6 млн ін’єкцій на місяць: кого і якою вакциною планують щеплювати в Україні цього року

На другому місяці кампанії з імунізації проти COVID-19 в України з’явилася амбітна мета — вакцинувати більшу частину дорослого населення до кінця 2021 року. Це близько 70%, тобто 24 мільйони людей. Якщо рахувати обидві дози, то за цей час держава має зробити 48 мільйонів щеплень.

За словами головного санітарного лікаря Віктора Ляшка, з травня до грудня Україна має вийти на 6 мільйонів щеплень на місяць — а це приблизно по 200 тисяч щеплень на добу. Нині ж Україна посідає останнє місце за темпами вакцинації в Європі: в середньому в нас роблять близько 15-20 тисяч щеплень на день, пише Громадське.

Розповідаємо, наскільки реалістичним є цей план та як його збираються виконувати.

Чому вакцинація просувається так повільно?

У Міністерстві охорони здоров’я запевняють, що чинна стратегія бере до уваги лише наявні дози вакцин. Коли надходитимуть нові партії — кількість провакцинованих за добу буде збільшуватися.

– Те, що ми мали минулого місяця (в березні 2021-го — ред.) — це через обмежений доступ до вакцин, — каже Віктор Ляшко.

На думку співзасновника Українського центру охорони здоров’я Павла Ковтонюка, проблема не в малій кількості вакцин, а у складній логістичній системі.

– Минулого року, коли в Україні починали тестувати на COVID-19 — це теж спершу робили лише мобільні бригади. Але так ми не можемо робити велику кількість тестів на добу. Те саме й зі щепленнями. Мобільні бригади в такому вигляді, як зараз — це наш унікальний український винахід, який зв’язує нам руки, — каже Ковтонюк.

Він пояснює: якщо в європейських країнах мобільні бригади виїжджають на підприємства та військові частини, то в Україні вони насамперед їдуть до лікарів, які зазвичай і самі вміють робити щеплення.

Скільки доз вакцин наразі є в Україні й між ким їх розподіляють?

Зараз в Україні щеплення роблять двома вакцинами: CoviShield та CoronaVac.

Перша розроблена Oxford/AstraZeneca та виробляється в Індії. Поки Україна отримала лише 500 тисяч доз цієї вакцини, близько 400 тисяч із яких уже використали.

Щеплення цим препаратом спочатку робили лікарям, які працюють із хворими на ковід, військовим і соціальним працівникам. З 22 березня почався наступний етап — щеплять людей старше 80 років.

Від 13 квітня вакцинують також китайською вакциною CoronaVac. Щеплення роблять тим, хто не може самостійно прийти до пункту вакцинації, та їхнім опікунам.

Також цю вакцину отримають освітяни, які долучаться до проведення ЗНО у 2021 році, олімпійці та паралімпійці, які представлятимуть Україну на Олімпійських іграх влітку в Токіо.

Вакцинацію для маломобільних груп населення вирішили робити саме китайським препаратом, оскільки він має у флаконі лише одну дозу — відповідно, лікарі не обмежені часом, протягом якого слід доправити й використати вміст флакону.

Для повноцінної імунізації людина має отримати дві дози цієї вакцини з інтервалом у 14-28 днів. Однак головний санлікар зазначив, що українцям другу дозу вводитимуть саме на 28-й день, адже тоді ефект буде кращим. Термін між першим та другим щепленням цією вакциною менший, аніж, наприклад, у вакцини AstraZeneca.

– Нам важливо швидко закрити повний цикл. Наприклад, для спортсменів, щоб вони в червні-липні вже полетіли на змагання, — пояснює Ляшко.

Загалом до України приїхали поки що тільки 215 тисяч доз вакцини CoronaVac. Її мають розділити на дві частини — для першого й для другого щеплення.

Скільки ще вакцин має приїхати?

Наразі Україна,, за словами Ляшка, законтрактувала 13 мільйонів 413 тисяч доз вакцин — це без урахування 500 тисяч доз CoviShield, які приїхали ще в лютому, та 10 мільйонів доз Pfizer.

За даними МОЗ, поки Україна має домовленості на постачання таких вакцин:

– Novavax — 10 мільйонів доз, поставки в липні;
– Covishield — два мільйони: з них 500 тисяч доз уже в Україні, а ще півтора мільйона прибудуть у квітні-травні;
– CoronaVac — два мільйони (з них 215 тисяч доз уже в Україні);
– Pfizer — 10 мільйонів доз вакцин, які надійдуть протягом 2021 року.
– Ще є підтвердження, що ми отримаємо 8 мільйонів доз вакцин від глобальної ініціативи COVAX. Перше постачання в її межах має відбутися найближчим часом — до України надішлють 117 тисяч доз Pfizer.

Головний санітарний лікар пояснює, що затримки з COVAX пов’язані з бюрократичними процедурами між штаб-квартирою Pfizer і глобальною ініціативою.

– Від України всі документи подані вчасно. До того ж COVAX сама пріоритетизує поставки. На той момент, коли бюрократичні процедури владнали, в Україну вже зайшла інша вакцина, а в деякі країни — ні. Глобальна ініціатива COVAX, яка зацікавлена в рівному доступі до вакцин, перенаправила її до тих країн, які ще взагалі не розпочали щеплення, — каже Ляшко.

Щодо 10 мільйонів Pfizer, про домовленість щодо яких раніше заявляли в МОЗ, Ляшко каже, що нині є рамкова угода.

– Ми очікуємо зараз на графік постачань. Коли він буде — тоді ми зможемо говорити, для якої з платформ і верств населення ми будемо використовувати вакцину, — пояснює головний санлікар.

Кому дістанеться 117 тисяч доз Pfizer від COVAX?

Вакцина піде у будинки для людей похилого віку. Мобільні бригади також будуть щепити працівників цих закладів.

Наступна група, яка отримає Pfizer, — Державна служба надзвичайних ситуацій та Державна прикордонна служба. За словами Ляшка, цю партію також планують розділити на дві частини, щоб потім зробити друге щеплення.

Скільки доз вакцин, зокрема Pfizer, може зберігати Україна?

Для України найбільш оптимальною є вакцина, яка зберігається за температури від +2 до +8. За словами Ляшка, всі вакцини для рутинних щеплень мають саме таку температуру зберігання. Для них в Україні є налагоджений логістичний маршрут із «ланцюгом холоду», тож зі зберіганням проблем не виникає.

Але вакцина Pfizer має зберігатися при температурі -70 градусів. Через це наразі Україна спроможна прийняти та зберігати лише 600 тисяч її доз.

Якщо Україна замовить наперед контракт і скаже, що треба більше, то компанії, які зберігатимуть вакцину, збільшать склади. Їм треба півтора-два місяці, щоб це зробити, — каже головний санлікар.

До регіонів вакцину везтимуть у транспортних контейнерах із сухим льодом. Температура в таких контейнерах — від 2 до 8 градусів тепла, і вакцина в таких умовах, за словами Ляшка, може зберігатися лише місяць.

– Оскільки ми забираємо цю вакцину з температури -70 та їдемо робити нею щеплення, то треба чітко розуміти, кого ми в цей день нею вакцинуємо. Ми беремо лише ту кількість доз, яку можемо витратити за день. Вакцину не можна повторно заморожувати, не можна везти назад до холодильника, — каже Віктор Ляшко.

Де і хто вакцинуватиме?

– Це мобільні бригади, спеціальні пункти щеплень, рутинні пункти щеплень. Також ми плануємо зробити у містах-мільйонниках вакцинальні центри, — розповідає Ляшко.

Однак, за його словами, такі центри можуть виправдати себе лише за умови, що в України буде достатня кількість вакцин. Їх планують відкривати на базі великих інфраструктурних об’єктів — виставкових центрів чи стадіонів, куди люди зможуть прийти та вакцинуватися за попереднім записом. В одному такому центрі можна буде щепити 10 тисяч людей на добу.

Ляшко каже, що почати свою роботу вакцинальні центри можуть у червні-липні, бо саме на цей період Україна очікує збільшення поставок вакцин. Після цього можна буде проводити по 6 мільйонів 800 тисяч щеплень на місяць.

То чи реально до кінця 2021-го щепити всіх дорослих?

На думку санлікаря — так. Однак за умови, що в Україні буде достатня кількість вакцин.

Також на виконання цього плану може вплинути бажання людей вакцинуватися, навченість медперсоналу, наявність розхідних матеріалів (наприклад, шприців) і динаміка захворюваності на ковід — чи не будуть медичні працівники надто завантаженими, щоби встигати робити щеплення.

Павло Ковтонюк вважає, що одним із «каналів» вакцинації можуть бути сімейні лікарі. Однак надто покладатися на них не варто, адже вони й так перевантажені хворими на коронавірус. Крім того, вони також роблять рутинні щеплення за календарем вакцинації, які не можна пропускати.

– Потрібно залучати волонтерів-медиків: інтернів, медсестер, які можуть зробити щеплення. На місці, звісно, також має бути лікар — на випадок дуже рідких поствакцинальних реакцій, але їх може бути одна на мільйон, а може й узагалі не бути, — пояснює Ковтонюк.

На його думку, МОЗ підстраховується, коли каже, що план виконають, якщо буде достатня кількість вакцин та люди прийдуть робити щеплення. Але, за його словами, робота міністерства якраз-таки й полягає в тому, аби забезпечити наявність вакцин та провести кампанію для заохочення більшої кількості людей робити щеплення.

– Якщо говорити про затримання поставок вакцин, то чому Сербія чи Албанія можуть отримати вакцину, а в нас її немає? Я не говорю навіть про європейські країни. У всіх є проблеми з постачанням, але ми чомусь останні в цьому списку, — каже Ковтонюк.

Співзасновник Українського центру охорони здоров’я підтримує план МОЗу — вакцинувати більшу частину дорослого населення до кінця року. Але вважає, що в травні Україна ще не зможе вийти на 6 мільйонів щеплень на місяць.

Я поки не думаю, що це справді буде організовано. Тобто в такому разі весь CoronaVac, який у нас є, ми маємо щепити за добу, — каже Павло Ковтонюк.

About the author

герой
trending_flat
“Його подвиг – це історія про мужність, самовідданість та безмежну любов до своєї країни”: Тернопільщина втратила молодого бійця

Чортківщина в скорботі, адже втратила свого молодого захисника Івана Попика. 17 жовтня 2024 року під час виконання бойового завдання біля села Єлизаветівка Покровського району Донецької області загинув Іван - житель села Капустинці Чортківського району Тернопільської області. Військовий був стрільцем-снайпером у 2-му аеромобільному відділенні 3-го аеромобільного взводу 4-ї аеромобільної роти військової частини А0224. Він віддав своє життя, захищаючи незалежність та територіальну цілісність України. Про це повідомили у групі "Наш край - Чортківщина". "Україна знову втратила одного зі своїх найкращих синів. На фронті загинув Іван Попик – випускник Чортківського навчально-наукового інституту підприємництва і бізнесу Західноукраїнського національного університету. Ця трагічна новина болем відгукнулася в серцях усіх, хто знав Івана, і стала черговим нагадуванням про жахливу ціну, яку платить наша країна за свою свободу. Його подвиг – це історія про мужність, самовідданість та безмежну любов до своєї країни. Іван Попик віддав найцінніше – своє […]

негода
trending_flat
Вода на порозі, а замість городу – озеро: наслідки негоди на Тернопільщині

На Тернопільщині протягом доби негода наробила біди людям. Зокрема затопила житлові будинки, її наслідки ліквідовували рятувальники.  На Лановеччині у селі Влащинці після сильного дощу підтопило два приватні будинки. Надзвичайники відкачали воду за допомогою мотопомпи. Про це повідомили в Головному управлінні ДСНС України у Тернопільській області. Читайте також: Підтопило дорогу, городи та домоволодіння. Негода наробила сильної біди на Тернопільщині (фото, відео) Також 3 червня гроза з громом у селі Синява перетворили людські городи на озера, а у Чернихівцях частково обвалився міст.

ДБР
trending_flat
У Тернополі працівник ТЦК завдав 320 тисяч збитків державі

На Тернопільщині вручили підозру працівнику ТЦК. Чоловік завдав збитків у розмірі 320 тисяч гривень.   Працівники Державного бюро розслідувань повідомили про підозру військовослужбовцю Тернопільського обласного ТЦК та СП за службову недбалість, що призвела до значних збитків під час воєнного стану. Про це повідомили в Теруправлінні ДБР у Львові. Слідство встановило, що у травні-липні 2022 року підозрюваний, будучи начальником продовольчого забезпечення, оформлював накладні на видачу харчів військовим, які фактично не проходили службу. В результаті таких дій було безпідставно видано продовольство на понад 3 тисячі осіб, що завдало державі збитків на суму майже 320 тисяч гривень. Через недбалість посадовця, частина продуктів, замість того, щоб потрапити до захисників, які їх потребували, опинилася на смітнику. Наразі слідчі ДБР вживають заходів для відшкодування завданих збитків. Читайте також: СБУ та ДБР проводили масштабну операцію: кого затримали у Тернополі "Дії військовослужбовця кваліфіковано за ч. 4 ст. 425 Кримінального […]

герой
trending_flat
На Покровському напрямку загинув захисник з Тернопільщини Іван Березнюк

На Чортківщині прощатимуться із захисником Іваном Березюком, який боронив українську землю від загарбників.  Загинув воїн 3 червня 2025 року під час виконання бойового завдання із стримування військової агресії російської федерації в районі н.п.Новоекономічне Покровського району Донецької області. Про це повідомили у фейсбук-групі "Наш край - Чортківщина". "Звістка про смерть українських захисників завжди є важкою і болісною… Ще один український військовий, ще один наш земляк, що воював за мир та свободу нашої країни, пішов від нас. Зі скорботою повідомляємо що боронячи державний суверенітет і територіальну цілісність загинув наш земляк, Березюк Іван Ярославович 10.08.1969 року народження, житель села Красне Гримайлівської громади. Світлий спомин про нього назавжди залишиться в наших серцях. Щирі співчуття рідним та близьким нашого славного Героя", - йдеться у дописі. Читайте також: Небесне військо поповнилось ще трьома Героями: загинули Анатолій Панасюк, Василь Ющишин і Захар Венчур

побиття
trending_flat
Били руками та ногами, тягали за волосся: у Тернополі жорстоко познущались з дівчини-підлітка (відео)

У Тернополі підлітки жорстоко побили дівчину. Відео конфлікту поширюють у соціальних мережах.  3 червня в одному із телеграм-каналів з'явилось відео, на якому група підлітків штовхає, тягає за волосся та всіляко ображає дівчину. Працівники Тернопільського районного управління поліції, за допомогою аналітиків кримінального аналізу та інспекторів ювенальної превенції, оперативно встановили особу постраждалої та двох кривдників, які завдали їй тілесних ушкоджень. "За фактом побиття вже розпочато кримінальне провадження за частиною 2 статті 296 Кримінального кодексу України, яка стосується хуліганства, вчиненого групою осіб. Санкція цієї статті передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк до чотирьох років", - повідомляють правоохоронці. У соцмережах повідомляють, що це не перший інцидент з кривдницею. Раніше вона неодноразово била дівчат. Читайте також: За побиття матері тернополянину загрожують громадські роботи, обмеження або позбавлення волі

Світлана Юліанівна ПРИДАТКЕВИЧ
trending_flat
Трагічна втрата для однієї з тернопільських лікарень: померла Світлана Придаткевич

Обірвалось життя працівниці Тернопільської обласної дитячої клінічної лікарні Світлани Придаткевич. На 60 році життя та після важкої хвороби померла сестра медичного ортопедо-травматологічного дитячого відділення з травматологічним пунктом Світлана Юліанівна Придаткевич. Про це повідомили у КНП "Тернопільська обласна дитяча клінічна лікарня". "Адміністрація та весь колектив лікарні висловлює щирі співчуття рідним та близьким з приводу непоправної втрати близької людини. У цей скорботний час ми поділяємо Ваше горе, підтримуємо та сумуємо разом із Вами. Віримо, що Господь прийме її світлу та щиру душу в Царство Небесне. Світла пам’ять про Світлану Юліанівну назавжди залишиться в серцях колег. Світла пам’ять", - йдеться у повідомленні. Читайте також: Помер шанований священник з Кременеччини Редакція "Терміново" висловлює щирі співчуття рідним та близьким Світлани. Хай спочиває з миром. Вічна пам'ять.

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А
+380935295439
ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright

2018 – 2025