“Ми не бачили мами майже два роки”: через коронавірус більшість заробітчан Тернопільщини на Різдво додому не приїдуть

Пандемія коронавірусу цього року суттєво вплинула на плани заробітчан. Підвищення цін на перевезення, суворі перевірки на кордоні, проблеми з пошуком роботи, а тепер ще й всі шанси не відсвяткувати вдома Різдво та Новий рік та не побачити рідних. 

Багато тернопільських заробітчан не приїдуть на зимові свята, розповідають їхні родичі. Люди просто не хочуть ризикувати, адже не знають, що буде далі. Бояться, що потім повернутися назад вже може бути складно через закриття кордонів. До того ж безробіття та безгрошів’я штовхає багатьох їхати на заробітки за кордон навіть напередодні свят. 

– Ми не бачили мами вже майже два роки і все через коронавірус,  – розповідає тернополянка Ольга, мама якої вже багато років на заробітках в Італії. – Цього року вона планувала приїхати навесні на Великдень. Але тоді якраз тривав суворий карантин, виїхати було неможливо. На Різдво вже навіть і не планує їхати. Боїться, що потім не зможе повернутися назад і ще й роботу може втратити. Тому мама не хоче ризикувати.

Як додає Ольга, у попередні роки мама постійно приїжджала додому на Різдво та Великдень. Тернополянці сумно, що на ці зимові свята родина не зможе зібратися у повному складі. 

“Дуже хочеться відчути нашу атмосферу Різдва, але…”

Багато заробітчан залишаються на зимові свята і в Польщі, серед них тернополянка Лілія (прізвище просила не називати – ред). 

– Я не бачу змісту їхати на свята додому. Бо якщо поїдеш, то немає гарантії, що зможеш повернувся назад, – говорить дівчина. – Тим більше, якщо у тебе куплене запрошення, а не від роботодавця, в якого ти працюєш. Будеш повертатися додому, на кордоні може виникнути багато питань,  тому не хотілося б ризикувати. Та й з дорогою назад може бути складно. Ось зараз мій знайомий вже другий раз пробує їхати до Польщі, бо його не пропустили на кордоні. Сказали,  що  в нього погані документи.  

Читайте також: Заробітчанка з Тернопільщини заплатила майже 5 тис. грн за неіснуючу роботу в Фінляндії.

Лілія зізнається, що хотіла б потрапити на свята додому та занурится в добре знайому, рідну атмосферу Різдва.

– Бо у Польщі зими практично немає, сніг якщо і падає, то відразу топиться. Хто тут працює по 3-4 роки без виїзду, ті взагалі зими і снігу не бачать, – зауважує тернополянка. 

Заробітчанка додає, що більшість її знайомих українських заробітчан теж не планують їхати додому через карантин. Хоча у Польщі зараз сутужно з робочою силою, поляки бояться брати людей на роботу через пандемію. Приміром, для працевлаштування в торгівельних центрах вимагають результат ПЛР-тесту. Лілія й сама місяць була без роботи. 

– Я приїхала до Польщі у жовтні. Поки відбула 10-денний карантин, то мені сказали, що роботи, яку я собі перед тим знайшла, вже немає, – ділиться пережитим стресом дівчина. – Зараз працюю прибиральницею під’їздів. А є люди, які по кілька місяців без роботи або перебиваються з однієї на другу.

“На вокзалі ніде було голці впасти, цьогоріч такого не буде”

У Польщі на свята залишаються дуже багато наших заробітчан, підтверджує і перевізник Петро (прізвище просив не називати – ред). До того ж, зараз не обов’язково повертатися додому, відбувши три місяці, зауважує чоловік. В цьому плані поляки пішли на певні поступки. 

– Можна лишитися далі на три місяці, але треба сплатити 400 злотих податку, – пояснює перевізник. – Для цього роботодавець йде в управління праці, офіційно все оформляє. Таким чином деякі заробітчани позалишалися тут ще з літа. Додому їхати їм невигідно, в Україні роботи немає, до того ж назад повернутися може бути проблемою.

До речі, в попередні роки заробітчани масово їхати додому напередодні зимових свят. 

після трьох місяців перебування у польщі  Можна лишитися і надалі. тільки треба сплатити 400 злотих податку

– Ціни на перевезення тоді зазвичай теж зростали вдвічі, – пригадує чоловік. – Цього року такого пасажиропотоку не буде.  Хто вже є у Польщі, то там і сидить, чекатиме поки минуть свята. А взагалі Польща вже встає позавчорашнім днем для заробітчан. Чому? Бо люди їдуть далі, де вищі зарплати – Чехію, Німеччину, Нідерланди. 

Перевізник також додає, що вимоги до перевезення пасажирів через кордон стають все суворішими. Через це проїзд подорожчав, але навіть це не вирішує проблеми. Чоловік і сам вже планує відмовитись від перевезень, бо це просто невигідно. 

– Зараз заїхати до Польщі коштує пасажиру 400 злотих, тоді як на початку карантину – 300 злотих, а до карантину – 200, – каже пан Петро. – У 9-місному бусі може їхати лише 3 людей крім водія, тому такі ціни. Автобус на 40 місць може везти по одному пасажиру на два крісла. Зараз везти людей за 200-300 злотих, як колись, вже нікому невигідно.  

У Швеції роботи на зиму все менше і менше

Проблеми з роботою на зиму чекають заробітчан і в Швеції. Тому одні все ж стараються їхати на свята додому, інші залишаються і планують перебути Різдво і Новий рік там. Адже добратися назад до Швеції нині досить складно і дорого. Перевізники змушені вдаватися до різних хитрощей, їхати непростими шляхами, виробляти фіктивні контракти, довідки та “давати на каву” митникам на кордонах.

– Роботи вже менше, всі стараються позавершувати справи та поздавати об’єкти до свят. Потім буде затишшя, – розповідає тернополянин Олександр (прізвище просив не називати – ред). – Настрої різні, адже як потім їхати назад, ніхто не знає. До того це недешево: перевезення бусом туди – 450 євро, через те, що добиратися до Швеції тепер треба важкими шляхами. Назад – 200 євро. 

Зазвичай українські заробітчани працюють у Швеції на будівельно-ремонтних роботах. Їхніми роботодавцями є польські підприємці, які мають фірми у Швеції. У них, як каже Олександр, фіційно працюють поляки. Але поміж них набирають ще й нелегально українців, які приїхали в цю країну за біометричними паспортами. 

– Більшість з цих роботодавців-поляків на свята їдуть додому, то роботи багато не буде, – зазначає заробітчанин. – Хоча є й такі, які через розпал коронавірусу у Польщі до дому не поспішають. Все ж у Швеції, де захворюваність нижча, почувають себе безпечніше. 

Олександр, який у Швеції з початку осені, у грудні планує їхати до дому. Назад добиратиметься літаком – так дешевше. За авіаквиток заплатив 150 євро.

– В мене вже закінчуються три місяці перебування, тому вирішив поїхати, – каже чоловік. – А як буде далі, не знаю…

У знайомих-українців, з якими працює тернополянин, ситуації різні. Одні залишаються на зимові свята у Швеції, незважаючи на те, що вже протермінували три місяці перебування за кордоном за біометричним паспортом, інші вирішили все таки їхати додому. 

– Є такий відсоток заробітчан, які тут ще з лютого, – розповідає чоловік. – Коли почався карантин у березні, вони тут залишилися і тільки зараз планують повертатися. Є знайомі, які відпрацювали три місяці і зараз якраз роз’їжджаються по домах. Кажуть: що тут будуть на свята робити і не хочуть протермінувати дозволений період перебування. А одні, які приїхали сюди в серпні, планують лишатися на свята, бо хвилюються, що потім не зможуть назад потрапити. Дорога до Швеції непроста, іноді доводиться добиратися кілька днів правдами і неправдами. 

“Безгрошів’я змушує людей їхати навіть напередодні свят”

Тенденцію небажання у заробітчани їхати на свята додому помітила і менеджерка з персоналу тернопільської Асоціації  роботодавців Світлана Повар. У попередні роки, зауважує вона, жителі області в такий час вже попереджали роботодавців, коли їдуть, просили, щоб з ними розрахувалися. 

– Зараз такого нема, – ділиться спостереженнями Світлана Повар. – Питання роботи для українців зараз настільки є актуальним, що люди навпаки їдуть на заробітки навіть напередодні свят.

у попередні роки перед зимовими святами зазвичай вже ніхто нікуди не їхав. Планували вже з Нового року, вибирали роботу, країну. 

Нині свята заробітчан не затримують вдома, констатує менеджерка з персоналу.

Читайте також: Доїзд на заробітки подорожчав, в бусиках люди ігнорують маски.

– Якщо є робота, яка їх влаштовує, вони сідають і їдуть, не зважаючи ні на що, – каже Світлана Повар. – Європа святкує два-три дні, після того всі зразу виходять до праці. Люди побудуть там, відпочинуть, наберуться сил і підуть далі працювати, головне, щоб була робота. У Польщі можна знайти роботу на заводах, фарбиках. Тоді як приміром, в барах і ресторанах менше зараз вакансій, у цих закладах – невизначеність через локдаун. 

Заробітчани виїжджають за кордон, ніхто на свята не зважає, помітив і перевізник пан Петро. За його словами, назад повернулися ті, хто працював на сезонних роботах. Зараз люди їдуть і влаштовуються на заводи, пекарні. Проте у Польщі треба відбути 10-денний карантин – це обов’язкова вимога.  

– Якщо ще рік тому можна було вибирати роботу, бо не влаштовує зарплата чи умови, то нині люди розуміють, що вибору мало, – зауважує Світлана Повар. – Всі, хто може, стараються виїжджати. І навіть те, що вже зовсім скоро свята, людей не зупиняє…

Як раніше повідомляло Терміново, 19-річній заробітчанці з Тернопільщини ампутували ногу через ДТП в Польщі. Потрібна допомога на лікування та протезування. 

Головне фото: www.wfla.com.

About the author

trending_flat
Із кранів текла “кава і віскі” : чому тернополяни не змогли набрати чистої води перед її відключенням

Фото ванн з брудною водою, яку набрали напередодні відключення водопостачання у Тернополі, публікують користувачі соцмереж. Як тільки не називають з іронією рідину, яка тече з кранів: кавою, віскі, шампанським, фантою. Брудна вода увечері 18 травня з'являлася у різних мікрорайонах міста, пишуть у соцмережах. Тернополяни цікавляться, чому вода такої поганої якості.  Нагадаємо, у  Тернополі на два дні припинене водопостачання мікрорайонів “Сонячний”, “Аляска”, “Східний”, “Канада”, “Дружба”, “Кутківці”, “Пронятин”, “Березовиця”, а також довколишніх сіл у зв’язку з плановим промиванням водопровідних мереж і ремонтними роботами на насосних станціях та  мережах. Як повідомили у КП “Тернопільводоканал”, постачання води припиняється з 00 год 19 травня до 24 год 20 травня. Проте багато тернополян розповідають, що брудна вода почала тексти з кранів ще з 20.00 18 травня.  “Або ванну мити, або сидіти без води 2 дні” “То навіщо писати, що відключають в 00.00 год 19 травня, якщо ти […]

trending_flat
П’ятирічна Злата з Тернопільщини віддала 34 см свого волосся на перуки онкохворим дітям (відео)

Своє довге волосся заради перук для онкохворих діток вирішила підстригти 5-річна Злата Воробель із Заліщиків. Дівчинка цілий рік виношувала цю ідею і нарешті втілила її у життя.  - Якось донечка побачила по телебаченню сюжет, де дівчинка віддала своє волосся на виготовлення перук для онкохворих дітей, - пригадує мама Злати Юлія Воробель. - Тоді моя чотирирічна дитина почала розпитувати: що таке онко? Чому діткам необхідні перуки? Чому її ровесники такі бліденькі і сумні?  Ми  намагались їй все  пояснити. А згодом Златочка повідомила, що відмовляється підстригати кінчики, бо хоче відростити достатню довжину, щоб пожертвувати свою косу. На добру справу Злата віддала 34 см волосся. Заплетені дитячі кіски відправили до Львова для проєкту Hair for Share.  Як розповідає Юлія Воробель, у її доньки змалечку довге волосся, лише час від часу їй підрівнювали кінці. Проте у останній рік, відколи дитина загорілась мрією стати донором, […]

trending_flat
На Тернопільщині таксист висадив пасажирку з авто, коли вона попросила його одягнути маску

Про неприємний інцидент з водієм таксі у Теребовлі художниця Марія Ворончак написала у фейсбуці. 12 травня на автостанції жінка взяла таксі місцевої фірми “Княже”.  “Проїхавши декілька метрів, я помітила, що водій був без маски і попросила його одягнути її. Він не тільки відмовився виконати моє прохання, але розвернувся і висадив мене знову на автостанції”, - написала обурена пасажирка.  Жінку не розуміє, чому кожного разу потрібно просити таксистів одягати маски. - Чому керівництво таксі в Теребовлі не зобов'язує водіїв одягати маски при посадці пасажира? Яке право мав водій висадити мене з машини лише за те, що я попросила одягнути маску? - запитує Марія Ворончак.  Вона також просить фірму таксі розібратися з поведінкою водія.  “Відповів, що не повезе мене” Про цей випадок, як розповіла Марія Ворончак журналістці Терміново, вона одразу повідомила диспетчера служби таксі, де їй сказали, що у ситуації розберуться. Проте […]

trending_flat
“Збив і залишив помирати”: потерпіла у ДТП на Тернопільщині вимагає покарати сина поліцейського

19-річна Олена Хрещук з Тернопільщини добивається покарання винуватця ДТП, в якій вона отримала серйозні травми. Аварія сталася в серпні минулого року. Дівчина за цей час пережила дві операції, наново вчиться ходити, а водій, який є сином заступника начальника Шумського відділення Кременецького відділу поліції розгулює на волі. Про це Олена Хрещук написала на своїй сторінці в Instagram. Аналогічний пост опублікувала її мама Людмила Хрещук у фейсбуці. Матеріал містить фото з елементами насильства (ред.). “Він далі їздить на машині, мотоциклі, тракторі”  “8 місяців тому, 24 серпня  син замначальника поліції Андрій Д., житель с.Бриків Шумського району на службовому автомобілі батька збив мене і залишив саму помирати на вулиці, - написала у соцмережі Олена Хрещук. - Якби не почули люди в придорожній хаті, то не знаю, що було б зі мною до ранку. У мене внаслідок аварії вибиті зуби, перелом коліна зі зміщенням, струс […]

trending_flat
“Єдина надія – на Всевишнього і добрих людей”: на лікування Арсенка з Тернопільщини вже зібрали перший мільйон доларів 

Тисячі людей з Тернопільщини, всієї України та світу об’єдналися заради того, щоб зібрати кошти для маленького Арсена Бориса зі Скалата, в якого діагностували рідкісне захворювання СМА - спінально м’язова атрофія.  Небайдужі люди надсилають кошти на рахунки батьків хлопчика, організовують конкурси, ярмарки, розіграші, марафони, розпродажі, благодійні вечори. До доброї справи підключаються школярі, церковні парафії, волонтери, співаки, блогери, політики та підприємці. Нещодавно вдалося зібрати перший мільйон доларів на придбання ін'єкцї, яка коштує 2 млн 300 тис. доларів.  “Раніше ми думали, що це нереально...Але завдяки кожному з Вас за три місяці ми зібрали майже половину потрібної суми! Навіть не можу уявити СКІЛЬКИ людей подали нам руку допомоги ! Люди, ми щиро просим, не залишайте нас...Зустрівшись з родиною, розкажіть їм історію Арсенка... У нас єдина надія на Всевишнього і на добрих людей” , - написала у соцмрежі фейсбук мама Арсена Надія Борис.  На другий […]

trending_flat
У міськраді чекають на заяву мами залишеного у “Вікні життя” хлопчика

Інформація про те, що мама залишеного у “Вікні життя” хлопчика за кілька днів повернулася за сином, з’явилася у деяких тернопільських ЗМІ. Проте наразі офіційно цього не підтверджують ні у пологовому, ні у міськраді.  - Станом на 5 травня до нас із заявою мама не зверталася, - повідомила виданню Терміново начальниця міського управління сім’ї, молодіжної політики та захисту дітей Христина Білінська. - Офіційного листа із лікарні про появу мами ми теж не отримували.  Дітей переводять з пологового Медична директорка з дитинства та пологової роботи міської лікарні №2 Ольга Сидорчук також не підтвердила зацікавленість матері покинутим сином. Як каже вона, лікарня не займається усиновленням, відтак таких питань вона коментувати не може.  Нагадаємо, 28 квітня у "Вікні Життя", що в тернопільській міській лікарні №2, залишили здорового двотижневого хлопчика. Його назвали Володимир Великодній. А наступного дня у “Вікні життя” з’явилися ще новонароджені двійнята. Тут […]

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025