Залишки фундаментів палацу-ратуші XVI-XVIII століття знайшли під час археологічних розкопок у Залізцях Зборівського району. Також розкопки провели біля бокового входу руїн костела св. Антонія 15-16 ст.
У Залізцях працює експедиція під керівництвом наукового співробітника ДП “НДЦ “ОАСУ” Інституту археології НАН України Ільчишина Василя, де проходять навчальну практику студенти історики Прикарпатського національного у-ту ім. В.Стефаника з Івано-Франківська. Керівник практики – старший викладач університету Ігор Кочкін.
– Розкопки у Залізцях цьогоріч носять діагностичний характер, досліджуємо ймовірне місце розташування палацу-ратуші та в’їзної брами XVI-XVIII, яка була зруйнована у другій половині XIX століття, – розповідає Василь Ільчишин. – Нам вдалось знайти залишки фундаментів ратуші, простежити їх напрямок поширення та глибину залягання. Зафіксовано сліди пожежі, в цьому горілому шарі виявлено керамічний, скляний посуд та монети XVI-XVIII. Знайдено досить велику колекцію покрівельної черепиці теж XVI-XVIII. Загалом можемо стверджувати, що ратуша у Залізцях була зруйнована пожежею та розібрана орієнтовно в 1860 рр.
Другий розкоп був закладений біля бокового входу руїн костела св. Антонія XV-XVI століття, продовжує Василь Ільчишин. – Тут знайшли керамічний матеріал того часу та сліди давнього католицького цвинтаря, – каже він. – Несподіваною знахідкою виявилася поховальна кістниця. Тобто яма квадратної форми розміром 2×3 м, заповнена людськими останками – зафіксовано кілька десятків скелетів. Серед них ми знайшли нагрудний медальйон із зображенням святого Яна Непомука, який датується кінцем XVIII-поч. XIX ст. Скоріш за все, десь у XIX ст поруч із костелом, який ми досліджували, велось будівництво, яке зачіпало давнє кладовище. І ті всі останки були перепоховані у великій ямі під стінами костелу. Можливо, в майбутньому її продовжимо досліджувати. Так чи інакше наші здогадки щодо існування навколо костелу у Старих Залізцях давнього кладовища підтвердились. Крім цього експедиція провела розвідкові роботи і розкопки на набережній Залозецького ставу, де знайдено сліди господарської діяльності мешканців містечка XVII-XVIII ст та зафіксоване поселення початків нашої ери!
Всі матеріали із досліджень потребують лабораторного обстеження та консервації, після чого їх передадуть до Зборівського музею, додає пан Ільчишин. А вже коли у Залізцях буде створений відповідний краєзнавчий музей, тоді всі ці речі повернуться туди на постійне місце зберігання та експонування.
Експедиція дякує за ініціативу та підтримку у проведенні досліджень голові Залозецької селищної ради, а також усім меценатам, які забезпечили експедицію продуктами, приміщенням під базу, посприяли у проживанні та надали технічну підтримку інструментом.
– Без всіх цих благодійників екпедиція не відбулась би, і ми б не досягнули цих всіх результатів, – каже Василь Ільчишин. – Адже це дуже важливо, отримана інформація значно доповнює, а в деякій мірі уточнює історичні факти давніх Залізців та Зборівщини в цілому.