06.12.2023
Новини Розслідування

На комунальній землі — приватна автомийка. Кому належить?

10 соток комунальної землі міськрада віддала своїм, а свої — бізнесу. Як результат — на земельній ділянці з’явилась автомийка, перевіряти законність якої контролюючі органи не поспішають, мовляв, нема підстав. Однак претензії таки з’явились у Держгеокадастру. Відреагувала і прокуратура.

Йдеться про ділянку на вул. Будного за кадастровим номером 6110100000:13:014:0022, площею 0,1 га, що перебуває на праві постійного користування у КП “Тернопільбудінвестзамовник”. Тут доволі швидкими темпами з’явився новий об’єкт – респектабельна автомийка під назвою “Преміум” з адресою Будного, 2-В.

І все б нічого, якби не одне “але”: земля під автомийкою – комунальна. Однак завдяки черговій інвестугоді тут з’явився приватний об’єкт, і сама земля також може перейти у приватні руки.

Інвестугода укладена з порушенням

Клубочок із питань, хто будував та чи законно, почав розплутуватись після скарг громадських активістів у Головне управління Держгеокадастру. Як виявилось, після проведення ним перевірки ділянку із цільовим призначенням “для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства” ще у 2012 році Тернопільська міська рада передала своєму комунальному підприємству “Тернопільбудінвестзамовник”, а воно у 2018 році уклало інвест-угоду із ФОПом Паскевичем Андрієм Ярославовичем. Предметом інвестування, згідно із згадуваною угодою, є діяльність з будівництва та обслуговування станції технічного обслуговування. Підприємець на власний ризик і за власні кошти зобов’язується провести весь комплекс будівельних робіт, визначений в проектній документації з будівництва автомийки. А от славнозвісне КП “Тернопільбудінвестзамовник” зобов’язувалось ввести в експлуатацію автомийку та сприяти в оформлені права власності на збудоване приміщення.

Який зиск бюджету міста від того, що комунальне підприємство дозволило безкоштовно збудувати приватному підприємцю на комунальній ділянці приватну автомийку та ще й зобов’язується допомогти в оформлені права власності на інвестований об’єкт нерухомості, невідомо. А от далі за типовою схемою приватний підприємець може звернутись до міської ради, щоб рішенням сесії йому виділити землю для обслуговування приватного об’єкту нерухомості. І чергова комунальна ділянка знову може стати приватною.

Утім, державна чи комунальна земля, право на неї має продаватись на земельних торгах. Тож Держгеокадастр прийшов до висновку, що інвестугода між ФОПом та КП міськради має бути визнана недійсною.

– Інвестиційна угода на будівництво об’єктів інвестування, укладена з порушеннями вимог статей 124, 134 Земельного кодексу, статей 203, 215 Цивільного кодексу, що є підставою визнання недійсності вказаної угоди, – відповіли в управлінні. – За результатами перевірки направлено лист до Тернопільської обласної прокуратури щодо вжиття заходів реагування в межах наданих повноважень.

“Підстав для перевірки нема”

Фактично випливає, що нема законних підстав для будівництва на цій земельній ділянці. То ж  лист-відповідь Держгеокадастру разом із заявою-повідомленням про злочин та вимогою провести позапланову перевірку громадські активісти надіслали у відділ державного архітектурно-будівельного контролю міської ради під керівництвом Михайла Горішнього. Адже до компетенції цього відділу входить як надання дозвільних документів, так і їхнє скасування. Прикладами можуть слугувати скасовані декларації про готовність до експлуатації багатоповерхівок на Херсонщині та Миколаєві. Та відділ Держархбудконтролю міськради проблем не побачив – під час проведення позапланової перевірки порушень містобудівного законодавства не виявлено, відповіли тут.

Також громадські активісти звернулися щодо законності діяльності автомийки і в Держекоінспекцію. Адже результатом діяльності будь-якої автомийки є забруднена хімічними засобами для миття автотранспорту вода. Відповідно, такий об’єкт повинен би мати дозвіл на скиди забруднюючих речовин. Чи є такі дозволи у автомийки на Будного, активісти і поцікавились в Держеконспекції. У відомстві сказали, що є договір на водопостачання та водовідведення води з КП “Тернопільводоканал” на підставі договору № 6543. Тож, виходить, що питали їх про горох, а відповіли вони про гречку.

Врешті, як пояснювали наприкінці лютого у Держекоінспекції журналісту, для проведення позапланової перевірки нема підстав. Мовляв, щодо цього об’єкту є у них кілька звернень, але ні одне не підходить, бо для реакції має бути вказана підстава для перевірки і заява має бути від фізичної особи, а не ГО, громадських активістів, журналістів. Причому громадські активісти писали звернення як від жителів Тернополя з ПІБ та адресою без згадки будь-якої ГО. Також пояснили, що “наглядають за об’єктом”, аби у разі чого не виникало критичної ситуації, але перевірки не проводять.

Кримінальну справу таки відкрили

Натомість на появу такого об’єкта, а зокрема, на земельний аспект відреагували у прокуратурі. У лютому 2020 року тут відповіли, що відкрито кримінальне провадження за ч.1 ст. 364 КК “Зловживання владою або службовим становищем”. Як просувається розслідування, розповіли у прокуратурі 25 березня.

– 07.02.2020 року Тернопільською місцевою прокуратурою внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками злочину, передбаченого ч.1 ст. 364 КК України, за фактом зловживання службовим становищем службовими особами одного з комунальних підприємств, – йдеться у відповіді прокурора Тернопільської місцевої прокуратури Галини Колесник. – Досудове розслідування у даному кримінальному провадженні доручено здійснювати Тернопільському ВП ГУНП в Тернопільській області, процесуальне керівництво здійснюється Тернопільською місцевою прокуратурою. В ході досудового розслідування витребовуються документи з Тернопільської міської ради, виконується ухвала слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду про тимчасовий доступ до речей і документів Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області та інше. Станом на даний час триває досудове розслідування.

До слова, знайти навіть в Інтернеті якісь відомості про нову автомийку за адресою Будного,2-В нам не вдалося. Власне, адресу автомийки дізнались з Реєстру речових прав на нерухоме майно через пошук за кадастровим номером ділянки. Як виявилось, автомийку здали в експлуатацію 5 листопада 2019 року. Підставою для виникнення права власності є декларація про готовність об’єкта до експлуатації, інвестиційна угода; договір про спільну діяльність від 1 вересня 2019, видавник — Паскевич А.Я., Головко М.В.; акт прийняття передачі майнових прав від 2 жовтня 2019, видавник — КП “Тернопільбудінвестзамовник”, Паскевич А.Я., Головко М.В.

Власне, автомийка має два власники, один із яких — Головко Мар’яна Василівна. Жінка з таким же ПІБ згадується й у деклараціях уже екс-нардепа від ВО “Свобода” – Михайла Головка.

Чи з’явиться такий об’єкт в декларації — побачимо. Як кажуть фахівці, інформація про придбання майна членом сім’ї відображається лише в щорічній декларації. Таку він ще цьогоріч подавати має. Традиційно це робилось до 1 квітня. Однак цього року терміни продовжено до 1 червня.

Перейти до панелі інструментів