23.04.2021
Аналітика Місто Новини

Врятувати “Кульбабу”. Відомий фонтан може залишитися лише на фото тернополян, але надія є

Реконструкція скверу Чорновола активно триває останнім часом. Зокрема, розпочалися роботи над облаштуванням фонтану. Нагадаємо, раніше тут десятки років був розташований фонтан “Кульбаба”. За даними Вікіпедії, він збудований ще у 1973 році. Оновити фонтан мали ще минулого року. Востаннє він був реконструйований у 2008 році. Останнім часом не працював.

“Не підлягав реставрації”

Коли почалася реконструкція вулиці і скверу Чорновола, міськрада повідомила, що фонтану “Кульбаба” більше не буде. Конструкцію фонтану демонтували. На місці, де тривають ремонтні роботи, з’явилася вивіска з проектом нового пішохідного фонтану, “Кульбаби” там немає. 

– Відомий усім водограй «Кульбаба», який знаходився тут раніше, був практично зруйнований і не підлягав реставрації. Тому його буде замінено на новий пішохідний фонтан з механічним очищенням води та сучасним освітленням, а також тут буде повністю оновлено покриття території навколо водограю, – повідомляв раніше міський голова Сергій Надал.

Також раніше в управлінні ЖКГ зазначали, що вже виготовлена проектно-кошторисна документація, і фонтан має бути відреставрований до Дня міста. На його реставрацію місто витратить 800 тисяч гривень.

Люди просять залишити “Кульбабу”

Думки тернополян з цього приводу розділилися – одні підтримують зміни та оновлення, мовляв радянські фонтани не мають особливої цінності. Інші ж навпаки, кажуть, що фонтан був для них улюбленим місцем відпочинку, з ним пов’язано багато приємних спогадів, тут багато тернополян зробили чудові світлини, зрештою “Кульбаба” – це частина історії нашого міста.

Чи є можливість врятувати “Кульбабу” і залишити її на тому самому місці? Про це журналістка видання “Терміново” запитала начальника управління житлово-комунального господарства міськради Олеги Соколовського. 

Як каже він, справді після оприлюднення нового проекту фонтану у сквері Чорновола, в управління приходили люди з проханням залишити фонтан. Зараз тут працюють над тим, щоб був фонтан зі збереженням елементів “Кульбаби”. 

– До нас приходили люди і просили:”Лишіть нам “Кульбабу”. Є багато старших тернополян, які люблять цей фонтан, – каже пан Соколовський. – Ми прислухалися до думки людей, тому зібрали нараду, обговорили усе і проектант спробує залишити цей фонтан. Опрацьовуємо різні варіанти, немає гарантії, що це буде на 100%, бо є певні проблеми. Тому що одне діло фонтан з чашею, а інше – просто так. Але відсоток того, що “Кульбаба” буде, дуже високий.

До слова, ситуація зі схожим фонтаном теж із назвою “Кульбаба” виникла цього літа у Львові. На місці цього фонтану також вирішили облаштувати пішохідний фонтан. Конструкцію старого фонтану демонтували, що викликало резонанс серед мешканців. Люди почали захищати “Кульбабу” і просили її залишити. Відтак міськрада вирішила залишити елементи “Кульбаби” у новому фонтані. Архітекторам, які розробляли цей проект, дали доручення продумати можливість встановлення у новому сухому фонтані “квіточки” “Кульбаби”.

Коментарі

Цей фонтан у багатьох викликає сентименти

Володимир Антків, урбаніст:

– Чудово, що у місті займаються оновленням публічних просторів, створенням нових, якісних середовищ. “Сухі фонтани” (пішохідні – ред.) зараз щораз частіше з’являються в містах країни – наприклад нещодавня історія зі схожим фонтаном у Львові. На жаль, часто у мешканців немає відповідального ставлення до минулого чи того, що оточує нас зараз, а натомість є загальна безвідповідальність. На мою думку, фонтан “Кульбаба” немає нічого інноваційного чи унікального, але він, як з минулого і у багатьох викликає сентименти. Думаю, загальне обговорення б показало, що його варто залишити, або поєднати у просторі разом з сухим фонтаном. Але місто, архітектура, урбаністика і публічні простори не стоять на місці і мають відповідати тому часу, під час якого його створюють, якщо це звісно не пам’ятка архітектури.

Це потребує обговорення з тернополянами

Анастасія Джула, архітектор:

– Про будь-які суттєві змін в місті варто говорити з громадою, перед тим як починати розробку проекту. Я не знаю аргументів, чому цей фонтан забирають. Можливо, він в поганому стані і його реконструкція буде дорого коштувати (або ще щось), або управління ЖКГ просто слідує “моді” на пішохідні фонтани. В обох рішеннях можуть бути свої плюси і мінуси, так само як і прихильники і противники. Але однозначно, що такі питання, як заміна фонтану чи вирізка дерев, потребують обговорення з тернополянами. А у нас пояснення часто дають вже після початку будівельних робіт, коли змінити нічого не можна

Старі фонтани – це історія 

Віктор Мадрі, шанувальник історії міста:

 

– У центрі міста мають бути оригінальні фонтани. Я навіть дуже “за” збереження старих конструкцій фонтанів – це історія. А пішоходні  фонтани могли б бути на пляжах, ну і де-не-де у парках. Я їх називаю біде – тепер у центрі можна буде підмитись…

 

 

А що ви думаєте з приводу ситуації з фонтаном “Кульбаба”? Варто його залишити чи ні? Пишіть про це у коментарях до статті. А також діліться своїми фотографіями біля “Кульбаби”. Можливо, скоро цей фонтан залишиться тільки на світлинах… 

Схожі пости

Поліклініки Тернополя нарешті доступні за номером мобільного телефону

Перехід на літній час не скасували. Законопроєкт мають доопрацювати

25-річний хлопець потрапив під поїзд у Теребовлі, юнак був у навушниках