У Польщі помер науковець, який народився на Тернопільщині (фото)

Зупинилося серце вченого, професора, доктора Тадеуша Голубовича, який народився в селі на Тернопільщині. Про це повідомили у спільноті “Гусятинщина про все”.

“В Польщі, у Познані, помер уродженець Чабарівки, що на Гусятинщині, вчений, професор, доктор помогогічних наук, – Тадеуш Голубович.

Церемонія поховання відбудеться у п’ятницю, 15 січня о 9.зо в каплиці на кладовищі Юніково в Познані.

Тадеуш Голубович народився 4 квітня 1929 року в селі Чабарівка. Батьки Ян та Юлія (дівоче прізвище Подгуречна), за фахом були фермерами.

У 1945 році, в рамках репатріації, батьки приїхали до Польщі та оселились у селі Скарб’єво поблизу Короново. У Бидгощі в 1947 році Тадеш закінчив Чоловічу загальну середню школу ім. Миколи Коперника. У червні 1949 року, закінчивши середню сільськогосподарську школу, також у Бидгощі, він здобув атестат про закінчення середньої школи та звання техніка – фермера

1 жовтня 1949 року розпочав навчання на факультеті сільського та лісового господарства Познанського університету. Після Сільськогосподарського університету він перейшов до садівничого коледжу, який закінчив у лютому 1953 року за спеціальністю інженер з садівництва. З 1 березня 1953 року працює старшим асистентом кафедри помології в Аграрному університеті в Познані. Закінчив магістратуру в лютому 1955 р., Отримавши звання інженера, магістра сільського господарства. Докторська дисертація на тему “Динаміка органічного азоту в суцвіттях та вегетативних бруньках яблунь щорічне та по черзі плодоношення” виконана під керівництвом проф. доктора наук Єжи Вершилловського дала здобуття у березні 1965 р. вченого ступеня доктора сільськогосподарських наук.

Основним напрямком наукової діяльності проф. Тадеуша Голубовича, були питання морозостійкості плодових рослин. Він створив спеціалізовану лабораторію для випробувань на морозостійкість у відділі помології в Познані. Під його керівництвом був розроблений оригінальний метод визначення морозостійкості однорічних пагонів та чагарників плодових дерев (1977) та експериментальний метод випробування для визначення морозостійкості коріння плодових дерев та чагарників (1997). На сьогодні ці методи застосовуються в лабораторіях, що займаються морозостійкістю у Польщі та за кордоном. На міжнародному форумі в 1976-1990 рр. Він був головою робочої групи “Морозостійкість” Міжнародного товариства садівництва, а в 1974 р. – організатором 1-го міжнародного симпозіуму з морозостійкості деревних рослин у Познані. Другий симпозіум такого роду був організований Міжнародним товариством садівничих наук у 1984 році в Пійкіо, Фінляндія. Водночас у Польщі за його ініціативою в Комітеті садівничих наук Польської академії наук у Варшаві у 1984 р. Була створена загальнодержавна програма

Команда “Морозостійкість”, яка під його головуванням регулярно збирається кожні 2 роки для обговорення питань морозостійкості рослин.

Друга основна сфера діяльності вченого Доктора Тадеуш Голубовича це те, що він досліджував питання розширення садових майданчиків для міста Познань та створення інтенсивного плодівництва у своєму вуєвудстві. Він був конструктором перших садів у державних фермах поблизу Познані , а заснувавши в 1973 році перший суперінтенсивний сад у Польщі, відомий у країні та світі як польовий сад, він заклав основи реконструкції та модернізації плодових насаджень та їх інтенсифікації після суворої зими 1986/87. З початку дев’яностих Тадеуш Голубович розширив свої наукові інтереси, включивши питання охорони навколишнього середовища. У районі Глогувського мідноплавильного комбінату він все ще проводить експерименти щодо впливу викидів Глогувського мідного плавильника на ріст дерев та забруднення плодів важкими металами.

Публікаційні досягнення професора включають 346 статей, у тому числі 109 оригінальних наукових публікацій, заснованих на результатах власного досвіду (у тому числі 40, опублікованих мовами конгресу), 101 науковий звіт, представлений на національних та міжнародних конференціях, 122 наукові, оглядові та науково-популярні публікації, що публікуються у фахових журналах. Крім того, він є автором або співавтором 14 монографій та академічних підручників, таких як: Фізіологія плодових рослин (2-е видання, 1974, 1984), Обробіток ґрунту та підживлення садових рослин (2-е видання 1990, 1997), Садівництво (1995), Вирощування вишні та вишні (1995) та автор “Sadownictwo” для студентів сільськогосподарського факультету (2-е видання 1993 та 1999). Він є керівником 7 докторських дисертацій, серед яких двоє іноземців з Єгипту та України.

Проф. доктор Тадеуш Голубович – людина, котра залишила значний надзвичайний слід у історії університету, факультету та кафедри. За його ініціативою на факультеті садівництва у 1976 році на вулиці Ботанічна, 1 було створено філію Головної бібліотеки. Завдяки програмі професора Темпус, у 1995-98 роках на факультеті садівництва були зроблені спроби модернізації та адаптації до вимог Європейського Союзу

В Познанському університеті Томаш Голубович був директором Інституту садівничого виробництва, протягом 3-х термінів (1972-1981 рр.) Був деканом факультету, протягом 20 років (1978-1997 рр.) Був завідувачем кафедри Вирощування фруктів. У 1984-1987 роках він був головою Ради з питань РЖД, у 1990-1995 роках – членом за виборами та V-головою Комітету садівничих наук Польської академії наук. У 1981–1987 роках він був головою наукової ради Інституту помології та квітникарства м. Скерневіце, до цього часу був його повноправним членом. Він був у групі ініціаторів та співзасновників Польського товариства садівничих наук та в 1990-1995 роках його V-президентом. У 1993–1996 роках він був головою Комісії з реєстрації сортів фруктових дерев і чагарників і до цих пір є її повноправним членом.

За свою коротку, описану тут діяльність, він отримав ряд нагород:

Золотий хрест за заслуги (1973),

Лицарський хрест ордена Polonia Restituta (1977)

та Медаль Національної комісії з освіти (1997).

Значки: за заслуги у розвитку Познанського вуєвудства (1972), заслужений працівник сільського господарства, почесний житель міста Познані (1979), срібло SITO (1976), золото (1981).

Нагороди міністра вищої освіти: індивідуальний 3-й ступінь за абілітаційну дисертацію (1977), індивідуальний 3-й ступінь за дидактичні та освітні досягнення та підготовку молодих наукових кадрів (1978), команда 2-го ступеня за досягнення в галузі наукових досліджень за цикл робіт з морозостійкості плодових рослин (1982) . Нагороди Міністра сільського господарства: команда 2-го ступеня за розробку та впровадження систем посадки, формування крони та зрізання яблунь в інтенсивних садах (1984), команда 3-го ступеня за організаційні роботи, пов’язані з популяризацією та розповсюдженням нового польського сорту Delikates (1985).

Вісім разів спеціальні відзнаки Міністра науки, вищої освіти та технологій за роботу в програмних комітетах на посаді голови навчально-виховної групи. Нагороди ректора АР: вісім разів за активну участь у наукових, дидактичних та навчальних роботах, 13 разів за видатні наукові праці, опубліковані в 1976-1994 роках…

Вічна пам’ять, на мою думку, найвидатнішому уродженцю Чабарівки…”, – йдеться у повідомленні.

About the author

УПА
trending_flat
Як святкували Великдень бійці УПА: розповів тернопільський історик

Історик із Тернополя Володимир Бірчак, який зараз захищає Україну від російської навали фронті. Проте він досліджує нещодавно розсекречені архіви КДБ. Цього разу він показав як святкували Великдень бійці УПА. Відповідні фото із розсекречених архівів КДБ Володимир опублікував у телеграм-каналі. "Підбірка великих фотографій УПА. Це свято завжди було для повстанців. Коли це дозволяла обстановку, то можна було відсвяткувати. Зв'язкові, а іноді й родичі приносили смаколики до лісу і разом частувалися. На це свято, не завжди, але дозволялося й спиртне, як це видно із кількох світлин, де є пляшки вина, пива, чи навіть горілки. В інший час діяла заборона на вживання спиртних напоїв. Свято - світле і родинне, тому це часто використовували в НКВД-МГБ. Знали, що хтось із повстанців не витримає та намагається бодай на пару хвилин прийти додому. Це завершувалось арештами, перестрілками та загибеллю. Зі святом усіх, хто сьогодні святкує. Христос […]

аварія
trending_flat
ДСНС про аварію на Микулинецькій у Тернополі: госпіталізовано дитину

Травмована дитина. У ДСНС розповіли про наслідки аварії на Микулинецькій. Автопригода трапилась 21 квітня о 15:39 у місті Тернопіль на вул. Микулинецькій. Зіткнулись два легкові автомобілі Suzuki Grand Vitara та Audi Q7. У результаті ДТП травмовано дитину 2017 року народження. З діагнозом "травма живота" дитину госпіталізовано до КНП «Тернопільська міська дитяча клінічна лікарня». Про це повідомили в Головному управлінні ДСНС України у Тернопільській області. "Для ліквідації наслідків аварії та деблокування водія Suzuki на місце події залучалося рятувальне відділення ГРР АРЧ АРЗ СП Головного управління ДСНС України у Тернопільській області. Рятувальники звільнили постраждалого чоловіка з деформованого автомобіля та передали працівникам екстреної медичної допомоги", - йдеться у повідомленні. Читайте також: На Кременеччині страшна аварія: загинув водій бензовоза

вірус
trending_flat
Тварини вмирають безсимптомно: мешканців Тернопільщини попереджають про нові хвороби свійських тварин

На Тернопільщині є ризик поширення небезпечних хвороб домашніх та свійських тварин. Господарів закликають ретельно слідкувати за станом тварин.  Про це повідомили в Тернопільській обласній державній адміністрації. На позачерговому засіданні ДНПК при Кабінеті Міністрів України прийнято додаткові ветеринарно-санітарні заходи для недопущення занесення вірусів ящуру та блутангу на території України. " На Тернопільщині створено «гарячу лінію» для повідомлення про захворювання ящуру та блутангу. Є підозра, що тварина захворіла на ящур чи блутанг – негайно повідомте на «гарячу лінію» Держпродспоживслужби Тернопільщини. У країнах ЄС зафіксовані спалахи ящуру та блутангу. Як наслідок – це високі ризики занесення хвороб на територію України. Головне управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області створило «гарячу лінію» для приймання дзвінків від громадян регіону у випадку підозр щодо захворювань тварин на ящур чи блутанг: (0352) 52-10-10. Звертаємось до власників тварин: наразі – кожен повинен посилити увагу. Фермери та власники тварин мають бути […]

авто
trending_flat
Тернополян, які везли авто хлопцям на фронт, відмовились обслуговувати українською: деталі скандалу

На одній із заправок Дніпропетровської області відмовились обслуговувати українською мовою хлопців з Тернополя.  Про цей інцидент у соціальних мережах розповів Тарас Михальчук. За словами чоловіка, він та його попутники, які переганяли автомобілі на фронт, зупинились на одній із заправок на автошляху "Бориспіль — Кременчук — Дніпро — Запоріжжя — Пологи — Маріуполь" аби долити пальне у машини. Та на самій заправній станції чоловіків відмовились обслуговувати державною мовою та відповідали мовою агресора. "Гнали на фронт три авто заїхали на цю заправку заправитися. Чмо, яке сиділо на касі відмовилося нас обслуговувати державною мовою. Відповідь була мовою ворога, що він не зобов'язаний розмовляти мовою держави в якій живе, тобто нас так і не обслужили. Ця заправка знаходиться на трасі Дніпро-Запоріжжя, в кінці Дніпровської області. На фото ще авто цього виродка. Було бажання розтрощити його транспортний засіб але, розумів, що я потрібний на фронті, а […]

аварія
trending_flat
Масштабна автотроща на дорозі «Тернопіль-Львів-Рава-Руська»: троє загиблих

На Львівщині трапилась смертельна аварія. Троє людей загинули.  Трагедія трапилась 21 квітня близько 11:20 на автодорозі «Тернопіль-Львів-Рава-Руська» поблизу села Шопки Львівського району. Як попередньо встановили правоохоронці, відбулося зіткнення автомобіля Kia Sportage та вантажівки MAN. Про це повідомили у пресслужбі поліції Львівської області. Від отриманих травм, отриманих під час аварії, 46-річний водій легковика та двоє його пасажирів, чоловіки віком 36 і 38 років, дані яких уточнюються, загинули на місці події. Наразі невідомо чи є тернополяни серед постраждалих чи загиблих. "Правоохоронці встановлюють обставини ДТП, вирішується питання правової кваліфікації", - йдеться у повідомленні. Читайте також: На Кременеччині страшна аварія: загинув водій бензовоза

герой
trending_flat
Тернопільщина у скорботі: на фронті загинув чортків’янин Ігор Островський

У Чортків надійшла трагічна звістка з фронту. На війні загинув Ігор Островський 1972 року народження.  Військовий загинув 19 квітня, виконуючи бойове завдання. Ігор був стрільцем 1 стрілецького відділення 2 стрілецького взводу 1 стрілецької роти та служив у 105 окремій бригаді територіальної оборони. Мобілізували воїна на військову службу 20 грудня 2023 року Чортківським РТЦК та СП. Про це повідомили Чортківській міській раді. "Поки ми тут, у тилу, завдяки нашим титанічним захисникам маємо можливість радіти воскресінню Ісуса Христа, на півночі, сході та півдні України триває кровопролитна війна, яка щодня забирає життя найкращих. Зустріч тіла Героя відбудеться у вівторок 22 квітня о 12 год. у соборі верховних апостолів Петра і Павла", - йдеться у повідомленні. Редакція "Терміново" висловлює щирі співчуття рідним та близьким Героя. Вічна пам'ять! Читайте також: Збаражчина в скорботі: на Донеччині загинув воїн Василь Яремко

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025