Двері запломбовані. Печатки на руках. Окружної виборчої комісії в територіальному окрузі №163 (м. Тернопіль) нема. Чи відбудуться взагалі вибори 31 березня в обласному центрі?
Лейтмотив прес-конференції
Напередодні ЦВК винесла постанову, якою достроково припинила повноваження усього складу окружної виборчої комісії з виборів Президента України. Загалом, це прецедент, адже до дати виборів залишилося 17 днів.
Дільничні виборчі комісії теж не створено. Їх передбачалося утворити 85. Проте, уже дехто з числа тих, хто мав бажання ввійти в керівний склад ДВК, отримали печатки ДВК на руки.
Що все ж таки відбулося в тернопільській окружній виборчій комісії, що аж привернуло увагу, в тому числі загальноукраїнських медіа, до виборчого процесу в Тернополі?
Постанова ЦВК та її передумови прийняття стали лейтмотивом сьогоднішньої прес-коференції, скликаної декількома членами колишньої ОВК №163.
Загалом повний склад тернопільської комісії налічував 35 членів разом з головою, заступником та секретарем. Сьогодні їх прийшло на прес-конференцію близько 10. Ні голова Микола Крук, ні його заступник Євген Цимбровський присутніми не були. Кабінет засідання опломбований вчорашнім числом.
Тож виступи звучали в коридорі другого поверху палацу культури «Березіль». З числа 35 членів ОВК виступали двоє: Андрій Машко, поданий від кандидата на пост президента Носенка С. М., та Петро Жук – представник від Гриценка А. С.
Однобічне бачення ЦВК
– Відповідно до закону України «Про вибори президента» нами була прийнята постанова щодо утворення дільничних виборчих комісій у кількості 85 – кількісно, персонально і керівний склад, тобто голів, заступників та секретарів ДВК, які мають діяти в межах територіального виборчого округу №163. За власною ініціативою голови ОВК були надані незрозумілі для нас пояснення члену ЦВК Махніцькій про те, що ніби-то на його думку (Миколи Крука – прим.) нами було порушено закон – розповів Андрій Машко.
За його словами, до ЦВК пояснення давав ще й секретар, який роз’яснював, що порушень не було.
– І на основі однобічного бачення лише голови ОВК пана Крука без опитування і взяття до уваги пояснень інших членів ОВК ЦВК прийняла рішення про скасування діяльності окружної виборчої комісії №163 і скасування постанови ОВК про формування дільничних виборчих комісій в Тернополі. Таким чином зірвано календарний план проведення виборів, який затвердило сама ЦВК, – наголосив Андрій Машко.
У Постанові ЦВК, яка припинила діяльність тернопільської ОВК йдеться:
«Так, Комісією було встановлено, що постанова вказаної виборчої комісії від 10 березня 2019 року № 8 “Про утворення дільничних виборчих комісій в межах ТВО 163” була прийнята з порушеннями вимог Закону України «Про вибори Президента України».
Зокрема, ЦВК встановила, що вказана ОВК порушила вимоги виборчого закону щодо права пропорційної частки кожної категорії посад у дільничних виборчих комісіях для кожного суб’єкта внесення відповідного подання, встановивши переваги при призначенні голів, їх заступників та секретарів дільничних виборчих комісій для окремих кандидатів на пост Президента України.
– На наш погляд принцип квотності, як говорить пункти 10, 11 статті 24 закону, не був порушений. Чому? Тому що право на квоту це є лише право, це не зобов’язання його зреалізувати. Голова ОВК підписав постанову і всі додатки щодо кількісного, персонального і керівного складу ДВК, – додав Андрій Машко.
У своєму виступі він також зазначив, що голова самоусунувся від виборчого процесу.
– Його діяльність була деструктивною, – сказав член ОВК.
Близько 50 печаток ДВК пішло по руках
Петро Жук теж був на стороні свого колеги по Комісії. За його словами провина за розпуск ОВК №163 лягає на Миколу Крука та на ЦВК за можливий зрив виборчого процесу в Тернополі.
– По відхиленні квотності закон дійсно пише, що кожен суб’єкт подання має право отримати пропорційну кількість квотних посад в керівних органах. Має право, а не обов’язок. Є відхилення, але вони незначні. По деяких кандидатах плюс одна керівна посада, по деяких плюс дві чи мінус одна. Є, чесно кажучи, і плюс п’ять. Але на засіданні були присутні всі представники суб’єктів виборчого процесу на момент голосування, коли ми затверджували склад ДВК. У жодного суб’єкта не було претензій чи зауважень щодо формування ДВК, – зазначив Петро Жук.
Тож він висловив узагальнену думку, що членам ОВК не зрозуміла позиція вищого органу – ЦВК. Адже постанова місцевої комісії була підписана головою і діяла два дні до моменту її скасування.
– Де факто, в більшості ДВК відбулися перші засідання. Близько 70% печаток дільничних виборчих комісій знаходяться на руках. Тобто, голова, керуючись законом, підписував і скріплював печаткою ОВК акти прийому-передачі печаток та документації відповідним дільничним виборчим комісіям. Стався прецедент: комісії скасовані у повному складі, а печатки ДВК знаходяться в громадян України, – наголосив Петро Жук.
– У громадян, які не є членами дільничних виборчих комісій, – доповнив його Андрій Машко.
Обоє розповіли, що керівники новоутворено-розпущених ДВК звертаються до них з питанням: що робити? Але печаток нікому повернути: ні повноважної ОВК, ні взамін створених нових ДВК з керівним складом нема.
Чий злочин набагато менший? Де печатка ОВК?
Щодо роботи голови ОВК №163 Миколи Крука ще не одні звучали зауваження. Журналіст «Терміново» поцікавився його баченням по телефону.
На думку Миколи Крука, передумови і причини припинення діяльності комісії виникли через кулуарні домовленості. Він їх називає «договорняком».
– Чи підписували ви постанову ОВК про створення дільничних виборчих комісій? – спитав журналіст.
– Якщо я вчинив злочин, то мій злочин набагато менший, ніж той, який допустив Петро Жук своїм «договорняком». Якщо я підписав… це так, я поступив неправильно. Але я не врахував тієї послідовності, бо вони все підганяли мене: «давай, давай».
На думку Миколи Крука домовленості відбулися між членами ОВК від кандидатів, які технічно можуть підтримувати Юлію Тимошенко та є представниками партії ВО «Батьківщина».
– Вони керували цим процесом. Вони свідомо йшли на злочин, – апелює Микола Крук.
Щодо видачі печаток ДВК після постанови ЦВК про розпуск комісії він каже, що дізнався пізно ввечері, коли повертався додому.
– Мені подзвонив юрист і подзвонила член ЦВК Махніцька. Розумієте, яка ситуація? Зараз кожен хоче вилізти з того лай.., в який вскочив.
– Печатка ОВК зараз у вас на руках чи в сейфі?
– Вона в мене. Мені в ЦВК до появи нового складу ОВК отримувати кореспонденцію. І після створення нової я передам ОВК не тільки печатку, усе передам, – відповів він.
Щодо печаток дільничних комісій Микола Крук каже, що зараз нікому повертати печатки.
– З новим складом ми перевіримо, скільки печаток видали, скільки залишилося по накладній. Ми видавали по накладній тій людині, яка прийшла з паспортом, ми перевірили чи вона голова, чи заступник – вона отримала печатку. І вона відповідає за це. А зараз нема кому повертати, – наголосив голова «розпущеної» окружної комісії.
Печаток встигли роздати багато.
– Я не пам’ятаю точної кількості розданих печаток. Я думаю, їх роздано більше десяти.
Замість довідки
Додамо, у ЦВК вирішили, що кандидати на пост Президента України, які мають право подання кандидатур до зазначеної окружної виборчої комісії, можуть не пізніше 24 години 14 березня 2019 року внести подання до Центральної виборчої комісії щодо кандидатур для включення до її складу.
Комісія зобов’язала ОВК територіального виборчого округу № 163 після сформування її нового складу до 16 березня 2019 року утворити дільничні виборчі комісії в межах вказаного територіального виборчого округу з неухильним дотриманням вимог закону.
Часу залишилося обмаль. Усі сторони погоджуються з тим, що в умовах короткого часового проміжку до дня виборів може спрацювати людський фактор. Зокрема, Петро Жук наголошував на тому, що ніхто з попередніх членів ОВК не матиме права ввійти в новий склад ОВК. І разом з тим, чи зголосяться хтось з нового складу хтось очолити комісію в умовах цейтноту.
Також під час прес-конференції був присутній довірена особа від кандидата Юлії Тимошенко Микола Сліпченко. Він розповів журналісту «Терміново», що в одному зі штабів кандидатів готують позов до суду на скасування постанови ЦВК про достроково припинення повноважень усього складу окружної виборчої комісії з виборів Президента України територіального виборчого округу № 163 з центром у Тернополі.
Для довідки: Катерина Махніцька – член ЦВК, дружина колишнього генпрокурора України Олега Махніцького (обіймав посаду генпрокурора з 24 лютого по 18 червня 2014 року, до того був народним депутатом України від партії ВО «Свобода»).
За даними сайту ЦВК, Катерина Махніцька визначена відповідальною за забезпечення здійснення повноважень Центральної виборчої комісії у Тернопільській та Хмельницькій областях.