Форт-привид: одне з наймістичніших місць України поблизу Тернопільщини можна відвідати безкоштовно

Одне із популярних загадкових туристичних місць в Україні, що розташоване за 30 км від кордону Тернопільської та Рівненської областей, можна відвідати абсолютно безкоштовно. Проте, якщо не хочете заблукати чи провалитися в один з колодязів-пасток, на екскурсоводові краще не економити. Або ж не дуже детально досліджувати форт зсередини. 

Тараканівський форт (Нова Дубенська фортеця) називають містом привидів. Цитадель оповита безліччю таємниць, легенд та історій, які лякають. Атмосфера там справді гнітючо-загадкова. Заблукати досить просто, а вказівників майже немає. Опинившись на території, відчуваєш, ніби вирушив у подорож машиною часу і загубився у ХІХ столітті. Повітря, ніби згущується, шкірою бігають мурахи, а серцебиття пришвидшується.

Сьогодні фортеця, яка поступово згасає під вантажем часу та фізичних факторів має погану славу – тут блукають люди, божеволіють годинники, а ночами лунають звуки стройового маршу. Саме контраст фатальної краси і прихованої небезпеки привертає до казематів і підземелля форту туристів-сталкерів, які намагаються розгадати містичні таємниці цитаделі та відкрити завісу її легендарного минулого. Крізь її стіни проростають дерева, кладка обсипається, а в темних сирих казематах панує тиша.

Будівництво Тараканівського форту було обумовлено необхідністю посилення кордонів Російської імперії в другійполовині XIX століття. Нову систему оборонних ліній розробив знаменитий військовий інженер Едуард Тотлебен. Відповідно до плану, одним з важливих фортифікаційних опорних пунктів на кордоні з Австро-Угорщиною мав стати об’єкт, який прикривав Дубно і ділянку залізниці Київ-Львів. Зведення фортеці за проектом Е. Тотлебена почалося в 1873 році. На його будівництво було виділено 66 мільйонів рублів з царської скарбниці. Щоправда, об’єкт був завершений в 1890 році – вже після смерті інженера.

Розгалужена мережа підземних ходів форту, облаштованих бійницями, прихована від сторонніх очей. Підземні коридори проходили і під земляним валом. Сьогодні об’єкт офіційно закритий для відвідування, але невгамовних туристів вабить інтерес до незвіданого, то ж вони групами і поодинці приїжджають у село Тараканів Дубенського району, щоб потрапити на територію форту-привида.

Легенди і небезпеки Тараканівського форту

Від старожилів можна почути легенду про те, що під час Другої світової війни німці розробляли у форті секретну зброю.

Кажуть, що в фортеці бували випадки зникнення людей. Тут на одній зі стін можна побачити список прізвищ людей, які так і не повернулися з форту в II пол. XX століття.

Ходять чутки, що ночами по форту бродять привиди австрійських солдат, які знайшли свій останній притулок на околицях об’єкту.

З особливою обережністю варто досліджувати каземати та підземні ходи, де безтурботних туристів підстерігають колодязі-пастки. Тому для огляду форту бажано мати з собою ліхтарик та відвідувати цей об’єкт лише у супроводі досвідчених провідників.

Що варто знати, вирушаючи у Тараканівський форт?

Перш за все необхідно врахувати, що форт схований у густому лісі, дістатися з першого разу самостійно дуже складно. Тож краще їхати з компанією, яка там не вперше, або розпитати у місцевих.

Дороги, як такої, до форту немає. Це швидше напрямок. Тож авто для подорожі повинно бути на зразок позашляховика, або таке, якого не шкода.

Якщо їдете у форт влітку, бажано одягнутися так, аби не було відкритих частин тіла. На пішохідній стежці (а це близько 1 км від стоянки), яка постійно звужується, ви обов`язково зустрінетеся із борщівником. А з цією рослиною близько краще не знайомитися.

І, звісно, дуже не зайвим у такій подорожі буде спрей від комарів.

Ціна: вхід у форт безкоштовний.

Сувеніри: від 40 грн. Можна придбати традиційні сувеніри – магнітики, кружки, брошури. А також прикраси ручної роботи.

Екскурсовод: Віталій Ткач. Домовлятися варто заздалегідь. Зважаючи на особливість місцевості, провідників до форту небагато.

About the author

trending_flat
Майже два роки вважався зниклим безвісти: Тернопільщина прощатиметься з Школьним Богданом

Знову сумна та болісна звістка прийшла в Озерянську громаду.  На фронті загинув житель села Озерна Школьний Богдан Михайлович 1974 року народження. Тривалий час військовий вважався зниклим безвісти. Про це повідомили на фейсбук-сторінці Озернянської ОТГ.  Ще до початку повномасштабної війни Богдан уже мав бойовий досвід, захищаючи Україну на сході в рамках АТО від російської агресії. Коли ж у 2022 році ворог знову ступив на рідну землю, він одразу став до лав Збройних Сил України, де мужньо протистояв окупантам. 17 травня 2023 року, виконуючи бойове завдання в районі села Масютівка Куп’янського району Харківської області, Богдан Михайлович загинув.  "Він віддав своє життя за мирне небо над Україною, за її свободу та незалежність.Його подвиг назавжди залишиться у нашій пам’яті як символ незламного духу, відданості своїй Батьківщині та справжнього героїзму. У цей важкий час ми висловлюємо щирі співчуття родині, друзям та побратимам Богдана Михайловича, розділяючи […]

ДТП у Тернополі
trending_flat
У Тернополі п’яний водій влаштував серйозну ДТП

У Тернополі нетверезий водій вчинив ДТП.  Аварія трапилась 22 лютого на вулиці Гетьмана Івана Мазепи. Про це повідомили у патрульній поліції Тернопільської області. Правоохоронці з’ясували, що водій автомобіля KIA не впорався з керування, здійснив наїзд на металеву огорожу, а згодом — на електроопору. Під час спілкування з поліціянтами чоловік відмовився надати відповідні документи для перевірки. Також у водія помітили ознаки алкогольного сп'яніння. Громадянин пройшов огляд на місці, результат приладу Драгер — 1,87 проміле.  "Патрульні склали на порушника адміністративні матеріали: за ч. 1 ст. 126 (відсутність відповідних документів) КУпАП; за ст. 124 (Порушення ПДР, що спричинило ДТП); за ч. 1 ст. 130 (Керування транспортним засобом у стані сп'яніння) КУпАП та відсторонили громадянина від керування автомобілем", - йдеться у повідомленні. 

Автотроща на Франківщині
trending_flat
Вантажівка розлетілась по всій дорозі: житель Тернопільщини потрапив у жахливу ДТП у сусідній області (фото)

Житель Тернопільщини потрапив у автотрощу на Франківщині.  Аварія трапилась 21 лютого близько 6:34 на автотрасі між селами Крилос Галицької ТГ та Тязів Ямницької ТГ в Івано-Франківській області. Про це повідомили в Головному управлінні ДСНС України в Івано-Франківській області.  "До місця одразу було направлено рятувальників міста Галич та села Ямниця, які по прибутті встановили, що відбулося зіткнення мікроавтобуса та вантажного автомобіля в яких заблоковано водіїв. Рятувальники, за допомогою спеціальних інструментів деблокували водіїв з обох транспортних засобів та передали медикам. Також на місці події рятувальники від’єднали клеми акумуляторних батарей, щоб не допустити загоряння транспортних засобів", - йдеться у повідомленні.  Відомо, що 31-річний водій вантажівки IVECO, мешканець Тернопільщини, виїхав на смугу зустрічного руху, де зіткнувся із вантажним автомобілем DAF, яким кермував житель Львівщини 2000 року народження. Обох чоловіків доправили до лікарні. Водій DAF тримав незначні травми, його оглянули медики та відпустили. Травмованого водія […]

Операція
trending_flat
Зробили надскладну операцію на мозку: львівські лікарі врятували немовля з Тернопільщини (відео)

У Львові у Західноукраїнському спеціалізованому дитячому медичному центрі прооперували дитину із Тернопільщини.  У маленької Софійки діагностували пухлину третього шлуночка з вростанням в таламічні ділянки з обох боків, поширенням в правий боковий шлуночок великих розмірів. Дитину терміново скерували у Центр дитячої медицини. Про це повідомили на фейсбук-сторінці Західноукраїнського спеціалізованого центру. "Оперативне втручання було надскладним: існував ризик великої крововтрати та пошкодження важливих ділянок мозку. Нейрохірургічна команда Центру успішно провела резекцію злоякісної пухлини, і це дає шанс малечі на повне одужання", - йдеться у дописі.   

Шахраї
trending_flat
Хотіла оформити допомогу від держави: жительку Кременеччини обдурили на майже 100 тисяч гривень

Жителька Кременеччини втратила 95 тисяч гривень через фальшиву пропозицію «єДопомоги». До жінки зателефонувала невідома особа, яка повідомила про можливість отримання виплат, що нібито надаються державою. Її запевнили, що процес заповнення заявки простий і швидкий. Для отримання коштів шахрай попросив жінку надати особисті дані, а також реквізити банківської картки. Про це повідомили в ГУНП у Тернопільській області.  Спочатку постраждала нічого не запідозрила, але зрозуміла, що стала жертвою шахрайської схеми, коли з її банківського рахунку знялась значна сума грошей.  "Слідчі поліції відкрили кримінальне провадження відповідно до ст.190 (шахрайство) Кримінального кодексу України. Наразі працівники поліції встановлюють особу зловмисника та закликають громадян бути обачними. Ні в якому разі не надавайте особисту інформацію та реквізити банківських карток невідомим, навіть якщо вони представляються працівниками офіційних організацій або державних установ. Пам’ятайте, що такі структури ніколи не запитують конфіденційні дані через телефонні дзвінки", - йдеться у повідомленні.  Якщо ви […]

Ярослав Малишко - загинув на фронті
trending_flat
“Пройшов полон і жах під Бахмутом”: загинув 25-річний військовий з Лановеччини

У Лановецьку територіальну громаду прийшла сумна звістка: загинув, захищаючи рідну землю, Герой Ярослав Малишко.  "Вірний військовій присязі під час виконання службових обов’язків повʼязаних із захистом Батьківщини, на Запоріжжі загинув 25-річний Ярослав Малишко із с. Лопушне", - повідомили на фейсбук-сторінці Лановецької громади.  За професією військовий був пекарем-кондитером, закінчив училище ресторанного бізнесу, навчався на бакалавраті у технічному університеті. Хотів стати технологом. Військова служба хлопця розпочалася ще до повномасштабного вторгнення. Згодом він підписав контракт із ЗСУ, де був стрільцем-кулеметником, а також пройшов навчання на бойового медика. Ярослав, як і багато його молодих побратимів, зіткнувся з жорстокими реаліями війни. Він пережив жахіття полону в Енергодарі, коли їхній підрозділ боронив ЗАЕС від російських загарбників. Також  брав участь у боях поблизу Бахмута. Останнім часом Ярослав разом з товаришами стримував наступ ворога на Запорізькому напрямку. Про це  розповідала у своїй статті про Ярослава волонтерка, редакторка «Голосу Лановеччини» […]

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025