В одному з куполів катедри вирішили облаштувати оглядовий майданчик 

Масштабну реконструкцію планують провести наступного року у Катедральному соборі Непорочного зачаття пресвятої Богородиці. Про це повідомив голова Тернопільської ОДА Володимир Труш під час візиту на Тернопільщину 11 жовтня міністра культури та інформаційної політики України Олександра Ткаченка. 

– Ми ознайомилися з проектом. Кошторисна документація знаходиться на стадії експертизи. Відповідно до неї, храму повернуть його автентичний вигляд. Це передбачає зміну фасаду та форми купола, – заявив Володимир Труш.

За його словами, також в одному з куполів планують облаштувати оглядовий майданчик.

Водночас Ткаченко анонсував програму «Великої реставрації», в рамках якої на Тернопільщині мають реставрувати кілька заміків, зокрема делегація відвідала Бережанський, Теребовлянський та Збаразький. Своїми враженнями про поїздку і стан історичних споруд в області Олександр Ткаченко поділився на своїй сторінці у соцмережі Фейсбук. 

“Тернопільські замки та так звані романтичні руїни… Для мене цей регіон став прикладом байдужості держави впродовж багатьох років до історичної спадщини та нехтування туристичним потенціалом великого краю, – написав Ткаченко. – Що маю на увазі? На Тернопільщині надзвичайно багато цікавих об’єктів – 34 замки та власний Національний парк «Замки Тернопілля». На жаль, більшість з них потребують масштабної реставрації. Теребовлянський замок, Костел Пресвятої Трійці в Підгайцях, Бережанський замок – романтичні руїни, які насправді руйнуються на наших очах”.

Міністр описує проблеми замків, які дуже схожі. 

“Окремі елементи у гостро аварійному стані. Потрібна негайна ліквідація критичного стану та консерваційні роботи. Зараз об’єкти незахищені від опадів та вітру, тому з кожним наступним роком на їх відновлення потрібно все більше коштів”, – зазначає Ткаченко.

Далі міністр культури описує ситуацію щодо кожного замку. 

Теребовлянський замок

Найстаріший замок в Тернопільській області може стати додатковим туристичним магнітом Тернопільщини. Пам’ятка – яскравий претендент для програми Великої Реставрації. Важливо, що у об’єкта є експозиція – тому це чудовий привід для туриста приїхати сюди. Місце ідеальне для фестивалей, концертів та сучасних заходів. Додаткова проблема – відсутність інфраструктури довкола. Її також потрібно розбудовувати.

Костел Пресвятої Трійці в Підгайцях

Це не не тільки храм чи культова споруда – це місце, де підписано вікопомну угоду про перемир’я між гетьманом Петром Дорошенком та польським князем Яном Собеським. Історична цінність надзвичайно висока, але зараз від забуття пам’ятка просто втрачає свою велич.

Бережанський замок

Сумно аж за край. Від бездіяльності та забуття все впевнено перетворювалось на руїни. Як і сам замок, так і ратуша поруч. Ми вже знайшли бюджет на негайні реставраційні роботи для ратуші, щоб вирішити питання цього року. Сподіваюсь, що після мого приїзду керівництво не відмовиться освоювати ці кошти, а місцева громада та депутати проконтролюють це питання. Часу до кінця року мало, але реставраційні роботи мають початися.

Водночас, поки українська держава їх ігнорувала, цими об’єктами намагаються опікуватися наші сусіди. Бо історію та її цінність для нащадків, схоже, вони краще розуміють. Але ми хочемо це змінити. І приклад вже є.

Збаразький замок

Приклад, чим можуть стати відреставровані місця. З одного боку, тут збережена історія. А з іншого – це можливість заробляти кошти.

Цей замок – готова туристична атракція. Найкраще вже зроблено – проведено реставраційні роботи, відбудовано каземати, які наповнено експозиціями. Палац пристосовано до світського формату та проведення конференцій. До карантину тут регулярно проводилися бізнес-заходи, в тому числі із залученням іноземних туристів. На території активно розбудовується готельно-ресторанна інфраструктура . 

Успішний досвід Збаразького замку обов’язково потрібно масштабувати і для інших об’єктів області. Бо край з великим потенціалом та щирими людьми! 

Нагадаємо, в грудні минулого року у Тернополі розпочали реставрацію одного з найдавніших храмів міста – церкву Різдва Христового, та наразі роботи призупинили через брак коштів. Як повідомляли раніше виданню Терміново у обласному Департаменті культури, релігій та національностей, тут сподіваються, що коштами на реставрацію храму держава допоможе у рамках програми “Велике будівництво” в культурі. 

Фото: Терміново, пресслужба Тернопільської ОДА

About the author

суд
trending_flat
Підробив документи: через чиновника з Бучаччини громада втратила ліс

Справу посадовця з Тернопільщини, який зловживав своїм становищем та підробляв документи на приватизацію землі лісу, передали до суду.  За даними слідства, чиновник, зловживаючи своїм службовим становищем, вніс неправдиві дані до рішення місцевої ради. На основі цього рішення він склав та видав фальшивий документ про приватизацію земельної ділянки. Внаслідок цих дій громада втратила земельну ділянку лісового фонду площею 0,3835 га, вартістю майже 200 тисяч гривень. Про це повідомили у пресслужбі Тернопільської обласної прокуратури. "Прокурори Бучацької окружної прокуратури скерували до суду обвинувальний акт щодо посадовця органу державної влади за фактом зловживання та підробки офіційних документів, що надалі призвело до незаконної приватизації земельної ділянки (ч.1 ст. 364, ч.1 ст. 366 КК України). Завершено досудове розслідування, яке здійснювали слідчі відділення поліції №2 (м.Бучач) Чортківського РУП ГУНП в Тернопільській області", - йдеться у повідомленні. Читайте також: Депутати сільради на Чортківщині підробляли документи.

вовк
trending_flat
На Тернопільщині суттєво збільшилась популяція вовків: скільки особин нарахували

На Тернопільщині помітили збільшення популяції хижих тварин, зокрема, вовків.   Про це повідомили у Подільському лісовому офісі. Там зазначають, що зафіксували 43 особини вовків. Чисельність вовків у лісах Подільського лісового офісу зросла: з 138 особин минулого року до 167 цьогоріч. "Через відсутність полювання збільшилася кількість інших хижих звірів: лисиць, єнотів, бродячих собак. Це питання перебуває на постійному контролі наших працівників, і, незважаючи на заборону на полювання, лісівники вживають необхідні заходи для регулювання їх чисельності", — йдеться у повідомленні. У порівнянні з минулим роком, у мисливських угіддях спостерігається збільшення популяції тварин: копитних стало більше на 7%, птахів - на понад 10%, крім того, зафіксовано міграцію шакалів. У лісах Хмельницької, Тернопільської та Чернівецької областей спостерігається зростання популяції диких тварин. Чисельність козуль наблизилася до восьми тисяч, а кабанів – до чотирьох з половиною тисяч. Ці тварини все частіше з'являються поблизу житлових районів. Найбільш численною […]

шахрай
trending_flat
У тернополянки видурили понад пів мільйона гривень через її довірливість та бажання допомогти

Тернополянка втратила понад пів мільйона гривень, через те що хотіла допомогти "іноземцеві".  До співробітників Тернопільського районного управління поліції звернулася жителька обласного центру із заявою про те, що невідомі особи шляхом обману заволоділи її коштами. Жінка повідомила, що кілька місяців тому познайомилася в соцмережах з чоловіком, який назвався колишнім американським військовим. Він попросив її прийняти посилку з грошима, які він нібито отримав як винагороду за службу. Чоловік запевнив, що компенсує всі витрати на пересилання з надбавкою. Про це повідомили у пресслужбі ГУНП у Тернопільській області. Тернополянка стала жертвою шахрайства, отримавши фальшивий документ, який давав їй право представляти іноземця в Україні. Аферист виманив у неї понад пів мільйона гривень, використовуючи різні вигадані потреби: від оплати "посилки" до витрат на лікування та авіаквитки. "За даним фактом розпочато досудове розслідування відповідно до ч. 4 статті 190 (шахрайство) Кримінального кодексу України", - йдеться у повідомленні. […]

замкова гора
trending_flat
Що загрожує ексдиректору ДІАЗу та підприємцю, які будували бар на горі в Кременці

На Тернопільщині судитимуть колишнього директора заповідника та підприємця з Кременця за незаконне будівництво на Замковій горі. Їхні дії завдали державі шкоди на майже три з половиною мільйони гривень. Слідчі Кременецького відділу поліції скерували до суду обвинувальний акт щодо колишнього директора Кременецько-Почаївського заповідника та його пособника – місцевого підприємця. Про це повідомили на сайті ГУНП у Тернопільській області. У ході досудового розслідування встановлено, що директор заповідника, діючи без належних дозволів, дав вказівку на проведення земляних робіт на Замковій горі, об'єкті національної архітектурної спадщини. Підприємець, який розпочав будівництво кафе, завдав шкоди історичним та археологічним цінностям, частково їх зруйнувавши. Експертиза показала, що обсяг пошкоджень становить 25 кубометрів, а сума збитків - 3 415 800 гривень. "Зловмисників звинувачено в умисному незаконному руйнуванні частин об'єктів культурної спадщини ( ч. 5 ст. 298 КК України). Санкція інкримінованої фігурантам статті передбачає покарання від трьох до восьми років […]

хулігаство
trending_flat
На Кременеччині юнак потрощив державні будівлі

На Кременеччині молодик повибивав вікна в адміністративних приміщеннях. Йому загрожує до 3 років позбавлення. До правоохоронців звернувся голова Великодедеркальської сільської ради. Він повідомив, що у ніч з 29 на 30  березня невідомий пошкодив вікна та двері. Про це розповіли у пресслужбі ГУНП у Тернопільській області. У результаті слідчих дій було встановлено, що хуліганські дії скоїв житель сусіднього села, який раніше вже притягувався до відповідальності за правопорушення. Він, озброївшись дерев'яною палицею, пошкодив два вікна в соціальній службі, вікно та двері в геріатричному центрі, де перебували літні люди, а також вхідні двері у відділі освіти, сім'ї, молоді, спорту, культури та туризму. "Фігурант у скоєному зізнався, але свої вчинки не пояснює. Вирішується питання про оголошення йому підозри за ч. 1 ст. 296 (хуліганство) Кримінального кодексу України. Триває слідство", - повідомили правоохоронці. Читайте також: Дострибався: 21-річний переселенець відповість за хуліганство у центрі Теребовлі. Відео […]

Немовля
trending_flat
У Тернополі медики врятували немовля-поспішайку

У Тернопільському перинатальному центрі "Мати і дитина" медики врятували немовля, яке народилося передчасно. У медзаклад доправили жінку, у якої передчасно почались пологи на терміні 26 тижнів і 6 днів. Завдяки злагодженій роботі медиків дитина отримала необхідну допомогу вже з перших секунд життя. Про це повідомили на сторінці у соціальних мережах Тернопільського обласного клінічного перинатального центру «Мати і дитина». Як пояснюють медики, у таких випадках найкращий «транспортний кювез» – це утроба матері. Тому надзвичайно важливо, щоб такі випадки велися у медичних закладах найвищого рівня, оснащених необхідним обладнанням та укомплектованих фахівцями для забезпечення виживання як матері, так і її дитини. "Транспортування поспішайок в одному закладі, на одному поверсі - рятують, а перевід в інший заклад - зменшують шанс на життя. Обʼєднання перинатального центру «Мати і дитина» може мати незворотні наслідки для життя немовлят", - йдеться у дописі.   Переглянути цей допис в […]

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025