На Тернопільщині квітне біблійна рослина, що горить і не згорає (фото)

У ці дні на горі Гострій, що біля села Вікно (Тернопільська область) можна побачити найяскравіше та найвражаюче диво Товтр-Медоборів – масове цвітіння ясенцю білого (Dictamnus albus), більш відомого як «неопалима купина», інформує Збруч.

Свою народну назву ця рідкісна червонокнижна рослина отримала завдяки вражаючій особливості. Рятуючись від поїдання травоїдними тваринами, ясенець упродовж еволюції виробив унікальний засіб захисту. Вся його поверхня вкрита спеціальними залозами, які виділяють величезну кількість летких ефірів, що наче ковдрою огортають рослину випарами. Ці випари досить ядучі і при вдиханні викликають подразнення слизових оболонок. Відповідно, всі парно- та непарнокопитні намагаються до ясенцю не наближатися – кому ж хочеться, аби по тому цілий день крутило в носі та душив кашель? Про цю неприємну особливість ясенцю варто пам’ятати й людям – пхати носа до його красивих тендітних квіток дуже небажано. Це навіть може викликати набряк легень. Правда, якщо не внюхуватися – жодної небезпеки немає.

Якщо в спекотну та безвітряну погоду до ясенця піднести запаленого сірника, то згадані вище випари спалахнуть і рослину на мить охопить клубок помаранчевого полум’я. При цьому самій квітці це не спричинить щонайменшої шкоди. Точнісінько як у відомому біблійному сюжеті про купину, що горіла та не згорала. В цьому ключі гору Гостру цілком можна вважати «Синаєм Тернопільщини».

Якщо комусь раптом дуже закортить проробити захопливий вогненебезпечний дослід, вибирайте якусь самотню рослину, бо як тут поведеться велике скупчення – нікому не відомо. Але краще взагалі не треба отих всіх ігор з вогнем.

При контакті з оголеною шкірою ясенець викликає сильні хімічні опіки, що проявляються за кілька годин. Тому про шорти та короткі спідниці тут варто забути. А якщо хто від великого розуму захоче зірвати ефектний букетик – той сам собі лютий ворог.
Ясенець (до речі, цю назву він отримав за листя, схоже на листя ясена) – рослина досить рідкісна. Хоча й не настільки, як «зозулині черевички», яких автор, не зважаючи на все бажання, досі бачив лишень на фото.
Dictamnus albus зазвичай росте невеликими популяціями, що нараховують від 3-4 рослин до кількох десятків. В Кримських горах відомі галявини, що нараховують понад сотню рослин. На Гострій популяція ясенцю вже наближається до тисячі і на сьогодні є найбільшою локальною популяцією в Україні. Коли вся ця маса одночасно розквітає, знаменита та медійно «розкручена» Долина нарцисів нервово смалить збоку. До того ж рослина ця дуже ефектна та немаленька – часом сягає до 1,3 метра заввишки. У Західній Європі, де обдирати квіти з клумб нікому й в голову не прийде, її часто висаджують з декоративною метою. В Україні, з відомої причини, такої практики немає в принципі.
Крім ясенцю, на Гострій росте 14 видів червонокнижних та пів сотні видів ендемічних, рідкісних та регіонально рідкісних рослин. Найпомітніша – червонокнижна ковила пірчаста, що розпушує своє сріблясте «пір’я» саме в час цвітіння ясенцю. Варто згадати й такі червонокнижні рослини, як волошку Маршала, оман мечолистий, юринею вапнякову, ластовень лікарський, змієголовник австрійський тощо.
Впадають в вічі великі сині квіти ломиносу. Ця рослина теж розквітає приблизно одночасно з «неопалимою купиною». Вона належить до регіонально рідкісних видів.

Ботанічне різноманіття Гострої помітили ще за цісарських часів. У 1910-му Польська академія знань (попередник Польської академії наук) зареєструвала гору Гостру як ботанічний резерват (заповідник). Заповідний статус тут зберігався до початку Другої світової війни.
Радянці охороною природи та іншими буржуазними витребеньками не переймалися. У 1950-ті роки місцевий колгосп навіть організував тут каменоломню. Незабаром Гостра стала такою лиш на мапах – кар’єр знищив високу гостру скелю на її вершині, що й дав колись назву цій горі.
Природоохоронний статус, та й то у «кастрованому» вигляді заказника місцевого значення, горі повернули щойно 1969 року. Але тут трапилася нова біда – гору атакувала завезена радянськими лісівниками бирючина. Цей агресивний інвазійний чагарник не має в Україні природних ворогів, тож стрімко поширюється. Гостра ж була цікава передовсім своєю лучно-степовою та скельною рослинністю. На момент створення заповідника «Медобори» (1990 р.) степових ділянок на ній майже не залишалося. Працівникам заповідника вдалося виявити лише кілька кволих рослинок ясенцю, які ледь животіли в тіні бирючини і вже навіть не цвіли.
Заповіднику довелося доклали чималих зусиль, аби повернути Гострій первісний степовий статус. Наразі «неопалима купина» опанувала ще й підніжжя гори, чого не було навіть в старі добрі часи ясновельможного цісаря Франца Йосипа.

За кілька сотень метрів від підніжжя Гострої є ще одна «родзинка» села Вікно – два мініатюрних карстових озерця – Синє та Безодня. Колись цих «вікнин», що й дали назву селу, тут було добрих півтора десятка, але в 1970-1980-ті роки їх знищили меліоратори.
Озера ніколи не замерзають (тут з-під землі на поверхню виходить потужний потік), тому їх здавна вважають святими. Температура води в озерцях коливається від 10 до 12 градусів, а їхня глибина сягає 4 м. Глибина карстових отворів, що зв’язують водойми з підземною річкою, обраховується десятками метрів.

Озерце Безодня місцеві селяни перетворили на купальню та збудували біля неї капличку. На Водохрещу тут освячують воду.

Якщо хто захоче помилуватися буянням ясенцю, слід пам’ятати: гора Гостра – то не лише територія заповідника «Медобори», а й його найпрекрасніший діамант. Групові екскурсії прводять винятково за узгодженням із заповідником і у присутності його співробітників. Індивідуальні екскурсії варто узгоджувати теж. Перебуваючи на горі, слід ходити лише втоптаною стежкою і не сходити з неї в жодному випадку! Навіть якщо вам захочеться зробити якийсь особливо вдалий кадр чи селфі з вигідного ракурсу. Знищені під вашими ногами рідкісні рослини не варті усіх тих лайків. Заборонено вмикати гучну музику та репетувати – зараз період гніздування птахів. Дайте їм спокій. Після вас тут нічого не має залишитися, крім зроблених світлин.

Фото: zbruc.eu.

About the author

trending_flat
Перша допомога при ужаленнях бджоли або оси: що радять фахівці

Відпочивати на природі та не зіткнутися з комахами майже неможливо. І для дорослих, і для малих укуси комах викликають не тільки дискомфорт, а й можуть значно погіршувати самопочуття та викликати важкі алергічні реакції. Всеукраїнська спілка парамедиків розробила низку рекомендацій, дотримуючись яких після укусу бджоли або оси, можна значно мінімізувати ймовірні ризики. Найбільше укусів бджіл та ос зазвичай фіксують у липні та серпні. Особливо обережним слід бути, якщо їсти солодкі фрукти або ягоди. Що ж робити, якщо смугаста комаха все ж вкусила? Звернути увагу на симптоми! Місцеві симптоми: свербіж, припухлість та почервоніння шкіри. Загальна, системна алергічна реакція: місцева реакція, сильний свербіж, висип по всьому тілу, набряк шкіри та слизових оболонок, утруднене дихання. Укус бджоли або оси може спричинити алергічну реакцію (інколи це може бути навіть анафілактичний шок). Якщо після укусу комахи з’явилися сильний головний біль, задишка, нудота, судоми – слід негайно […]

trending_flat
У Тернополі для відвідувачів бібліотеки влаштували перегони на мітлах (фото)

Школа чаклунства замість книгозбірні, професори-маги замість бібліотекарів, студенти Хогвартсу замість читачів. Так провели Міжнародну ніч Гаррі Поттера у Тернопільській обласній бібліотеці для дітей, повідомляє редакторка закладу Уляна Пилипчук. Міжнародна ніч Гаррі Поттера – це дуже неординарна і довгоочікувана подія для поттероманів цілого світу. В головній дитячій книгозбірні Тернопільщини вона зібрала найпалкіших прихильників легендарної серії романів, які на декілька годин перевтілились у героїв улюбленого твору. Реалістичність тематики заходу підкреслили майстерні декорації в стилі Гаррі Поттера, які бібліотекарі створили своїми руками. «На порозі «школи» учасників дійства зустріли справжні викладачі-чаклуни, а місію розподілення юних героїв по факультетах було доручено Сортувальному Капелюху. Справжні пригоди розпочались у лабораторії Професора Горація Слізнорта, викладачі якої навчали студентів варити «вибухове» і «дибоволосне» зілля, «роздуваючий» напій  та іншу чаклунську всячину. Гаряче було і біля магічної дошки, завдання якої вимагали неабиякого розуму та зосередженості учасників. Тут потрібно було скласти чарівний […]

trending_flat
Клієнтам “Приватбанку” списали зайві кошти

Збій у роботі "Приватбанку", що трапився 26 червня, офіційно підтвердили у пресслужбі вказаної установи. Як наслідок - на рахунках окремих клієнтів некоректно відображається залишок коштів. Прессекретар "Приватбанку" Олег Серга повідомив, що клієнти зіткнулися з повторним списанням коштів із їхніх карток за операціями, які вони вже здійснювали раніше. У той же час запевнив: наслідки технічного збою майже ліквідовано. "Ще раз просимо вибачити нас тих клієнтів "Приватбанку", яким ми створили такі незручності. Прошу вибачення у деяких клієнтів нашого банку, які через прикрий збій сьогодні стикнулися з повторним списанням коштів за деякими картками та некоректним відображенням та використанням доступного залишку за карткою. Наші фахівці працюють над вирішенням проблеми. Некоректно списані суми будуть повернені протягом доби. Ще раз приносимо вибачення за надані незручності", - йдеться у дописі Олега Серги, розміщеному в соцмережі. Головне фото: apnews.com.ua.

trending_flat
Як дізнатися, чи є у вагоні потяга кондиціонер при купівлі квитків

Як дізнатися, чи є у вагоні кондиціонер та куди телефонувати, якщо виникла проблема, повідомляє пресслужба Укрзалізниці. При купівлі квитка онлайн у системі booking.uz.gov.ua варто уважно придивитися до обраного вагона: у разі відсутності кондиціонера він матиме відповідну позначку на сторінці вибору місця, поряд із типом вагона. Якщо пасажир купує квиток у касі — про наявність кондиціонера необхідно запитати у касира. Діє гаряча лінія Укрзалізниці 0800 503 111. Детальніше про температурний режим та куди звертатися у разі будь-яких проблем — тут. Головне фото: poglyad.tv.

trending_flat
На Тернопільщині – 7 нових випадків захворювання на коронавірус

7 нових випадків коронавірусної хвороби COVID-19 зафіксовано в Тернопільській області станом на 27 червня 2021 року. Про це повідомляє Тернопільський обласний центр контролю та профілактики хвороб. Також за останню добу: летальних випадків – 0 одужало – 58 осіб проведено досліджень методом ПЛР – 316 Географія поширення нових випадків: Кременецький район (2 особи): • Борсуківська сільська ОТГ – 0 • Великодедеркальська сільська ОТГ – 1 • Вишнівецька селищна ОТГ – 0 • Кременецька міська ОТГ – 1 • Лановецька міська ОТГ – 0 • Лопушненська сільська ОТГ – 0 • Почаївська міська ОТГ – 0 • Шумська міська ОТГ – 0 Тернопільський район (4 особи): • Байковецька сільська ОТГ – 0 • Бережанська міська ОТГ – 1 • Білецька сільська ОТГ – 0 • Великоберезовицька селищна ОТГ – 0 • Великобірківська селищна ОТГ – 0 • Великогаївська сільська ОТГ – 0 […]

trending_flat
Як виглядають закинуті маєтки та помістя поблизу Тернополя (відео)

Місця архітектурно-історичного значення, розташовані у Теребовлянському районі, підігріють пізнавальний інтерес навіть у найдосвідченіших мандрівників. Цікаві локації під час одноденної вело-мандрівки дослідив Саня Волошин. За підсумками подорожі створений відео-ролик, доступний для перегляду всім. Глядач має змогу ознайомитися зі старовинними маєтками, помістями й костелами кінця XIX, початку XX століття. Прикро, але із плином часу, явищ природи, а також людської байдужості, колись величні споруди сьогодні перетворилися на руїни. Крім того, мандрівник розробив інтерактивну карту, щоб при бажанні кожен зміг повторити його маршрут, що пролягає через села, віддалені від основних трас.

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025