селищна ОТГ – 0 • Кременецька міська ОТГ – 1 • Лановецька міська ОТГ – 0 • Лопушненська сільська ОТГ – 0 • Почаївська міська ОТГ – 0 • Шумська міська ОТГ – 0 Тернопільський район (4 особи): • Байковецька сільська ОТГ – 0 • Бережанська міська ОТГ – 1 • Білецька сільська ОТГ – 0 • Великоберезовицька селищна ОТГ – 0 • Великобірківська селищна ОТГ – 0 • Великогаївська сільська ОТГ – 0 […]

trending_flat
Як виглядають закинуті маєтки та помістя поблизу Тернополя (відео)

Місця архітектурно-історичного значення, розташовані у Теребовлянському районі, підігріють пізнавальний інтерес навіть у найдосвідченіших мандрівників. Цікаві локації під час одноденної вело-мандрівки дослідив Саня Волошин. За підсумками подорожі створений відео-ролик, доступний для перегляду всім. Глядач має змогу ознайомитися зі старовинними маєтками, помістями й костелами кінця XIX, початку XX століття. Прикро, але із плином часу, явищ природи, а також людської байдужості, колись величні споруди сьогодні перетворилися на руїни. Крім того, мандрівник розробив інтерактивну карту, щоб при бажанні кожен зміг повторити його маршрут, що пролягає через села, віддалені від основних трас.

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025