Тернопільська лікарня потрапила в кримінальну історію через купівлю масок за сумнівною ціною

На початку травня навколо Тернопільської міської комунальної дитячої лікарні розгорівся скандал — керівника медзакладу звинуватили у закупівлі масок за завищеними цінами. Відкрито кримінальне провадження.

Терміново вивчило ситуацію і з’ясувало, що дитяча лікарня справді чомусь придбала маски, у порівнянні з іншими замовниками, за однією з найвищих цін того дня. Чітких пояснень щодо того, чому інші медзаклади купували маски за 7 грн, а дитяча лікарня удвічі(!!!) дорожче, ми не отримали.

Наразі з приводу поширеної інформації про сумнівну закупівлю триває розслідування у відкритому кримінальному провадженні. Деталей правоохоронці не розголошують.

Очільник медзакладу Андрій Артимович стверджує, що купували маски не за найвищими цінами. Однак необхідну інформацію, яка б допомогла підтвердити таке твердження, головний лікар журналісту Терміново не надав. Відмовилася чітко пояснити, які саме маски закупив тернопільський медзаклад, і підприємниця, яка продала даний товар.

Звинуватили у мародерстві

Розпочалося все з допису у Фейсбуці екс-нардепа Ігоря Мосійчука, який 6 травня опублікував допис під заголовком «Карантинне мародерство у Тернополі» із посиланням на систему публічних закупівель Prozorro.

«4 травня з’явилося повідомлення про закупівлю 10 000 медичних масок для КП «Хмельницький міський центр первинної медико-санітарної допомоги #1 Хмельницької міської ради на суму 40 000 грн, тобто по 4 грн за штуку, – йдеться у дописі. – Водночас, того ж таки 4 травня «Тернопільська міська дитяча комунальна лікарня» (директор Артимович Андрій Іванович, депутат Тернопільської міської ради від ВО «Батьківщина») теж закупила 10 000 точно таких медичних масок але вже на суму 145 000 грн, тобто 14,50 за штуку. Тобто різниця між закупівлями (навар ділків) склала 105 000 грн. А тепер мене і я переконаний громаду Тернополя цікавить чи понесе якусь відповідальність Андрій Артимович який здійснив закупівлю масок по завищених цінах?».

Напрочуд оперативно того ж дня на допис екс-нардепа відреагував міський голова Тернополя Сергій Надал. У своєму зверненні до правоохоронців, опублікованому на сайті міськради, він закликав провести перевірку щодо даної закупівлі.

«У зв’язку із поширенням окремими особами у соціальних мережах інформації щодо придбання медичних масок однією із медичних установ міста за завищеними цінами, звертаюся до вас із проханням провести перевірку даної ситуації, а за результатами – підтвердити або спростувати даний допис», – сказано у зверненні голови.

Відкрили кримінальне провадження

Правоохоронні органи відреагували ще до даного звернення Надала, відкривши кримінальне одразу після появи допису екс-нардепа.

– Органами прокуратури і органами слідства слідчого управління ГУ НП в Тернопільській області було виявлено в соцмережах інформацію, яка свідчила про можливе вчинення злочину, пов’язаного із закупівлею медичних масок, – каже в.о. заступника прокурора Тернопільської області Олександр Божко. – Слідчими були внесені відповідні відомості за попередньою кваліфікацією ч.3 ст. 191 КК “Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем”. Розслідування здійснюється слідчими управління ГУ НП в області, процесуальне керівництво здійснюють прокурори прокуратури області.

Це провадження, додає він, перебувають на його особистому контролі як таке, що пов’язане з можливими зловживанням з бюджетними коштами. Жодних інших подробиць Божко не повідомив, зіславшись на таємницю досудового розслідування. Водночас запевнив, що результати своєї роботи правоохоронці оприлюднять «в розумні строки». Про який саме період йдеться, він не уточнив.

Чому обрали одні із найдорожчих?

Тим часом директор комунального некомерційного підприємства “Тернопільська міська дитяча комунальна лікарня” Андрій Артимович стверджує, що купували не за найвищими цінами. Мовляв, купили тоді, коли виникла потреба і за тією ціною, яка була на ринку. Адже мають сім поліклінік, а зміну масок треба для працівників забезпечувати кожні дві-три години.

Андрій Артимович стверджує, що аналіз цін на ринку проводився, однак чому ж придбали маски за однією з найвищих цін, чітко пояснити не зміг.

– Є ситуація на ринку, – роз’яснює Андрій Артимович. – Ми їх купляли у квітні. Була ціна одна, щодня вона міняється. В той день ми взяли по найменшій. Підтверджуючі документи є. Надіслані як в міську раду, так і у правоохоронні органи. В системі Prozorro все це оформляється. Проблем немає, абсолютно. Вас дивує, що ціна сьогодні така, а колись була така — так? Дефіцит породжує зростання ціни. Це питання до тих, хто продає, а не тих, хто купує… Моє завдання забезпечити людей захистом. По якій ціні є, за такою я купляю. Я не можу чекати.

За його словами, маски заклад насправді отримав 24 квітня, а 4 травня оплатив кошти та опублікував звіт про договір. Мовляв, масок треба було «на вже», але грошей не було. Тож спершу лікарня отримала товар, зафіксувавши ціну, яка була на ринку, а потім зробила проплату.

– Гарантійний лист також надано міськраді і правоохоронним органам, що це зроблено 24 квітня, – додає Артимович. – Відповідно, кошти надійшли у травні, і ми платимо у травні. Звичайно, якщо у травні ціна масок буде уже 5 грн… Але мені треба було у квітні.

Якщо одразу після скандалу Суспільному Артимович пояснював досить високу ціну масок тим, що медзаклад купував гіпоалергенні тришарові маски, то під час спілкування з журналістом Терміново головний лікар вже вів мову про купівлю звичайних масок.

– Це маски звичайні, кращої якості, – роз’яснює Андрій Артимович. – Вони мають сертифікати відповідні. Я не можу купити маски ті, що продаються в супермаркеті. Крім того, підприємець має мати відповідні документи, що він тим займається, що це не єдина транзакція. Так як у Хмельницькому, коли людина торгує з лотків на базарі і продала не медичний виріб, а неткані вироби. Я не можу такого купити. Я відповідаю офіційно і перед керівництвом своїм, і перед керівництвом міста, і перед багатьма структурами, серед яких і СБУ, і МОЗ, які з мене питають, чи хворіють мої працівники. Я мушу купляти якісний товар.

Утім назву виробника Андрій Артимович так і не згадав, апелюючи до того, що закупівля відбулась давніше. Він порадив ці дані шукати у Prozorro. Хоча даних про виробника у договорах, розміщених у цій системі державних закупівель, зазвичай не оприлюднюють. Немає її і у звіті про цю закупівлю. А саме ця інформація могла б чітко дати відповідь на питання, чи справді медзаклад придбав щось значно якісніше і чи справді було обрано оптимальну ціну.

Адже, судячи з даних bi.prozorro.org, тернопільський медзаклад таки переплатив.

– Я тим не займаюсь, як керівник, – зазначив Артимович. – В мене є тендерний комітет, який очолює певна людина. На мене поступає лист з потребою, я його розписую на тендерний комітет. Вони приймають рішення. Проводять аналіз цін на ринку. Проводять аналіз постачальників. Це теж має значення, тому що ціна може бути прекрасна, а товару не буде. Визначається повністю все згідно з чинним законодавством.

Не признаються, що саме продали

Не поспішає прояснити ситуацію і ФОП Юлія Іванівна Данилюк, з якою медзаклад уклав договір. Жінка, за даними youcontrol.com.ua, зареєструвалася як ФОП у травні 2014 року, має 22 види діяльності, основний з яких – неспеціалізована оптова торгівля. Місцем реєстрації спершу вказувала Тернопіль, просп.Бандери, 21. А у 2018 році змінила реєстрацію на Київ, вул. Щекавицька,21. Приміщення – гуртожиток.

Якщо вести мову суто про закупівлю саме масок, то, за даними Prozorro, ця операція поки що єдина як для медзакладу, так і для Данилюк. Договорів на постачання медичних масок підприємниця більше ні з ким не укладала.

Однак, за даними Медичного модулю аналітики, лишень договорів, укладених різними замовниками задля боротьби з COVID-19, у неї 17 на 667 тис. грн, шість з яких — з тією ж дитячою лікарнею на 557,6 тис. грн. За інформацією clarity-project – Бази даних і системи аналітики публічних закупівель ProZorro, загалом з березня 2020 Данилюк уклала ряд договорів із медзакладами у Тернополі (мова іде лише про неконкурентні закупівлі – прим. ред.): 13 договорів на 1 млн 172 тис. з тією ж дитячою лікарнею, п’ять договорів на 102 тис. із Комунальним некомерційним підприємством “Тернопільська комунальна міська лікарня №2”, один договір з “Тернопільською університетською лікарнею” на 33 тис., три договори із “Тернопільська міська комунальна лікарня швидкої допомоги” на 27 тис., два – із КНП “Центр первинної медико-санітарної допомоги” на 14 тис. 900 грн, один договір на 5 тис. із КНП “Тернопільський обласний клінічний перинатальний центр “Мати і дитина”.

– Все, що я можу сказати, що все відбувалось в рамках закону, більше нічого, – прокоментувала журналісту Терміново Данилюк ситуацію щодо продажу масок дитячій лікарні. – У договорі не вказується виробника. Його вказують у документах, які додають до товару, до сертифікату, декларації відповідності. Лікарня все отримала, декларації, сертифікати, все є у них.

Називати виробника Данилюк відмовилась. При цьому зазначила, що ця інформація відкрита для лікарні та правоохоронних органів.

Скільки ж коштували маски?

За якою ж ціною укладали договори на закупівлю масок по Україні 24 квітня? За даними Медичного модулю аналітики bi.prozorro.org, медзаклади купували маски того дня за 7-14 грн за штуку. У порівнянні з закупівлею Тернопільської дитячої лікарні по 14,5 грн, інші замовники зекономили. 4 травня ціни на маски складали 4-15,5 грн, тож ціна одноразової маски у 14,5 грн – одна з найвищих.

Зауважимо, що закупівлю медичних масок проводять під різними Державними класифікаторами— позначають і як медичні матеріали, і як медичне обладнання та вироби медичного призначення різні, і як медичне обладнання, фармацевтична продукція та засоби особистої гігієни і т.д. Причому, маски закуповують і окремо, і разом з іншими товарами. Ми орієнтувались на ті закупівлі, у яких йшлося суто про маски і на дати оприлюднення договорів.

Загалом, за даними аналітиків Dozorro, ціни на маски у Prozorro з початку епідемії коливаються від 2-3 грн до 27 грн за шт. Тернопільські ж заклади купували їх за 2-16 грн. За даними Prozorro, “Тернопільська міська комунальна лікарня швидкої допомоги” у березні-травні 5 разів закуповувала медичні маски, ціна маски — від 2 грн до 13,2 за шт. Комунальне некомерційне підприємство “Тернопільська комунальна міська лікарня №2 закупляло маски 14 квітня за ціною — 7,2 за шт. Комунальне некомерційне підприємство “Центр первинної медико-санітарної допомоги” закупляло маски двічі — у березні та квітні за ціною 12 та 16 грн за шт. Відомостей у Prozorro про закупівлю масок КНП “Міська комунальна лікарня №3” ми не знайшли — тут купували тільки респіратори.
Тернопільська міська рада також закупляла маски двічі у березні, за ціною 7 і 8,2 грн за шт.

На жаль, не маючи точної назва масок та виробника, Терміново не вдалося чітко з’ясувати, на скільки обґрунтованими є закиди Мосійчука. Однак небажання Артимовича та Данилюк надати цю інформацію, яка б власне й могла підтвердити, що жодного злого умислу не було, є відверто показовою і викликає сумніви у щирості намірів керівництва медзакладу придбати необхідні засоби захисту за оптимальною ціною.

Залишається сподіватися, що необхідні документи таки зможуть витребувати правоохоронні органи, щоб розібратися, чому ж заклад придбав маски саме за однією з найвищих цін, якщо інші лікарні тратили на ці цілі в рази менше.

Терміново стежитиме за ситуацією і повідомить про результати розслідування правоохоронців.

головне фото: dtp.kiev.ua

About the author

trending_flat
Як покарали тернополянина за розповсюдження дитячого порно

Два роки умовно отримав житель Тернополя за зберігання з метою розповсюдження відеопродукції порнографічного характеру з ознаками дитячої порнографії. Чоловік встановив на ноутбук програму, яка давала доступ до скачуваних ним відео іншим її користувачам. Про це йдеться у вироку Тернопільського міськрайонного суду. Фігурант справи - уродженець Тернополя, підприємець, розлучений, раніше не судимий Володимир Т. Як зазначено у вироку, чоловік встановив на свій ноут програмне забезпечення «Zona», яке, згідно інформації на сайті, працює за допомогою технології «torrent» («peer-to-peer»). Надалі, орієнтовно із травня по вересень, заходив на вебресурс, з якого через програмне забезпечення «Zona» умисно завантажував та зберігав на ноутбуці відеофайли порнографічного характеру. В результаті завантаження ним відеофайлів та подальшого розповсюдження їх в мережі Інтернет за допомогою програмного забезпечення «Zona», не встановлені досудовим розслідуванням особи переглядали дані відеофайли. Такі дії органи досудового розслідування кваліфікували за ч.4 ст. 301 КК України. 21 жовтня фігурант […]

trending_flat
Заробила 50 грн і… купу проблем: на Тернопільщині жінка торгувала ілюстраціями порножурналу

Серйозні проблеми виникли у жительки Гусятинського району через глянцевий журнал, куплений у Тернополі. На продажі кількох листків з нього вона заробила 50 грн, а врешті отримала 1,5 року обмеження волі із роком іспитового строку. Як йдеться у вироку Гусятинського районного суду, журнал порнографічного характеру жінка придбала ще у грудні 2019 року на ринку та зберігала його вдома з метою подальшого збуту. В порушення ст. 1 Закону України «Про захист суспільної моралі», згідно з яким, “порнографія - це вульгарно-натуралістична, цинічна, непристойна фіксація статевих актів, самоцільна, спеціальна демонстрація геніталій, антиетичних сцен статевого характеру, сексуальних збочень, які не відповідають моральним критеріям, ображають честь і гідність людини”, вона збула у Копичинцях невідомому чоловіку частину журналу за ціною 50 гривень. Решту сторінок зберігала вдома в одній із кімнат свого будинку. Їх згодом під час обшуку і вилучили правоохоронці. Йдеться зокрема про чотири аркуші із 18 […]

trending_flat
Як покарали чоловіка, який вкусив і побив поліцейського

Рік умовно присудив Тернопільський міськрайонний суд тернополянину, що напав, вкусив і вдарив поліцейського. Так чоловік відреагував на прохання правоохоронців припинити порушувати громадський спокій.Про це йдеться у вироку суду. Як випливає з нього, 16 червня 2020 року поліцейські отримали повідомлення, що у дворі будинку на Миру,3 невідомі особи шумлять і підозріло себе поводять. Отримавши таке повідомлення, працівники патрульної поліції виїхали за вказаною адресою. Там виявили двох чоловіків, які агресивно поводились, лаялись. Їх просили заспокоїтись, на що вони не реагували. Врешті один із них, перебуваючи ще й у стані алкогольного сп’яніння, штовхнув в груди одного із поліцейських, після чого вкусив правоохоронця та вдарив близько трьох разів кулаком в голову. У суді обвинувачений свою вину визнав повністю, щиро розкаявся та просив суд не позбавляти його волі, обіцяв подібного більше ніколи не робити та відмовився від дослідження зібраних доказів у судовому порядку.Як результат розгляду […]

trending_flat
Три роки тюрми за смертельне ДТП: покарали п’яного винуватця аварії, через якого у свято постраждало 4 осіб

Три роки тюрми з позбавленням на три роки права керування дав Тернопільський міськрайонний суд винуватцю аварії, що сталась вранці 8 березня 2020 на автодорозі «Стрий-Тернопіль-Кропивницький-Знам`янка». Тоді у аварії постраждало четверо дорослих та одна дитина.Про це йдеться у вироку суду від 21 серпня, оприлюдненому в ЄДРСР 26 серпня. Відповідно до його даних, фігурант справи був п’яним, а його авто “ЗАЗ- 110307” (Славута) технічно несправним. За селом Романівка Тернопільського району він змінив напрямок авто вліво, внаслідок чого авто, перетнувши вузьку суцільну лінію, виїхало на зустрічну смугу, де зіткнулось з Volkswagen Vento. Як повідомляла тоді поліція, автівку занесло на мокрому асфальті на смугу зустрічного руху. У результаті ДТП тілесні ушкодження, переломи отримали водій та троє пасажирів ЗАЗ. Потрапив до лікарні і чотирирічний хлопчик з Volkswagenа. Він, як вказано у вироку, отримав травми середньої тяжкості, а троє пасажирів “ЗАЗ” отримали тяжкі. Один із них […]

trending_flat
У Тернополі водія маршрутки оштрафували на 17 тисяч

17 тис. штрафу дав Тернопільський міськрайонний суд водієві одного із автобусів КП “Міськавтотранс” №11 за порушення правил карантину.Про це йдеться у постанові Тернопільського міськрайонного суду від 19 серпня 2020. Як пише у ній, інцидент трапився 14 серпня в обідню пору - водій перевозив більше пасажирів, ніж передбачена в реєстраційному документі на його транспорт кількість місць для сидіння - 34 замість 20. Сам фігурант справи вину у суді не визнав і заперечував, що в його автобусі було 34 пасажири. А також зазначив, що він роз’яснював людям, серед яких були і люди похилого віку, що зобов'язаний перевозити обмежену кількість пасажирів в автобусі одночасно. Але люди не погоджувались, пояснюючи, що їм потрібно їхати та заходили в салон автобуса.Суд, дослідивши матеріали справи, прийшов до висновку про доведеність вини водія. Тож визнав винуватим його у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 44-3 КУпАП “ Порушення правил […]

trending_flat
Трансформери і збитки місту на мільйони: у що перетворюються тернопільські “гаражі”

Як отримати у Тернополі землю під будівництво магазину чи іншого масштабного об’єкту в обхід аукціонів знають уже немало тернополян і навіть жителів районів. Чи справді ділянки надають безкоштовно, а чи по ходу ще треба десь когось задобрити (а, може, навпаки отримати доказ вдячності за допомогу та мовчання) – про це учасники схеми широкому загалу не розповідають. Однак сам процес отримання землі для будівництва стартує саме із безкоштовної роздачі. Протягом останніх років тернополяни нарікають на катастрофічне зменшення зелених зон, забудову міста кіосками, багатоповерхівками, магазинчиками. Частина з них і з’являється на землі, отриманій власником задарма. Стаття 121 Земельного кодексу України визначає обмеження для максимального розміру земельної ділянки: - для ведення особистого селянського господарства можна отримати до 2 га; - під садівництво - до 0,12 га; - на будівництво житлового будинку: в селі - до 0,25 га, в селищах - до 0,15 га; […]

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025