Коли Почаївську лавру звільнять від московських монахів, розповів митрополит Нестор

Що відбувається в Почаївській лаврі сьогодні? Чи буде ця українська святиня звільнена від монахів московської церкви? Та яка причина, що на третій рік кровопролитної війни в храмах, які канонічно єдині з Кірілом Гундяєвим, не бракує прихожан-українців?, – розповів тернопільський митрополит ПЦУ Нестор (Писик) релігійному Інтернет-ресурсу “Духовна велич Львова”.

Читайте також: Митрополит Нестор: «Московський патріархат у Почаєві – це аномалія, яка повинна зникнути»

У березні минулого року владика Нестор був призначений Синодом ПЦУ нести служіння священноархімандрита Почаївської Свято-Успенської Лаври. Однак Лавра досі в руках монахів УПЦ МП. Тож, що буде далі з Лаврою?

Владико Несторе, що зараз відбувається в Почаївській лаврі та навколо неї? Минулого року в березні, коли ми з Вами спілкувалися, Ви сказали, що «Почаївська лавра присіла, притихла».

  • Зараз теж внутрішня ситуація така сама. Вони притихли, якогось руху нема. Працює міжвідомча комісія від Міністерства культури та представники державного історико-архітектурного заповідника і від обласного управління культури там є. Я знаю, що знайшли ряд порушень. І обласна адміністрація і Служба Безпеки їх вивчають. Все це поступово передається в суд. Що стосується позиції керівництва Лаври, то наразі реакцій чи якихось змін немає. Вони займають ту саму позицію, що і раніше.

Час минає, і здається, що вже нічого не зміниться.

  • Я думаю, що ситуація зміниться, але вона буде вирішуватись дуже довго — в судовому порядку це займе роки. Якщо не буде політичної волі, то швидкого результату не буде. Ми знаємо як у суді затягуються на роки ті чи інші речі. Якщо буде політична воля на рівні Верховної Ради, тоді можливо цей процес піде швидше.

Можливо Вам відомо владико, яка внутрішня ситуація в Лаврі: у них стає більше послушників, чи йде певний відтік, послаблення?

  • Чи приходять нові люди – не знаю, але відтоку точно немає. Наскільки я знаю, що все в них стабільно, люди є: і монахи, і послушники і паломники приїжджають. Якось, щоб вони від тієї всієї ситуації страждали, то такого немає.

На YouTube-каналі Почаївської Лаври можна побачити, що в храми монастиря приходить багато людей. Як би Ви це пояснили: триває третій рік війни, стільки жертв і втрат нашого народу, а люди далі йдуть в храми церкви, що перебуває в канонічному підпорядкуванні Московського патріархату. Це ж Тернопілля, Волинь, Полісся, а не якісь русифіковані території.

  • У їх випадку це залежить не від регіону, а від того як вони виховують своїх парафіян. У них своє інформаційне поле в якому вони живуть: «всі навколо нас вороги, і проти нас ополчились». Спостерігаючи за їх реакцією можна прийти до висновку, що для них слова батюшки вищі, ніж рішення суду чи докази, які знайшла СБУ. Їх з дитинства в цьому виховують, вони чують це на кожній проповіді і в приватних розмовах зі священниками, що вони єдина істинна церква, що проти них тривають «гонєнія», і проти них всі борються. Це подібно як в Росії, що всі їм заздрять і хочуть у них відібрати їхні ресурси.

На Вашу думку, чому нема політичної волі вирішити питання з Почаївською лаврою? Бо ось на свята у червні глава УПЦ (МП) Онуфрій Березовський служить в Києво-Печерській Лаврі. І в Почаєві вони далі. Тобто дві найбільші українські святині далі в доступні церкві, яку канонічно очолює ворог України і слуга Путіна – Кирил Гундяєв. Це якийсь парадокс.

  • На це питання складно відповісти. Можливо достатньо їхніх прихильників серед депутатів. Або можливо це просто байдужість і нерозуміння того наскільки важливу роль відіграє церква в питаннях державотворення. З 1990-их років ми постійно чули, що «головне економіка», а церкви це щось таке, що нікому не потрібне. Зараз, коли війна, то слава Богу, що хоч впроваджується інститут військового капеланства, але й там багато своїх проблем. Тому мені здається, що це питання не стільки прямої протидії, скільки байдужості. Багато людей недооцінюють роль церкви в суспільстві.

При цьому, що в популярних телеграм-каналах публікуються замовні матеріали на користь УПЦ (МП), а це великі гроші. Отже, хтось небайдужий вкладає кошти в підтримку московської церкви в Україні.

Однозначно. Це вже триває багато років, і нічого не міняється. Їхнє лобіювання фінансується — в певних колах, і певними засобами.

Ви вже сказали, що в часі важко конкретизувати як розгортатимуться подальші події навколо Почаївської лаври, але все ж таки, з Вашого погляду, як ця ситуація буде розвиватися в майбутньому?

  • Якщо все триватиме правильним шляхом, то вчинені ними порушення приведуть до розірвання договору про оренду споруд Лаври, і монахів Московського патріархату з Лаври виселять. Ми сподіваємось, що там буде монастир Православної церкви України. Ймовірно, що хоча б невелика частина з тих монахів залишиться і продовжать своє служіння і монаше життя. Поступово туди будуть приходити нові послушники і братія відновиться в такій самій кількості. Але якісно вона буде вже зовсім інша.

About the author

військовий
trending_flat
“Він був людиною великого серця”: загинув молодий військовий Андрій Луцик

Гірка новина завітала у стіни ЗУНО, адже кровопролитна війна забрала життя колишнього випускника та працівника Луцика Андрія Романовича. Про це повідомили на сторінці у соціальних мережах Західноукраїнського національного університету. Народився воїн 01.10.1993 року. Навчався у Червоноградському державному технікумі гірничих технологій та економіки. У 2015 році він закінчив Західноукраїнський національний університет, отримавши диплом бакалавра за спеціальністю «Комп'ютерні науки», а у 2016 році став спеціалістом з управління персоналом та економіки праці. Під час навчання він проявив себе як активний та талановитий лідер, володів чудовими організаторськими навичками, був наполегливим, цілеспрямованим, товариським та людяним. Працював у відділі творчої самореалізації та виховання. "Його відвага, жертовність і незламна воля стали символом справжнього патріотизму. Він був не лише талановитим фахівцем, а й людиною великого серця, яка завжди прагнула справедливості та добра. Світла пам’ять про нього назавжди залишиться у наших серцях. Висловлюємо щирі співчуття рідним, близьким і всім, […]

Військовий
trending_flat
“Воїн, поет, друг, брат, син”: Тернопільщина втратила військового Любомира Сарабуна

Бережанщина отримала сумну звістку з фронту. Помер військовий Любомир Сарабун.  Про важку втрату повідомили на сторінці у соціальних мережах Бережанської міської ради. "Любомир Сарабун – воїн і поет, який не лише захищав Україну зі зброєю в руках, а й передавав свої думки, біль і надію у поетичних рядках. Його вірші – це відображення його внутрішнього світу, сповненого любові до Батьківщини, відданості побратимам і глибоких переживань. Він був справжнім – мужнім на полі бою, чутливим у слові та відданим у дружбі", - розповідають у дописі. Службу Любомир проходив у 67 ОМБр ДУК у гарячих точках на Сході України. Важка хвороба спіткала військового під час захисту Батьківщини. На жаль, Любомир помер 26 березня 2025 року. У нього залишились брат, мати, батько та бабуся. "Відійшов до Бога мій брат Сарабун Любомир. Воїн, поет, друг, брат, син. Людина яка боролася за себе і за […]

Ставок
trending_flat
На Кременеччині здають в оренду величезний ставок: придбати може кожен

На Кременеччині виставили на аукціон право оренди великої земельної ділянки з водним об'єктом. Ставок площею 30,6 гектара розташований за межами села Бакоти Вишнівецької селищної ради. Згідно з оголошенням, розміщеного на сайті “Zakupivli.pro”, земельна ділянка призначена для рибогосподарських потреб. На території є сіножаті, пасовища, ставки та землі для технічної інфраструктури. Аукціон стартує 9 квітня о 12:15. Прийом заявок на участь триватиме з 7 березня 18:00 до 8 квітня 20:00. Організатор - Вишнівецька селищна рада. Ставок розташований у мальовничому місці, що робить його привабливим для ведення рибного господарства або організації відпочинку.  Зацікавлені можуть подати заявки на участь в аукціоні до 8 квітня 20:00. Раніше "Терміново" повідомляло про те, що у самому центрі Збаража продають аварійну будівлю за кругленьку суму (фото). 

Пожежа
trending_flat
Серйозна пожежа біля Тернополя: є постраждала

У Тернопільському районі горів житловий будинок. Пожежникам вдалося врятувати жінку. У селі Смиківці 28 березня о 22:36 сталась пожежа. Вогонь знищив покрівлю та речі домашнього вжитку на площі 10 м². Причину займання та розмір матеріальних збитків встановлюють. Про це повідомили у 3 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Тернопільській області. "Пожежу ліквідував черговий караул 3-ї державної пожежно-рятувальної частини 3-го державного пожежно-рятувального загону Головного управління. Під час гасіння вдалося врятувати власницю будинку та саму будівлю", - йдеться у повідомленні. Читайте також: на Тернопільщині сталась пожежа житлового будинку.

Ринок
trending_flat
Картопля уже подешевшала: коли знизяться ціни на овочі

Ціни на українських ринках з овочами коливаються через те, що запаси у сховищах скорочуються, а сезон вітчизняної продукції ще не розпочався.  Зниження цін на городину не варто очікувати до травня, прогнозують в Українському клубі аграрного бізнесу (УКАБ). "Найбільше зростання цін зафіксовано в категорії овочів. Лідером серед подорожчання стали томати (+39% за місяць), що пов’язано з низькими обсягами власного виробництва та переважним імпортом із Туреччини, який останнім часом трохи скоротився. Також суттєво подорожчала морква, яка додала 30% у роздрібній ціні за місяць. Її вартість зросла через високий рівень імпортної залежності та сезонний дефіцит вітчизняної продукції", - йдеться у прогнозі. Овочем, який почав стрімко дешевшати, стала картопля. Як зазначають на порталі EastFruit, вкрай низький попит на картоплю в Україні змушує виробників поступово знижувати відпускні ціни. "Головною причиною, яка провокує зниження цін на картоплю, на думку експертів, є суттєве збільшення некондиційної продукції на […]

Пожежа будинку
trending_flat
На Тернопільщині сталась пожежа житлового будинку

На Тернопільщині трапилась пожежа житлового будинку. Загоряння будівлі трапилось 28 березня у селі Вишнівчик Золотниківської сільської громади, Тернопільського району Тернопільської області. Пожежникам вдалось врятувати від вогню ще дві будівлі. Про це повідомили у Головному управлінні ДСНС України у Тернопільській області. Також рятувальники знайшли та знешкодили 28 березня о 17:30 мінометну міну ММ-50 мм часів Другої світової війни у селі Костільники Золотопотіцької селищної громади Чортківського району Тернопільської області. Фото ілюстративне Читайте також: масштабна пожежа на господарстві на Кременеччині: могло згоріти кілька будинків (фото).

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025