Єдиний в області дитячий гастроентерологічний санаторій у Бережанах закривають : політика чи оптимізація?

У Бережанах закривають обласний дитячий гастроентерологічний санаторій, який є комунальним некомерційним підприємством облради. З цього приводу у редакцію звернулися працівники закладу, які хвилюються, що можуть залишитися без роботи. Вони кажуть, закриття закладу є штучним та звинувачують гендиректорку. Працівники розповідають, чому так вийшло і підозрюють, що не обійшлося тут без політики. Вони вважають, саме людям, причетним до однієї з правлячих партій в області, вигідно захопити територію закладу в центрі Бережан, а разом з ним і землю. 

Рішення про закриття комунального некомерційного підприємства “Бережанський обласний дитячий гастроентерологічний санаторій” прийняли на сесії облради 19 вересня. Водночас вирішили припинити діяльність ще двох закладів – Кременецького обласного дитячого психоневрологічного санаторію і обласного медичного центру для лікування і реабілітації учасників АТО у селі Яблунів Гусятинського району.  На базі цих закладів утворять нові підрозділи Тернопільського обласного центру комплексної реабілітації, якому згадані заклади мають передати майно, обладнання та переоформити права землекористування. 

Чому закривають санаторій у Бережанах? Кому це вигідно? Чи отримають роботу працівники ліквідованого закладу? Що буде з його пацієнтами? Відповіді на всі ці питання шукала журналістка “Терміново”. 

Хочуть врятувати заклад

Як розповідає завуч санаторію Ольга Гнатишин, місяць тому усі працівники отримали повідомлення про звільнення та були ознайомлені з наказом. Більше ніхто нікому нічого не пояснював, тому працівники просто змусили гендиректорку Надію Лужну провести збори і сказати, що буде далі. 

– Вона нас заспокоїла, сказала, що йдемо на біржу, а потім нас візьмуть на роботу у новостворений підрозділ, а може, хтось піде на навчання та курси, – каже пані Гнатишин. – Санаторій працює до 24 грудня. Керівництво нового підрозділу ще сюди не приїжджало, нічого не дивилося, проте тут вже розпочали ремонти. Хто це робить і за які кошти, ніхто нікому не пояснює. 

Працівники санаторію кажуть, що раніше мовчали про проблеми закладу, бо багато просто боялися шефині. А хто проти неї виступав, поплатилися, – їх або на півставки перевели або ще щось. Нині коли заклад опинився у такій складній ситуації, люди хочуть його врятувати. 

Спершу закрили школу

Рішенням сесії облради, на місці санаторію планують відкрити підрозділ Тернопільського обласного центру комплексної реабілітації, керівником якого є Наталія Турецька – депутатка тернопільської міськради від ВО “Свобода”, дружина голови обласної організації “Свободи” Олега Сиротюка – екснардепа та голови Тернопільської ОДА у 2014 році. Та чи візьме вона на роботу працівників санаторію – невідомо.

– У цьому центрі в Тернополі працює 15 чоловік, а у штатному розписі  санаторію – 60 працівників, – каже вихователька Наталія Пришляк.  

Працівники звинувачують гендиректорку закладу в тому, що довела до такої ситуації.  Адже у 2017 році вона внутрішнім наказом ліквідувала школу І-ІІ ступенів, яка діяла на території санаторію, і в якій мали можливість вчитися діти зі всієї області, які приїжджали  на лікування. 

– Тоді одні вчителі пішли на пенсію, інших, в тому числі мене, перевели на вихователів, деяких звільнили, – каже Наталія Пришляк. –  Ми сварилися, але школу закрили і штат скоротили. Скоротили і кількість дітей – від 100 до 50 чоловік. Це вже був початок закриття закладу взагалі, бо якби не закрили школу, то не було б можливості закрити весь цей заклад. А нема школи, батьки перестали відправляти дітей у санаторій, бо пропускати три тижні уроків – це забагато. Відповідно у навчальний час у нас дітей мало, а починаються канікули і у нас знову їх купа. 

Влітку, за словами Наталії Пришляк, тут було понад 50 дітей.

Щоденна молитва за мир в Україні 29 липня 2019 року

– Ми не поміщали всіх охочих, – каже вона. – Зараз ми навіть виконуємо функцію притулку. У нас є декілька сімей, позбавлених батьківських прав, і дітей не дали в інтернат, а дали до нас, вони тут живуть.

Про те, що  влітку справді було багато дітей, свідчать фото на сторінці санаторію у соцмережі “Фейсбук”. 

Майстер-клас із виготовлення браслетів за технікою макраме, липень 2019

Перестали поступати діти

Закриття санаторію є штучним, вважає завуч Ольга Гнатишин. 

– У 2017 наша в.о. головного лікаря (нині гендиректорка) закрила школу, – каже вона. – У цій школі я була завідувачем по навчальній роботі. Я її просила і молила не робити цього. Вона закрила і сказала, що так аудит вирішив, мовляв у нас постійно одні і ті ж діти. Я тоді говорила, якщо закриється школа, то закриється і санаторій, бо до нас діти приходять не лише лікуватися, але й навчатися.  Тоді гендиректорка сказала, що в Тернополі її страшать і вона мусить це зробити. 

Наслідок не забарився – у санаторій перестали поступати діти, продовжує пані Гнатишин.  

– Я казала директорці звільнитися, якщо вона не справляється з цією посадою, – каже Ольга Гнатишин. – За ці слова я потім постраждала, – у мене забрали півставки. Я подала до суду, тоді вона мене викликала і повернула все назад. Я їй говорила, що вона закриє заклад своїми руками. І так вийшло. Наприклад, у Заліщиках є санаторій, але там головний лікар дбає про нього, заклад на висоті і він залишився. 

Приїжджали і все оглядали

Як розповідають працівники санаторію, раніше їх головний лікар був із Партії регіонів і його звільнили під час люстрації. У 2016 році призначили в.о головного лікаря, але вона пробула недовго – до року часу, очевидно не витримала того всього тиску, не хотіла проводити скорочень і звільнилася. Надія Лужна, яка працювала тут педіатром,  сама висунула свою кандидатуру на головного лікаря, а влітку цього року її призначили гендиректором. Очевидно вона вигідна всім, припускають її підлеглі.

Вихованці Бережанського обласного дитячого гастроентерологічного санаторію, червень 2019

Також вихователі пригадують ще один момент. І коли дізналися, що на місці санаторію буде заклад, яким керує Наталія Турецька, кажуть – все склалося у пазл. 

– Два роки тому до санаторію під’їхали люди на чорному авто. Це були Олег Сиротюк (чоловік пані Турецької – ред) і нині вже покійний депутат облради Олександр Башта. Оглядали все. І тепер я зрозуміла, в чому справа, – каже Ольга Гнатишин. – Я ще тоді жалілася, мовляв, поможіть, бо школу закрили, нас хочуть скорочувати, а виявляється, вони слухали мене, а думали своє. 

Ольга Гнатишин вважає, оскільки одразу санаторій закрити не змогли, все зробили поступово – спершу закрили школу, відповідно стало мало дітей у санаторію. Потім, згідно з новою реформою, призначили гендиректора, бо коли керівник в.о., то заклад закрити не можна. 

– А зараз ми не маємо чим апелювати, – дітей нема, – каже жінка. – Все питання в грошах та владі. Патрія це підхопила і зараз використовує цю можливість. 

У такій самій ситуації як вихователі 

Чому закривають санаторій і що буде з його працівниками, ми запитали гендиректорку Надію Лужну. 

– Медична реформа передбачає автономізацію закладів. А санаторій автономно працювати не може, – каже вона. – Я своїм вчителям все розповіла, вони все прекрасно знають, але люди не хочуть розуміти. Заклад невигідний державі. У санаторій 10 років ніхто не вкладав грошей, не було капітальних ремонтів, сюди треба сучасне реабілітаційне обладнання. Я писала гранти, програми, але не пощастило, ніхто не звернув уваги. 

Власником закладу є обласна рада, продовжує пані Лужна. Але оскільки санаторій автономно працювати не може, а у  2020 році не буде медичної субвенції і грошей на зарплати, облрада прийняла рішення вивести його з підпорядкування Міністерства охорони здоров’я і ввести його у підпорядкування Міністерства соціальної політики. 

– У нас нема школи і дітей нема, зараз 5 дітей, – каже Надія Лужна. – Наповнення є тільки червень, липень, серпень, а 9 місяців нікого нема. І влітку, коли є діти, вихователі беруть лікарняне, кажуть, дуже тяжко працювати. Йде процес ліквідації закладу як санаторію і створення структурного підрозділу обласного центру реабілітації, де керівником буде Турецька Наталія. У статусі вказано, що протягом місяця має бути штатний розпис. Тому всі питання щодо працевлаштування вже до неї. Я працівникам пояснювала, що сюди найперше будуть брати тих людей, які працювали у санаторії, бо ніхто з Тернополя туди їздити не буде. Кому не дістанеться робота, то так і буде. Ви що не знаєте, що відбувається оптимізація закладів і таке є. Таке життя… І я лишаюся без роботи, я в такій ситуації, як вихователі, я не знаю чи мене візьмуть у новий підрозділ. І взагалі невідомо, чи облрада матиме бюджет на нього. 

Набиратиме персонал з нуля 

Чи готова взяти на роботу працівників санаторію у новий підрозділ у Бережанах, ми запитали керівницю Тернопільського обласного центру комплексної реабілітації Наталію Турецьку. 

– Зараз триває ліквідаційний процес санаторію, тому на цьому етапі я не маю жодного стосунку до Бережан, – каже вона. – Заклад знаходився в структурі охорони здоров’я і у зв’язку тим, що нема фінансування і не виконується функція, його просто закривають. Оскільки мені потрібно розширювати свою функцію, а тут є простір, приміщення і територія я розумію, що мені це підходить. І ми одразу в рішенні сесії облради прописали, що там в перспективі буде відділення денного перебування. Але це вже структура соціального захисту, ми працюємо за його умовами і вимогами. Хто буде там працювати? Той, хто буде відповідати критеріям персоналу, який має працювати в такому закладі. Нам будуть потрібні вихователі, педагоги, санітарки , технічний персонал.  Всі відкриті вакансії будуть йти через біржу праці. Хочу, щоб всі розуміли, там є ліквідація, це не є реорганізація, бо в такому випадку я була б зобов’язана відповідно до закону брати на роботу тих, що працювали і в першу чергу їм надати робочі місця. Ліквідація – це закриття закладу. Я приходжу на голе місце і набирати персонал буду з нуля. Я погоджуюся з тим, що працівники втрачають заклад. Але ініціатива могла бути нагороджена. Якби вони колективом сіли і сказали: в нас халепа, шукаємо вихід, бо в нас є все – приміщення, зарплати, навчені люди, давайте знайдемо, що роблять інші, щоб нас не закрили. Ми цього в облраді не чули. Я не маю відповідальності за збереження робочих місць тих людей, які зараз втрачають роботу в результаті закриття закладу. Заклад закриває Департамент охорони здоров’я, за всіма пояснення – до керівника Департаменту. 

Коли запрацює підрозділ Тернопільського обласного центру комплексної реабілітації у Бережанах, а саме – відділення денного перебування, наразі невідомо. 

– Підрозділ відкриють, якщо буде фінансування, та сама ситуація з підрозділами у Кременці та Яблунові Гусятинського району, каже Наталія Турецька. – Я не можу відкривати, не маючи коштів на заклад, персоналу треба платити гроші, я набираю персонал, коли є готовий простір під функцію. Нема такого, що спочатку люди, а потім, може, ми будемо працювати. 

Санаторій у Бережанах давно не виконує свою функцію, додає співрозмовниця. Там була штучно зроблена відвідуваність. Новий наш підрозділ, а саме відділення денного перебування буде для осіб з інвалідністю, яким більше 18 років. 

– Буде запускатися функція, тоді будемо говорити, – каже Наталія Турецька. – Бо наразі ці цифри, які нам озвучили про бюджет на наступний рік, вони складні навіть для того, щоб якісно працювала центральна структура – Тернопільський обласний центр комплексної реабілітації на Сахарова, 2. 

Коментар

Їх треба було закрити ще 10 років тому 

Володимир Богайчук, начальник Департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації: 

– Цей заклад не виконує функцію санаторію, ми його перепрофільовуємо. Там нема санаторію, ви б туди поїхали? Ніколи в житті. Ніхто туди не хоче їхати. Їх треба було закрити ще 10 років тому.  Як перспектива із працевлаштуванням у працівників санаторію? А яка може бути перспектива? Люди, які 10 років нічого не роблять, просто собі ходять на роботу і отримують зарплату. Їх доля вже мала бути давно вирішена. Заклад перепрофільовуємо, ті що треба, залишаться, пенсіонери та інші – ні… Робимо заклад, який реально буде виконувати свою функцію, бо санаторій нічого не робив, його там просто не було. Кількість працівників буде визначатися по штату нового відділення, одразу там не буде 100 чоловік, все поступово. Якщо робота там буде нормальна, воно буде розширюватися. Я думаю, це заклад буде давати хоч якусь користь, бо ті нічого не робили. 

Володимир Богайчук стверджує, що у санаторію ніхто не лікувався вже багато років. І на його думку, давним давно треба було закрити і школу.

– Яка то школа, де на одного учня 5 вчителів, хто може собі таке дозволити? – каже він. – Є місцева школа, як треба укладають угоду і навчаються. Дуже добре так: прийшов на роботу, попив чаю і пішов, треба ще щось робити. Ми подавали на закриття останні 5 років, але депутати не голосували, а вже коли пройшла реорганізація, то вони підтримали.

 

About the author

trending_flat
Із кранів текла “кава і віскі” : чому тернополяни не змогли набрати чистої води перед її відключенням

Фото ванн з брудною водою, яку набрали напередодні відключення водопостачання у Тернополі, публікують користувачі соцмереж. Як тільки не називають з іронією рідину, яка тече з кранів: кавою, віскі, шампанським, фантою. Брудна вода увечері 18 травня з'являлася у різних мікрорайонах міста, пишуть у соцмережах. Тернополяни цікавляться, чому вода такої поганої якості.  Нагадаємо, у  Тернополі на два дні припинене водопостачання мікрорайонів “Сонячний”, “Аляска”, “Східний”, “Канада”, “Дружба”, “Кутківці”, “Пронятин”, “Березовиця”, а також довколишніх сіл у зв’язку з плановим промиванням водопровідних мереж і ремонтними роботами на насосних станціях та  мережах. Як повідомили у КП “Тернопільводоканал”, постачання води припиняється з 00 год 19 травня до 24 год 20 травня. Проте багато тернополян розповідають, що брудна вода почала тексти з кранів ще з 20.00 18 травня.  “Або ванну мити, або сидіти без води 2 дні” “То навіщо писати, що відключають в 00.00 год 19 травня, якщо ти […]

trending_flat
П’ятирічна Злата з Тернопільщини віддала 34 см свого волосся на перуки онкохворим дітям (відео)

Своє довге волосся заради перук для онкохворих діток вирішила підстригти 5-річна Злата Воробель із Заліщиків. Дівчинка цілий рік виношувала цю ідею і нарешті втілила її у життя.  - Якось донечка побачила по телебаченню сюжет, де дівчинка віддала своє волосся на виготовлення перук для онкохворих дітей, - пригадує мама Злати Юлія Воробель. - Тоді моя чотирирічна дитина почала розпитувати: що таке онко? Чому діткам необхідні перуки? Чому її ровесники такі бліденькі і сумні?  Ми  намагались їй все  пояснити. А згодом Златочка повідомила, що відмовляється підстригати кінчики, бо хоче відростити достатню довжину, щоб пожертвувати свою косу. На добру справу Злата віддала 34 см волосся. Заплетені дитячі кіски відправили до Львова для проєкту Hair for Share.  Як розповідає Юлія Воробель, у її доньки змалечку довге волосся, лише час від часу їй підрівнювали кінці. Проте у останній рік, відколи дитина загорілась мрією стати донором, […]

trending_flat
На Тернопільщині таксист висадив пасажирку з авто, коли вона попросила його одягнути маску

Про неприємний інцидент з водієм таксі у Теребовлі художниця Марія Ворончак написала у фейсбуці. 12 травня на автостанції жінка взяла таксі місцевої фірми “Княже”.  “Проїхавши декілька метрів, я помітила, що водій був без маски і попросила його одягнути її. Він не тільки відмовився виконати моє прохання, але розвернувся і висадив мене знову на автостанції”, - написала обурена пасажирка.  Жінку не розуміє, чому кожного разу потрібно просити таксистів одягати маски. - Чому керівництво таксі в Теребовлі не зобов'язує водіїв одягати маски при посадці пасажира? Яке право мав водій висадити мене з машини лише за те, що я попросила одягнути маску? - запитує Марія Ворончак.  Вона також просить фірму таксі розібратися з поведінкою водія.  “Відповів, що не повезе мене” Про цей випадок, як розповіла Марія Ворончак журналістці Терміново, вона одразу повідомила диспетчера служби таксі, де їй сказали, що у ситуації розберуться. Проте […]

trending_flat
“Збив і залишив помирати”: потерпіла у ДТП на Тернопільщині вимагає покарати сина поліцейського

19-річна Олена Хрещук з Тернопільщини добивається покарання винуватця ДТП, в якій вона отримала серйозні травми. Аварія сталася в серпні минулого року. Дівчина за цей час пережила дві операції, наново вчиться ходити, а водій, який є сином заступника начальника Шумського відділення Кременецького відділу поліції розгулює на волі. Про це Олена Хрещук написала на своїй сторінці в Instagram. Аналогічний пост опублікувала її мама Людмила Хрещук у фейсбуці. Матеріал містить фото з елементами насильства (ред.). “Він далі їздить на машині, мотоциклі, тракторі”  “8 місяців тому, 24 серпня  син замначальника поліції Андрій Д., житель с.Бриків Шумського району на службовому автомобілі батька збив мене і залишив саму помирати на вулиці, - написала у соцмережі Олена Хрещук. - Якби не почули люди в придорожній хаті, то не знаю, що було б зі мною до ранку. У мене внаслідок аварії вибиті зуби, перелом коліна зі зміщенням, струс […]

trending_flat
“Єдина надія – на Всевишнього і добрих людей”: на лікування Арсенка з Тернопільщини вже зібрали перший мільйон доларів 

Тисячі людей з Тернопільщини, всієї України та світу об’єдналися заради того, щоб зібрати кошти для маленького Арсена Бориса зі Скалата, в якого діагностували рідкісне захворювання СМА - спінально м’язова атрофія.  Небайдужі люди надсилають кошти на рахунки батьків хлопчика, організовують конкурси, ярмарки, розіграші, марафони, розпродажі, благодійні вечори. До доброї справи підключаються школярі, церковні парафії, волонтери, співаки, блогери, політики та підприємці. Нещодавно вдалося зібрати перший мільйон доларів на придбання ін'єкцї, яка коштує 2 млн 300 тис. доларів.  “Раніше ми думали, що це нереально...Але завдяки кожному з Вас за три місяці ми зібрали майже половину потрібної суми! Навіть не можу уявити СКІЛЬКИ людей подали нам руку допомоги ! Люди, ми щиро просим, не залишайте нас...Зустрівшись з родиною, розкажіть їм історію Арсенка... У нас єдина надія на Всевишнього і на добрих людей” , - написала у соцмрежі фейсбук мама Арсена Надія Борис.  На другий […]

trending_flat
У міськраді чекають на заяву мами залишеного у “Вікні життя” хлопчика

Інформація про те, що мама залишеного у “Вікні життя” хлопчика за кілька днів повернулася за сином, з’явилася у деяких тернопільських ЗМІ. Проте наразі офіційно цього не підтверджують ні у пологовому, ні у міськраді.  - Станом на 5 травня до нас із заявою мама не зверталася, - повідомила виданню Терміново начальниця міського управління сім’ї, молодіжної політики та захисту дітей Христина Білінська. - Офіційного листа із лікарні про появу мами ми теж не отримували.  Дітей переводять з пологового Медична директорка з дитинства та пологової роботи міської лікарні №2 Ольга Сидорчук також не підтвердила зацікавленість матері покинутим сином. Як каже вона, лікарня не займається усиновленням, відтак таких питань вона коментувати не може.  Нагадаємо, 28 квітня у "Вікні Життя", що в тернопільській міській лікарні №2, залишили здорового двотижневого хлопчика. Його назвали Володимир Великодній. А наступного дня у “Вікні життя” з’явилися ще новонароджені двійнята. Тут […]

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025