
Бойовий шлях, відновлення після важкого поранення та створення ветеранського простору – історія Руслана, захисника України, який після ампутації ноги продовжує служити в лавах Національної поліції.
Перший бій та випробування війною
“Перший вихід, перший бій, я думаю, пам’ятає дуже чітко кожен боєць”, – розпочинає свою розповідь Руслан. Влітку 2023 року він у складі полку “Сафарі” бригади “Лють” вирушив на південь Бахмута для участі в контрнаступальних операціях, повідомляє Національна поліція.
Підрозділ здійснював штурмові дії в напрямку населених пунктів Кліщіївка, Андріївка, Курдюмівка. Під час бойових зіткнень противник застосовував майже весь доступний арсенал: важкі кулемети “Утьос”, реактивні системи залпового вогню “Град”, міномети різних калібрів, танки, та навіть некеровані ракети з гелікоптерів.
“По наших позиціях прилетіло в загальній кількості близько 180 снарядів”, – згадує ветеран. Під час одного з бойових виходів у жовтні 2023 року після двох діб на позиціях та відбиття двох ворожих штурмів, Руслан отримав поранення.
“На півдорозі в один момент побачив спалах біля лівої ноги і поштовх в сторону. Я відразу впав і зрозумів, що сталося – я наступив на протипіхотну міну,” – розповідає боєць.
У критичний момент спрацював закладений під час навчань алгоритм дій. Руслан дістав з підсумка турнікет, наклав його на поранену ногу. Побратими допомогли правильно затягнути джгут, зняли взуття та забинтували травмовану кінцівку.
Опираючись на плечі товаришів, поранений подолав близько кілометра на одній нозі, розуміючи, що час дії турнікета обмежений і потрібно якнайшвидше дістатися до медичного закладу.
Читайте також: “Взірець незламності та нескореності”: ветеран війни та поліцейський з Тернопільщини став “Людиною року-2024”
Ампутація та реабілітація
“По прибуттю в лікувальний заклад я зрозумів, що ногу мені однозначно ампутують,” – згадує Руслан. Після операції його перевезли спочатку до Дніпра, а потім евакуаційним поїздом до Тернополя, де провели кілька додаткових операцій.
Процес протезування тривав близько двох місяців. Саме на етапі реабілітації до Руслана зателефонував колишній керівник з поліції Сергій Зюбаненко: “Руслан, досить вже лежати, давай до нас повертайся на роботу”.
Створення ветеранського простору
Ідея ветеранського простору в структурі Національної поліції виникла нещодавно після обговорення проблем ветеранів з керівництвом головного управління. “Створення ветеранського простору для мене означає, що в нас є можливість допомагати ветеранам. Допомагати не тільки тим, хто працює в системі Нацполіції чи МВС – до нас можуть звернутися і ветерани Збройних Сил, яким також потрібна підтримка”, – пояснює Руслан.
Соціалізація через спорт
Сьогодні ветеранський простір працює над соціалізацією колишніх військових через спортивні та культурно-масові заходи, намагаючись залучати їх до різних активностей. “Залишається тільки від самих ветеранів це бажання – бажання брати участь, бажання активізуватись і повертатись назад у суспільство”, – наголошує Руслан.
Команда активно шукає ветеранів з пораненнями, щоб вони долучались до спільноти. В планах – створення футбольної команди з ампфутболу для осіб з односторонньою ампутацією нижніх кінцівок, а також організація команди з волейболу сидячи. “Є тренери, які готові працювати, потрібні охочі ветерани”, – додає Руслан.
Незламний дух
“Їх не змогла зламати війна, їх не змогло зламати важке поранення,” – з повагою говорить Руслан про побратимів-ветеранів. “Суспільство не повинно забувати про ветеранів, про ту роботу, яку вони зробили, про ті жертви, на які вони пішли. Ці люди є дійсно незламні духом. Наше завдання – тільки підтримати таких людей”.
Історія Руслана – яскравий приклад того, як після важких випробувань, повернення до мирного життя може бути не лише процесом відновлення, але й можливістю допомагати іншим, хто пройшов схожий шлях.
Раніше “Терміново” уже розповідало про його колегу по службі, також ветерана Назара Вікторовського, який після ампутації працює у поліції. Він майже добу пролежав під завалами у Часовому Ярі, а зараз знайшов себе у мирному житті та продовжує приносити величезну користь людям.