20.10.2021
Новини

Як розпізнати недугу, що вражає людей, які працюють за комп’ютером

“Сухе око”— проблема, знайома багатьом людям. Щоденна робота за комп’ютером або щохвилинне поглядання на смартфон, занадто сухе повітря у приміщенні, куріння або перебування в задимлених місцях — часті супутники сучасної людини, які можуть викликати дуже неприємні відчуття в очах.

Тому нерідко можна почути від лікаря такий діагноз — синдром сухого ока (медичною мовою це називається кератокон’юнктивіт), пише Уляна Супрун.

Проблема “сухого ока” спіткала і вас, якщо ваші очі:

https://bit.ly/3gTLtkV

 • сверблять
 • болять
 • почервоніли
 • чутливі до світла
 • надмірно сльозяться, що є реакцією організму на сухість очей
 • відчуття, ніби потрапив сторонній предмет (пил чи пісок)
 • бачите зображення не так чітко, як зазвичай, відчуваєте втому в очах.

Такі симптоми виникають, коли на поверхні ока бракує рідини: сльози або не виділяються у потрібній кількості, або надмірно випаровуються. Це своєю чергою призводить до пошкодження поверхні ока, що й викликає неприємні відчуття. https://bit.ly/3gM6IVK

Зазвичай ці симптоми не означають щось серйозне та зникають, якщо вжити кілька простих заходів. Але буває, що вони є проявом серйозного захворювання (кон’юнктивіт, кератит, стороннє тіло тощо). Тож дуже важливо вчасно виявити причину “сухих очей” та підібрати відповідне лікування.

Для початку розберімося, яка роль сліз для наших очей і чому їхній склад також дуже важливий. Зазвичай люди не замислюються про потребу сліз і помилково думають, що то просто солона водичка, яка потрібна, коли нам хочеться відвести душу і поплакати або просто очистити око від забруднень. Насправді ж, слізну плівку, яка вкриває око, утворюють різні компоненти, це:

 • Вода для зволоження
 • Олія для змащення
 • Слиз для рівномірного розтікання
 • Антитіла та спеціальні білки, які стримують інфекцію.

Ці інгредієнти надходять зі спеціальних залоз, що знаходяться поблизу очей. Відчуття сухості зазвичай означає, що щось в системі сльозовідведення пішло не так.

Що викликає сухість очей: https://mayocl.in/3bmrji9

Зниження виробництва сліз.

Медичний термін цього стану — кератокон’юнктивіт. Причиною можуть бути:

Старіння

Деякі захворювання: цукровий діабет, ревматоїдний артрит, вовчак, склеродермія, синдром Шегрена, розлади щитоподібної залози, дефіцит вітаміну А

Деякі ліки: антигістамінні препарати, засоби проти набряків, замісна гормональна терапія, антидепресанти та препарати проти високого тиску, вугрів, хвороби Паркінсона та для контролю народжуваності

Лазерна хірургія ока. У цьому випадку симптоми сухості як правило тимчасові.

Пошкодження слізної залози від запалення або опромінення

Надмірне випаровування сліз

Цю проблему найчастіше спричиняють фактори навколишнього середовища та наш спосіб життя.

Вітер, дим або сухе повітря

Ви рідше кліпаєте очима. Як правило таке трапляється, коли ви зосереджені, наприклад, під час офісної роботи за комп’ютером.

Вивертання повіка всередину (ентропіон) або назовні (ектропіон). Ці проблеми пов’язані з віком, хворобами чи травмами. Вони не дозволяють повікам закритися як слід.

Дисбаланс у складі сліз

Як ми вже знаємо, плівка на поверхні ока, утворюється з трьох основних шарів: олії, води та слизу. Проблеми з будь-яким із цих шарів можуть спричинити сухість очей. Наприклад, мейбомієві залози, які змащують око олією, можуть заблокуватися. Зазвичай така проблема зустрічається в людей, які мають запалення краю повік (блефарит) або інші шкірні захворювання.

Деякі люди більше, ніж інші схильні мати сухість очей. Зокрема — люди старші 50 років, бо виробництво сліз з віком зменшується; жінки, які переживають гормональні зміни (наприклад, під час вагітності); харчування з низьким вмістом вітаміну А, який є в печінці, моркві та броколі або низьким вмістом омега-3 жирних кислот, які є в рибі, волоських горіхах та рослинних оліях; люди, котрі носять контактні лінзи.

Як запобігти появі сухих очей?

https://mayocl.in/354rHke

Найважливіше правило у профілактиці появі проблем із зором, зокрема, сухих очей — це різноманітне та повноцінне харчування, здоровий сон та відпочинок, а також прогулянки на свіжому повітрі.

Покиньте куріння, якщо курите та загалом уникайте сигаретного диму. Тютюновий дим діє як подразник для очей і значно погіршує сухість очей. Куріння пов’язують з підвищенням ризику розвинути синдром сухого ока та загалом порушеннями зору. https://bit.ly/3lBLEVw, https://bit.ly/2YYN9DC

Підтримуйте оптимальний рівень вологості в приміщенні. Найзручнішим та найпопулярнішим методом є використання спеціальних пристроїв — зволожувачів. Бажаною відносною вологістю в приміщенні є 40-60%. https://goo.gl/iD1gSf При вищих значеннях може зростати ризик розвитку грибків, при нижчій — страждатимуть ваші очі. Не проводьте багато часу в сухому чи запиленому приміщенні.

Фени, автонагрівачі, вентилятори чи кондиціонери також роблять свій внесок до появи сухості очей. Якщо користуєтеся ними — уникайте, аби повітря з них потрапляло прямо в очі.

Робіть перерви для очей під час тривалих завдань (не рідше ніж щогодини). Якщо ви читаєте або виконуєте інше завдання, яке вимагає зорової концентрації, обов’язково робіть перерви для очей час від часу. Закрийте очі на кілька хвилин, або кілька разів кліпайте, щоб рівномірно зволожувати очі.

Розташуйте екран комп’ютера нижче рівня очей. Якщо він розташований вище, потрібно ширше відкривати очі та напружуватися.

Якщо носите контактні лінзи, виймаєте їх та певний час носіть окуляри.

Носіть сонцезахисні окуляри, особливо, якщо перебуваєте в місцевості з сухим повітрям чи вітром. Є навіть спеціальні захисні екрани, які їх блокують.

Якщо ви відчуєте сухість в очах, використовуйте краплі або гелі для очей, аби їх зволожувати (штучні сльози). Вони безпечні, тому ними можна користуватись і для профілактики.

Синдром сухого ока може спричиняти низку ускладнень, серед яких поява очних інфекцій, запалення, погіршення зору та загалом негативно впливатиме на якість життя та продуктивність. Тож зверніться до лікаря, якщо у цьому дописі ви знайшли кілька фактів, які стосуються вас.

Схожі пости

У Кровінці біля Теребовлі перекинулася вантажівка з буряками

У Тернополі чоловік натрапив на чужий гаманець і зателефонував правоохоронцям

За добу на Тернопільщині – понад 300 випадків коронавірусу, 5 людей померли

Перейти до панелі інструментів