На астрономічні спостереження запрошує усіх охочих Лозівська обсерваторія. Такі зустрічі планують проводити за сприятливої погоди або під час астрономічних явищ.
12 серпня більше сотні людей приїхали у обсерваторію спостерігати за Персеїдами.
“Персеї́ди — один із найпотужніших метеорних потоків, названий за сузір’ям Персея, де розташований його радіант. Цей потік можна спостерігати щороку приблизно з 23 липня до 22 серпня. Період найбільшої активності — з 8 до 14 серпня, а пік припадає на 12-13 серпня. Земля в цей час проходить через уламки комети Свіфта-Туттля, які створюють величезний шлейф. У довжину він сягає багатьох мільярдів кілометрів і складається з крихітного пилу. Комета наближається до Землі лише один раз на 133 роки, але через її хвіст Земля проходить щороку. Уламки породи, що вилетіли з ядра цієї комети, потрапляючи до атмосфери Землі, спалахують у ній, наче зірки” – пише у соцмережі “Фейсбук” астроном Тетяна Свинарик-Іващенко.
– Попередньо астрономічні спостереження плануємо проводити по п’ятницях, перед вихідними з 21.00 по 4.00, щоб людям не треба було зранку на роботу, – каже вчитель фізики і астрономії Лозівської школи, на території якої розташована астрономічна обсерваторія, Михайло Шeмеля. – Сьогодні після нічних спостережень за Персеїдами я прийшов додому о 4.30, а через кілька годин вже на роботу. Багато людей хотіли залишитися, але і змушені були їхати швидше, бо зранку на роботу. Загалом все пройшло дуже гарно.
Анонси наступних спостережень будуть розміщені на сторінці клубу любителів астрономії “АстроТернопіль” у соцмережі “Фейсбук”. Такі спостереження проводять безкоштовно з метою популяризації астрономії на Тернопіллі. Найближча така зустріч відбудеться на фестивалі “Серпневі барви” у Гаях Шевченківських 18 серпня.
– У нас нас буде там своя локація, де ми виставимо телескопи, – каже Михайло Шeмеля. – Вдень будемо дивитися на сонце, увечері, якщо погода дозволить, – на зорі.
Нагадаємо, астрономічну обсерваторію відкрили у червні минулого року у НВК “Лозівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – ДНЗ” Байковецької об’єднаної територіальної громади. Загальна вартість проекту – понад 1 млн гривень. З них близько 260 тисяч гривень надійшли за програмою “Dobre” Агентства США з міжнародного розвитку USAID та 800 тисяч гривень – кошти з бюджету Байковецької ОТГ. За цей час обсерваторія дала вже багато успішних результатів
– Ми провели обласний астрофест “Різдвяні зорі”, куди приїжджали діти з області, брали участь в турнірах. Призи від нашого мецената з Тернополя Сергія Вербицького були потужні – телескоп бінокль, підзорна труба. Також наші діти показали чудові результатина олімпіадах, – маємо призера обласної олімпіади, є переможці районних, будемо співпрацювати з малою Академією Наук України.
До слова, спостерігати з телескопа за зоряним небом можна і в Тернополі. Тут триває сезон тротуарної астрономії, так звані тротуарки. На них запрошують усіх охочих, астрозаходи безкоштовні. Проводять їх щовихідних, але за умови сприятливої погоди та небесних об’єктів.
Довідка
Анонси астрономічних зустрічей у Лозівській обсерваторії шукайте на сторінці “АстроТернопіль” у соцмережі “Фейсбук”. Про астрономічні спостереження читайте у блозі астрономічного товариства “Небозвід”, на сторінці клубу любителів астрономії “ТерАстро”. Телефон для довідок: 097-381-80-69.
Локації тротуарок: Дружба, на причалі поблизу Маяка. БАМ, вул. Київська 18, на стадіоні поблизу 19 і 20 шкіл. Стежте за чатами Тротуарка Тернопіль у Вайбер і Телеграм.