Свято наближається. Чи готові наші дороги до зими?

 

У 2020 році на фінансування автомобільних доріг піде 70 млрд грн. Як це вплине на якість українських доріг та на їх обслуговування, розповідає Оксана Затворницька, керівник проєктів ТОВ «Ежіс Україна».

Звідки беруться гроші на українські дороги?

Розпорядником коштів на дороги є Державний дорожний фонд України, що наповнюється за рахунок акцизів та імпортних мит з транспортних засобів, шин та палива вироблених і ввезених на територію України. 

У 2017 році КМУ визначив порядок використання цих коштів. Так, з 2018 року 60% фонду йде на фінансування доріг державного значення (розпорядником коштів є Укравтодор), 35% – на дороги місцевого значення (обласні державні адміністрації) та 5% – на безпеку дорожнього руху (Міністерство інфраструктури України). 

Обласні державні адміністрації отримують кошти державного дорожнього фонду у вигляді субвенцій відповідно до протяжності (кількості км) автомобільної мережі в області. Усі невикористані облдержадміністраціями протягом року кошти повертаються назад до державного дорожнього фонду.

Кожна друга гривня (або 47% коштів державного дорожнього фонду) витрачаються на експлуатаційне утримання дорожньої мережі. Ці витрати включають очищення проїзної частини, відновлення розмітки, дорожніх знаків та бар’єрних обмежень на дорогах, зрізання рослинності для кращої видимості проїзної частини та зимове утримання.

Хто відповідає за утримання автомобільних доріг в Україні?

За автомобільні дороги в України відповідає декілька сторін:

  • Укравтодор контролює дороги державного значення (42,8 тис км мережі);
  • обласні держадміністрації відповідають за дороги місцевого значення (122 тис км мережі).

Переважну частку (до 2/3) дорожніх робіт зазвичай виконує Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України», решту робіт (1/3) – приватні підрядні організації.

Діяльність ДАК «Автомобільні дороги України» є низькорентабельною, що не дозволяє компанії вчасно інвестувати в оновлення основних засобів. 3 2011 року компанія не купувала нової техніки та устаткування. Першу поставку нової техніки (комбіновані машини для зимового утримання) компанія отримала лише влітку цього року.

Які облавтодори мають спецтехніку?

Через невчасне прибирання снігу 14 листопада 2018 року сталося 1358 ДТП, внаслідок яких травмувалися 96 людей та ще 11 людей загиблі. Чи не буде повторення ситуації в цьому році?

За попередніми оцінками, до кінця року залишилися невикористаними 8 млрд грн дорожнього фонду. Саме за рахунок цих коштів Укравтодор та облдержадміністрації фінансуватимуть утримання в зимовий період. Торік для зимового утримання облавтодори (філії ДАК «Автомобільні дороги України») задіяли 900 одиниць спецтехніки, з них 822 одиниці – власний парк, а решта 78 – були орендовані (Довідка: окрім облавтодорів місцеві служби автомобільних доріг в декількох областях також залучають приватних виконавців). За даними YouControl, цього року лише Київоблавтодор набув 47 одиниць нової спецтехніки (46 піскорозкидувачів та 1 снігоочисник) КРАЗ-65055. Отже, на сьогодні загальний парк спецтехніки становить 869 одиниць, які за умови роботи в три зміни здатні розчистити 161,9 тис. км українських автомобільних доріг протягом 3-5 діб.

Згідно з інформацією YouControl, станом на 22-ге жовтня 2019 року лише чотири облавтодори (Дніпропетровська, Тернопільська, Чернігівська та Донецька області) мали на своєму балансі 440 одиниць спецтехніки. Завдяки цьому, за умови відсутності поломок техніки, області можуть прибрати сніг з власної мережі доріг протягом однієї-двох діб. Проте, як ми бачимо за даними публічних закупівель Prozorro, наразі лише Донецький та Тернопільський облавтодори придбали необхідні на 2019 рік обсяги паливно-мастильних матеріалів (ПММ). Чернігівський облавтодор у вересні оголосив закупівлі, проте торги не відбулися. Дніпропетровський облавтодор з квітня цього року не оголошував жодного тендеру на закупівлю ПММ.

Чому ефективність дорожніх витрат є низькою?

Як свідчать нещодавні дослідження, ефективність дорожніх витрат (зміна індексу якості доріг в розрахунку на 1 євро, витрачений на 1км автодоріг) в Україні є низькою порівняно з іншими країнами світу. Серед можливих пояснень таких розбіжностей можна зазначити про:

  • відмінності структури витрат (в Україні менша частка коштів витрачається на будівництво, реконструкцію та капітальні ремонти);
  • наявність структурних фондів ЄС, які співфінансують капітальні витрати на розбудову європейських транспортних коридорів.

Проте навіть якщо відкинути ці відмінності, в Україні ми бачимо чітку залежність обсягів фінансування виключно від протяжності автомобільних доріг. Такий підхід не дозволяє врахувати пріоритети, зробити наголос на більш інтенсивних (за кількістю користувачів) та зруйнованих ділянках автодоріг.

За матеріалами аналітичної платформи VoxConnector

About the author

погода у тернополі
trending_flat
Буде дуже холодно: в Україну йдуть арктичні маси, і затримаються вони надовго (прогноз погоди)

На територію України прийде похолодання: вихідними завітає нова повітряна маса арктичного походження.  Про це розповіла синоптикиня Наталка Діденко. У західних та північних областях України вдень 15 березня очікується прохолодна погода з температурою від +3 до +9 градусів. На решті території в суботу ще буде тепло, від +12 до +20 градусів. Однак, у неділю збережеться лише на півдні та південному сході країни. 15 березня у західних і північних областях дощі місцями перейдуть у мокрий сніг. У центральних регіонах прогнозують лише дощі. На півдні та південному сході країни 15-16 березня опадів не передбачають. Синоптики прогнозують, що 17 березня (понеділок) очікується різке похолодання по всій території України. "Увесь наступний робочий тиждень в Україні буде холодним, із "мінусами" вночі та кволими невеликими "плюсами" в денні години. Орієнтовно почне теплішати в кінці наступного тижня, ближче до 22-23 березня, якраз на Всесвітній день метеоролога", - розповіла […]

Катерина Чудик
trending_flat
“Пережила депортацію”: жительці Тернопільщини виповнилось 103 роки

Жительці Тернопільщини виповнилось 103 роки.  Про життєву історію довгожительки з Тернопільської області розповіли на фейсбук-сторінці парафії Вознесіння Господнього у смт. Козлів. Мешканка села Озерна, Катерина Чудик, пережила важкі часи: у 1942 році її, юну дівчину, депортували до Австрії для примусової праці. Пізніше, у віці 28 років, вона знайшла своє щастя, одружившись з чоловіком Антоном, і переїхала до Козлова, де вони провели 45 років у шлюбі. Наразі Катерина Чудик є найстаршою мешканкою своєї громади. День народження довгожительки відзначили урочисто: відбулася святкова літургія, а привітання лунали від рідних, мешканців громади, представників влади та парафіян. Фото Суспільне

Панчук Павло Васильович
trending_flat
Передчасно помер депутат з Кременеччини

На Кременеччині зупинилось серце почаївського депутата Панчука Павла Васильовича.  Сумну новину повідомили у Почаївській міській раді. Павло Васильович був неодноразово обраний депутатом та протягом багатьох скликань віддано служив рідній громаді. "Павло Панчук присвятив своє життя розвитку нашого міста, бувши депутатом, працюючи на посаді директора ТОВ КООП «Почаївський ринок» та докладаючи значних зусиль для економічного і соціального добробуту громади. Його внесок у суспільне життя назавжди залишиться у пам’яті всіх, хто мав честь працювати з ним", - йдеться у повідомленні. Редакція "Терміново" висловлює співчуття рідним та близьким Павла Васильовича. Вічна пам'ять!

Аварія на Тернопільщині
trending_flat
Авто перекинулось: серйозна аварія на Тернопільщині

На Тернопільщині трапилась серйозна аварія: автомобіль вилетів з дороги та перекинувся на бік.  Автопригода трапилась 13 березня в селі Озерна на Тернопільщині. Водій Volkswagen порушив правила дорожнього руху чим спричинив ДТП. З дороги злетів автомобіль Renault. Обійшлось без постраждалих. "Патрульні склали на нього протокол за вчинення ДТП", - повідомила старша інспекторка управління патрульної поліції у Тернопільській області Віталія Щупляк.  

Владислав Степанчук
trending_flat
Наймолодший Герой України: 19-річний випускник ліцею на Тернопільщині отримав «Золоту Зірку»

19-річний випускник Коропецького обласного ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою Владислав Степанчук отримав «Золоту Зірку» Героя України. Таким чином він став наймолодшим серед тих, хто отримав нагороду.  Молодик вирішив продовжити сімейну справу, адже його батьки - Володимир та Марина - також захищають українські кордони в складі ЗСУ. Навчався Владислав у Коропецькому ліцеї з пвфп, де військово-патріотичне виховання майбутніх воїнів на першому плані. Про це повідомив на фейсбук-сторінці житель Монастирищини Павло Дронь. Хлопець приєднався до лав ЗСУ, як тільки йому виповнилось 18 років. Він підписав контракт у квітні 2024 році. "Солдат Степанчук разом із побратимами облаштовували вогневі позиції, однак це помітили московити та завдали по українських підрозділах важкого комбінованого удару: артилерія, дрони «Ланцет», міномети, піхотні групи. Командир розрахунку та навідник гармати, з якою працював підрозділ, отримали важкі поранення під час відходу. В напівоточенні бій тривав 4 години. Неподалік були дезорієнтовані після обстрілів […]

Назар Максим'юк
trending_flat
“Відзначився мужністю та ефективністю”: військового з тернопільської бригади нагородили медаллю “За оборону України”

Молодший сержант Назар Максим'юк з 105 окремої бригади територіальної оборони ЗСУ отримав медаль "За оборону України". Військовий відзначився мужністю та ефективністю у протистоянні з ворогом на передових позиціях. Назар є командиром стрілецького взводу стрілецької роти 80 окремого батальйону 105 окремої бригади. Про це повідомили на фейсбук-сторінці бригади. Воїн, бувши кулеметником, брав участь у штурмових діях та зачистці села Спірне Бахмутського району Донецької області. Завдяки своїй рішучості та мужності він швидко здобув високий авторитет серед побратимів та став прикладом для наслідування. "Його рішучі дії суттєво вплинули на виконання бойових завдань, примножуючи внесок у нашу спільну перемогу", - йдеться у дописі. Читайте також: думала, що це фотосесія: військовий з Тернополя романтично освідчився волонтерці з Прикарпаття

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025