Мене допитував бойовик родом з Тернополя: морпіх про три роки перебування в полоні

Дмитро Галюк, 28-річний морський піхотинець із села Бариш на Тернопільщині, повернувся додому після 1072 днів російського полону. Військовослужбовець разом із побратимами тримав оборону на металургійному комбінаті Ілліча у Маріуполі до останнього патрона.

За його звільнення весь цей час боролася родина – дружина Катерина, матір Олександра та маленька донька Софія. Як повідомляє “Суспільне”, воїн повернувся в Україну 19 березня цього року в межах обміну полоненими, коли Росія передала 175 українських захисників.

Морпіх розповів, що у квітні 2022 року його підрозділ опинився в потрійному кільці оточення. Закінчилися боєприпаси, техніка та озброєння — залишалася лише стрілецька зброя. Тоді й надійшов наказ командування виходити в полон.

“12 квітня о 23:45 ночі прийшла черга нашого підрозділу виходити в полон. Ми вийшли, нас зустріли російські військові, вишикували в колону по 4 людини й почали запитувати: “Хто 36-та бригада?”. Ми сказали, що це ми й почули у відповідь: “Вы достойно сражались”, — розповів Дмитро Галюк.

Останній дзвінок рідним та три роки в полоні

Востаннє перед полоном він поговорив з родиною по відеозв’язку. Тоді його доньці Софійці було лише 2 роки.

“Я з дружиною говорю, вона плаче, я кажу: “Все, Кать, мабуть ми потрапляємо в полон, бо іншого виходу немає”. Вона каже: “Я йду розбуджу дитину”. Я кажу: “Та чого будеш її будити, хай спить”. Вона: “Ні, я розбуджу”. Вона розбудила, доця прокинулася, щось розмовляє, мудрує, сміється. Вона не знала, що відбувається”, — пригадує Дмитро.

Після здачі в полон українських військових спочатку доправили до Сартани на Донеччині, де добу тримали на фермі. Потім – перевезли до Оленівського СІЗО. Вже під’їжджаючи туди, бійці чули крики інших полонених і зрозуміли, що на них чекає так звана “прийомка”.

При вході росіяни влаштували “живий коридор” з приблизно 12 осіб, через який змушували пробігати полонених. Під час цього їх били ременями, пряжками та гумовими кийками.

Під час обшуку росіяни шукали патріотичні татуювання, за які жорстоко били українських бійців. Крім того, Дмитро розповів про зустріч зі зрадником України.

Був бойовик з Тернополя

“У мене козак на руці, герб і напис: “Козацькому роду нема переводу”. Бойовик, який мене оглядав, нічого не говорив за татуювання, бо сказав, що я його земляк, бо він теж з Тернополя. Я став і кажу: “Як земляк?”. А він каже: “Ну я тоже с Тернополя, видиш как получилось”. Я був шокований”, — розповів Дмитро.

Після Оленівки 19 квітня полонених доправили на військовий аеродром у Таганрозі, де спочатку з’явилася надія на обмін. Однак усіх помістили в автозаки та перевезли до в’язниці в Костромській області РФ.

Як утримують наших воїнів в полоні

Воїн розповів про жахливі умови утримання. Військовополонені отримували мінімальну кількість їжі та води, спали на підлозі в приміщеннях без вікон та дверей, їх регулярно катували.

“Почали бити по ребрах, по голові, по руках, по ногах, по гомілках, по всьому почали бити. Електричним струмом били. Брали дерев’яні молотки, кийки такі, також били по ногах, забивали м’язи. Хвилин 20 кожну камеру так тримали, побили-побили, завели в камеру. “Поняли, куда вы попали, или закрепить?” Ми чули про прийомку, думали, може раз, два, завжди так не буде, але так продовжувалося, я був без двох тижні 3 роки в полоні, то 2022-23 рік так було кожен ранок і кожен вечір”, – згадує захисник.

За словами Дмитра, найважчим був період з 30 липня по 27 серпня 2022 року, коли до в’язниці приїжджав спецназ із Кіровської області. Окрім фізичних тортур, полонених змушували виконувати виснажливі фізичні вправи у величезній кількості.

“Присісти могли й по тисячу разів, й по дві тисячі. Це попри те, що вони чергували вправи. До прикладу, присів 500 разів і віджався 70, потім стоїш на кулаках і піднімаєш ноги до грудей. Коли ми ці вправи виконували, то вперше почули фразу: “Что, “люди из стали”, немножечко устали?”. Ми не знали до чого тут люди зі сталі. Потім вже нам інші хлопці, які потрапили в полон, розказали, що так називають бійців, які обороняли Маріуполь”, – розповів морпіх.

На допитах полонених катували та змушували підписувати неправдиві зізнання у вбивствах цивільних маріупольців. Дмитро згадує один із таких допитів:

“Мішок на голову, завели в бібліотеку, поставили на коліна, руки ззаду. — Какое у вас в Украине приветствие? — Гражданин начальник, может не надо? — Говори! — Слава Україні! — А ответ? — Героям Слава! Це їх розізлило, що я так зразу впевнено сказав. Почали бити по нирках, по спині. Казали: “Каким героям? Где у вас там герои нашлись?”.

Наслідки полону

Постійні знущання та катування залишили глибокі психологічні травми. Дмитро розповідає, що досі не може спокійно спати, відчуває тремор тіла, а звук ключів викликає страх.

“Коли чую, як десь дзвенять ключі чи звук електрошокера, аж така злість бере. Бо там все це чулося й ти нічого не міг зробити, бо вони б тебе просто вбили. У Маріуполі не було так страшно, як було в полоні”, – зізнається воїн.

Увесь час перебування Дмитра в полоні його родина боролася за звільнення. Спочатку рідні діяли без розголосу, зустрічалися з представниками Координаційного штабу, Червоного Хреста, СБУ, Уповноваженим ВР з прав людини. З 2023 року разом із донькою та матір’ю дружина Катерина почала виходити на акції на підтримку полонених в різних містах України.

“Кожен обмін ми бачили, що немає наших людей. Немає тих, хто потрапив у полон найпершими. Повертали нацгвардію, прикордонників, але морпіхів та “азовців” немає і все. Ми попіднімалися всі, почалися акції на Майдані Незалежності, потім акції біля Червоного Хреста, Координаційного штабу, Офісу Президента”, – розповідає Катерина.

Особливо важко було пояснювати ситуацію маленькій доньці, яка після кожного обміну запитувала: “Мамо, а що сьогодні не наш? Ну коли тато повернеться?”.

За час полону бійці могли писати листи додому, але робити це змушували російською мовою та розповідати, що вони живуть у хороших умовах. Катерина надсилала чоловікові листи з фотографіями доньки, малюнками Софії та іконками, хоча вони доходили не завжди.

Нарешті 19 березня цього року Дмитро повернувся до України в межах обміну полоненими. 16 квітня його урочисто зустріли в рідному селі Бариш Бучацької громади, де на нього чекали рідні.

Тепер Дмитро проходить лікування та адаптується до мирного життя. “Буду продовжувати лікування і я думаю, що все буде нормально. За цих декілька днів я більше привикаю до людей, можу нормально спілкуватися, фізично тіло витримало, дякувати Богу. Я дуже дякую всім, хто мене підтримував. Я думаю, що все буде добре”, – підсумовує воїн.

About the author

Тернопільська область
trending_flat
Цигани, Товстобаби, Цицори і не тільки: кумедні назви поселень Тернопільщини

На мапі Тернопільської області можна знайти десятки населених пунктів з незвичайними назвами. Деякі з них змушують усміхнутися, інші - замислитися над їхнім походженням. Історик та краєзнавець Віктор Уніят раніше склав рейтинг найкумедніших назв сіл області. За його словами, кумедні назви існують по всьому світу, тому не варто поспішати з висновками про їхнє значення. Села з географічними назвами У Тернопільській області є села та хутори, що носять імена далеких країн і континентів. Швейцарія, Французівка, Саджівка, Варшавка, Угорськ та Угринів нагадують про Європу. Сахалін, Курили та Кавказ - такі теж хутори є на Тернопільщині. Перейменовані села Багато сіл з незвичайними назвами отримали нові імена у радянський час. Село Повія носило таку назву до 1958 року (зараз - Набережне). Свинюхи перейменували на Очеретне у 1946 році. Назва походила від фільварка-свиноферми "Свиноберген" князів Збаразьких, де розводили свиней для продажу в Європу. Цапівці стали називатися […]

шкода довкіллю
trending_flat
Підписав необхідні документи: судитимуть керівника та лісника лісгоспу, які вирубали понад 6 тисяч дерев

На Тернопільщині судитимуть головного лісничого та директора держпідприємства, з дозволу яких було вирубано понад 6 тисяч дерев різних порід. Про це повідомляє Тернопільська обласна прокуратура. "Під процесуальним керівництвом Тернопільської обласної прокуратури повідомлено про підозри головному лісничому та директору одного з державних лісопідприємств на Тернопільщині у вчиненні службової недбалості, що спричинила тяжкі наслідки державним інтересам (ч. 2 ст. 367 КК України). За даними слідства, головний лісничий безпідставно вніс до лісорубних квитків дані про можливість проведення 41 рубки рідколісся, а директор видав лісорубні квитки на ці роботи", - йдеться у повідомленні. Унаслідок знищення 6267 різних дерев довкіллю завдано шкоди на 57 млн грн.

пожежа Бучач
trending_flat
У Бучачі 28 рятувальників гасили велику пожежу у пекарні (фото, відео)

У Бучачі спалахнула пекарня. Загоряння відбулось у середу, 2 липня.  Про це повідомляють у ГУ ДСНС України у Тернопільській області. "Горіла покрівля хлібопекарні ТОВ «Бучачагрохлібпром» — вогонь охопив 400 м²", - кажуть рятувальники. Вогонь міг перекинутись на іншу будівлю. До гасіння було залучено 28 рятувальників та 8 одиниць техніки (зокрема автодрабина, газодимозахисна машина та 5 автоцистерн, а також місцева пожежна команда с. Трибухівці. Вогонь вдалось локалізувати о 17:48, повністю ліквідували пожежу о 20:09. "Сигнал про займання надійшов до Служби порятунку "101" о 16:24. Прибувши на місце події, пожежники виявили, що полум'я вже охопило елементи покрівлі хлібопекарні на площі 400 квадратних метрів. Існувала реальна загроза поширення вогню на сусідні будівлі. Для ліквідації пожежі було залучено значні сили Головного управління ДСНС України у Тернопільській області: 28 чоловік особового складу та 8 одиниць основної та спеціальної пожежно-рятувальної техніки. Серед залучених засобів – 5 […]

trending_flat
На Тернопільщині спиртзавод забруднив річку

На Тернопільщині спиртзавод забруднив річку Тайна у Хоростківській громаді на Тернопільщині. Місцеві мешканці поскаржилися у Спеціалізовану екологічну прокуратуру. Вона розпочала розслідування у зв'язку з порушенням правил охорони стічних вод. Про це повідомляє Тернопільська обласна прокуратура. За даними слідства, до правоохоронців звернулися місцеві жителі зі скаргами на неприємний запах води у ставку біля місця впадіння річки Тайна та велику кількість загиблої риби у водоймі. Ймовірно, що забруднення річки здійснюється внаслідок скиду вод із території місцевого спиртзаводу. За результатами розгляду звернення того ж дня, 30 червня 2025 року, зареєстроване кримінальне провадження. Вживаються вичерпні заходи щодо всебічного дослідження вказаних обставин справи, притягнення винних осіб до відповідальності та відшкодування завданої шкоди довкіллю", - йдеться у повідомленні. Схожий випадок стався на Бережанщині - тут місцевий директор комунального підприємства допустив забруднення річки Золота Липа. Через його недбалість протягом 2024 року було забруднено річку, а збитки сягають […]

trending_flat
Муасанітова каблучка: як зберегти блиск на довгі роки?

Уявіть каблучку, що ловить світло так, наче в ній живе маленьке сонце. І це не обов'язково ювелірний виріб з діамантом. Є ще один більш доступний варіант, і це — муасаніт. Камінь, який прийшов із космосу, а тепер підкорює серця тут, на Землі.  Але навіть найяскравіші зірки потребують турботи, аби не згаснути. І  муасаніт каблучка зовсім не виключення. Що робити, щоб вона тішила погляд не лише на фото, а й через багато сезонів? Дізнайтеся далі. Лайфхаки з догляду: прості засоби — блискучий результат Муасаніт виблискує так, що важко відвести погляд, і ви точно захочете, щоб цей ефект залишався надовго. Добра новина: для цього не обов’язково мати цілий арсенал професійної хімії. Догляд за каблучкою з муасанітом можна перетворити на простий ритуал із приємним результатом. М’яке мило і тепла вода — класика, яка працює безвідмовно. Замочіть каблучку на 10–15 хвилин, потім обережно прочистіть […]

trending_flat
На в’їзді у Кременець змінили дорожні знаки: мешканці обурені

На в'їзді до Кременця встановили новий дорожній знак, який забороняє поворот від цукрового заводу на вулицю Захисників України. Тепер водії не можуть проїхати до поліклініки та торгового центру "Панорама" звичним маршрутом. Про зміни повідомили у групі "Типовий Кременець". Віктор Панфілов звернувся до Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України та Андрія Смаглюка з проханням звернути увагу на реакцію громади. Тепер для проїзду до цих об'єктів потрібно заїжджати від Полкової церкви або через Підлісці з розворотом. Мешканці міста обурюються через нові обмеження. "А чим керуються наші можновладці, коли придумують такий брєд??? Хотілося б отримати роз'яснення, на підставі чого встановлюють такі обмеження?", - пише один з коментаторів. "До прикладу швидка, яка везе хворого з Млинівець повинна об'їхати коло, просто тому що хтось собі щось придумав і встановив обмеження???", - обурюється житель. Люди не розуміють логіку нового маршруту. "Якщо, наприклад, я зі сторони […]

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А
+380935295439
ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright

2018 – 2025