Доїзд на заробітки подорожчав, в бусиках люди ігнорують маски (частина 2)

Від сьогодні, 3 червня відновлює роботу тернопільський пункт прийому візових анкет до Польщі. KredoBank та Idea Bank почали приймати сервісний збір з 2 червня, ПриватБанк – з 5 червня. Під банками очікувані черги заробітчан. Про те, яка робота і зарплата чекає заробітчан Тернопільщини, що для заробітчан після карантину змінилося на краще, а що – навпаки, ми писали у попередній публікації Терміново. Далі – продовження матеріалу.

“Бояться померти від голоду, а не від коронавірусу”

Страху їхати на роботу в іншу країну під час пандемії у людей немає, кажуть в агенціях працевлаштування. За словами менеджерки з персоналу Тернопільської Асоціації  роботодавців Світлани Повар, в основному на роботу їдуть батьки дітей, які закінчують школу, тому що їм потрібні гроші. І ніхто не зважає на те, що є ризики заразитися коронавірусом. 

– Люди готові їхати, не бояться. Можна сказати, що надто безпечні, – каже вона. – Очевидно, за два місяці карантину витратили всі грошові запаси.

– Люди бояться померти від голоду, а не від коронавірусу, – додає тернополянин Петро, який займається перевезенням та працевлаштуванням за кордоном. 

Вже другий день зранку біля банку на вул. Руській можна побачити у черзі сотні людей, які прийшли оплатити сервісний збір за візу (фото: Степан Решнюк)

Тернопільські заробітчани, з якими спілкувалася журналістка Терміново, кажуть, що пандемія коронавірусу, карантин і навіть потреба обсервації у Польщі їх не лякають. Їм потрібна робота та пристойна зарплата, а в Україні на неї розраховувати не можуть. 

Тернополянин Олег на заробітки до Польщі їздить вже кілька років. Каже, в Україні низькі зарплати та погані умови роботи, а це його не влаштовує. Чоловік має запрошення на роботу, на якій працював до карантину, – збирати замовлення у супермаркеті. Поїде за біометричним паспортом, якраз днями закінчується тримісячний коридор перебування в Україні. Хоча ще на початку березня планував виготовити робочу візу і їхати назад, навіть сервісний збір оплатив.

– Але через карантин все “накрилося”, тому робочу візу я так і не зробив. Візовий центр був закритий, а вислати документи я навіть не пробував, бо  дистанційно складно заповнити анкету, – каже Олег.

Зараз чоловік шукає способи, як добратися до Варшави. Каже, з цим трохи проблемно. Їхати треба з пересадками, до того ж тариф не тішить. 

– Завжди їздив автобусом, раніше платив 700 грн, зараз вже бачу 2 тисячі, – каже Олег. – Такі ж ціни й у приватних перевізників. Але думаю, це тимчасово, тому що ще не всі їздять і немає конкуренції. 

Чи зросте у нього зарплата, тернополянин ще не знає. Сподівається, що з червня все запрацює на повну силу. Відтак і заробітки зростуть.

– Взагалі там роботи купа і жоден комбайн чи трактор її не зробить, все треба ручками. А поляки не хочуть працювати за такі гроші, – зауважує чоловік. 

Банки вже почали приймати сервісний збір на візу. 2 червня біля Idea Bank на вул. Руській була чимала черга. Люди, які не встигли здійснити оплату, після закриття банку ввечері складали список на чергу на ранок наступного дня (фото: від читача Терміново)

Вже сидить “на валізах” і чекає інформації про роботу від фірми, яка займається працевлаштуванням тернополянка Надія. Вона планує працювати у сфері послуг – прибирання у готелі або миття посуду у ресторанах. У жінки робоча віза. Каже, встигла заплатити перед карантином сервісний збір. Оскільки візовий центр закритий, відправила анкету онлайн. 

– Її  перевіряють, якщо все добре, надсилаєш документи. Потім вони тобі надсилають візу, – розповідає Надія.

Жінка каже, що їде до Польщі, бо тут не так проблема з роботою, як із зарплатою. 

– Там можна заробити 12-18 тис грн залежно від кількості робочих годин. В Україні таку зарплату знайти важко, – каже вона.  

Коронавірус заробітчанським планам тернополянки пе перешкода.  

– Маска, рукавички, антисептик є,  – зауважує Надія. – Тут  все залежить від тебе. 

Ізоляція – умовна, а отже – безглузда

За словам Світлани Повар, у сфері сільського господарства люди проходять ізоляцію у роботодавців, які забезпечують житлом і харчуванням. Але вона швидше умовна, бо збір врожаю горить. Тому люди працюють, дотримуючись дистанції. І таким чином і вони не втрачають час та гроші, а фермеру не пропадає врожай. 

У Тернополі і далі можна побачити чимало рекламних оголошень щодо сприяння у виїзді за кордон У Тернополі і далі можна побачити чимало рекламних оголошень щодо сприяння у виїзді за кордон (фото від читача Терміново)

А от тернополяни, які поїхали на роботу на завод металоконструкцій, вже 7 днів просиділи на ізоляції і тільки через тиждень підуть на роботу. Житлом їх забезпечив роботодавець, продукти привозять, але їх вони мають оплатити з власних кишень. 

Як виглядає ізоляція і роботу у Польщі з середини, розповідає перевізник Петро. Чоловік вже 10 років займається перевезеннями і працевлаштуванням за кордоном. Карантин і йому вдарив по кишені, адже на роботу не возив нікого. Хіба що забирав з кордону людей, коли вони масово поверталися додому на початку карантину. 

У суботу, 23 травня Петро здійснив першу поїздку до Польщі із заробітчанами після карантину. Зараз він відбуває 14-денну ізоляцію, хоча вона пом’якшена. Возить з поля полуницю і таким чином підробляє.

– На кордоні температуру міряють кожному пасажиру в бусі перед тим як в’їжджати під польський шлагбаум, – розповідає чоловік. – Також кожен надає адресу, куди їде на роботу і номер телефону роботодавця. Після прибуття заробітчанина на місце, роботодавець має заявити про кожного в поліцію та санстанцію. Після цього можна йти в поле на роботу, а от в магазин – ні.

Така “ізоляція” взагалі дуже відносна і непотрібна, вважає чоловік. 

– От я з товаришем живу у невеличкій кімнатці, він тут ще з лютого, – розповідає Петро. – Ми контактуємо, їмо з однієї каструлі, спимо на ліжках по сусідству, на роботі разом,  спілкуємось з полячкою, в якої працюємо, а вона контактує з людьми на базарі. Але я не маю права піти в магазин  та нікуди їхати, а вона має.  

Перевезення подорожчало на 100 злотих

За словами перевізника, послуги перевезення до Польщі подорожчали. 

– Зараз діє стандарт: з точки А в точку В – 300 злотих, незалежно чи це Івано- Франківськ, Львів чи Тернопіль, – каже він. – В цю суму входить перевезення і працевлаштування. Я возив заробітчан у Познань, але нема різниці куди. До карантину ця послуга коштувала дешевше, наприклад, Варшава з роботою – 200 злотих. 

Чоловік пояснює причину здорожчання. Річ у тім, що потрапивши до Польщі він має бути на ізоляції 14 днів і якщо після цього поїде в Україну, змушений і там перебувати на карантині 14 днів. Це геть невигідно. Тому заробітчан до кордону доставляє його колега, а Петро їх везе далі до польських міст і сіл на роботу. 

– Я привожу їх на місце, і вони оплачують мені кошти, – каже він. – Тож 300 злотих ділимо з колегою на половину. Чому послуга перевезення і працевлаштування подорожчала? Тому що бус їде в одну сторону пустий. Колись ти віз людей у Варшаву, звідти брав інших і повертався назад. А зараз я їду пустий до кордону, а колега їде пустий від кордону додому. Від Шегинів не набереш пасажирів, щоб їхати назад. Місцева мафія не дає взяти людей, вимагають платити по 200-150  грн з пасажира. Приміром, нещодавно через це були серйозні розбірки на кордоні. 

Чоловік додає, що на рахунок заходів безпеки і водії, і заробітчани вже дещо розслабилися. Мовляв, ніхто зі знайомих не захворів на коронавірус, то навіщо його боятися?

– Пасажири мають маски і рукавички, на випадок, якщо потрібно буде одягнути на кордоні. А у бусі маски одягають не всі. Один одягає, троє – ні, – каже перевізник. – Я казав, щоб брали маски, але ними практично ніхто не користується. 

За словами Петра, українці вдаються до різних способів, аби потрапити на добре оплачувану роботу за кордоном. 

– Дехто їде до Польщі, там відбуває карантин і їде собі далі.  Зі мною їхав чоловік, який планував відсидіти ізоляцію у Польщі на полуниці. А далі у Варшаві сідає на потяг і їде до Берліна, де ремонтує вантажівки, – розповідає перевізник. – Ще є варінт отримати запрошення від польського роботодавця, фірму якого найняли робити ремонти, приміром у Голландії, де значно вищі заробітки. Вітак роботодавець надсилає українцям запрошення, вони їдуть до нього до Польщі, а потім він їм оформляє відрядження в іншу країну. 

Головне фото: shoppingpl.com

About the author

trending_flat
Із кранів текла “кава і віскі” : чому тернополяни не змогли набрати чистої води перед її відключенням

Фото ванн з брудною водою, яку набрали напередодні відключення водопостачання у Тернополі, публікують користувачі соцмереж. Як тільки не називають з іронією рідину, яка тече з кранів: кавою, віскі, шампанським, фантою. Брудна вода увечері 18 травня з'являлася у різних мікрорайонах міста, пишуть у соцмережах. Тернополяни цікавляться, чому вода такої поганої якості.  Нагадаємо, у  Тернополі на два дні припинене водопостачання мікрорайонів “Сонячний”, “Аляска”, “Східний”, “Канада”, “Дружба”, “Кутківці”, “Пронятин”, “Березовиця”, а також довколишніх сіл у зв’язку з плановим промиванням водопровідних мереж і ремонтними роботами на насосних станціях та  мережах. Як повідомили у КП “Тернопільводоканал”, постачання води припиняється з 00 год 19 травня до 24 год 20 травня. Проте багато тернополян розповідають, що брудна вода почала тексти з кранів ще з 20.00 18 травня.  “Або ванну мити, або сидіти без води 2 дні” “То навіщо писати, що відключають в 00.00 год 19 травня, якщо ти […]

trending_flat
П’ятирічна Злата з Тернопільщини віддала 34 см свого волосся на перуки онкохворим дітям (відео)

Своє довге волосся заради перук для онкохворих діток вирішила підстригти 5-річна Злата Воробель із Заліщиків. Дівчинка цілий рік виношувала цю ідею і нарешті втілила її у життя.  - Якось донечка побачила по телебаченню сюжет, де дівчинка віддала своє волосся на виготовлення перук для онкохворих дітей, - пригадує мама Злати Юлія Воробель. - Тоді моя чотирирічна дитина почала розпитувати: що таке онко? Чому діткам необхідні перуки? Чому її ровесники такі бліденькі і сумні?  Ми  намагались їй все  пояснити. А згодом Златочка повідомила, що відмовляється підстригати кінчики, бо хоче відростити достатню довжину, щоб пожертвувати свою косу. На добру справу Злата віддала 34 см волосся. Заплетені дитячі кіски відправили до Львова для проєкту Hair for Share.  Як розповідає Юлія Воробель, у її доньки змалечку довге волосся, лише час від часу їй підрівнювали кінці. Проте у останній рік, відколи дитина загорілась мрією стати донором, […]

trending_flat
На Тернопільщині таксист висадив пасажирку з авто, коли вона попросила його одягнути маску

Про неприємний інцидент з водієм таксі у Теребовлі художниця Марія Ворончак написала у фейсбуці. 12 травня на автостанції жінка взяла таксі місцевої фірми “Княже”.  “Проїхавши декілька метрів, я помітила, що водій був без маски і попросила його одягнути її. Він не тільки відмовився виконати моє прохання, але розвернувся і висадив мене знову на автостанції”, - написала обурена пасажирка.  Жінку не розуміє, чому кожного разу потрібно просити таксистів одягати маски. - Чому керівництво таксі в Теребовлі не зобов'язує водіїв одягати маски при посадці пасажира? Яке право мав водій висадити мене з машини лише за те, що я попросила одягнути маску? - запитує Марія Ворончак.  Вона також просить фірму таксі розібратися з поведінкою водія.  “Відповів, що не повезе мене” Про цей випадок, як розповіла Марія Ворончак журналістці Терміново, вона одразу повідомила диспетчера служби таксі, де їй сказали, що у ситуації розберуться. Проте […]

trending_flat
“Збив і залишив помирати”: потерпіла у ДТП на Тернопільщині вимагає покарати сина поліцейського

19-річна Олена Хрещук з Тернопільщини добивається покарання винуватця ДТП, в якій вона отримала серйозні травми. Аварія сталася в серпні минулого року. Дівчина за цей час пережила дві операції, наново вчиться ходити, а водій, який є сином заступника начальника Шумського відділення Кременецького відділу поліції розгулює на волі. Про це Олена Хрещук написала на своїй сторінці в Instagram. Аналогічний пост опублікувала її мама Людмила Хрещук у фейсбуці. Матеріал містить фото з елементами насильства (ред.). “Він далі їздить на машині, мотоциклі, тракторі”  “8 місяців тому, 24 серпня  син замначальника поліції Андрій Д., житель с.Бриків Шумського району на службовому автомобілі батька збив мене і залишив саму помирати на вулиці, - написала у соцмережі Олена Хрещук. - Якби не почули люди в придорожній хаті, то не знаю, що було б зі мною до ранку. У мене внаслідок аварії вибиті зуби, перелом коліна зі зміщенням, струс […]

trending_flat
“Єдина надія – на Всевишнього і добрих людей”: на лікування Арсенка з Тернопільщини вже зібрали перший мільйон доларів 

Тисячі людей з Тернопільщини, всієї України та світу об’єдналися заради того, щоб зібрати кошти для маленького Арсена Бориса зі Скалата, в якого діагностували рідкісне захворювання СМА - спінально м’язова атрофія.  Небайдужі люди надсилають кошти на рахунки батьків хлопчика, організовують конкурси, ярмарки, розіграші, марафони, розпродажі, благодійні вечори. До доброї справи підключаються школярі, церковні парафії, волонтери, співаки, блогери, політики та підприємці. Нещодавно вдалося зібрати перший мільйон доларів на придбання ін'єкцї, яка коштує 2 млн 300 тис. доларів.  “Раніше ми думали, що це нереально...Але завдяки кожному з Вас за три місяці ми зібрали майже половину потрібної суми! Навіть не можу уявити СКІЛЬКИ людей подали нам руку допомоги ! Люди, ми щиро просим, не залишайте нас...Зустрівшись з родиною, розкажіть їм історію Арсенка... У нас єдина надія на Всевишнього і на добрих людей” , - написала у соцмрежі фейсбук мама Арсена Надія Борис.  На другий […]

trending_flat
У міськраді чекають на заяву мами залишеного у “Вікні життя” хлопчика

Інформація про те, що мама залишеного у “Вікні життя” хлопчика за кілька днів повернулася за сином, з’явилася у деяких тернопільських ЗМІ. Проте наразі офіційно цього не підтверджують ні у пологовому, ні у міськраді.  - Станом на 5 травня до нас із заявою мама не зверталася, - повідомила виданню Терміново начальниця міського управління сім’ї, молодіжної політики та захисту дітей Христина Білінська. - Офіційного листа із лікарні про появу мами ми теж не отримували.  Дітей переводять з пологового Медична директорка з дитинства та пологової роботи міської лікарні №2 Ольга Сидорчук також не підтвердила зацікавленість матері покинутим сином. Як каже вона, лікарня не займається усиновленням, відтак таких питань вона коментувати не може.  Нагадаємо, 28 квітня у "Вікні Життя", що в тернопільській міській лікарні №2, залишили здорового двотижневого хлопчика. Його назвали Володимир Великодній. А наступного дня у “Вікні життя” з’явилися ще новонароджені двійнята. Тут […]

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025