04.12.2023
Новини

“Такі діти бувають раз на 20 років”: як сирота з Воркути став кременчанином, студентом київського університету та отримав стипендію Президента

Сьогодні Діоген Марков – студент одного з найпрестижніших в Україні вишів та один з шістьох молодих людей з Тернопільщини отримує стипендію Президента. П’ятикласником переїхав жити до Кременця. Після того, як померли обоє батьків, російські родичі фактично відмовилися від хлопчика й опіку над ним узяла тітка та рідня в Україні. Про те, як вдалося подолати перешкоди та навантаження, що мотивувало і гартувало, розповідають у департаменті освіти і науки Тернопільської ОВА.

Діоген Марков, брав участь у всеукраїнській олімпіаді як учень 11-го класу Кременецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 5 (тепер — студент КНУ ім. Т. Шевченка) здобув диплом ІІ ступеня з астрономії.

Такі діти, як Діоген, бувають раз на 20 років, говорила директорка Кременецької гімназії, розгледівши талант п’ятикласника, якого перевели у заклад із… Воркути.

  • Про його долю можна писати книгу, — чуємо у слухавці, зателефонувавши за номером із підписом «Опікун».

Нам відповіла рідна тітка Діогена, Лілія Стецюк. На її плечі випала доля виховувати хлопця, коли той став круглим сиротою. Стисло розповіла, що з Воркутою їх родину пов’язала історія визвольного руху України, у якій взяв участь і її дідусь, за що був засуджений на 25 років. Там була одружена її сестра, там народився Діоген. Та доля склалася так, що у два роки хлопчик осиротів наполовину, а маму втратив у 9-ть. Опікунство оформили родичі по батькові та вирішили, що влітку щороку Діоген гостюватиме у тітки, в Кременці, а навчатиметься в росії.

Коли після канікул дитину везли (ще тоді) до дому, він всіляко опирався.

  • Уявляєте, я лежу в лікарні під крапельницею, мала тоді серйозні проблеми зі здоров’ям, а він просить залишитися, — пригадує тітка.

Тут же виявилося, що на тому ж наполягали й російські родичі. Тому, як каже наша співрозмовниця, сам Бог розпорядився, щоб Діоген зростав на Тернопільщині.

Дитина тішилася цьому неймовірно 1 одразу почала дивувати успіхами в навчанні. «Кров — не вода», каже, згадуючи величезну бібліотеку, яка залишилася у Воркуті, тут же зауважує про непростий вибір імені — Діоген (що означає Бог і рід).

  • Він перемінив моє життя, — продовжує тітка про племінника, розчулюючись до сліз, — об’єднав родину і розкрив усі найкращі якості — кожен старався підтримати, щось подарувати, компенсувати відсутність батьківської опіки.

Здібності й таланти майбутнього учасника та переможця олімпіад першою побачила директорка Кременецької гімназії Ольга Січковська. Педагоги підтримали його жагу до знань і лише заохочували.

Діоген брав участь і обов’язково займав призові місця у шести-семи олімпіадах обласного рівня щороку з різних предметів. Минулого року здобув другий диплом одразу у двох олімпіадах: у всеукраїнській учнівській з астрономії, ставши стипендіатом президентської стипендії, а також з астрофізики Київського національного університету імені Тараса Шевченка, де зараз успішно навчається. До речі, вибрав виш із любові до України: хоче бути «своїм» і принести більше користі Батьківщині.

Варто зазначити, що готувався він самотужки. Вчитель, який вів фізику та астрономію, став на захист України в рядах ЗСУ.

Перейти до панелі інструментів