Діти захисників з Тернопільщини побували у найпопулярніших туристичних містах Албанії

Ми уже розповідали про незабутній відпочинок дітей українських захисників у дружній Албанії. Окрім ніжного сонечка та просторих пляжів у місті Дуррес, гості отримали нагоду ближче познайомитися з традиціями та культурою балканської країни, відвідавши древні міста-фортеці, історія яких сягає кількох тисячоліть та столицю Албанії Тирану.

Читайте також: Незабутня подорож: діти українських захисників відпочили в Албанії

Тирана

Своє знайомство із найвідомішими туристичними місцями Албанії юні українці розпочали зі столиці – Тирани. Сьогодні це досить велике місто, де мешкають близько 1,5 млн людей. А ще 30 років тому населення налічувало всього 150 тис.

  • Якщо подивитися на Тирану зверху, чи зробити фото з дрона, то помітно, що місто, посередині якого розташована площа, нагадує сонце, від якого напрямки вулиць відходять, наче промені, – розповів гід Арбер. – Тож кожна вулиця має назву міста, до якого веде її напрямок.

Під час двогодинної прогулянки діти побачили та побували у найвизначніших місцях столиці Албанії. Зокрема й у соборі Воскресіння Христового. Зовнішній вигляд комплексу гармонійно вписався в архітектуру цента міста Тирани, храм видно практично з будь-якого місця центру міста. Це найбільший православний храм в Албанії та один з найбільших на Балканах.

Комплекс нового православного собору побудований у самому центрі столиці, на ділянці, яку виділила державна влада Албанії в 2001 році, як компенсація за втрачену землю старого кафедрального собору в Тирані, який був зруйнований безбожною владою в 1967 році.

24 червня 2012 року відбулось відкриття нового кафедрального собору. Подію приурочили до 20-річчя відродження автокефальної Албанської православної церкви та вибору глави Албанської православної церкви — архієпископа Анастасія. На відкритті собору був присутній президент країни Бамір Топі.

Діти зайшли до собору та за бажанням поставили свічки та помолилися, зокрема, і за свою країну, наших захисників та нашу найшвидшу Перемогу.

Далі екскурсійний маршрут пролягав через центральну вулицю та площу Скандербега. Діти мали вдосталь часу, аби зробити фото на пам`ять та придбати сувеніри на власний смак.

Берат

Берат – це місто-фортеця, історична частина якого занесена до Каталогу Світової Спадщини ЮНЕСКО.

Назву міста тисячі вікон Берат отримав через безліч вікон на фасадах. Йому близько 3000 років. Засновували поселення християни, але під владою Османської імперії Берат був аж 500 років. Тож, тут є як християнські, так мусульманські храми, та віруючі між собою живуть мирно.

Потрапивши на гору старовинної фортеці, відчуваєш себе ніби у середньовічній казці. До речі, там досі живуть люди. На території працють кілька ресторанів та кав`ярень, де пригощають традиційними албанськими стравами за дуже помірними цінами.

Також діти отримали нагоду відвідати музей візантійських ікон, який розташований в церкві Святої Марії, побудованої в 14 столітті. У музеї зібрані роботи багатьох відомих майстрів, зокрема ікони відомого албанського іконописця – Онуфрія. Побачили й чудово збережений з 14 століття позолочений дерев’яний іконостас. З висоти фортеці споглядали міст Гориця, який з 18 століття розділяє місто на два квартала – мусульманський і християнський.

Круя

Круя – місто розташоване високо в горах, його називають столицею національного героя Скандербега. Більшість цікавинок сконцентровано в замку та біля нього.

Круя в перекладі з албанської означає – весна. Це місто справді можна назвати весною албанського народу, адже саме воно було першою столицею Арберії (стара назва Албанії) у 1190 році. Пізніше країна потрапила під владу греків, а згодом – османів. І в османський період Круя стала знову дуже відомою – її зробив своєю столицею легендарний Скандербег.

Георгій Кастріоті був молодшим сином албанського князя Гьона Кастріоті, і з дитинства потрапив у заручники до турків. Для останніх це була традиційна практика, брати заручників від васалів, як гарантію покірності та отримання данини. Георгій змушений був прийняти іслам (від народження був православним). Відомо, що він зробив блискучу офіцерську кар’єру у турецькому війську, й отримав ім’я Іскандер (Олександр) – а Іскандером турки називали найславетніших воїнів – це ім’я було синонімом слова герой. Але у 1443 році Іскандер (Скандербег албанською) зрікся ісламу й під час угорсько-польського хрестового антитурецького походу, зрадив турків. Забравши три сотні вершників, які були під його керівництвом, повернувся у рідну Крую. Тут його проголосили володарем князівства Кастріоті та вождем усіх албанців. Скандербег неодноразово відбивав напади турків, вміло маневруючи між прихильністю європейських правителів, та прийнявши католицтво. Круя стала символом опору албанців, а тутешній замок і нині його символізує.

Наша група ознайомилася з героїчною історією Скандербега, який на кілька десятиліть призупинив ексапансію османів у Європі. На пам`ять про чудову мандрівку зробили світлини з мальовничих гір з видом на місто.

У дітей залишилися прекрасні враження та спогади про Алюбанію. Це країна контрастів, де гармонійно живуть два світи – християнський та мусульманський. Албанія, як добрий друг, завжди зустріне посмішкою та доброзичливою гостинністю. Тож побувати тут хоч раз дуже навіть варто!

 

About the author

trending_flat
Діти – 8 грн, пенсіонери -10, решта -15: у Кременці знову підняли тариф на проїзд

Раніше "Терміново" повідомляло, що у Кременці планували підвищити тариф на проїзд у громадському транспорті. Розмови про це велися давно - перевізники вимагали збільшення від 12 до 17 грн. Їхню вимогу задовольнили частково - з наступного понеділка, 3 лютого, вартість проїзду в маршрутках знову зросте. Це уже вдруге за час війни. Разом з тим будуть й інші зміни у міських перевезеннях. Учора, 30 січня, на виконавчому комітеті Кременецької міської ради прийняли рішення "Про схвалення проєкту автоматизованої системи обліку оплати проїзду у міському та приміському пасажирському автомобільному транспорті". Проте фактично ця система запрацює не раніше травня, - повідомив міський голова Кременця Андрій Смаглюк. На тому ж засіданні виконавчого комітету погодили й новий тариф на проїзд у громадському транспорті - 15 грн (перевізники вимагали 17 грн), учні - 8 грн. Кременецька міська рада провела обстеження пасажиропотоку у місті та зробила висновок, що клопотання […]

trending_flat
“Передумали за одну ніч”: чому представники Почаївської лаври блокують інвентаризацію майна

Уже деякий час братія Почаївської лаври перешкоджає роботі комісії Міністерство культури та стратегічних комунікацій України на території обителі. Директор Кременецько-Почаївського ДІАЗу - голова комісії Василь Ільчишин - замість того, аби з колегами займатися інвентаризацією майна, веде листування з представниками лаври та вкотре змушений доводити правомірність своєї роботи. Як і коли за таких умов продовжуватимуть інвентаризацію та чим усе може завершитися для незговірливих орендарів, "Терміново" розповів голова комісії. За останні кілька днів настоятель лаври разом з адвокатами оприлюднили декілька відео на YouTube, у яких всіляко заперечують правомірність дій комісії Міністерства. Усі наявні документи та закони, які регулюють роботу комісії, братія разом зі своїми захисниками трактують на власний розсуд. Лавра вимагала визнати доручення Міністерства "нікчемним" Одна з претензій представників лаври до підстави, на основі якої розпочали перевірку, - це доручення Державного секретаря МКСК. Цей документ через суд вимагали визнати "нікчемним". Проте, Ухвалою […]

trending_flat
Понад 100 питань – міський голова Кременця прозвітував про дороги, тарифи та премії працівників

Раніше "Терміново" повідомляло, що звіт міського голови Кременця відбувся ще 3 січня. Проте на зустріч прийшли небагато мешканців міста, не усі встигли поставити питання, що турбують громаду, адже тоді почалася повітряна тривога. Тому Андрій Смаглюк вирішив відзвітувати ще раз - онлайн.  В ефір голова громади вийшов о 20.00 годині зі свого робочого кабінету, спілкувався з кременчанами понад 2 години. Близько години він розповідав про роботу міської ради та її структурних підрозділів за 2024 рік. За решту часу містяни поставили керівнику понад сотню питань. На більшість з них очільник відповів. Дороги, тарифи, автобуси Здебільшого кременчан цікавить стан доріг, тарифи на воду та на проїзд у громадському транспорті, стан автобусів. Також людей турбує проблема лікарні, яка досі без директора. Запитували й про дозвілля дітей та підлітків. Стосовно проїзду у маршрутках міський голова повідомив, що тариф однозначно зросте. Разом з тим зазначив, що […]

trending_flat
“Два тижні тому забрали працівники ТЦК”: родичі розшукують 30-річного чоловіка з Кременеччини

Уже майже два тижні родина шукає 30-річного Володимира Гасса, мешканця с. Іванківці, Лановецької громади, що на Кременеччині. Чоловік вийшов у домашньому одязі, без документів та грошей, при собі мав лише мобільний телефон. Рідні стверджують, що його забрали працівники Лановецького ТЦК і з того часу Володимира не бачили. Про зникнення чоловіка повідомили й місцеву поліцію. Проте, результату пошуку й досі немає. Журналісти "Терміново" поспілкувалися з мамою Володимира та сестрою. Реалії сьогодення такі, що хтось собі може дозволити викрасти людину і їм нічого за це не буде, а поліція, як виявилося, удає, що нічого не може зробити. Мій брат Володимир Гасса вийшов з дому 6.11.2024 і більше не повернувся до цього часу. Як стало відомо згодом, це було РТЦК м. Ланівці, яке спочатку сказало, що це не вони, та після заяви в поліції про викрадення та розшук повідомили, що його "запросили" у […]

trending_flat
Бігав голий по селу: біля Кременця вночі 44-річний зборівчанин вчинив акт вандалізму над могилами українських військових. Відео

Шокуюча подія трапилася у ніч на 27 вересня у с. Великі Млинівці, що біля Кременця. На ранок на кладовищі, де поховано багато українських захисників, виявили розкидані фото військових та квіти, порвані прапори. Поліція одразу взялася за пошуки зловмисників. Вранці родичі Героїв, які віддали життя за нас і країну, застали жахливу картину. Щоранку приїжджаємо відвідати наших рідних і побачили таке, - каже удова загиблого полковника Сергія Лі Людмила. Дуже прикро і боляче, що у когось підіймається рука на святе. В українців завжди було святим місцем могили рідних. Поламані хрести, порвані державні прапори, понищені фото наших Героїв - це для мене щось неймовірно шокуюче. Але я вдячний правоохоронцям, які так швидко зреагували і уже працюють на місці злочину, - каже настоятель Преображенського собору у Кременці о. Володимир Буграк. - Впевнений, що винуватці понесуть покарання. Очевидець, який зупинив вандала, розповів, що чоловік був […]

trending_flat
Право на обшуки та носіння зброї: міфи та реальність щодо повноважень шкільних офіцерів безпеки

Ще на початку квітня начальник ГУ Нацполіції Тернопільщини Сергій Зюбаненко анонсував появу освітніх офіцерів у кожній школі Тернопільщини. Перші офіцери безпеки з'явилися в українських школах ще наприкінці січня. На Тернопільщині вони узялися до роботи на початку вересня. Проєкт “Офіцер безпеки” реалізує Національна поліція  спільно з Міністерством освіти і науки та має підвищити безпеку в школах. Тим часом як дехто з батьків вважає наявність таких фахівців у навчальних закладах виправданим, інші переконані, що це даремна трата грошей. Та, як одні, так і другі, цікавляться, якими законами регулюється робота офіцерів безпеки — про поліцію, охоронну діяльність чи ювенальну превенцію, чи може офіцер обшукати школяра, чи відвідувача і, чи носитиме у школі зброю? На усі ці питання відповів для "Терміново" старший лейтенант поліції, начальник сектору організації служби освітньої безпеки Головного управління Національної поліції в Тернопільській області Максим Гуменюк. На початок навчального року на […]

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025