Спеціалісти оприлюднили результати перевірки питної води на Тернопільщині

У відповідності до плану моніторингових досліджень проб питної води централізованого водопостачання за санітарно-хімічними показниками у І кварталі 2021 року спеціалістами ДУ “Тернопільський ОЛЦ МОЗ України” було проведено відбір та досліджено воду із 69 точок централізованого водопостачання. Всього проведено 996 досліджень, з них не відповідає нормативній документації – 15 проб (1,5%).

В результаті проведення моніторингових досліджень питної води (аналіз питної води складається із 14 показників) виявлені невідповідності в основному відмічаються за вмістом аміаку та загальній жорсткості.

Окрім моніторингу централізованих джерел водопостачання спеціалістами ДУ “Тернопільський ОЛЦ МОЗ України” проводиться також і моніторинг децентралізованих джерел водопостачання за вмістом нітратів з метою профілактики виникнення водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей перших років життя.

Як відомо, водно-нітратна метгемоглобінемія – захворювання, обумовлене значним підвищенням вмісту метгемоглобіну в крові, який утворюється внаслідок токсичної дії нітратів на гемоглобін. Це призводить до кисневого голодування тканин (гіпоксії), що розвивається внаслідок порушення транспортування кисню кров’ю і може привести до летальних випадків, зокрема, у немовлят.

До групи підвищеного ризику відносяться, в першу чергу, діти віком до року на штучному вигодовуванні, оскільки для приготування суміші може використовуватися вода з високою концентрацією нітратів. Також до групи ризику можна віднести осіб похилого віку, які чутливі до нітратів, хворі на анемію, із захворюваннями дихальної системи, хворобами серцево-судинної системи.

У першому кварталі 2021 року із джерел децентралізованого водопостачання досліджено всього 106 взірців питної води на вміст нітратів, яку споживають вагітні на останньому триместрі вагітності та діти до 3-ох років, з них 23 (21,7%) не відповідали вимогам за вмістом нітратів:

– в Заліщицькому районі – не відповідали 6 взірців із 45 відібраних (83,3%);

– в Тернопільському районі – 1/6 (16,6%);

– в Теребовлянському районі – 15/65 (23,0%);

– в Підволочиському районі – 2/4 (50,0%);

У 2020 році найбільший відсоток невідповідностей за вмістом нітратів було виявлено у Борщівському – 60,0%, Заліщицькому – 60,0%, Гусятинському – 28,5%, Підволочиському – 66,6%, Теребовлянському – 0,8% районах.

У кожному випадку виявлення невідповідностей якості питної води, повідомлялись органи місцевого самоврядування, медична служба та безпосередньо власники джерел з наданням відповідних рекомендацій.

Для попередження негативного впливу нітратів на здоров’я населення та з метою профілактики виникнення отруєнь і захворювань, пов’язаних з водно-нітратною метгемоглобінемією рекомендуємо:

– не вживати для потреб харчування питну воду із колодязів (криниць, свердловин тощо), в яких вміст нітратів перевищує нормативні показники (не більше 50,0 мг/дм. куб.), а також не використовувати її для приготування сумішей в дитячому харчуванні (до нормалізації лабораторних показників);

– використовувати для споживання воду із альтернативного джерела водопостачання лише гарантованої якості, а для харчування дітей віком до 3- ох років бутильовану воду, яка відповідає вимогам ДСанПіНу 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної призначеної для споживання людиною»;

– у разі наявності на Вашій присадибній території джерел забруднення питної води (купи гною, вигрібні ями, мінеральні добрива, надвірні туалети, тощо) на відстані менше 20 м від криниці – здійснити їх ліквідацію;

– ні в якому разі не використовувати для приготування сумішей колодязну воду, якщо не впевнені в її якості;

– забруднену нітратами воду можна використовувати лише для технічних цілей: миття посуду, прання білизни, прибирання в приміщеннях, тощо.

Наголошуємо, що вода з підвищеним вмістом нітратів на вигляд чиста, прозора, без запаху і видимих домішок, звичайна за смаком. І кип’ятіння такої води не зменшує, а збільшує її токсичність на 39 – 86%.

Для підтвердження якості води питної, яка споживається населенням, а особливо – вагітними та дітьми до 3-ох років, можна звернутися до ДУ «Тернопільський ОЛЦ МОЗ України» за адресою: м. Тернопіль, вул. Федьковича, 13 та до територіальних відділів ДУ “Тернопільський ОЛЦ МОЗ України”.

Вартість дослідження одного зразка питної води на вміст нітратів – 74,04 грн.

Контактний телефон: відділення організації санітарно-гігієнічних досліджень ДУ “Тернопільський ОЛЦ МОЗ України” – (0352) 25-24-15.

Фото Depositphotos

About the author

Нелегальні мігранти у Тернополі
trending_flat
З Тернопільщини витурять 6 іноземців

У Тернополі виявили шістьох нелегальних мігрантів з Молдови.  У результаті спільної роботи Міграційної служби Тернопільської області з правоохоронними органами виявили шістьох громадян Молдови, які порушили правила перебування в Україні та не виїхали з країни вчасно. До них застосували адміністративні заходи, і прийняли рішення про примусове повернення до їхньої країни або в іншу державу. Про це повідомили у Міграційній службі Тернопільської області. "Посадові особи секторів організації запобігання нелегальній міграції реадмісії та видворення УДМС у Тернопільській області регулярно здійснюють посилені заходи щодо виявлення іноземних громадян з неврегульованим статусом перебування на території України", - йдеться у повідомленні.

Аварія у Тернополі
trending_flat
Авто влетіло в машину патрульних і зупинилося на боку: епічна ДТП у Тернополі (відео)

У Тернополі на об'їзній дорозі трапилась аварія за участю автомобіля правоохоронців і легковика. ДТП трапилась у четвер, 20 березня. Водій машини Toyota допустив зіткнення зі службовим автомобілем Renault. На порушника патрульні склали протокол за ст. 124 КУпАП. Про це повідомило видання "20 хвилин". "У нашу машину в’їхала цивільна автівка. Постраждалих немає. На місце події викликали патрульну поліцію", - прокоментували в управлінні поліції охорони в Тернопільській області.  

trending_flat
Автобус № 18 у Тернополі змінить свій маршрут: деталі

З 22 березня до 5 квітня у межах експерименту деякі автобуси маршруту №18 курсуватимуть до ТОВ «М’ясокомбінат Тернопільський».  Про таке рішення повідомили у Тернопільській міській раді. "Планується, що окремі автобуси №18 у межах експерименту, до 05 квітня, курсуватимуть від зупинки «Дорожник» до зупинки «Пролісок» - через вул. Промислову (с. Острів) із зупинками «М’ясокомбінат» (у прямому та зворотному напрямках)", - йдеться у повідомленні. Для зручності пасажирів, автобуси, які їдуть до м'ясокомбінату, будуть позначені спеціальними табличками. Читайте також: у Тернополі зміняться номери маршруток та тролейбусів: подробиці масштабного оновлення. 

Газ
trending_flat
В Україні може значно здорожчати газ: названо терміни

В Україні, ймовірно, очікується здорожчання газу для населення. Нові тарифи можуть з'явитися в платіжках вже влітку 2025 року. Про це розповів Голова Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко. Згідно з його прогнозами, влітку 2025 року ціна на газ може зрости до 9,5-10 гривень за кубічний метр. "Розраховувати на власний видобуток складно через ситуацію на фронті. У разі продовження атак РФ по об'єктах розподілу газопостачання в регіонах - забезпечити населення буде складним завданням. Росія вже завдала нищівних ударів по Дніпропетровщині, Сумщині, Тернопільщині та інших областях", - розповів експерт. Олег Попенко зазначив, що для успішного проходження майбутнього опалювального сезону державі доведеться скасувати регулювання цін на газ. Це дозволить закупити необхідні 3-4 мільярди кубометрів газу. Однак це спричинить значні витрати, оскільки ринкова ціна на газ зараз становить близько 500 доларів за кубометр. Наразі вартість одного кубометра газу в Тернополі становить 7,96 грн. Про […]

Отець Олексій з Кременеччини
trending_flat
Чи можна стригти волосся дітям до року: про це розповів отець Олексій

Відомий священник з Кременеччини отець Олексій розповів про те, чи можна дітям до року стригти волосся.  Існує такий забобон, що перший раз стригти дитину треба не раніше року. Оскільки волосся людини в собі несе його енергетику, якщо обстригти їх, то на організм дитини можна накликати хвороби. Інші вважали, що до року підстригти волосся – це «відрізати язик», тобто, ви порушуєте розвиток мовлення дитини, і вона не заговорить ще довго. "Якщо дитина заросла і волосся вже велике, то чому ж не можна? Ми не забобонні люди, ми - християни. Якщо у мене довге волосся, то я його стрижу. Тим більше коли обмолитвили дитину, проводили хрещення, читали молитви на постриження. Потрібно підрізати волосся, то ж не Будулай. Все акуратно має бути. Якщо не стрижемо, то і не миймо також до року. Тому купайте та підрізайте дітям волосся та самі дотримуйтесь чистоти духовної та […]

Юрій Сенів
trending_flat
Тернопільського чемпіона з єдиноборств підозрюють у низці злочинів

Тернопільський спортсмен  Юрій Сенів розгромив приміщення у ліцеї №21, завдавши шкоди громаді на суму майже мільйон гривень, та незаконно виїхав за кордон.  Тернопільського чемпіона з єдиноборств Юрія Сеніва підозрюють у низці злочинів, проти нього відкрито кримінальне провадження. Крім того, Сенів фігурує у справі про розкрадання коштів зі спортклубу в центрі Тернополя. Також є судові рішення, що зобов'язують спортсмена сплатити борги за оренду майна в Західноукраїнському національному університеті, пишуть "Тернополяни". У 2019 році підприємець Юрій Сенів орендував підвальне приміщення в тернопільській школі №21, де відкрив спортивний клуб "Фаєр". Після закінчення терміну оренди, невдоволений Сенів навмисно пошкодив приміщення, перетворивши його на руїни. Загалом «спортсменами» знищено майна на майже мільйон гривень. У серпні 2021 року Юрій Сенів з групою осіб проник у приміщення Тернопільського ліцею №21, яке він раніше орендував, і влаштував там погром. Згідно з матеріалами справи, вночі Сенів навмисно пошкодив комунальне […]

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025