Як боротися зі стресом: профілактика та як подолати стрес після ковіду

Сучасний темп життя, необхідність вирішувати величезну кількість питань, тиск оточуючих та інші подібні дестабілізуючі фактори є причинами стресу. Всі перелічені чинники є зовнішніми факторами і стрес – це універсальна реакція організму на них. Стан психічної напруги, який виникає внаслідок дії зовнішніх чинників – це і є стрес.

Причини, види і ознаки стресу 

Еустрес – під час якого відбувається адаптація організму та підвищується його функціональний резерв.

Дистрес – реакції організму, що викликані ним, негативно впливають на здоров’я людини.

Деякі ознаки стресу можна сплутати із застудою чи захворюваннями судинної системи, хоча насправді вони є саме наслідком, реакцією організму на стрес. До ознак можна віднести:

  1. Повну відсутність апетиту або його зниження.
  2. Різке підвищення апетиту або переїдання.
  3. Часті простудні захворювання.
  4. Порушення серцевого ритму.
  5. Перепади артеріального тиску.
  6. Болі в спині.
  7. Судоми.
  8. Висипання.
  9. Частий головний біль.
  10. Нездатність розслабитися.
  11. Забудькуватість.
  12. Пасивність.
  13. Нав’язливі думки.
  14. Почуття втоми.

Характерною ознакою стресу є тривожність. Якщо є змога вирішити ситуацію, що викликає стрес, то тривожність зникає. Якщо ні – то з’являються ознаки агресії. Щоб зняти тривожність і з холодною головою почати вирішувати питання можна застосовувати ліки з групи транквілізаторів. Наприклад адаптол, що належить до психостимуляторів, знижує рівень тривожності, напруження і роздратування, але при цьому він не викликає сонливість, а покращує розумову працездатність та увагу.

Оскільки стрес – це зокрема причина порушень емоційного характеру, важливо навчитися убезпечувати себе від появи негативних емоційних реакцій. Для цього розглянемо основні фази стресу і особливості їхнього прояву.

Стадії стресу та його профілактика

Якісна допомога від стресу залежить від ваших знань про те, як боротися зі стресом, і від здатності до адаптації. До короткострокового стресу людина швидко адаптується сама. Критичний (наприклад, посттравматичний), вимагає тривалий період часу для адаптації і спеціаліста. А хронічний стрес – це постійна повторювана дія дестабілізуючих факторів, подолати яку можливо виключно за допомогою фахівця.

Виокремлюють три стадії стресу, кожній з яких характерні свої прояви та ознаки:

  1. Тривожність. Організм опирається тиску зовнішніх чинників, гіпоталамус забезпечує викид гормонів стресу: кортизолу та адреналіну. Вони допомагають мобілізуватися, проте тривале їхнє вироблення є шкідливим для організму.
  2. Протидія. Організм намагається відновитись після першої стадії. Якщо зовнішні дестабілізуючі фактори й надалі чинять вплив і людина на них реагує, відновлення ускладнене або неможливе.
  3. Виснаження. Біологічні механізми адаптації не спрацьовують належним чином. Знижується рівень кортизолу та DHEA, таким чином організм більше не в стані протидіяти стресу.

Зниження рівня DHEA впливає на вироблення тестостерону й естрогенів, що призводить до погіршення здоров’я, зокрема в дівчат і жінок виникає збій менструального циклу та затримка через стрес.

Існує ще кілька наслідків того, як стрес впливає на здоров’я людини. До них належать: дратівливість, депресія, панічні атаки, зменшення щільності кісткової тканини, зниження імунітету та лібідо, розлади репродуктивної системи в чоловіків та жінок, підвищений рівень холестерину сприяє ризику серцевих приступів. Таким чином надмірні психологічні стреси можуть суттєво вплинути на стан здоров’я.

Для підтримання себе в психологічній рівновазі недостатньо бути ознайомленим зі стадіями стресу та їх характеристикою. Важливо вживати заходів, щоб підтримувати емоційний баланс. Ось кілька базових порад для профілактики стресу:

  • Не братися відразу за кілька справ
  • Скласти план, дотримуватися розпорядку дня
  • Закладати часу на форс-мажорні обставини
  • Змиритися з тим, що знаходиться поза зоною вашого контролю
  • Постаратися відволіктися на щось інше
  • Виробити незалежну самооцінку
  • Ставити перед собою реалістичні завдання
  • Правильне харчування

Як подолати стрес після ковіду

Пандемія коронавірусу стала однією з потужних причин виникнення стресу. Тут залучені різноманітні чинники: погіршення свого здоров’я або здоров’я близьких, втрата зв’язків чи роботи, зниження прибутків, погіршення матеріального стану та ін. Існують універсальні способи, як подолати стрес, але підхід завжди повинен бути індивідуальним. Тому для подолання стресу після ковіду краще спочатку проконсультуватися з лікарем.

Кортизол – гормон що виробляється під час стресу – може почати шкодити організму на другій стадії. Тому важливо постаратися завершити боротьбу на першій фазі – усунути тривожність і справитися з чинником, що викликає необхідність екстрено мобілізувати організм. В цьому випадку в якості способів боротьби зі стресом можна використовувати медпрепарати психостимулюючої дії та водночас почати вирішувати поточні проблеми. Важливо не допустити появи хронічного стресу.

У випадку з посттравматичним стресом разом із психостимуляторами, транквілізаторами чи антидепресантами для досягнення тривалого ефекту необхідно відвідувати психотерапевта. Позитивно впливає спілкуватися з людьми, які теж зазнали руйнівного впливу пандемії, взаємодія з собаками емоційної підтримки тощо.

В період пандемії можлива також поява фантомного стресу, що не передбачає реальних чинників. Тут тривожність з’являється в результаті надуманих чи уявних небезпек. В таких випадках теж доцільно вживати таблетки від стресу та необхідно спілкуватися із психотерапевтом на тему можливих причин та їх усунення.

Після ковіду слід вживати комплексні способи подолання стресу. Позбавтеся чинників, які розбалансовують психіку, за потреби приймайте медпрепарати, займайтеся медитативними практиками, виконуйте легкі фізичні вправи для зняття стресу (легкий біг, загартовування, розминка) та дихальні вправи.

 

ВАЖЛИВО! Самолікування може бути шкідливим для
вашого здоров’я! Перед вживанням ліків обов’язково проконсультуйтеся з лікарем!

 

 

About the author

герой
trending_flat
Гірка жалоба замість свят: Кременеччина оплакує молодого Героя

Кременеччина в жалобі. Трагічна звістка сповнила болем серця жителів Борсуківської громади, адже на фронті обірвалось життя Ігоря Власюка 1991 року народження.  Ігор був сержантом, командиром гармати військової частини А**** та загинув 17 квітня 2025 року в районі н.п. Шипувате Купʼянського району Харківської області під час виконання бойового завдання, проявивши безмірну мужність і героїзм під час захисту Батьківщини. Про це повідомили на сторінці у соціальних мережах громади. "Біда сколихнула Борсуківську громаду. З глибоким жалем повідомляємо про загибель ВЛАСЮКА Ігора Івановича (30.07.1991) із с. Передмірка. Щирі співчуття батькам, сестрі та усім рідним загиблого. Про зустріч Героя та чин поховання повідомимо додатково", - йдеться у дописі. Редакція "Терміново" висловлює щирі співчуття рідним та близьким загиблого Героя. Хай спочиває з миром! Вічна пам'ять! Читайте також: Понад 2 роки невідомості: на щиті повертається Герой з Кременця

ДТП
trending_flat
ДТП на Чортківщині: постраждала 16-річна мотоциклістка

На Чортківщині трапилась ДТП за участі 16-річної дівчини. Неповнолітня потрапила до лікарні.  Аварія сталась 17 квітня у селі Стінка на Чортківщині. Водій автомобіля Skoda Kodiaq не переконався у безпечному русі і почав здійснювати маневр розвороту. Як наслідок - у нього врізалася 15-річна мотоциклістка, яка їхала позаду. Водійку мототранспорту госпіталізували. Про це повідомили у пресслужбі поліції Тернопільської області. "У водія взяли зразки крові для перевірки на вміст алкоголю. Триває перевірка", - йдеться у повідомленні. Читайте також: У ДТП на Тернопільщині постраждав 11-річний хлопчик: що трапилось

ДТП на Тернопільщині
trending_flat
У ДТП на Тернопільщині постраждав 11-річний хлопчик: що трапилось

На Тернопільщині під колеса авто потрапив 11-річний хлопчик. Його з травмами та переломом госпіталізували до лікарні.  Аварія трапилась 17 квітня близько 8 ранку в селищі Залізці на Тернопільщині. За попередньою інформацією, хлопчик переходив проїжджу частину дороги за межами пішохідного переходу і його збив водій автомобіля Renault Master. Постраждалого з травмами та переломом госпіталізували до лікарні. Про це повідомили у пресслужбі ГУНП у Тернопільській області. "У водія взяли зразки крові для перевірки на вміст алкоголю. Триває перевірка", - йдеться у повідомленні. Читайте також: Серйозна аварія у Тернополі: постраждала дитина (відео)

хата
trending_flat
Померли 4-5 місяців тому: тіла брата та сестри виявили у будинку на Тернопільщині

У Бережанах правоохоронці знайшли тіла чоловіка та жінки, які померли близько 4-5 місяців тому.  17 квітня сімейний лікар брата та сестри, яких він періодично навідував, не зміг потрапити на територію будинку. Тому фельдшер викликав правоохоронців, щоб вони допомогли потрапити у середину. Про це повідомили у пресслужбі ГУНП у Тернопільській області. Потрапивши до житлового будинку, працівники поліції виявили тіла жінки та чоловіка. За словами судово-медичного експерта чоловік 1961 року народження та жінка 1953 року народження померли близько 4-5 місяців тому. Родичів у них не було, а тому ніхто не помітив їхню відсутність. Слідів насильницької смерті на тілі не виявили, але стало відомо, що і чоловік, і жінка мали проблеми зі здоров'ям. "Причина смерті стане відома після розтину. За даним фактом відкрите провадження відповідно до ч. 2 ст. 115 Кримінального кодексу України з поміткою "природна смерть". Триває слідство", - йдеться у повідомленні. […]

пухлина
trending_flat
Важила як новонароджена дитина: у Тернополі у жінки видалили величезну пухлину

У Тернополі хірурги провели операцію, у ході якої видалили пацієнтці пухлину понад 3 кг.  Операція відбулась у Тернопільському обласному клінічному перинатальному центрі «Мати і дитина». Про це повідомив головний лікар Віктор Овчарук. "Сьогодні разом із колегами провели екстирпацію матки з пухлиною гігантських розмірів, вага якої більше 3 кг під спінальною анестезією. Турбуємось про Ваше жіноче здоровʼя у перинатальному центрі «Мати і дитина»", - йдеться у повідомленні. Читайте також: Скаржився на головний біль і закладення вух, виявилося – пухлина. Допоможіть на лікування Данилка

trending_flat
Зерносушка, квадроцикл, будинки і не тільки : у ДСНС показали наслідки пожеж на Тернопільщині

На Тернопільщині за минулу добу трапилось 14 пожеж. Рятувальникам вдалось врятувати 4 будівлі від повного знищення вогнем. 17 квітня вогнеборці ліквідовували пожежу житлових будинків у селі Варваринці на Тернопільщині, Москалівка на Кременеччині, Коцюбинці на Чортківщині. Про це повідомили у пресслужбі Головного управління ДСНС України у Тернопільській області. Крім того, 17 квітня у місті Хоростків рятувальники загасили пожежу квадроцикла та ліквідовували загоряння у місті Кременець у недіючій зерносушці. Також вогнеборці загасили протягом минулої доби 8 пожеж сухої трави. "Знову почастішали пожежі сухої трави. І кожна така пожежа — це загроза для життя, здоров’я людей, осель і довкілля. Нагадуємо: спалювання сухостою призводить до масштабних пожеж, знищення фауни, отруєння повітря, руйнування екосистем, а також поширення вогню на житлові будинки та господарські споруди. Це небезпечно, незаконно і безвідповідально", - йдеться у повідомленні.    Читайте також: Велика пожежа в школі сталася на Тернопільщині

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025