23.11.2024
Жінки Новини Політика

“Сучасна жінка – активна, дієва, ініціативна”. У Тернополі депутатки зібралися для обміну досвідом

Про виклики для жінок у політиці, успішні практики, реалізовані депутатками, та контроль за використанням бюджетних коштів говорили під час конференції «Сила в єдності: коаліція жінок-депутаток», яка відбулася 17 травня у Тернополі. Організатори заходу ‒ Всеукраїнська громадська організація «Українська жіноча демократична мережа». Також учасники конференції спілкувалися про діяльність жінок-підприємців та розвиток дітей і молоді з особливими потребами, підтримку їхніх родин.

Це розвиток жіночого руху

“Українська жіноча демократична мережа” об’єднує 400 депутаток з різних міст України. У цій мережі – 37 жінок з Тернопільщини.

– Під час кожної такої зустрічі до нас долучаються нові жінки, і я сподіваюсь, що і сьогодні вони будуть, – каже  голова ВГО “Українська жіноча демократична мережа”, депутатка Черкаської обласної ради чотирьох скликань Любов Майброда.  – Ми будемо сильні, коли ми будемо не лише хотіти, а коли ми будемо вміти. Саме для обміну досвідом ми сьогодні зібралися тут. Це для нас велика честь, бо у тернопільської міськради  і міського голови є багато інціатив у підтримці жіночого руху. Сесія міськради прийняла звернення до Верховної ради  про запровадження гендерних квот у виборчому законодавстві. І зараз я хочу послухати, як просувається на Тернопільщині освітня і медична реформа і поділитися досвідом, як вирішуються соціальні питання, тому що крана потребує розвитку. Я переконана, що ця конференція дасть поштовх для розвитку жіночого руху на Тернопільщині.

“Українська жіноча демократична мережа” існує вже 2, 5 роки і за цей час провели понад 12 конференцій.

– Ми опікувалися проведенням медреформи, у нас 15 червня буде чергова національна конференція про те, як просувається медреформа на первинному, вторинному рівні, як це відбувається у областях, – каже пані Майброда. – Все це буде обговорюватися з урахуванням того, як ця реформа буде розвиватися на Тернопільщині. У нас є чудові медичні практики. Так, секретар Івано-Франківської міськради Оксана Савчук реалізувала проект “Місяць здоровя” на місцевому рівні. Я думаю, що це буде цікаво послухати депутаткам з інших регіонів, можливо ви візьмете щось корисне для себе, а ми повчимось у вас. В чому унікальність нашої організації? Ми можемо забезпечити прийняття рішень на рівні місцевих рад.  Тому що скільки б ми не говорили про активізацію жінок, але без реальних механізмів, одними з яких є гендерні квоти, які зараз працюють у Скандинавії, важко збільшити кількість жінок. А де більше жінок-депутаток, там більший соцзахист населення.

Жінки повинні об’єднуватися

Подібну конференцію у Тернополі проводять вперше. На неї запросили депутаток тернопільської міської ради, обласної , об’єднаних територіальних громад, депутаток райради тернопільської області. Є гості з інших областей.

– Ми маємо на меті обговорити декілька питань – інклюзивна освіта, як вона розвивається в Україні і на Тернопільщині, поділитися найкращими практиками, які втілюють наші членкині в себе на місцях, – каже секретар Івано-Франківської міської ради, керівник Західного регіону «Української жіночої демократичної мережі» Оксана Савчук. – Хочемо розказати про успішні кейси жінок-депутаток, починаючи від сільської та районної ради і закінчуючи міською та обласною. Наприклад, це «Місяць здоров’я», який ми запровадили у Івано-Франківську. Протягом  цілого місяця мешканці можуть прийти безкоштовно перевірити своє здоров’я, здати необхідні аналізи. Вже цей проект започатковано у Мелітополі, і ми вже говорили з  вашим керівництвом щодо впровадження такого місяця здоров’я у Тернополі. Наступний проект, про який ми б хотіли говорити – навчити краще читати  бюджети своїх рад і правильно розставляти пріоритети, що стосуються не лише гуманітарної галузі, але і витрат капітальних видатків. Третє – ми хочемо поговорити про те, як жінки повинні між собою об’єднуватися і про наступні виборчі процеси, які будуть в Україні вже цього року.

Одна з учасниць конференції – депутатка тернопільської міськради, голова міжфракційного об’єднання “Рівні можливості” Наталія Шоломейчук.

– Я дуже рада, що сьогодні у нас представлене об’єднання жінок-депутаток і області, і ОТГ, і райради, і місто, – каже вона. – І до досягнень нашого міжфракційного об’єднання хочу сказати, що прийнято вже кілька проектів, основний з яких – зверення до Верховної ради щодо гендерних квот у виборчому законодавстві. Наша міськрада є серед  тих прогресивних міськрад, які наразі прийняли звернення до Верховної ради. Впевнена, що представництво жінок у Верховній раді , органах місцевого самоврядування, на всіх рівнях тільки буде сприяти поштовху до розвитку країни.

Разом з дворічним синочком на конференцію прийшла і депутатка тернопільської міськради Ліна Прокопів. Вона каже, що поєднувати політичну діляльність і виховання сина для неї не складно, а навпаки у задоволення.

Діалог дуже важливий

Сьогодні відбувається обмін досвідом з кількох регіонів України – Івано-Франківська, також є представники Черкас Вінниці і Тернопільської області.

– Для нас дуже важливо, що є міжмуніципальний контакт, діалог, -каже заступник міського голови Леонід Бицюра. – Питання, які піднімаються, доволі знакові. Сучасна жінка – активна, дієва  і ініціативна. Важливо, щоб прояви діяльності у професійних сферах були не просто визнані, щоб вони визначали політику в Україні та регіонах. Важливо, що буде декілька блоків, які стосуються різного управлінського досвіду у різних сферах. Цікавою є тема посилення ролі жінок управлінців депутаток у владі і дуже важливий напрямок, в якому ми розпочали роботу – це поширення інклюзії. Тут цікавий досвід Вінниці. Стосовно посилення участі жінок у бізнесі Івано-Франківськ може поділитися багатьма здобутками. У Тернополі також розпочався бізнес рух у жіночому середовищі, є як мінімум дві організації, які об’єднують ділових жінок і вони вже стали дуже активними учасниками суспільних процесів у Тернополі.

Довідка

Українська жіноча демократична мережа (УЖДМ) ‒ це частина Жіночої демократичної мережі, центр якої у Вашингтоні, та складова глобальної ініціативи Міжнародного республіканського інституту. Це неприбуткова громадська організація, яка об’єднує жінок незалежно від віку, сімейного статусу, походження, релігійних, політичних та інших переконань, і має на меті сприяння розвитку жіночого потенціалу в суспільно-політичному житті.

Перейти до панелі інструментів