Скандальне затримання судді під Тернополем: поліцейського звільнили, а суддю пробачили

31 травня у селі Смиківці Тернопільського району патрульний Олександр Рибалко зупинив Mercedes-Benz ML 350, за кермом якого був голова Тульчинського районного суду Вінницької області Сергій Ковганич. Він перевищив швидкість, але намагався використати свій статус, щоб уникнути покарання.

Вища рада правосуддя не притягнула до відповідальності суддю, який перевищив швидкість, втік від поліцейських та намагався використати свій статус судді, щоб уникнути покарання. Доповідач у цій справі просив звільнити суддю, але жоден член Дисциплінарної палати, який розглядав цю справу, не побачив у діях судді порушення. На противагу цьому, поліцейського, який зупинив суддю, звільнили з посади і засудили до трьох років іспитового терміну. Про це повідомляє «Слідство.Інфо».

Друга Дисциплінарна палата Вищої ради правосуддя (ВРП) 17 квітня 2024 року розглядала дисциплінарну справу щодо судді Тульчинського районного суду Вінницької області Сергія Ковганича. На нього поскаржилось Управління патрульної поліції в Тернопільській області, бо суддя негідно поводив себе під час затримання поліцейськими.

31 вересня 2023 року Ковганича зупинила патрульна поліція через перевищення швидкості. Суддя за кермом Mercedes-Benz їхав зі швидкістю 110 кілометрів на годину по дорозі у селі Смиківці Тернопільської області, де швидкість автомобіля не має перевищувати 50 кілометрів на годину.

Перше, що зробив Ковганич, — показав своє посвідчення судді та заявив, що нічого не порушив. На це представник поліції Олександр Рибалко відповів: «Те, що ви показали посвідчення, — це добре, але всі відповідають на загальних підставах за порушення дорожнього руху». Лише на вимогу поліцейського суддя показав посвідчення водія.

Далі поліцейський Рибалко залишив свого напарника біля машини судді й пішов перевіряти надані документи до патрульної машини. Ковганичу повідомили, що він має залишатись на місці.

Ковганич неодноразово запитував, чи він затриманий, на що йому відповідали, що він повинен чекати, поки відбувається оформлення правопорушення. Після дискусії та погроз з боку судді, Ковганич відмовився слухати правоохоронців, рушив з місця та наїхав на ногу поліцейському.

Правоохоронці почали переслідувати автомобіль Ковганича та у результаті зупинили його. Через невиконання вимог поліції та втечу з місця подій судді повідомили, що він затриманий. Ковганич добровільно вийшов з машини та протягнув руки для накладення кайданок й, попри те, що Ковганич не був згоден з перевищенням швидкості, він наполягав, щоб його доставили у відділення поліції. За словами Ковганича, таким чином судді було б легше довести незаконність дій поліцейських.

Журналісти «Слідства.Інфо» показали відео з нагрудних камер поліцейських юристці Фундації DEJURE Марті Березі. Правозахисниця каже, що поведінку судді неможливо назвати етичною, вона підриває авторитет правосуддя.

«На відео видно, що суддя одразу почав суперечку з поліцейськими, заперечував, що майже удвічі перевищив швидкість, не погоджувався з усіма діями патрульних, повчав їх та погрожував позовами. Усе це можна інтерпретувати як спробу тиску своїм авторитетом на поліцейських», — коментує Марта Береза та додає, що ця справа є типовим випадком використання статусу судді для уникнення відповідальності.

Ковганич, який був на засіданні у ВРП, заперечив, що порушив будь-які правила дорожнього руху. Та попри це, чоловік не міг згадати, яка точно була швидкість його автомобіля.

Також суддя наголошував, що зафіксоване перевищення швидкості не є доказом, бо поліцейські для цього використовували ручний TruCAM (пристрій для фіксації швидкості автомобілів, — прим.), коли мали б використати TruCAM, наприклад, на тринозі. Мовляв, закон не дозволяє використовувати ручний пристрій.

Аргументи Ковганича спростували наведеною статистикою судових рішень, де судді притягають до відповідальності водіїв, які перевищили швидкість, і це зафіксували саме ручним TruCAM.

«Поліцейський висунув дві вимоги: залишитись на місці до закінчення розгляду справи і обмежитись у русі транспортним засобом. Дані вимоги для мене, як для юриста, були явно незаконними. Відповідно до Конституції кожна особа може не виконувати явні незаконні вимоги посадових осіб, у тому числі й поліцейських», — коментує Ковганич.

Ковганич пояснив, що показав своє посвідчення судді, бо не мав під рукою інших документів. Він часто показує своє посвідчення на блокпостах й в інших випадках, щоб засвідчити свою особу, хоч на засіданні підтвердив, що цей документ не призначений для цього.

Суддя повинен бути прикладом для громадян, зокрема у тому як він поводить себе з поліцейськими. Тому на засідання ВРП у Ковганича запитали, чи вважає він свою поведінку під час затримання зразковою. На це суддя не відповів чітко, а лише сказав, що кожен громадянин у праві діяти для захисту своїх прав.

На думку доповідача у цій справі та члена Вищої ради правосуддя Романа Маселка, суддя Ковганич намагався використати свій статус судді, щоб уникнути покарання за перевищення швидкості.

«Зупинку транспортного засобу в разі перевищення швидкості не можна віднести до ситуації, за якої необхідно демонструвати статус судді та пред’являти посвідчення. Вислів Ковганича «не порушив» поєднане з посвідченням судді дозволяють зробити висновок, що головним його аргументом на спростування фактів перевищення швидкості є саме статус судді. Це свідчить про спробу використати свій статус, щоб уникнути покарання», — зачитує своє рішення Маселко та у кінці додає, що дії Ковганича кидають тінь на інших суддів, через що його варто притягнути до покарання у вигляді звільнення.

У результаті члени Другої Дисциплінарної палати Вищої ради правосуддя Сергій Бурлаков, Віталій Саліхов та Олена Ковбій не дійшли згоди щодо звільнення Ковганича. Їм не вистачило голосів. Проте вистачило голосів, щоб підтримати пропозицію іншого члена Дисциплінарної палати Сергія Бурлакова про закриття дисциплінарного провадження щодо Ковганича, через відсутність доказів скоєних правопорушень у його діях.

«Мотиви такого рішення зрозуміти неможливо, адже Бурлаков, який надав пропозицію відмовити в притягненні, у письмовому вигляді на час голосування не виклав та не озвучив, а рішення наразі не оприлюднене…Членкиня ВРП Олена Ковбій голосувала проти відмови у притягненні до відповідальності. Тож складається враження, що при розгляді цієї справи не йшлось про пошук етичних порушень, а лише про вигороджування своїх колег в мантії», — каже юристка Фундації DEJURE Марта Береза у коментарі «Слідству.Інфо».

На противагу цьому в грудні 2023 року поліцейського Олександра Рибалку, який затримав суддю, звільнили з посади. Суд розглядав цю історію і визнав його винним у перевищенні службових обов’язків і засудив правоохоронця до трьох років іспитового терміну.

About the author

кросівки
trending_flat
Кросівки PUMA як подарунок: як обрати ідеальну пару для жінки

Обрати подарунок для жінки, який викличе щире захоплення, буває непросто. Особливо, якщо йдеться про взуття, адже тут важливо врахувати безліч нюансів. Ідеальним вибором можуть стати PUMA кросівки жіночі, адже цей бренд пропонує широкий асортимент моделей, які можуть задовольнити різні смаки та вподобання. Кросівки PUMA славляться своєю різноманітністю кольорів, форм і матеріалів, що дозволяє підібрати пару, яка чудово доповнить гардероб і підкреслить індивідуальність своєї власниці. На що звернути увагу при виборі жіночих кросівок PUMA Перш за все, важливо врахувати спосіб життя та особисті вподобання тієї, для кого обирається подарунок. Якщо жінка веде активний спосіб життя, займається спортом або багато гуляє пішки, варто звернути увагу на кросівки PUMA з амортизацією та дихаючими матеріалами. Такі моделі забезпечать комфорт навіть під час тривалих прогулянок чи активних тренувань. Якщо ж майбутня власниця любить яскраві образи і часто експериментує зі стилем, краще підійдуть кросівки ПУМА з […]

мобілізація
trending_flat
Скасували деякі штрафи та дозволили броні навіть у розшуку. Головні зміни військового обліку

З 17 липня 2025 року українців перестали штрафувати за неоновлення військових даних. Спікер Полтавського ТЦК Істомін офіційно підтвердив це рішення. Термін для оновлення військових даних закінчився 16 липня 2024 року. Відповідно до частини 7 статті 38 КУпАП, адміністративне стягнення під час воєнного стану може бути накладено не пізніше одного року з дня його вчинення. Штрафи у розмірі 17-25 тисяч гривень за неоновлені військові дані більше не нараховуватимуть. Проте інші правила військового обліку продовжують діяти. Нові можливості для критично важливих підприємств Парламентський комітет з національної безпеки рекомендував прийняти законопроєкт 13335. Документ дозволить тимчасово бронювати чоловіків, які не стоять на обліку у ТЦК або перебувають у розшуку. Можливість працевлаштування отримають люди без військово-облікових документів або ті, хто не уточнив персональні дані. Правила торкнуться військовозобов'язаних без військового квитка, тих, хто не перебуває на обліку в ТЦК, не оновив персональні дані згідно з вимогами […]

ДТП
trending_flat
На Кременеччині загинув 19-річний юнак: що стало причиною трагедії

На Кременеччині сталася трагедія - 19-річний юнак загинув у результаті ДТП.   Про це повідомили у поліції Тернопільської області. " Дорожньо-транспортна пригода зі смертельним наслідком сталася на Кременеччині. За попередніми даними, 19-річний юнак, керуючи мотоциклом, виїхав за межі проїзної частини, з’їхав у кювет і перекинувся. Від отриманих травм хлопець помер. За даним фактом розпочато кримінальне провадження, поліцейські з’ясовують обставини ДТП. Раніше "Терміново" повідомляло, що ЗМІ дізнались деталі трагедії з підпалом жінки на Бережанщині. Троє діток осиротіли вмить.

дитина
trending_flat
Троє дітей осиротіли вмить. ЗМІ дізнались деталі трагедії з підпалом жінки на Бережанщині

На Тернопільщині осиротіли діти жінки, яку дружина коханця облила бензином та підпалила.  У загиблої 37-річної жінки залишилось двоє доньок - 15 і 16 років. Батьки дівчаток розлучені, а їхній тато тривалий час вважається безвісти зниклим. Про це повідомили "20 хвилин". "Коли ховатимуть загиблу, поки невідомо, її тіло сьогодні передадуть на експертизу. Наразі ми очікуємо на приїзд представників Служби у справах дітей Бережанської міської ради щодо вирішення подальшого влаштування неповнолітніх. У дівчаток ще є бабуся або до неї, або до спецзакладу", - повідомила «20 хвилин» в.о. старости с. Посухів Лідія Гевко. Читайте також: Померла жінка, яку облила бензином бережанка на фоні ревнощів до чоловіка Дівчатка й раніше цілодобово проживали в спецліцеї в Бережанах через складності доїзду з дому до місця навчання. За словами місцевих жителів, їхня хата розташована на околиці села Посухів. У 53-річної фігурантки справи - троє дітей. Сама жінка […]

вбивство
trending_flat
Померла жінка, яку облила бензином бережанка на фоні ревнощів до чоловіка

У лікарні померла 37-річна мешканка села Посухів, яку кілька днів тому облила бензином і підпалила 53-річна жителька Бережан. Про це повідомили у поліції Тернопільської області. Трагедія, нагадаємо, сталася 16 липня, у полі біля села Посухів. Там виявили обгорілу 37-річну місцеву жительку у важкому стані. Жінку негайно доправили до лікарні, де їй медики діагностували близько 90% термічних опіків тіла.  Облити бензином жінку вирішила 53-річна бережанка на фоні ревнощів. Зловмисницю затримали. Наразі в лікарні з опіками перебуває житель Бережан, 1983 року народження. Зловмисницю затримали відповідно до статті 208 КПК України. Попередньо до Єдиного реєстру досудових розслідувань було внесено відомості за фактом замаху на умисне вбивство двох осіб. Тепер вирішується питання про оголошення підозри ще за навмисне вбивство – частина 1 статті 115 Кримінального кодексу України. Фігурантці загрожує до 15 років позбавлення волі.

староста
trending_flat
Помер староста села Чернихівці на Тернопільщині

На Тернопільщині 16 липня помер староста села Чернихівці Роман Бойко. Чоловіку було 62 роки. Про це повідомила Збаразька міська рада на своїй сторінці у соцмережах.. Роман Васильович майже два десятиліття працював в органах місцевого самоврядування. З 2006 року Бойко обіймав посаду секретаря Чернихівської сільської ради. Після створення Збаразької громади його призначили старостою села Чернихівці. Колеги характеризували покійного як професіонала з високим рівнем відповідальності. "Роман Васильович залишивши після себе чимало добрих справ. Майже два десятиліття присвятив служінню в органах місцевого самоврядування. Відзначався не лише високим професіоналізмом, відповідальністю, сумлінним ставленням до своїх обов'язків, а й був Людиною з великим щедрим серцем, яке вболівало за кожного земляка, розсудливим мудрим наставником і порадником для колег, надзвичайно люблячим чоловіком і батьком", - зазначили у повідомленні. У Романа Бойка залишилися дружина та син.

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А
+380935295439
ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright

2018 – 2025