01.01.2025
Новини Розслідування Соціальні проблеми

Маска, яка рветься і просвічується – 22 грн. Хто контролює у Тернополі аптеки, які завищують ціни

На ціни масок у аптеках скаржаться тернополяни. До того ж ціна геть не відповідає якості, – марлеві маски рвуться просто в руках, пошиті неякісно, тонкі, аж просвічуються. На який захист можна сподіватися?

«Знаю, маски в дефіциті і так просто їх не знайти. Тому дуже зраділа, коли в аптеці на вул. Бережанській сказали, що маски є, щоправда по 22 грн за штуку, – розповідає тернополянка Оксана. – Хоч і марлеві, але вирішила купити. До їх якості у аптеці не приглядалася. За 5 штук заплатила 110 грн. Коли вдома розгорнула маски – була шокована. Тонесенькі, просвічуються, рвуться, з чотирьох шарів марлі, а за стандартами має бути не менше семи. І ще не з гумками, а на зав’язки, що дуже незручно. Ось так викинула на вітер сотню гривень. Мені соромно за аптеку, яка наживається у такий складний час.

Про неприємний досвід із придбанням маски написала в соцмережі «Фейсбук» тернополянка Лариса Михальська.

“Годину тому чоловік спробував купити маски. В нашому районі – вулиця Злуки з трьох аптек маски були тільки в одній – тій, що за магазином “Квіти” біля унівурсаму. Вгадайте, за якою ціною? По 23 гривні (вони коштують 1 грн. 60 коп. Звичайні, одноразові, паперові). А розчин для дезінфекції в магазині ”Щодня” по 160 грн. Совість є? Як можна наживатися на людській біді? Хто має контролювати таких бариг?”.

Влада просила, але хто послухав?

Зауважимо, що раніше міський голова Сергій Надал повідомляв, що міська влада провела зустріч з керівниками аптек з вимогою дотримуватись законодавства та жорсткого обмеженя розміру націнки для того, щоб не було спекулятивного завищення ціни. На жаль, не всі на це звернули увагу.

23 березня міський голова повідомив, що встановити повноцінний контроль за ціноутворенням у місті наразі немає можливості. Якщо слідкувати за спекуляціями на ринку продуктів ще можна, то з цінами в аптеках є ряд проблем.

– З аптеками є кілька проблем: органи місцевого самоврядування не мають жодного впливу чи контрольної функції стосовно них. Це можуть робити Антимонопольний комітет чи Держлікслужба, – повідомив Сергій Надал. – Ще одна проблема – Закон Верховної Ради стосовно коронавірусу. Відповідно до нього заборонені будь-які перевірки.

Чи можливо вплинути на аптеки, які невиправдано підвищують ціни на маски? Хто це контролює? Ці питання ми адресували правоохоронцям, обласній Держлікслужбі, управлінню Держпродспоживслужби, відділенню Антимонопольного комітету.

Не мають повноважень

Як повідомили у відділі комунікації поліції в Тернопільській області, поліція не має повноважень впливати на ціноутворення у аптеках. Не входить цінова політика і у повноваження Державної служби з лікарських засобів та контролю за наркотиками в Тернопільській області. Про це повідомив начальник служби Тарас Пронів.

– Це повноваження Антимонопольного комітету та Держпродспоживслужби, – каже він. – Ми не контролюємо цін, ми здійснюємо державний нагляд щодо якості. До того ж планові перевірки зараз припинені. Якщо введуть надзвичайний стан і нам нададуть такі повноваження, то ми готові. На даний час ми таких повноважень не маємо ні з Києва,  ні від місцевої влади. Наша служба інформаційна. Ми надали інформацію, які є цілодобові аптеки. Я був на зустрічі із суб’єктами господарювання, які мають аптечні заклади у Тернополі, я тоді їх довів до відома про це все. Ми по-людськи просили. Але законних важелів ми не маємо – це повинен контролювати Антимонопольний комітет. Я погоджуюся, що це взагалі неправильно, я підтримую людей, які скаржаться на ціни, але перевіряти – це не наші повноваження.

Це моральна відповідальність…

Контролювати ціни у аптеках не має повноважень і управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області.

– Ціни на вироби медичного призначення ( маски, респіратори, рукавички) та продукти харчування не регулюються. Тобто діють вільні ціни, де суб’єкт господарювання самостійно формує кінцеву ціну, – коментує завідувач сектору контролю за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області Лариса Данильчук. – Здійснювати перевірки цін – готові в будь-який час при делегуванні відповідних повноважень. Підняття цін на даний момент – це моральна відповідальність суб’єктів господарювання. На вказані категорії на даний час відсутнє державне регулювання цін.

Яким чином впливатимуть на аптеки, які зловживають цінами,  ми запитали і у Антимонопольному комітеті. Як повідомила в. о. голови Тернопільського обласного територіального відділення антимонопольного комітету Надія Чорномаз, і тут не мають таких повноважень.

– Наше відділення не має законних підстав для перевірки таких фактів та вжиття заходів, – каже вона. – Що стосується ціноутворення, то органи антимонопольного комітету можуть вплинути тільки на ціни суб’єктів господарювання, які займають монопольне становище. Це стосується і аптек. А в Тернополі ринок конкурентний, аптек багато, як загальнодержавних мереж так і всеукраїнських. Ми проводимо зараз моніторинг окремих цін на визначені комітетом медичні препарати – маски і антисептики туди не входять. Антипонопольний комітет не той орган, який може проконтролювати кожну аптеку. У нас по штату 10 чоловік, а є 8 . Йти до кожної аптеки ми впринципі не уповноважені.

Читайте також: “Чому б не сидіти на карантині з користю?”Тернополянки активно шиють маски

Втрутилася прокуратура

До слова, наступного дня після нашої публікації – 24 березня у проблему зі зростанням цін на маски у аптеках втрутилася прокуратура області. Вона скерувала лист до обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України щодо контролю за цінами на товари медичного призначення.

– Впродовж останнього часу у регіональних засобах масової інформації поширюються повідомлення про те, що у аптеках Тернопільщини постійно зростають ціни на медичні маски, і лише в кількох із них маски є в наявності, – повідомляє прес-служба прокуратури області. – Водночас, у зв’язку із впровадженням карантину на території України для запобігання поширенню коронавірусу COVID-19, придбання засобів індивідуального захисту є необхідним для забезпечення здоров’я громадян. Враховуючи наведене, прокуратура області скерувала лист до Тернопільського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України для вжиття заходів, в межах повноважень, визначених ст. 7 Закону України «Про Антимонопольний комітет України», у тому числі щодо контролю за дотриманням вимог законодавства про захист економічної конкуренції під час регулювання цін на вказані товари.

 

 

Перейти до панелі інструментів