У Польщі помер науковець, який народився на Тернопільщині (фото)

Зупинилося серце вченого, професора, доктора Тадеуша Голубовича, який народився в селі на Тернопільщині. Про це повідомили у спільноті “Гусятинщина про все”.

“В Польщі, у Познані, помер уродженець Чабарівки, що на Гусятинщині, вчений, професор, доктор помогогічних наук, – Тадеуш Голубович.

Церемонія поховання відбудеться у п’ятницю, 15 січня о 9.зо в каплиці на кладовищі Юніково в Познані.

Тадеуш Голубович народився 4 квітня 1929 року в селі Чабарівка. Батьки Ян та Юлія (дівоче прізвище Подгуречна), за фахом були фермерами.

У 1945 році, в рамках репатріації, батьки приїхали до Польщі та оселились у селі Скарб’єво поблизу Короново. У Бидгощі в 1947 році Тадеш закінчив Чоловічу загальну середню школу ім. Миколи Коперника. У червні 1949 року, закінчивши середню сільськогосподарську школу, також у Бидгощі, він здобув атестат про закінчення середньої школи та звання техніка – фермера

1 жовтня 1949 року розпочав навчання на факультеті сільського та лісового господарства Познанського університету. Після Сільськогосподарського університету він перейшов до садівничого коледжу, який закінчив у лютому 1953 року за спеціальністю інженер з садівництва. З 1 березня 1953 року працює старшим асистентом кафедри помології в Аграрному університеті в Познані. Закінчив магістратуру в лютому 1955 р., Отримавши звання інженера, магістра сільського господарства. Докторська дисертація на тему “Динаміка органічного азоту в суцвіттях та вегетативних бруньках яблунь щорічне та по черзі плодоношення” виконана під керівництвом проф. доктора наук Єжи Вершилловського дала здобуття у березні 1965 р. вченого ступеня доктора сільськогосподарських наук.

Основним напрямком наукової діяльності проф. Тадеуша Голубовича, були питання морозостійкості плодових рослин. Він створив спеціалізовану лабораторію для випробувань на морозостійкість у відділі помології в Познані. Під його керівництвом був розроблений оригінальний метод визначення морозостійкості однорічних пагонів та чагарників плодових дерев (1977) та експериментальний метод випробування для визначення морозостійкості коріння плодових дерев та чагарників (1997). На сьогодні ці методи застосовуються в лабораторіях, що займаються морозостійкістю у Польщі та за кордоном. На міжнародному форумі в 1976-1990 рр. Він був головою робочої групи “Морозостійкість” Міжнародного товариства садівництва, а в 1974 р. – організатором 1-го міжнародного симпозіуму з морозостійкості деревних рослин у Познані. Другий симпозіум такого роду був організований Міжнародним товариством садівничих наук у 1984 році в Пійкіо, Фінляндія. Водночас у Польщі за його ініціативою в Комітеті садівничих наук Польської академії наук у Варшаві у 1984 р. Була створена загальнодержавна програма

Команда “Морозостійкість”, яка під його головуванням регулярно збирається кожні 2 роки для обговорення питань морозостійкості рослин.

Друга основна сфера діяльності вченого Доктора Тадеуш Голубовича це те, що він досліджував питання розширення садових майданчиків для міста Познань та створення інтенсивного плодівництва у своєму вуєвудстві. Він був конструктором перших садів у державних фермах поблизу Познані , а заснувавши в 1973 році перший суперінтенсивний сад у Польщі, відомий у країні та світі як польовий сад, він заклав основи реконструкції та модернізації плодових насаджень та їх інтенсифікації після суворої зими 1986/87. З початку дев’яностих Тадеуш Голубович розширив свої наукові інтереси, включивши питання охорони навколишнього середовища. У районі Глогувського мідноплавильного комбінату він все ще проводить експерименти щодо впливу викидів Глогувського мідного плавильника на ріст дерев та забруднення плодів важкими металами.

Публікаційні досягнення професора включають 346 статей, у тому числі 109 оригінальних наукових публікацій, заснованих на результатах власного досвіду (у тому числі 40, опублікованих мовами конгресу), 101 науковий звіт, представлений на національних та міжнародних конференціях, 122 наукові, оглядові та науково-популярні публікації, що публікуються у фахових журналах. Крім того, він є автором або співавтором 14 монографій та академічних підручників, таких як: Фізіологія плодових рослин (2-е видання, 1974, 1984), Обробіток ґрунту та підживлення садових рослин (2-е видання 1990, 1997), Садівництво (1995), Вирощування вишні та вишні (1995) та автор “Sadownictwo” для студентів сільськогосподарського факультету (2-е видання 1993 та 1999). Він є керівником 7 докторських дисертацій, серед яких двоє іноземців з Єгипту та України.

Проф. доктор Тадеуш Голубович – людина, котра залишила значний надзвичайний слід у історії університету, факультету та кафедри. За його ініціативою на факультеті садівництва у 1976 році на вулиці Ботанічна, 1 було створено філію Головної бібліотеки. Завдяки програмі професора Темпус, у 1995-98 роках на факультеті садівництва були зроблені спроби модернізації та адаптації до вимог Європейського Союзу

В Познанському університеті Томаш Голубович був директором Інституту садівничого виробництва, протягом 3-х термінів (1972-1981 рр.) Був деканом факультету, протягом 20 років (1978-1997 рр.) Був завідувачем кафедри Вирощування фруктів. У 1984-1987 роках він був головою Ради з питань РЖД, у 1990-1995 роках – членом за виборами та V-головою Комітету садівничих наук Польської академії наук. У 1981–1987 роках він був головою наукової ради Інституту помології та квітникарства м. Скерневіце, до цього часу був його повноправним членом. Він був у групі ініціаторів та співзасновників Польського товариства садівничих наук та в 1990-1995 роках його V-президентом. У 1993–1996 роках він був головою Комісії з реєстрації сортів фруктових дерев і чагарників і до цих пір є її повноправним членом.

За свою коротку, описану тут діяльність, він отримав ряд нагород:

Золотий хрест за заслуги (1973),

Лицарський хрест ордена Polonia Restituta (1977)

та Медаль Національної комісії з освіти (1997).

Значки: за заслуги у розвитку Познанського вуєвудства (1972), заслужений працівник сільського господарства, почесний житель міста Познані (1979), срібло SITO (1976), золото (1981).

Нагороди міністра вищої освіти: індивідуальний 3-й ступінь за абілітаційну дисертацію (1977), індивідуальний 3-й ступінь за дидактичні та освітні досягнення та підготовку молодих наукових кадрів (1978), команда 2-го ступеня за досягнення в галузі наукових досліджень за цикл робіт з морозостійкості плодових рослин (1982) . Нагороди Міністра сільського господарства: команда 2-го ступеня за розробку та впровадження систем посадки, формування крони та зрізання яблунь в інтенсивних садах (1984), команда 3-го ступеня за організаційні роботи, пов’язані з популяризацією та розповсюдженням нового польського сорту Delikates (1985).

Вісім разів спеціальні відзнаки Міністра науки, вищої освіти та технологій за роботу в програмних комітетах на посаді голови навчально-виховної групи. Нагороди ректора АР: вісім разів за активну участь у наукових, дидактичних та навчальних роботах, 13 разів за видатні наукові праці, опубліковані в 1976-1994 роках…

Вічна пам’ять, на мою думку, найвидатнішому уродженцю Чабарівки…”, – йдеться у повідомленні.

About the author

аварія
trending_flat
Масштабна автотроща на дорозі «Тернопіль-Львів-Рава-Руська»: троє загиблих

На Львівщині трапилась смертельна аварія. Троє людей загинули.  Трагедія трапилась 21 квітня близько 11:20 на автодорозі «Тернопіль-Львів-Рава-Руська» поблизу села Шопки Львівського району. Як попередньо встановили правоохоронці, відбулося зіткнення автомобіля Kia Sportage та вантажівки MAN. Про це повідомили у пресслужбі поліції Львівської області. Від отриманих травм, отриманих під час аварії, 46-річний водій легковика та двоє його пасажирів, чоловіки віком 36 і 38 років, дані яких уточнюються, загинули на місці події. Наразі невідомо чи є тернополяни серед постраждалих чи загиблих. "Правоохоронці встановлюють обставини ДТП, вирішується питання правової кваліфікації", - йдеться у повідомленні. Читайте також: На Кременеччині страшна аварія: загинув водій бензовоза

герой
trending_flat
Тернопільщина у скорботі: на фронті загинув чортків’янин Ігор Островський

У Чортків надійшла трагічна звістка з фронту. На війні загинув Ігор Островський 1972 року народження.  Військовий загинув 19 квітня, виконуючи бойове завдання. Ігор був стрільцем 1 стрілецького відділення 2 стрілецького взводу 1 стрілецької роти та служив у 105 окремій бригаді територіальної оборони. Мобілізували воїна на військову службу 20 грудня 2023 року Чортківським РТЦК та СП. Про це повідомили Чортківській міській раді. "Поки ми тут, у тилу, завдяки нашим титанічним захисникам маємо можливість радіти воскресінню Ісуса Христа, на півночі, сході та півдні України триває кровопролитна війна, яка щодня забирає життя найкращих. Зустріч тіла Героя відбудеться у вівторок 22 квітня о 12 год. у соборі верховних апостолів Петра і Павла", - йдеться у повідомленні. Редакція "Терміново" висловлює щирі співчуття рідним та близьким Героя. Вічна пам'ять! Читайте також: Збаражчина в скорботі: на Донеччині загинув воїн Василь Яремко

сбу
trending_flat
Наркоманка планувала атаки по аеродромандах на Заході України

На Хмельниччині затримали агентку РФ, яка готувала атаки росіян по аеродромах ЗСУ на Заході України. На Хмельниччині контррозвідка СБУ спільно з Нацполіцією затримала агентку російської ГРУ. 26-річна місцева мешканка збирала інформацію про військові об'єкти на заході України для підготовки ракетних ударів РФ. Її цікавили аеродроми та склади зброї. Зловмисницю дистанційно завербували через Telegram, використовуючи її наркозалежність та бажання заробити. Вона також шпигувала за військовим аеродромом та логістичним центром ЗСУ, фіксуючи рух техніки з орендованої квартири. Про це повідомили у Службі безпеки України. За даними правоохоронців, ворог планував використати цю інформацію для удару по військовій частині «в обхід» ППО та в момент найбільшого зосередження особового складу і техніки українських захисників. Співробітники СБУ зірвали ворожі наміри і затримали зрадницю у тимчасовому помешканні. У жінки вилучено мобільний телефон, через який вона контактувала з воєнною розвідкою рф. "Слідчі СБУ повідомили їй про підозру за […]

аварія
trending_flat
На Кременеччині страшна аварія: загинув водій бензовоза

На Кременеччині трапилась смертельна аварія. Водій автомобіля загинув на місці. Автопригода трапилась 18 квітня неподалік села Великий Кунинець Кременецького району. Правоохоронцям стало відомо, що 44-річний водій вантажівки MAN TGA із напівпричепом не врахував дорожньої ситуації та на заокругленій ділянці дороги допустив з’їзд автомобіля у кювет. Чоловік від отриманих травм помер на місці. Про це повідомили у пресслужбі поліції Тернопільської області. "За даним фактом відкрито провадження відповідно до частини 1 та 2 статті 286 Кримінального кодексу України. Триває слідство", - йдеться у повідомленні. Читайте також: Аварія на Тернопільщині: чоловік отримав чисельні травми та потрапив у лікарню

пожежа
trending_flat
Дві смертельні пожежі за добу на Тернопільщині: є загиблі

На Тернопільщині рятувальники ліквідовували серйозні пожежі будинків. На жаль, двох людей не вдалось врятувати.  18 квітня у селі Чагарі почалась пожежа господарської будівлі. На місце події приїхали рятувальники та локалізували вогонь. Під час огляду приміщення працівники ДСНС виявили бездиханне тіло господаря будинку -  62-річного чоловіка. За словами експерта, попередня причина смерті чоловіка - отруєння чадним газом в результаті короткого замикання обігрівача. Про це повідомили у пресслужбі ГУНП у Тернопільській області. Інша пожежа трапилась 18 квітня о 22:52. Про загоряння повідомив староста села Личківці та про те, що у будинку виявили тіло односельця. У ході перевірки з'ясували, що люди помітили, як з вікон сусіда йде дим. Пішли переконатися, чи все гаразд, а коли зайшли до приміщення, то на напівзотлілому ліжку побачили чоловіка без ознак життя. За словами судово-медичного експерта, постраждалий заснув з сигаретою в ліжку і як наслідок - почав тліти […]

Граната
trending_flat
На Тернопільщині молодик погрожував підірвати власну матір

На Лановеччині чоловік погрожував матері підірвати гранату. Йому загрожує до семи років в'язниці. До правоохоронців звернулась жінка і повідомили про те, що її 25-річний син, перебуваючи у стані алкогольного сп'яніння, погрожує підірвати гранату. Про це повідомили в ГУНП у Тернопільській області. Поліціянтам стало відомо, що чоловік вчиняв домашнє насильство щодо матері, а коли жінка намагалась його заспокоїти, почав погрожувати гранатою. "Поліцейські затримали зловмисника в порядку статті 208 Кримінального процесуального кодексу та вилучили гранату і запал до неї. Речовий доказ відправлено на експертизу. Фігуранту повідомлено про підозру за частиною 1 статті 263 Кримінального кодексу України. Санкція статті передбачає до семи років позбавлення волі", - йдеться у повідомленні. Читайте також: Сьогодні – новий терористичний сюжет: граната, заручник і поїздка на Київ (фото, відео)

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025