Торік кожен другий українець пережив стресову ситуацію – статистика

Згідно з дослідженнями Київського міжнародного інституту соціології, в 2019 році 50 % українців стикнулись із складною життєвою ситуацією, що закінчилась для них стресом. Торік цей показник становив 52%. Натомість і зросла кількість жителів країни, яких стрес оминув – 49% опитаних. В 2018 році їх було 38%. Вперше з часів Майдану цей показник так суттєво виріс, зауважують фахівці.

Працівники інституту опрацювали відповіді 2043 респондентів, які мешкають у 110 населених пунктах усіх областей України (окрім АР Крим) за стохастичною вибіркою, репрезентативною для населення України віком від 18 років. У Луганській та Донецькій областях опитування проводилися тільки на територіях, що контролюються Україною.

Спостерігається збільшення частки респондентів, які пережили важку хворобу близьких, порівняно з 2018 роком (13 відсоткових пунктів у 2019 р. проти 9 у 2018 р.), а також зросла частка тих, хто сам пережив важку хворобу чи операцію, порівняно з попередніми роками вимірювань (2013-2018 рр.). Водночас, порівняно з попередніми роками вимірювань, у 2019-му значуще зменшилась частка тих, кому довелось опинитися без засобів до існування, відчувати свою безпорадність, втратити вiру у власні сили або переживати інші (не зазначені в анкеті) стресові ситуації.

Кількість тих, хто не пережив жодної стресової ситуації, збільшилася на 11 процентних пунктів (було 38% у 2018, стало 49% – у 2019). Ця частка вперше за час російсько-української війни досягла відповідного показника 2013 року (тоді вона становила 48%).

Найчастіше в 2019 році українці переживали такі види стресових ситуацій:

– Пережили важку хворобу, операцію 15% опитаних, що на 3 відсоткових пункти більше, ніж у 2018 році.
– Важку хворобу близьких довелося пережити 13% респондентів, що на 4 відсоткових пункти більше, ніж у 2018 році.
– Смерть близьких пережили 9% опитаних, так само, як і в 2018 році.
– Втратили роботу та стали вимушено безробітними 6% опитаних проти 5% у 2018 році, різниця незначуща.
– Втратили віру в людей, зіштовхнулися з підлістю 6% опитаних проти 8% у 2018 році, різниця незначуща.
– Відчували свою безпорадність 5% респондентів, що на 5 відсоткових пунктів менше, ніж у 2018 році.

Певною мірою  інтегральним показником, який би характеризував загальний рівень стресів у суспільстві, може бути відсоток тих, хто не переживав жодних стресових ситуацій (Графік 2). Як можна побачити, переважно кращим становище було в 2013 році, до конфлікту на Сході України: 48% опитаних не переживали жодних стресових ситуацій. У 2014 та 2015 становище було найгіршим, стреси не переживали лише 35% та 34% населення відповідно (тобто дві третини населення переживали щонайменше один з видів стресу). У 2016 і 2017 ситуація покращувалася, частка людей, які не переживали стресових ситуацій, зросла до 42%, але в 2018-му знову знизилася до рівня 2016 року. Однак у 2019 році цей показник знову пішов угору (і складає 49%), сягнувши довоєнного рівня.

За віком:

– Третина людей, старших за 70 років, переживали протягом останнього року хворобу чи операцію. Це значно більше, ніж у всіх інших вікових групах (8-19%). У той же час, людям старше 60 років рідше доводилося пережити втрату роботи (1-2%), ніж людям віком до 60 років (7-11%).
– Респонденти віком 18-29 років значно рідше (6%) переживали важку хворобу близьких порівняно з респондентами старше 40 років (15-17%). Також наймолодші респонденти рідше (6%) переживали смерть близьких порівняно з віковою групою 50-59 років (13%).
– Найменше стресів переживала молодь, з віком рівень стресів збільшувався. У віковій когорті 18-29 років стреси протягом 2019 року переживали 35%, у когорті 30-39 років 44%, у когорті 40-49 років 51%, у віковій групі 50-69 років 56%, а серед тих, хто старше 70 років – 61%.

За статтю:

Загалом, протягом 2019 року жінки дещо частіше переживали стресові ситуації: серед чоловіків стресову ситуацію пережили 46% опитаних, а серед жінок – 52%.
Жінки дещо частіше переживали важку хворобу близьких (15% серед жінок проти 11% серед чоловіків), відчували власну безпорадність (7% проти 4%), опинялися без засобів до існування (4% проти 2%), а також частіше переживали якісь інші стресові ситуації (10% проти 7%).  Можливо це пов’язано з тим, що в Україні жінки живуть суттєво довше, ніж чоловіки. За нашими даними,  вікова група старших 70 років (яка найбільше схильна до стресів) складається переважно з жінок – жінок у цій групі 70%, а чоловіків лише 30%.

За типом населеного пункту (місто-село):

У 2019 році сільське населення частіше переживало стресові ситуації: серед жителів міст стресову ситуацію пережили 48% опитаних, а серед жителів сіл – 54%.
Сільські жителі частіше, ніж міські, переживали самі хворобу чи операцію (18% серед селян проти 14% серед містян), важку хворобу близьких (17% проти 12%), смерть близьких (11% проти 9%), а також частіше переживали якісь інші стресові ситуації (11% проти 8%).
Мешканці міст порівняно частіше переживали такі стреси, як втратити віру в людей, зіштовхуватися з підлістю (7% серед містян проти 4% серед селян) та постраждати від крадіжки чи шахрайства (3% проти 1%).

За рівнем фінансового забезпечення сім’ї:

Респонденти з середнім та високим рівнем фінансового становища мають загалом менший рівень стресів (серед них 58% і 63% відповідно зазначили, що не переживали жодних стресів), ніж респонденти з низьким і дуже низьким рівнем фінансового становища (серед яких менше половини вказали на відсутність стресів).
Люди з низьким і дуже низьким фінансовим забезпеченням значно частіше, ніж люди з середнім і високим фінансовим забезпеченням, переживали важку хворобу/операцію, опинялися без засобів до існування, відчували власну безпорадність та втрачали віру у власні сили.
Чим вищий рівень фінансового забезпечення, тим менша частка тих, хто переживали втрату роботи і вимушене безробіття.

Головне зображення pixabay

About the author

лопата
trending_flat
Сімейні баталії на Чортківщині: чому жінка побила чоловіка лопатою

На Чортківщині жінка помстилась своєму кривднику та побила його лопатою. Про бійку дізнався поліцейський офіцер громади й на місце злочину викликав слідчо-оперативну групу. Правоохоронці з'ясували, що між чоловіком та жінкою виник конфлікт: чоловік побив жінку, а та відімстила - взяла лопату й кілька разів вдарила його нею по голові. Про це повідомили у пресслужбі ГУНП у Тернопільській області. У лікарні чоловік сказав, що впав та вдарився головою. Йому наклали кілька швів, обійшлось без госпіталізації. Жителька Копичинецької міської громади у скоєному зізналась. Працівникам Чортківського райвідділу поліції вже відома ця парочка, адже неодноразово уже правоохоронці виїжджали на вирішення суперечок між даними особами. "За останнім фактом дізнавачі відкрили провадження відповідно до частини 1 статті 125 (Умисне легке тілесне ушкодження) Кримінального кодексу України. Триває слідство", - йдеться у повідомленні. Читайте також: “Мого сина побив депутат”: у Шумську скандал через побиття неповнолітнього, що каже поліція

відключення води
trending_flat
Сотні споживачів без води в одному з мікрорайонів Тернополя

У Тернополі на мікрорайоні Канада не буде холодного водопостачання. Причина - аварійна ситуація. Комунальники уже розпочали ремонт пошкоджених труб. Про це повідомили на сторінці у соціальних мережах КП "Тернопільводоканал". Там зазначають, що ліквідовують аварійну ситуацію у житловому районі та у зв'язку з цим водопостачання не буде за такими адресами: вул. Весела, 51 вул. Миколи Лисенка, 13, 15, 19, 28А, 28; вул.Галицька, 16, 18; вул. Вояків дивізії «Галичина», 14-18, вул.Вертепна, 8А, вул.Городна, 1-7. Водопостачання обіцяють відновити 10 квітня до 15.00. Читайте також: У Ланівцях попередили про перебої з водопостачанням.

пожежа
trending_flat
На Тернопільщині трапилась масштабна пожежа

На Чортківщині горіла нежитлова будівля. Вогнем знищено особисте майно.  Подія трапилась 9 квітня близько 06:31. До оперативно-диспетчерської служби надійшло повідомлення про пожежу недіючої господарської будівлі в селі Вовківці Чортківського району. У результаті поширення вогню знищено покриття на площі 370 м², 2 дерев’яні двері та 3 вікна. Про це повідомили у Головному управлінні ДСНС України у Тернопільській області. "Завдяки злагодженим діям рятувальників вдалося врятувати будівлю. Дотримуйтеся правил пожежної безпеки", - йдеться у повідомленні. Читайте також: Горів житловий будинок: у селі на Тернопільщині друга серйозна пожежа за 2 дні.

дівчина
trending_flat
Раптово померла молода випускниця училища дизайну Софія Гевко

Трагічна новина сколихнула освітянське середовище училища дизайну та технологій у Тернополі. Раптово пішла із життя випускниця навчального закладу Софія Гевко. Про це повідомили на сторінці у соціальних мережах училища. Протягом навчання в училищі Софія проявила себе як обдарована та здібна учениця, творчо активна особистість, яка з великою любов'ю ставилась до життя та обраної професії. Але, на жаль, її серце зупинилось. "Такою у нашій памʼяті Софія залишиться назавжди. Глибоко сумуємо з приводу цієї непоправної втрати і висловлюємо щирі співчуття родині покійної Софії", - йдеться у дописі. Редакція "Терміново" висловлює щирі співчуття рідним та близьким Софії. Хай спочиває з миром! Вічна пам'ять!

собака
trending_flat
На Тернопільщині підозрюють чоловіка у вбивстві собаки

На Теребовлянщині чоловіка підозрюють у жорстокому поводженні з твариною, яке стало причиною загибелі собаки.  До правоохоронців надійшло повідомлення від жительки Мшанця Теребовлянської громади про загибель собаки її сусідки. Заявниця пояснила, що доглядала за твариною, оскільки власниця зараз за кордоном. На місце події приїхала слідчо-оперативна група поліції. За попередньою інформацією, до злочину причетний місцевий мешканець. Обставини та мотив кримінального правопорушення правоохоронці з’ясовують. Про це повідомили у пресслужбі ГУНП у Тернопільській області. "За цим фактом слідчі поліції відкрили кримінальне провадження відповідно до ч. 1 ст. 299 (жорстоке поводження з тваринами) Кримінального кодексу України. Санкція статті передбачає до трьох років позбавлення волі. Труп собаки направлено до Тернопільської регіональної державної лабораторії державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів", - йдеться у повідомленні. Читайте також: На Тернопільщині у вогні загинула собака. Та масштаби трагедії могли бути набагато гіршими.

Карета швидкої допомоги
trending_flat
На Тернопільщині застрягли дві швидкі допомоги через негоду

На Тернопільщині пожежники рятували дві карети швидкої допомоги.  Ожеледиця, яка утворила як наслідок вчорашньої негоди, стала причиною численних аварійних ситуацій на автошляхах Тернопільщини. 8 квітня близько 18:20 до рятувальників звернулися медики з проханням відбуксирувати карету швидкої допомоги, яка застрягла поза межами проїжджої частини дороги. Про це повідомили у Головному управлінні ДСНС України у Тернопільській області. " Також о 01:54 ще один автомобіль екстреної медичної допомоги потребував допомоги рятувальників для переміщення на проїжджу частину", - йдеться у повідомленні. Читайте також: У Заліщиках швидка застрягла у снігу. Фотофакт.

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025